Anasayfa » Karşılaştırmalar » Online Alışveriş ve Mağazadan Alışverişin Artıları, Eksileri

Online Alışveriş ve Mağazadan Alışverişin Artıları, Eksileri

Online alışverişin de mağazadan alışverişin de kendilerine özgü faydaları ve zararları var. Bu yazımızda sizlere her iki alışveriş şeklinin de artılarından ve eksilerinden bahsedeceğiz. Böylece hangi tür alışverişin size daha uygun olduğuna kendiniz karar verebilirsiniz.

Paylaş :
Online Alışveriş ve Mağazadan Alışverişin Artıları, Eksileri #6979
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 6 dk, 53 sn

Online alışveriş artık hepimizin günlük hayatına girmiş durumda. Eskiden buna mesafeli duranlar bile özellikle son iki senedir biraz da mecburiyetten bu kavrama alışmış oldular. Fakat online alışverişin de mağazadan alışverişin de kendilerine özgü faydaları ve zararları var. Bu yazımızda sizlere her iki alışveriş şeklinin de artılarından ve eksilerinden bahsedeceğiz. Böylece hangi tür alışverişin size daha uygun olduğuna kendiniz karar verebilirsiniz.

Online Alışverişin Fiziksel Mağazadan Alışverişe Göre Artıları

Elverişli/Rahat Olması

Online alışverişin tercih edilmesinin en önemli sebeplerinden biri online alışverişin son derece kolay ve rahat olmasıdır. İstediğiniz her saat, istediğiniz her yerden alışveriş yapabilirsiniz. Giyinip evinizden bile çıkmanıza gerek olmadan satın aldığınız ürün kapınıza kadar teslim edilir. Kasalarda sıra beklemenize gerek kalmadan alışverişinizi tamamlarsınız. Hele satın aldığınız ürün e-kitap gibi indirilebilir bir ürünse hem ürününüze hemen kavuşursunuz hem de alışverişiniz için yenilenemez kaynaklar kullanılmamış olur.

Rekabetçi Fiyatlar

Online alışverişte hem aynı ürünü satan birçok satıcı olduğu için hem de giderler fiziksel bir mağazaya göre daha az olduğu için satış fiyatları fiziksel mağazalara göre çok daha rekabetçi olabilir. İnternette alışverişin giderlerin daha az olmasının sebeplerinden bazıları: daha az çalışana ihtiyaç duyulması, kira gibi masrafların olmaması olarak sayılabilir. Ayrıca alışveriş sitelerinde daha sık indirimler yapılır ve bu indirimler e-posta bültenleri sayesinde kullanıcılara bildirilir.

Çeşitlilik

Online alışverişte çeşitlilik çok daha fazladır ve çok daha kısa zamanda çok daha fazla online “mağaza” gezebilirsiniz. Yurt dışı merkezli marka ve mağazalardan bile bu sayede ürün siparişi verebilirsiniz. Online alışverişte birçok farklı ürünü incelemek ve satın almak fiziksel mağazadan alışverişe göre çok daha kolaydır.

Hediye Gönderim Kolaylığı

Online Alışveriş
Online alışverişte hediyelerinizi sah,plerine kolayca gönderebilirsiniz.

Özellikle yılbaşı gibi bir sürü hediye almanız gereken durumlarda hem hediye almanız çok daha kolay ve çabuk olur hem de bu hediyeleri sahiplerine kargolamanız. Sadece hediye sahibinin adresini girmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca bazı websitelerinde hediye paketi seçeneği de bulunmaktadır.

Zaman

Tek tek mağaza gezmek yerine internetten alışveriş yapmak size zaman kazandırır. Çünkü mağazaya gitmek için yolda zaman harcamayacağınız gibi birçok farklı ürünü de çok daha kısa zamanda inceleyebilir ve karşılaştırabilirsiniz. Sadece fiziksel mağazanın aksine ürününüze parayı ödediğiniz anda ulaşamazsınız, maalesef kargoyu beklemeniz gerekir.

Online Alışverişte İkinci El Ürünlere Ulaşım

İkinci el alışveriş günümüzde sıkça tercih edilen bir alışveriş türüdür. İkinci el alışveriş yaptığınızda tüketim kültürüne katkı sağlamak yerine başkasının artık kullanmadığı bir ürüne ikinci bir şans vermiş olursunuz. Bu sayede yenilenemez kaynaklar tükenmez ve gereksiz enerji harcanmamış olur. Bu da karbon emisyonunun azalmasına yardımcı olur.

