Anasayfa » Lavabo Seçimi Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Lavabo Seçimi Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Lavabo, banyoda en sık kullanılan vitrifiye elemanıdır. Tam da bu yüzden dayanıklı ve size uzun yıllar hizmet edecek bir lavabo seçmek önemlidir. Lavabo seçimi yaparken seçeneklerinizi bilmek ve tanımak size çok yardımcı olacaktır.

Paylaş :
Lavabo Seçimi Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmelidir? #2145
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 8 dk, 18 sn

Lavabo, banyoda en sık kullanılan vitrifiye elemanıdır. Tam da bu yüzden dayanıklı ve size uzun yıllar hizmet edecek bir lavabo seçmek önemlidir. Lavabo seçimi yaparken seçeneklerinizi bilmek ve tanımak size çok yardımcı olacaktır.

Alacağınız lavabo, temizlikte kullandığınız kimyasallara dayanıklı olmalıdır, darbelere dayanıklı olmalıdır ve kir tutmamalıdır. Bunun yanında lavabo seçerken başka önemli bir kriter de sizin ihtiyaçlarınıza cevap vermesidir. Piyasada birçok farklı lavabo çeşidi bulabilirsiniz.

Lavabo Çeşitlerine Göre Lavabo Seçimi

Lavabolar nasıl yerleştiklerine ve monte edildiklerine göre birçok çeşide sahiptirler. Lavabo seçimi yapmadan önce tüm çeşitleri tanımak ve öğrenmek seçim yapmanızı kolaylaştıracaktır.

Standart Lavabolar

Standart lavabolar duvara monte edilen ve ayakta durmak için bir mobilyaya ihtiyaç duymayan lavabolardır. Piyasada en çok bulunan ve tercih edilen lavabo çeşitleridir. Fakat duvara monte lavabolarda tezgah kısmı ve altında da dolap olmadığı için depolama yeri yoktur. Bunun için dolaplı aynaları tercih edebilirsiniz.

Duvara Monte Lavabolar

Duvara monte lavabolar; güçlü bir şekilde duvara monte edilen ve altında mobilya veya ayak bulunmayan lavabo çeşitleridir. Küçük banyolar için uygundurlar çünkü lavabonun altı boş olduğu için mekan daha büyük gözükür. Ayrıca lavabonun altı açık olduğu için temizliği de kolaydır. Lavabonun tesisatı dışarıdan görünür bu da banyonuza daha nosatljik bir hava verir.

Duvara monte lavabolar eskiden daha çok kamusal tuvaletlerde tercih edilirken günümüzde yerden kazanmak ve farklı bir hava katmak için evlerde de kullanılmaya başlamıştır.

Ayaklı Lavabolar

Ayaklı lavabolar günümüzde daha çok kullanıcının estetik açıdan tatmini için ayağa sahip olan lavabo çeşitleridir. Genelde lavabo kısmı duvara montedir fakat ayak kısmı lavabonun altındaki tesisatı gizlemeye yarar. Ya da kullanıcı alttaki ayağın belirli bir görünüme sahip olmasını istediği için duvara monte edilmiş lavaboya ayak eklemeyi tercih eder.

Köşe Lavabolar

Köşelere yerleştirilen lavabolardır. Lavabonun arka kısmı düz değildir ve 90 derecelik bir köşeye sahiptir. Böylece banyonuzda herhangi bir köşeye yerleştirebilirsiniz. Duvar işgal etmemesi bir avantajdır. Özellikle yerden kazanmanın çok değerli olduğu küçük banyolarda tercih edilebilir.

Mobilyayla Kullanılan Lavabolar ve Lavabo Seçimi

Tezgah Altı Lavabolar

Banyo mobilyalarının tezgahlarının alt yüzeyine monte edilen ve böylece birleşim noktası gözükmeyen lavabolardır. Lavabonun armatür deliği ortada olmadığı için armatür/batarya tezgaha takılır. Tek parça tezgah görüntüsünü sevenler için idealdir. Temizliği kolaydır, fazla sular direkt lavaboya aktarılabilir. Fakat tezgah altı lavabonun takılacağı yüzeyin tek parça ve taş veya mermer olması en ideali olacaktır. Çünkü birleşme noktasının su almaması önemlidir bu da en güvenli şekilde taş tezgahlarda sağlanılabilir.

Tezgâh Üstü Lavabolar

Banyo mobilyalarının tezgahlarının üstüne yerleştirilen lavabolardır. Lavabonun kenar kısmı tezgahın üstünde kalır. Temizliği kolaydır fakat tezgah altı lavabolara nazaran fazla suyu lavaboya aktarmak daha zordur.

Tezgah altı lavabolara göre yerleştirilmeleri daha kolaydır ve tezgah olarak daha fazla seçeneğe sahip olursunuz. Çünkü birleşme yeri lavabo tarafından kapandığı ve suya dayanıklı hale geldiği için suya dayanıklı bir ahşap bile tercih edebilirsiniz.

