Anasayfa » Alaturka Tuvalet Nedir ve Sağlığa Faydalı mıdır?

Alaturka Tuvalet Nedir ve Sağlığa Faydalı mıdır?

Alaturka tuvalet aslında birçok farklı kültürde karşımıza çıkan ve çömelerek kullanılan tuvalet çeşididir. Hela taşı olarak da anılan alaturka tuvaletler özellikle Asya ve Afrika’daki bazı toplumlarda ve Müslüman ülkelerde sıkça karşımıza çıkar. Alaturka tuvaletler, geleneksel olarak Türk kültüründe kullanılan bir tuvalet türüdür. Bu tuvaletler, klozetlerden farklı olarak yer seviyesinde bulunur ve genellikle gidere açılan bir […]

Paylaş :
Alaturka Tuvalet Nedir ve Sağlığa Faydalı mıdır? #9775
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 4 dk, 19 sn

Alaturka tuvalet aslında birçok farklı kültürde karşımıza çıkan ve çömelerek kullanılan tuvalet çeşididir. Hela taşı olarak da anılan alaturka tuvaletler özellikle Asya ve Afrika’daki bazı toplumlarda ve Müslüman ülkelerde sıkça karşımıza çıkar.

Alaturka tuvaletler, geleneksel olarak Türk kültüründe kullanılan bir tuvalet türüdür. Bu tuvaletler, klozetlerden farklı olarak yer seviyesinde bulunur ve genellikle gidere açılan bir deliği vardır. Alaturka tuvaletler, çağdaş tuvaletlere göre birçok farklı avantaja sahiptir.

Alaturka Tuvaletin Sağlık Açısından Faydaları

Alaturka tuvaletlerin sağlık açısından birçok faydası vardır. Batılı tuvaletlerde yani klozetlerde oturarak yapılan tuvalet işleminde, kolayca kabızlık sorunu yaşanabilir. Alaturka tuvaletlerde ise doğal bir pozisyon alındığı için tuvalet işlemi daha rahat bir şekilde gerçekleşir.

Bağırsakların hiçbir zorlama olmadan doğal bir şekilde boşaltımına yardımcı olan alaturka tuvaletler özellikle bağırsak sorunları olan insanlar için daha iyi bir seçenek olabilirler. Çünkü çömelme pozisyonu, kabızlığı önleyebilir ve bağırsak hareketlerini arttırabilir. Ayrıca, alaturka tuvaletlerin kullanımı; bölgesel enfeksiyonların ve hemoroid gibi sorunların riskini azaltır.

Alaturka tuvaletler herkes için uygun olmayabilir. Çünkü yaşlı insanların, dizlerinde problem olan insanların ya da engelli insanların çömelerek uzun süre durmaları mümkün olmayabilir. Bu yüzden de klozet gibi seçenekler bu insanlar için daha uygundur. Eğer sizin de tercihiniz klozetten yanaysa buraya tıklayarak “Klozet Seçimi Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmeli?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Alaturka Tuvaletin Hijyen Sağlama Açısından Faydaları

Alaturka tuvaletler, hijyenik açıdan birçok avantaja sahiptir. Klozetlerde oturarak yapılan tuvalet işleminde, vücut klozetlerle direkt temastadır. Bu da özellikle umumi tuvaletlerde ve kalabalık ailelerin kullandığı tuvaletlerde hijyen sorunu çıkarır. Ancak alaturka tuvaletlerde kullanıcının tuvaletle direkt teması olmaz. Bu da, daha hijyenik bir tuvalet ortamı yaratır.

Sanılanın aksine alaturka tuvaletlerde hem hijyen sağlama açısından kolaylık sağlayan hem de su tasarrufuna yardımcı olan gömme rezervuarlar kullanılabilir. Sitemizdeki alaturka gömme rezervuarları incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Alaturka tuvaletleri temizlemek klozetlere göre daha kolaydır. Çünkü klozetler daha alengirli ve daha büyüktürler. Alaturka tuvaletler ise daha düz yüzeylere sahiptir. Dolayısıyla da alaturka tuvaletlerde hijyen sağlamak çok daha kolaydır ve çok daha kısa sürede temizlenirler.

Daha Ekonomik bir Tuvalet Seçimidir

Alaturka tuvaletler batı tarzı klozetlere göre genellikle daha uygun fiyatlıdırlar. Çünkü alaturka tuvaletler daha basit ve eski bir tasarıma sahiptirler. BU yüzden de üretilmeleri oldukça düşük maliyetlidir. Alaturka tuvaletler zemine sabitlendikleri için daha sağlam ve güvenlidirler.

Az Yer Kaplarlar

Alaturka tuvaletler klozetlere göre daha az yer kaplarllar. Özellikle alaturka tuvaletler zemin seviyesinde oldukları için kapıların ve dolapların rahatça açılmasına engel olmazlar. Hemzemin oldukları için üstüne gelen dolapalr bile kolayca açılır. Ayrıca yine bir yüksekliği olmadığı için tuvaletin içinde rahatça dolaşılabilir, iş yapılabilir.

