Anasayfa » Mercek (İnceleme) » Tezgah Üstü Lavabo Kullanışlı mıdır?

Tezgah Üstü Lavabo Kullanışlı mıdır?

Tezgah üstü lavabo artık gündelik hayatımızın içinde sıkça gördüğümüz bir banyo lavabosu çeşididir. Tezgah üstü lavabolar isminden anlaşılacağı gibi banyo mobilyasının üstüne yerleştirilen lavabolardır. Bu yazımızda sizlere tezgah üstü lavaboların avantajlarından ve dezavantajlarından bahsedeceğiz. Dilerseniz hemen tezgah üstü lavabolara daha yakından bakmaya geçelim.

Paylaş :
Tezgah Üstü Lavabo Kullanışlı mıdır? #9487
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 4 dk, 42 sn

Tezgah üstü lavabo artık gündelik hayatımızın içinde sıkça gördüğümüz bir banyo lavabosu çeşididir. Tezgah üstü lavabolar isminden anlaşılacağı gibi banyo mobilyasının üstüne yerleştirilen lavabolardır. Bu yazımızda sizlere tezgah üstü lavaboların avantajlarından ve dezavantajlarından bahsedeceğiz. Dilerseniz hemen tezgah üstü lavabolara daha yakından bakmaya geçelim.

Tezgah Üstü Lavabo Nedir?

Lavabolar banyo ve tuvaletlerde el-yüz yıkamak için, diş fırçalamak için ve günlük başka temizlik işleri için kullanılan vitrifiye elemanlarıdır. Evimizde belki de en çok kullandığımız vitrifiye elemanıdır.

Evin her yerinde olduğu gibi banyoda da depolama çok önemlidir. Özellikle eğer küçük ve dar bir banyonuz varsa ve dolap koymak için sadece lavabonun altı müsaitse; ayaklı lavabolar yerine mobilya üstüne yerleştirilen lavaboları tercih etmeniz çok faydalı olacaktır. (Eğer küçük bir banyonuz varsa; küçük banyoları daha rahat kullanmak ile ilgili ipuçları verdiğimiz yazımızı buradan okuyabilrsiniz.)

Mobilya üstüne yerleştirilen lavabo çeşitleri banyolarınızda depolama yeri oluşturmalarının yanında estetik bir seçim de olabilirler. Çanak lavabo ve mobilya uyumlu lavabolarda borular ve bağlantılar dolap içine gizlendiği için daha derli toplu bir görüntü oluşur. Bunun yanında mobilya üstünde çeşitli kozmetik ve temizlik ürünlerinizi koyabileceğiniz bir tezgah oluşur. Bu şekilde tarzınızı da daha güzel yansıtabilirsiniz. Ayrıca küçük bir ipucu daha: Banyo mobilyanızı yere kadar değil de altı boş olacak şekilde seçerseniz hem banyonuz daha ferah görünecektir hem de banyonuzu çok daha kolay temizleyebilirsiniz.

Çanak Lavabolar

Çanak lavabo adından da anlaşılabileceği gibi dolap üzerinde bir çanak gibi yerleşir. Bir tezgah üstü lavabo çeşidi olan çanak lavaboların çoğunda armatür deliği bulunmaz fakat armatür deliği bulunanlarına da rastlayabilirsiniz. Armatür deliği olmayan çanak lavaboların tercih edildiği durumlarda yüksek batarya veya ankastre batarya tercih etmek gerekir. Yüksek bataryalar mobilyaya monte dilirken ankastre bataryalar duvara monte edilir. Bu da banyonuza daha çağdaş ve farklı bir hava katacaktır. Fakat bu bataryaların çocukların bataryaya uzanmasını zorlaştıracağını da hatırlatmış olalım.

Farklı desende ve dokuda birçok çanak lavabo çeşidine rastlayabilirsiniz. Birer sanat eserine benzeyen ve hatta şeffaf olan seçenekleri bile piyasada bulabilirsiniz. Genelde toprak, seramik veya camdan üretilirler. Çanak lavabolar çok şık ve estetiktirler fakat diğer lavabo seçenekleri kadar güçlü olmayabilirler. Bu yüzden bu lavaboları kullanırken üstlerine yaslanmamak iyi olacaktır. Bunun yanında çanak lavabo tezgaha göre yüksekte kaldığı için tezgaha daha çok su sıçrayabilir ve tezgahla lavabo arasında temizlenmesi zor kesitler yaratabilir.

Çanak lavabolar kendi başlarına kullanılamazlar. Tezgah üstü lavabo çeşidi olduğu için banyo mobilyasına monte edilmeleri gerekir. Banyo mobilyasının tam üstüne monte edildikleri için lavabonun dolap/mobilya içinde kalan kısmı yoktur ve depolama alanından kayba sebep olmaz. Bunun yanında görseldeki gibi dolap olmadan sadece bir tezgah üstüne de monte edilebilirler. Bu şekilde daha modern bir görüntü yakalayabilirsiniz.