Çanak Lavabolar

Lavabo seçimi
Lucco Diamante Çanak Lavabo

Lavabo seçimi yaparken büyük kaseye benzer çanak lavabolar karşınıza çıkacaktır. Hala nispeten yeni bir seçenek olsalar da çanak lavabolar özellikle günümüzde çokça tercih edilmektedir. Farklı renk ve dokuya sahip olabilirler. Çok şıktırlar. Birçok farklı malzemeden üretilmiş çanak lavaboyla karşılaşabilirsiniz: cam, toprak, metal. Banyonuzu anında güzelleştirip banyonuza değer katarlar. Fakat çanak lavabolar normal lavabolar kadar güçlü ve dayanıklı olmayabilirler. Bu yüzden üstlerine dayanılması sakıncalıdır.

Çanak lavabolar kendi kendilerine ayakta duramazlar. Ya bir tezgaha ya da bir banyo mobilyasına monte edilerek kullanılırlar. Bu lavaboların genelde armatür delikleri olmaz. Bu yüzden çanak lavaboyla ankastre batarya kullanmak uygun olacaktır.

Yarım Tezgâh Lavabolar

Yarım tezgah lavabo, mobilya veya tezgah üzerine yerleşmesine rağmen lavabonun ön kısmı tezgahın dışında kalan lavabodur. Bu hem estetik bir seçim olduğu gibi hem de çocukların ve engellilerin lavaboya/armatüre ulaşmasını kolaylaştırır. Aynı zamanda lavabonun bir kısmı mobilya dışında kaldığı için sınırlı banyo alanlarında banyo mobilyası daha dar kullanılabilir.

Etajerli Lavabolar

Etajerli lavabolar kendinden tezgaha sahip olan lavabolardır. Standart lavabolara benzerler, mobilyaya ihtiyaç yoktur. Metal ayaklı olanları veya estetik amaçlı seramik ayaklı olanları vardır. Altında kapalı bir mobilya olmadığı için hem yerden kazanırsınız hem de banyonuzu ferahlatırsınız. Lavabonun kendi tezgah alanı sayesinde bazı eşyalarınızı depolayabilirsiniz.

Lucco Loop Asma Monoblok Lavabo

Monoblok Lavabolar 

Lavabo kısmı ve ayak kısmı tek bir bütün parça olan lavabo çeşididir. Banyonuzda son derece çağdaş ve sade bir hava yaratırlar. Minimal banyolar ve kamusal tuvaletler için uygundurlar. Lavabo seçimi yaparken tarzınızı göz önünde bulundurmak faydalı olacaktır.

Özel Amaçlı Lavabolar

Lavabo Seçimi
Vitra S20 Bedensel Engelli Lavabo

Bedensel Engelliler İçin Lavabolar

Bedensel engellilerin özellikle tekerlekli sandalye ile yanaşabilecekleri lavabolardır. Lavabo dışa doğru değil içe doğru kavislidir. Böylece kullanıcı bataryaya daha rahat ulaşır ve ellerini daha rahat yıkar. Bunun yanında yerleştirildiği yükseklik tekerlekli sandalye ile kullanılmaya uygundur.

Mini Lavabolar

Mini lavabolar; küçük banyolar ve çocuklar için üretilmiş lavabolardır. Normal lavabolara göre daha darlardır. Böylece hem çocukların bataryaya ulaşmaları kolaydır hem de lavabo çoğu banyoya sığabilir. Yerden kazanmak için batarya lavabonun yan tarafında veya köşesinde olabilir.

İhtiyaçlarınıza ve Tarzınıza Göre Lavabo Seçimi

Yukarıda sizlere lavabo çeşitlerini açıkladık. Bu bölümde ise sizlere çeşitli ihtiyaçlarınız için hangi lavaboları tercih etmeniz gerektiğini açıklayacağız.

Küçük Banyolar İçin Doğru Lavabo Seçimi

Hepimiz geniş bir eve, banyoya sahip olmak isterdik. Tabii ki büyük bir banyoya sahipseniz seçenekleriniz sınırsız. İstediğiniz lavaboyu, klozeti, banyo mobilyasını, küveti tercih edebilirsiniz. Fakat eğer banyonuz küçükse banyonuzun her santimetrekaresi önemlidir.

Banyonuz küçük olsa bile eğer depolama alanına ihtiyacınız varsa yarım tezgah lavaboları tercih edebilirsiniz. Fakat unutumayın altı boş lavabolar banyonuzu hem daha ferah gösterecektir hem de daha rahat temizleme imkanı sunacaktırlar. Bu yüzden altı boş olan duvara monte veya köşe lavaboları gibi standart lavabolara yönelebilirsiniz. Köşe lavabolar özellikle lavaboyu yerleştirecek sınırlı duvar alanı olduğunda çok yardımcı olacaklardır. Bunun yanında piyasada özel alanlar için daha dar üretilmiş mini lavaboları da bulabilirsiniz. Küçük banyolar için tüm tavsiyelerimiz bulabileceğiniz yazımız için buraya tıklayabilirsiniz.