Online Alışveriş
İkinci el ürünler

İnternette birçok uygulama ve websitesi sayesinde ikinci el ürünlere çok daha kolay ulaşabiliyoruz. İkinci el ürün satışı yapan siteler sayesinde hem satış yapan kişi kazanç sağlamış oluyor hem de alıcı ihtiyaç duyduğu ürünü çok daha ucuza alırken dünyamıza zarar verilmemiş oluyor.

Online Alışveriş ve Yorumlar

Online alışverişin en iyi yanlarından biri, ürünle ilgili diğer müşterilerin fikir ve yorumlarını görebilmektir. Yorumlar, bir ürünü alıp almamaya veya ürün bir çeşit giyecekse hangi bedeni tercih etmeniz gerektiğine bile yardımcı olabilir. Bu sayede doğru ürünü sorunsuz bir şekilde satın alırsınız ve iade veya değişim gibi işlemlerle uğraşmanız gerekmez.

Fiziksel Mağazadan Alışverişin Online Alışverişe Göre Artıları

Online Alışverişin Aksine Ürünü Yakından İnceleme, Deneme

Fiziksel mağazadan alışveriş yaptığınızda satın alacağınız ürün her neyse o ürünü deneme ve yakından inceleme şansınız olur. Hele alacağınız ürün ayakkabı, kıyafet gibi giyilen bir şeyse ürünü almadan önce üstünüzde nasıl duracağını görmeyi tercih edebilirsiniz. Böylece kolay bile olsa iadeyle zaman kaybetmeniz gerekmez.

Online Alışveriş
Fiziksel mağazada ürünleri deneyerek satın alabilirsiniz.

Pazarlık İmkanı

Online alışverişin fiyatları fiziksel mağazaya göre daha rekabetçi de olsa fiziksel mağazada satıcıyla yüz yüze olacağınız için pazarlık yapma şansınız bulunur. Kültürümüzde büyük bir yeri olan pazarlık ancak fiziksel bir mağazada mümkün olabilir.

Ürüne Hemen Ulaşma

Fiziksel mağazadan bir ürün aldığınızda bazı istisnalar haricinde hemen eve götürme şansınız vardır. Online alışverişte ise sadece bazı websitelerinde ekstra bir özellik olarak 1 günde teslim seçeneği bulunmaktadır. Bu bile ürünü mağazadan direkt olarak satın almak kadar hızlı olamaz. Bu yüzden eğer aceleniz varsa ihtiyacınızı fiziksel bir mağazadan almak iyi bir fikir olabilir. Özellikle kampanya zamanlarında internetten aldığınız ürünün size ulaşması normalden bile daha fazla zaman alabilir.

Sosyal Bir Aktivite Olarak Mağazadan Alışveriş

Bazı insanlar birlikte alışveriş yapmayı sosyal bir aktivite olarak görürler. Bu yüzden mağazadan alışveriş yapmayı tercih edebilirler.

Çalışan Yardımı

Bazılarımız rahatsız edilmeden alışveriş yapmayı sevse de bazı müşteriler ürünü seçerken bir satıcının yardımını tercih edebilirler. Bu yüzden eğer alışveriş yaparken satış danışmanından yardım almak isterseniz fiziksel mağazadan alışverişi tercih etmeniz doğru olacaktır. Bu sayede danışman size ürünün özellikleri veya bedeniniz hakkında yardımcı olabilir.

Güvenilir Alışveriş

Fiziksel mağazadan alışveriş yaptığınızda genelde ödeme seçenekleri online alışverişe göre daha fazladır. Çünkü “kapıda ödeme” seçeneği bazı online alışveriş sitelerinde bir seçenek olarak sunulsa da genelde öncelikli seçenek kredi kartıyla ödemedir. Haklı olarak daha önce alışveriş yapmadığınız bir siteye kredi kartı bilgilerinizi vermek istemeyebilirsiniz. Bu yüzden eğer nakit alışveriş yapmayı tercih eden bir müşteriyseniz fiziksel mağazadan alışveriş yapmak sizin için doğru seçenek olacaktır.

