Anasayfa » Red Dot, iF ve Good Design Tasarım Ödülleri Nelerdir?

Red Dot, iF ve Good Design Tasarım Ödülleri Nelerdir?

Red Dot, Good Design ve iF tasarım ödülleri; ürün, iletişim ve marka dalında verilen en önemli tasarım ödülleridir. Daha önce birçok yazımızda ürünlerimizi tanıtırken bahsettiğimiz bu tasarım ödülleri özellikle ürün tasarımı açısından çok önemlidirler. Bu ödülleri biraz daha yakından inceleyelim.

Paylaş :
Red Dot, iF ve Good Design Tasarım Ödülleri Nelerdir? #4673
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 5 dk, 47 sn

Red Dot, Good Design ve iF Tasarım Ödülleri; ürün, iletişim ve marka dalında verilen en önemli tasarım ödülleridir. Daha önce birçok yazımızda ürünlerimizi tanıtırken bahsettiğimiz bu tasarım ödülleri özellikle ürün tasarımı/endüstriyel tasarım açısından çok önemlidirler. Bu ödülleri biraz daha yakından inceleyelim.

Red Dot Tasarım Ödülleri

Red Dot Tasarım Ödülü Almanya merkezli uluslararası bir ödül olup 1955’ten beri Red Dot GmbH & Co. KG tarafından verilmektedir. Girişim 30 Temmuz 1954’te Verein Industrie olarak Krupp’ta Halkla İlişkiler ve Reklam Müdürlüğü yapmış olan Karl Handhausen’in girişimiyle kuruldu. Köklü bir firma olan Krupp’ta çalıştıktan sonra tasarımın ve kalitenin önemini birinci elden gören Karl, tüm Alman ürünlerini çağa uydurmak ve uluslararası pazarda değerini ve bilinirliğini arttırmak için yola çıktı. Yıllar geçtikçe ulusal bir yarışmadan uluslararası bir yarışmaya dönüşen Red Dot Tasarım Ödülleri günümüzde dünyadaki en prestijli ödüller arasında anılmaktadır.

Dünyanın her yerinden tasarımcıların ve markaların kendilerinin başvurduğu yarışma; ticari faaliyetlerini tasarım yoluyla öne çıkarmak isteyen herkese yöneliktir. Alanlarında uzman olan uluslararası 50 jüri üyesi ürün tasarımı, iletişim tasarımı ve tasarım konseptleri dallarında kazananları belirler. Her sene gerçekleştirilen ödül töreninde kazananlara ödülleri Red Dot Gala Ödül Töreni’nde takdim edilmektedir. Tasarım dünyasında çok önemli bir yere sahip olan bu girişim, her sene yaklaşık 70 farklı ülkeden yapılan 18.000 başvuruya ev sahipliği yapmaktadır. Kazanan tasarımlar Essen, Singapur ve Xiamen’deki Red Dot Müzeleri’nde sergilenmektedir. Sadece Xiamen’deki müzede her 3 kategorideki tasarımlar birlikte sergilenmektedir.

red dot
Hansgrohe Rainfinity 130 3 Jet El Duşu

Yapılır’da Red Dot Tasarım Ödülü’ne layık görülmüş birçok ürün bulabilirsiniz:

Yukarıda bahsettiğimiz seriler dışında Yapılır’da en uygun fiyatlarla bulabileceğiniz ACO, Vitra, Artema ve Geberit markalarının da çeşitli Red Dot ödülleri bulunmaktadır.

iF Tasarım Ödülleri

İf Tasarım Ödülleri Hanover merkezli International Forum Design tarafından 1953 yılından beri her sene verilen ve çeşitleri disiplinleri kapsayan ödüldür. International Forum Design kendisi de tasarım hizmeti veren bir firma olmasının yanı sıra Almanya’da en uzun süredir tasarım ödülleri veren kuruluştur. Kendilerini rakipleri arasında en bağımsız, en dürüst ve en eski otorite olarak gören International Forum Design’ın iyi tasarımı desteklemek için 6 prensibi vardır:

  1. İyi tasarımı belirlemek, desteklemek ve teşvik etmek.
  2. Tasarımın toplumdaki ve hayatımızdaki yeriyle ilgili farkındalık oluşturmak.
  3. Firmaların uzun vadeli planlarına tasarımı dahil etmelerine yardımcı olmak.
  4. Tasarımcının pozisyonunu korumak ve bu meslekle ilgili farkındalık yaratmak.
  5. Tasarım yoluyla sosyal gelişim sağlamak.
  6. Genç yetenekleri desteklemek ve genç tasarımcılar için halka açık platformlar yaratmak.