Alaturka Tuvaletlerin Kültürel Önemi

Alaturka tuvaletler, Türk kültüründe önemli bir yere sahiptir. Geleneksel Türk tuvaletleri olarak bilinirler ve Türklerin günlük hayatında önemli bir yere sahiptirler. Bazı insanlar, klozet yerine alaturka tuvaletleri tercih ederek, geleneklerini sürdürmeyi tercih ederler. Biz alaturka tuvaletlerin geçmişte kalmış olduğunu düşünsek de bazı evlerde en azından ikinci tuvalet olarak alaturka tuvaletlere rastlamak mümkündür.

Sonuç olarak, alaturka tuvaletlerin birçok faydası vardır. Hijyenik, ekonomik ve çevre dostu olmalarının yanında kültürel önemi olan alaturka tuvaletler hala pek çok insan tarafından tercih edilmektedirler. Ayrıca, sağlık açısından yararlıdır ve küçük çocuklar için daha güvenli bir seçenek olabilirler. Ancak, tercih edilmesi tamamen kişisel bir tercihtir ve herkesin kendi zevkine göre hareket etmesi gerekmektedir.

Umuyoruz “Alaturka Tuvalet Nedir ve Sağlığa Faydalı mıdır?” başlıklı yazımızı beğenmişsinizdir ve bu yazımız sizi bilgilendirmiştir. Vitrifiye ürünler uzun ömürlü olduğu için seçim yaparken araştırma yapmak doğru karar vermenize yardımcı olur. Bu ve benzer yazılarımızı okumak için Yapıyorum Blog‘u ziyaret edebilirsiniz. Blogumuzda ilginizi çekecek onlarca yazı bulabilirsiniz. Yazılarımızda bahsettiğimiz ürünleri güvenle ve uygun fiyata satın almak içinse Yapılır‘ı inceleyebilirsiniz.

Yorumlarınız bizim için çok değerli. Soru, görüş ve gelecek yazılarımız için fikirlerinizi aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz. Yorumlarınız hem bize hem de diğer okuyucularımıza yardımcı olup fikir vermektedir.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (1)

🤗

Pratik (0)

😏

Detaylı (1)

🤓

Zekice (0)

🤠

Yol Gösterici (3)

🤩

Yenilikçi (0)

😜

Eğlenceli (2)

😲

Şaşırtıcı (0)

Yazar Hakkında

Yapılır

Yapılır

Yaşam alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve özgün tasarımlı yapı malzemeleri Yapılır'da! Banyo mobilyalarından lavabo ve klozete, seramikten batarya ve musluklara uzanan geniş bir çeşitlilik sunan online mağazamız, her bütçeye ve zevke uygun ürünlerimiz ile sizleri bekliyor.

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

Bitkilerinizi Kışa Hazırlama Yöntemleri #9745

18 Şub 2023

Bitkilerinizi Kışa Hazırlama Yöntemleri

Özellikle evimizde baktığımız bitkiler daha sıcak, aydınlık ve nemli ortamları seven bitkilerdir. Ve kış demek soğuk, kuru ve daha az ışık demektir. Bu yüzden özellikle kış mevsiminde bitkilerimizin ihtiyaçlarını daha yakından gözlemlememiz gerekir.
Banyo Aydınlatması Seçmek Neden Önemli? #9885

30 Mar 2023

Banyo Aydınlatması Seçmek Neden Önemli?

Banyo tasarımı yaparken, aydınlatma kullanımımız banyodaki atmosferi ve genel görünümü büyük ölçüde etkiler. Banyo aydınlatmasında vereceğiniz kararların hafife alınmaması gerekir. Aydınlatma kararlarınızda banyonuz için doğru çözümü bulmak, günlük deneyiminizi değiştirmekle birlikte banyonuzun ihtiyaçlarını karşılayan fonksiyonel, güvenli ve keyifli bir alan haline gelebilir.
Vintage Mutfak Aksesuarları ve Kullanımı #11308

21 Eki 2023

Vintage Mutfak Aksesuarları ve Kullanımı

Günümüzde popülerliği artan vintage mutfak aksesuarları mutfağımıza geri dönüyor. Kahve çekirdeği değirmenleri, el mikserleri, un elekleri gibi birçok vintage mutfak  aksesuarları işinizi kolaylaştırmaya odaklı iken vintage yemek takımları da tarzınızı yansıtan bir atmosfer sağlamanıza yardımcı olacaktır. Renkli ve orjinal tasarımlara sahip vintage mutfak aksesuarlarınızı mutfağınıza ekleyerek mutfağınıza karakter katabilir ve vintage aksesuarların sağladığı çok yönlü ve işlevsel özelliklerinden yararlanabilirsiniz. Bu eşyaların birçoğu geçmişte kullanılmış ve nesilden nesile aktarılmıştır. Bu aksesuarlar sadece dekoratif değil aynı zamanda mutfakta da pratik kullanımlara sahiptir. Bu yazımızda bazı vintage mutfak aksesuarlarını ve bunların kullanım alanlarını ele alacağız.