Siz Online Alışveriş mi Yoksa Mağazadan Alışveriş mi Tercih Ediyorsunuz?

Peki sizin alışverişte seçiminiz hangisi: online alışveriş mi yoksa fiziksel mağazadan alışveriş mi? Yorumlara hangi alışveriş şeklini ve neden tercih ettiğinizi yazarak diğer okuyucularımıza yardımcı olabilirsiniz.

Umuyoruz “Online Alışveriş ve Mağazadan Alışverişin Artıları, Eksileri” başlıklı yazımız aklınızdaki soruları cevaplamıştır. Bu ve benzeri tüm yazılarımıza Yapıyorum Blog‘dan ulaşabilirsiniz. Eminiz ki blogumuzdaki onlarca içeriğimiz arasından ilginizi çekecek başka yazılar da bulacaksınız. Karşılaştırmalar kategorimizde marka ve ürün karşılaştırmalarını görebilirsiniz. Yazılarımızda bahsettiğimiz tüm ürünlere de Yapılır üzerinden güvenle ve uygun fiyatlarla ulaşabilirsiniz.

Yorumlarınız bizim için çok kıymetli. Görüş, öneri ve gelecek yazılarımız için fikirlerinizi aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz. Bırakacağınız yorumlar hem bizim hem de diğer okurlarımız için faydalı olacaktır.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (8)

🤗

Pratik (7)

😏

Detaylı (3)

🤓

Zekice (5)

🤠

Yol Gösterici (19)

🤩

Yenilikçi (1)

😜

Eğlenceli (1)

😲

Şaşırtıcı (1)

Yazar Hakkında

Yapılır

Yapılır

Yaşam alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve özgün tasarımlı yapı malzemeleri Yapılır'da! Banyo mobilyalarından lavabo ve klozete, seramikten batarya ve musluklara uzanan geniş bir çeşitlilik sunan online mağazamız, her bütçeye ve zevke uygun ürünlerimiz ile sizleri bekliyor.

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

Duravit ve Vitra Markalarına Yakından Bakalım #5372

28 Ağu 2021

Duravit ve Vitra Markalarına Yakından Bakalım

Duravit ve Vitra markalarının her ikisi de dünya çapında tanınan markalardır. Duravit Alman, Vitra Türk markası olmasına rağmen her ikisi de hem ülkemizde hem de dünyada banyo alanında son derece başarılı markalardır. Her iki marka da banyo pazarına vitrifiye ürünler üreterek girdiyse de günümüzde banyoyu baştan aşağıya döşeyecek ürün yelpazesine sahipler. İki şirket de banyo mobilyasından armatüre, aksesuardan yıkanma alanlarına kadar çeşitli ürünlerle banyonuzu güzelleştiriyorlar. Hangi markanın sizin ihtiyacınıza uygun olduğunu görmek için yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.
Gömme Rezervuar Ölçüleri #10766

23 Ağu 2023

Gömme Rezervuar Ölçüleri

Gömme rezervuarlar, banyoların daha düzenli ve şık görünmesini sağlayan kullanışlı bir çözümdür. Farklı markaların ürettiği gömme rezervuarlar, çeşitli boyutlarda ve özelliklerde mevcuttur. Bu markalar arasında Vitra, Duravit, Geberit gibi sektörün önde gelen markaları bulunmaktadır. Gömme rezervuarların boyutları, genellikle duvar kalınlığına ve klozetin üzerine yerleştirileceği duvarın uzunluğuna bağlı olarak değişir. Çoğu marka, farklı boyutlarda gömme rezervuar seçenekleri sunarak kullanıcılara esneklik sağlar. Bu sayede her banyo tasarımına uygun bir gömme rezervuar bulmak mümkün olur. Bu yazımızda çeşitli gömme rezervuar markaları ve boyutları hakkında bilgi vereceğiz.
Duş Teknesi mi Küvet mi? Hangisini Tercih Etmelisiniz? #4443

26 Haz 2021

Duş Teknesi mi Küvet mi? Hangisini Tercih Etmelisiniz?

Duş teknesi mi yoksa küvet mi? Yeni banyonuz için hangisini tercih etmelisiniz? Bu yazımızda sizlere tüm seçeneklerin avantajlarını ve dezavantajlarını anlatarak karar vermenize yardımcı olacağız.