Bu şekilde firma iyi tasarıma dikkat çekerek iyi tasarımı teşvik etmektedir. İyi tasarım fonksiyonellikle estetiği birleştirmektir. iF Tasarım Ödülleri de asıl olarak Alman tasarımlarının geliştirilmesi ve tanıtılması için verilmeye başlanmış olsa da daha sonra uluslararası bir yarışma haline gelmiştir. Dieter Rams, Richard Sapper, Franco Clivio, Stefan Dietz ve Paola Picasso gibi tasarımcıları ağırlayan jüri genelde 70 ila 90 farklı tasarımcıdan oluşmaktadır. Ödül kazanan tasarımlar Berlin’deki iF tasarım sergisindeki iF World Design Guide’da sunulmaktadır. Ayrıca kazananlar her sene iF Yearbook adı altında bir kitapta bir araya getirilmektedir.

red dot
Artema Sento Ankastre Banyo Bataryası

Son derece saygı duyulan iF Tasarım Ödülleri için her sene yaklaşık 60 ülkeden 10.000 başvuru gelmektedir. Yapılır’dan satın alabileceğiniz bazı iF Tasarım Ödüllü ürünleri sizler için sıraladık:

Yukarıda bahsettiğimiz seriler dışında Yapılır’da en uygun fiyatlarla bulabileceğiniz Weber, Hüppe, Duravit, ve Geberit markalarının da çeşitli iF ödülleri bulunmaktadır.

Good Design Ödülleri

Good Design Tasarım Ödüllerini günümüzde The Chicago Athenaeum Museum of Architecture and Design and Metropolitan Arts Press Ltd. vermektedir. Müze 1988 yılında Amerika Birleşik Devletleri, Chicago’da kurulmuştur, 1996 yılından beri de uluslararası Good Design Tasarım Ödülleri’ne ev sahipliği yapmaktadır. Fakat Good Design Tasarım Ödülleri’nin tarihi çok daha geriye, 1950 yılına uzanmaktadır.

1950 yılında yine Chicago’da MoMA’nın eski küratörü Edgar Kaufmann, Jr tarafından bulunan Good Design; kurulduğu günden beri endüstriyel ve grafik tasarımcılarının başarılarını onurlandırmaktadır. 70 yılı aşkın süredir verilen Good Design Tasarım Ödülü bugüne kadar ataçtan Nasa Uzay Aracı’na kadar birçok farklı ürüne verilmiştir. Yani önemli olan ürünün ne olduğu değil ne kadar iyi tasarlanmış olduğudur. Good Design logosu ve tabii ki bu yazımızda bahsettiğimiz diğer ödüllerin logoları markalar tarafından tasarımlarının en yüksek kriterlerde değerlendilip başarılı olduklarını insanlara duyurmaları ve kanıtlamaları için kullanılmaktadır.

Türkiye’nin en gurur veren markalarından olan Vitra tam 40 adet Good Design ödülünün sahibidir. Bunun yanında yine Yapılır’da satılmakta olan Duravit ve Creavit de çeşitli Good Design Ödülleri’ne layık görülmüşlerdir.

Tanıttığımız ürünler açısından çok önemli olan Red Dot, Good Design ve iF Tasarım Ödülleri ile ilgili yazımız umarız ilginizi çekmiştir. Bu yazımızı beğendiysenz diğer yazılarımızı okumak için Yapıyorum Blog‘u inceleyebilirsiniz. Red Dot ve iF Tasarım Ödülü’ne sahip ürünleri satın almak için de Yapılır‘i ziyaret edip söz konusu ürünlere en uygun fiyatlarla sahip olabilirsiniz.