Çocuklar ve Engelliler İçin Lavabo Seçimi

Çocuklar, yetişkinlerin kullanabildiği her lavaboyu ve bataryayı kullanamazlar maalesef. Veya kulllanabilseler de lavaboya fazlaca dayanmaları gerekir ve bu da kazalara yol açabilir. Bu yüzden minikler için daha dar lavabolar ve daha uzun bataryalar seçmek faydalı olacaktır. Ayrıca bu tip lavabolar kullanıcının boyuna göre monte edilir, bu sayede lavaboya dayanmaları gerekmez.

Tekerlekli sandalye kullanan insanlar altında dolap olan lavaboları kullanırken zorlanırlar. Lavaboya tam olarak yanaşamadıkları için bataryayı kullanmaları çok zordur. Bu yüzden tercihen engelliler için üretilmiş içe doğru kavisli lavabolar veya böyle bir seçeneğiniz yoksa hiç olmazsa altı boş olan, tekerlekli sandalye ile yanaşılabilen lavabolar seçmek ve uygun yüksekliğe monte etmek önemlidir.

Tarzınıza Göre Lavabo Seçimi

Banyonuzda, tüm evinizde olduğu gibi tarzınızı yansıtmak önemlidir. Bunu, seçeceğiniz renkle ya da vitrifiye elemanının tasarımıyla yapabilirsiniz.

Renkli lavabolar ve diğer vitrifiye elemanları günümüzde çok yaygın. Banyonuzu neşelendirmek için renkli bir lavabo neden tercih etmeyesiniz? Ya da daha klasik bir hava için sütun ayaklı bir lavabo? Eğer tarzınız çok sadeyse monoblok beyaz bir lavabo banyonuzu ve evinizi tamamlayacaktır.

Hijyenin Önemi

En çok kullanılan ve en çok kirlenen vitrifiye elemanlarından biri olan lavaboyu hijyenik tutmak çok önemlidir. Bu yüzden kir tutmayan ve kolayca temizlenen lavaboları incelemek faydalı olacaktır. Bunun için size önerimiz; Duravit’in kendi buluşu olan WonderGliss katmanına sahip lavabolar olacaktır. WonderGliss teknolojisi yüzeyde kirin ve kirecin tutunmasını önler ve böylece lavabo hem daha uzun temiz kalır hem de temizlemesi kısa sürer. WonderGliss katmanına sahip Duravit Bacino Çanak Lavabo ile banyonuzu güzelleştirirken hayatınızı kolaylaştırın.

Lavabo seçimi yapmak zor görünse de lavabo seçimi öncesi bu yazımızı okuyup tüm seçenekleri tanımak eminiz ki kararınızda yardımcı olacaktır. Diğer benzer içeriklerimizi okumak için blogumuzu, vitrifiye elemanları incelemek için de Yapılır‘i ziyaret edebilirsiniz.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (3)

🤗

Pratik (2)

😏

Detaylı (4)

🤓

Zekice (1)

🤠

Yol Gösterici (9)

🤩

Yenilikçi (2)

😜

Eğlenceli (1)

😲

Şaşırtıcı (1)

Yazar Hakkında

Yapılır

Yapılır

Yaşam alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve özgün tasarımlı yapı malzemeleri Yapılır'da! Banyo mobilyalarından lavabo ve klozete, seramikten batarya ve musluklara uzanan geniş bir çeşitlilik sunan online mağazamız, her bütçeye ve zevke uygun ürünlerimiz ile sizleri bekliyor.

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

Takım Çantası ve İçinde Olması Gereken El Aletleri Çeşitleri #1421

22 Eki 2020

Takım Çantası ve İçinde Olması Gereken El Aletleri Çeşitleri

Takım çantası ve içinde olmazsa olmaz el aletleri çeşitleri Yapıyorum Blog'da. Takım çantanızdaki aletler sayesinde; artık çoğunlukla demonte satılan mobilyaları birleştirebilir, tablolarınızı asabilir ve hatta gevşemiş borularınızı sıkıştırabilirsiniz.
Hüppe Markasını Neden Tercih Etmelisiniz? #7145

08 Oca 2022

Hüppe Markasını Neden Tercih Etmelisiniz?

Hüppe markası yer süzgeci ve duşakabin denince tüm dünyadaki tüketicilerin ilk aklına gelen markalardandır. Alman banyo markası; üstün kalitesi, güvenli ürünleri ve fonksiyonelliği ile bilinmektedir. Piyasada benzer ürünleri satan başka markalar da bulunmaktadır fakat Hüppe banyoya bakış açınızı değiştirecek bir markadır. Bu yazımızda neden diğer markaları değil de Hüppe markasını tercih etmeniz gerektiğini detaylı bir şekilde anlatacağız.
Eviye Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir? #5670

18 Eyl 2021

Eviye Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bu yazımızda eviye seçiminizi kolaylaştırmak için karar vermeniz gereken farklı özellikleri ayrı başlıklar altında inceleyeceğiz. Bu başlıklar altında farklı seçimlerin pozitif ve negatif yönlerini açıklayarak karar vermenizi kolaylaştıracağız. Yazımızın sonunda nasıl bir eviyeye ihtiyacınız olduğunu biliyor olacaksınız.