Mobilya Uyumlu Tezgah Üstü Lavabolar

Tezgah altı lavabolara çok benzerler fakat birleşim noktası tezgah üstünde kalır. Bunun yanında tezgah altı lavaboların tersine tezgah üstü lavabolarda birçok farklı malzemeden üretilmiş tezgah kullanılabilir. Mobilyanın üstüne tamamen oturup tüm tezgahını kaplayan çeşitleri olduğu gibi sadece tezgahın 1 cm üstüne kadar çıkan ve büyük bölümü tezgah altında kalan çeşitleri de mevcuttur.

Tezgah Üstü Lavabonun Avantajları Nelerdir?

Tezgah üstü lavabo montajı tezgah altı lavabolara göre çok daha kolaydır. Tezgah üstü lavabolar tezgah altı lavabolara çok benzerler fakat birleşim noktası tezgah üstünde kalır. Tezgah altı lavaboların tersine tezgah üstü lavabolarda birçok farklı malzemeden üretilmiş tezgah kullanılabilir. Tezgahla lavabonun birleştiği noktada tezgahın kesiti açıkta kalmayacağı için suya dayanıklı bir ahşap bile kullanılabilir.

Tezgah Üstü Lavabonun Dezavantajları Nelerdir?

Tezgah üstü lavaboların birçok avantajının yanında dezavantajları da vardır. Tabii bu avantaj ve dezavantajların hangilerinin ağır basacağı ve nasıl seçim yapılacağı kişiden kişiye değişir. Tezgah üstü lavabolarda tezgahı temizlemek tezgah altı lavabolara göre zor olabilir. Çünkü tezgah altı lavaboların tersine tezgaha sıçrayan sular kolayca ve tek hareketle lavaboya aktarılamaz.

Umuyoruz “Tezgah Üstü Lavabo Kullanışlı mıdır?” başlıklı yazımızı beğenmişsinizdir ve bu yazımız sizi bilgilendirmiştir. Vitrifiye ürünler uzun ömürlü olduğu için seçim yaparken araştırma yapmak doğru karar vermenize yardımcı olur.. Bu ve benzer yazılarımızı okumak için Yapıyorum Blog‘u ziyaret edebilirsiniz. Blogumuzda ilginizi çekecek onlarca yazı bulabilirsiniz. Yazılarımızda bahsettiğimiz ürünleri güvenle ve uygun fiyata satın almak içinse Yapılır‘ı inceleyebilirsiniz.

Yorumlarınız bizim için çok değerli. Soru, görüş ve gelecek yazılarımız için fikirlerinizi aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz. Yorumlarınız hem bize hem de diğer okuyucularımıza yardımcı olup fikir vermektedir.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (0)

🤗

Pratik (8)

😏

Detaylı (2)

🤓

Zekice (2)

🤠

Yol Gösterici (10)

🤩

Yenilikçi (0)

😜

Eğlenceli (0)

😲

Şaşırtıcı (0)

Yazar Hakkında

Yapılır

Yapılır

Yaşam alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve özgün tasarımlı yapı malzemeleri Yapılır'da! Banyo mobilyalarından lavabo ve klozete, seramikten batarya ve musluklara uzanan geniş bir çeşitlilik sunan online mağazamız, her bütçeye ve zevke uygun ürünlerimiz ile sizleri bekliyor.

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

Geberit iCon Serisine Yakından Bakalım #6409

16 Kas 2021

Geberit iCon Serisine Yakından Bakalım

Geberit iCon, Geberit serisinin en şık serilerinden biridir. Sanılanın aksine Geberit sadece mucidi olduğu gömme rezervuarları üretmez. Geberit İCon serisinde olduğu gibi şık tasarımlarıyla göz dolduran vitrifiye ürünleri ve banyo mobilyaları da üretir. Bu yazımızda sizlere Geberit iCon serisi ürünleri tanıtırken bu ürünleri neden tercih etmeniz gerektiğini de anlatacağız.
Hansgrohe Akış Çeşitlerinden Sizin için En Uygunu Hangisi? #5304

24 Ağu 2021

Hansgrohe Akış Çeşitlerinden Sizin için En Uygunu Hangisi?

Hansgrohe'nin günümüzde bu kadar popüler olmasının altında yatan sebep; her özelliğiyle müşterilerini memnun etmesidir. Markanın bataryaları göze hitap ederken fonsiyonellikleriyle de banyonuzun ve mutfağınızın vazgeçilmez bir parçası haline gelirler.
Red Dot Tasarım Ödülü Alan 10 Duravit Serisi #10082

08 Nis 2023

Red Dot Tasarım Ödülü Alan 10 Duravit Serisi

Red Dot ödülü alan ürünler, üreticiler için marka itibarını arttırırken, tüketiciler içinse kaliteli ve yenilikçi ürünleri tanıtmaya yardımcı olur. Bu yazımızda Duravit'in yüksek kaliteli malzemeler, yenilikçi teknolojiler ve kullanıcı dostu tasarım anlayışı ile Red Dot Tasarım Ödülüne layık görülen on banyo serisinden bahsedeceğiz.