Yorumlarınız bizim için çok değerli. Görüş, öneri ve gelecek yazılarımız için fikirlerinizi aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz. Bırakacağınız yorumlar hem bizim hem de diğer okurlarımız için faydalı olacaktır.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (0)

🤗

Pratik (0)

😏

Detaylı (0)

🤓

Zekice (0)

🤠

Yol Gösterici (0)

🤩

Yenilikçi (0)

😜

Eğlenceli (0)

😲

Şaşırtıcı (0)

Yazar Hakkında

Yapılır

Yapılır

Yaşam alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve özgün tasarımlı yapı malzemeleri Yapılır'da! Banyo mobilyalarından lavabo ve klozete, seramikten batarya ve musluklara uzanan geniş bir çeşitlilik sunan online mağazamız, her bütçeye ve zevke uygun ürünlerimiz ile sizleri bekliyor.

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

Su Tasarruflu Bataryalar ve Önemi #11165

04 Eki 2023

Su Tasarruflu Bataryalar ve Önemi

Su, günlük yaşamımız için ihtiyaç duyduğumuz en önemli kaynaklardan biridir. Bununla birlikte, artan su talebinden dolayı suyu verimli ve sürdürülebilir bir şekilde kullanmak önemlidir. Çünkü Dünya’da bulunan suların yalnızca çok küçük bir kısmı içilebilir ve temiz. Su tasarrufu yapmak, sürdürülebilir bir gelecek için en etkili çözümlerden birisi olabilir. Su tasarrufu yaparak temiz su üretiminde harcanan enerjiyi azaltabiliriz ve bu sayede küresel ısınmanın etkilerini hafifletebiliriz. Su tasarrufu yapmanın ise birçok yolu var. Bunu yapmanın en kolay ve etkili yollarından biri de evlerimize su tasarruflu bataryalar kullanmak. Su tasarruflu bataryalar, kullanılan suyun miktarını belirli bir derecede azaltarak su akışının kontrollü ve yeterli olmasını sağlar. Bu yazımızda su tasarruflu bataryalardan bahsedeceğiz ve faydalarını tartışacağız.
Banyoda Yeşil Tasarım: Doğal ve Sürdürülebilir Malzemeler #11081

09 Eyl 2023

Banyoda Yeşil Tasarım: Doğal ve Sürdürülebilir Malzemeler

Banyo her evin olmazsa olmazı ama aynı zamanda çok fazla enerji tüketen alanlardan biridir. Sudan enerjiye, banyolar yüksek oranda kullanıma sahiptir ve bu da yüksek çevresel etkiler ve karbon ayak izi anlamına gelir. Her aile bireyinin günde en az birkaç kere banyoyu kullandığını düşünürseniz tek bir ailenin harcadığı ortalama enerji kaynağında yapacağı sürdürülebilir bir değişim oldukça büyük bir fark yaratacaktır. Banyoda yeşil tasarım ile hem yaşadığımız doğayı koruma bilincine sahip olabiliriz hem de enerjiden sağladığımız tasarrufu faturamıza yansıtabiliriz.
Sıcaklarla Baş Etmek ve Püf Noktaları #11072

06 Eyl 2023

Sıcaklarla Baş Etmek ve Püf Noktaları

Yaz, yüzme, yürüyüş ve piknik gibi açık hava etkinlikleri için harika bir fırsat olduğu için birçok insanın dört gözle beklediği bir mevsimdir. Her geçen gün artan dünya nüfusu ve kirlenen hava ile birlikte Ozon tabakasının Güneş ışınlarını önleyemediğini biliyoruz. Bununla birlikte, vücuda zarar verebilecek aşırı sıcak nedeniyle zorlu bir zaman olabilir. Eğer tansiyon ve şeker gibi hastalıklarınız varsa ya da kalp rahatsızlıklarına sahipseniz sıcaklarla baş etmek için daha çok önlem almanız gerekecektir. Aynı şekilde yaşlı bireyler ve çocuklar için de sıkı önlem almanız gerekir. Buna rağmen sıcaklıklar yükseldiğinde serin kalmanın ve sıcaklıklara rağmen aktiviteler yapmanın yollarını bulmak önemlidir. Bu yazımızda sıcak yaz günlerinde aktiviteleri yaparken sıcaklarla baş etmenin püf noktalarından bahsedeceğiz.