Anasayfa » Haberler » 2023 Yılının Renkleri ve 2023 Pantone Rengi Nedir?

2023 Yılının Renkleri ve 2023 Pantone Rengi Nedir?

2023 yılının renkleri belirlendi. Özellikle Pantone tarafından belirlenen yılın rengi herkesin en çok merak ettiklerinden. Bu yazımızda 2023 yılında sıkça göreceğimiz tüm renkleri inceleyeceğiz.

Paylaş :
2023 Yılının Renkleri ve 2023 Pantone Rengi Nedir? #8667
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 3 dk, 58 sn

2023 yılının renkleri belirlendi. Özellikle Pantone tarafından belirlenen yılın rengi herkesin en çok merak ettiklerinden. 2023 yılının renginin Dijital Lavanta (PANTONE 134-67-16 Digital Lavender) olması kararlaştırıldı. Pantone tarafından seçilen renk hepimizi yoran pandemi sürecinin de sonuçlarından biri. Sakinliğe ve mental huzura ihtiyaç duyduğumuz bu dönemde, yatıştırıcı özelliğe sahip mavi ve mor tonlarının seçilmesi tesadüf değil. Bu yazımızda 2023 yılında sıkça göreceğimiz tüm renkleri inceleyeceğiz.

Rengin Psikolojimize Etkileri

Eski Mısırlılara kadar uzanan renk terapisi ve dopamin arttırmak için giyinme uzun zamandır ilgi görmüştür. Eski zamanlarda sıcak renklerin gücü artırdığı, soğuk tonların konsantrasyonu artırdığı ve soluk yeşillerin sessizliği işaret ettiği düşünülüyordu.

2023 Yılının Pantone Rengi

Araştırmalar, Dijital Lavanta gibi daha kısa dalga boyuna sahip renklerin sakinlik ve dinginlik çağrıştırdığını gösteriyor. Zaten dijital kültüre gömülü olan bu yaratıcı rengin sanal ve fiziksel dünyalarda da birleşmesi bekleniyor. Ruh sağlığını korumak ve geliştirmek herkes için öncelik haline gelecek. Tüketiciler ise kendilerini psikolojik olarak rahat ettriecek ürün ve görsellere yönelecekler. 2023 yılının renklerinden olan Dijital Lavanta, bir istikrar ve denge hissi sunarak bu refah hissini sağlayacak.

2023 Yılının Renkleri
2023 yılının Pantone rengi Dijital Lavanta

Dijital Lavanta, gençlik pazarında halihazırda yerini bulmuş olan, cinsiyet-kapsayıcı bir renktir. 2023 yılına gelindiğinde Dijital Lavanta renginin tüm tekstil ürünlerine yayılması bekleniyor. Rengin duyusal boyutu; onu kişisel bakım ritüelleri, şifa uygulamaları ve sağlıklı yaşam ürünleri için ideal kılıyor. Bu renk tonu aynı zamanda tüketici elektroniği, dijitalleştirilmiş sağlık, ruh halini değiştiren aydınlatma ve ev eşyaları için de vazgeçilmez olacak.

2023 yılının tüm Pantone renkleri

2023 yılının diğer Pantone renkleri ise:

  • Luscious Red
  • Sundial
  • Tranquil Blue
  • Verdigris

Doğadan İlham Alan Canlı Renkler

Pandemi sonrası, tüketiciler genel olarak daha fazla renk giyiyor. 2023 yılının renkleri de bunu yansıtıyor. Karantina sonrası ilk dönemde canlı renklerin kullanımı; dopamin artışını destekler ve yeni hayatımızı benimsemeye yardımcı olur. Bu yolla tüketiciler; diğer insanlara eski hareketli yaşamlarına ve eski sosyal alışkanlıklarına geri dönmeye ve eğlenmeye hazır olduklarını gösterir. Renklerin insanları çekme yeteneği bilindiği için, dijital tasarımcıların ve markaların izleyicileri cezbetmek için parlak renkler kullanması şaşırtıcı değil.

2023 Yılının Renkleri
Capcanlı doğal renkler 2023 yılında enerjimizi yükseltecek.

Canlı renkler doğadaki çiçeklerin ve tüm bitkilerin bir yansıması olarak görülebilir. Doğal renkler dediğimizde bejleri ve kahveler düşünsek de; doğa süprrizler ve canlı renklerle doludur.

Pastel Renkler

2023 yılının renkleri deyince akla pastel renkler de geliyor. Pastel renkler sakinleştirici olduğu ve gözü yormadığı için huzur verirler. Pastel renkler toprak tonlarıyla rahatlıkla uyum içinde kullanılabilirler. Pastel renkler sadece çocuklar için uygunmuş gibi düşünülseler de toprak tonlarıyla veya kiremit gibi renklerle bir araya geldiklerinde çok şık bir kombinasyon oluştururlar ve evinize dinginlik katarlar.

2023 Yılının Renkleri
Pastel renkler

Evimizde uzun zamanlar geçirdiğimiz bu günlerde en önemli şeylerden biri de evimizde huzuru ve mutluluğu yakalamak. Bu yüzden dinginlik veren ve gözü yormayan renkleri tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Sizin Favori Renginiz Hangisi?

Bu yazımızda Pantone ve WGSN tarafından seçilen yılın renklerinden bahsettik. Fakat özellikle renk konusunda herkesin zevki farklı olabilir. Siz de hem eviniz hem de kıyafetleriniz için tercih ettiğiniz renkleri yorumlara yazarak diğer okuyucularımıza ve bize yardımcı olabilirsiniz.

Umarız 2023 yılının renklerini ve 2023 yılının Pantone rengini incelediğimiz bu yazımızı beğenmişsinizdir. Eğer beğendiyseniz diğer yazılarımızı okumak için sizleri Yapıyorum Blog‘a davet ediyoruz. Hazır evinizde bolca zaman geçirirken evinizi bu yazımızda bahsettiğimiz renklerde boyamak isterseniz Yapılırte en uygun fiyatlarla satışa sunulmuş olan boya çeşitlerini inceleyip satın alabilirsiniz.

Yorumlarınız bizim için çok değerli. Yorumlarınızı aşağıya ya da info@yapilir.com e-mail adresine bekliyoruz.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (6)

🤗

Pratik (1)

😏

Detaylı (2)

🤓

Zekice (0)

🤠

Yol Gösterici (7)

🤩

Yenilikçi (3)

😜

Eğlenceli (0)

😲

Şaşırtıcı (0)

Yazar Hakkında

Yapılır

Yapılır

Yaşam alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve özgün tasarımlı yapı malzemeleri Yapılır'da! Banyo mobilyalarından lavabo ve klozete, seramikten batarya ve musluklara uzanan geniş bir çeşitlilik sunan online mağazamız, her bütçeye ve zevke uygun ürünlerimiz ile sizleri bekliyor.

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

Sıcaklarla Baş Etmek ve Püf Noktaları #11072

06 Eyl 2023

Sıcaklarla Baş Etmek ve Püf Noktaları

Yaz, yüzme, yürüyüş ve piknik gibi açık hava etkinlikleri için harika bir fırsat olduğu için birçok insanın dört gözle beklediği bir mevsimdir. Her geçen gün artan dünya nüfusu ve kirlenen hava ile birlikte Ozon tabakasının Güneş ışınlarını önleyemediğini biliyoruz. Bununla birlikte, vücuda zarar verebilecek aşırı sıcak nedeniyle zorlu bir zaman olabilir. Eğer tansiyon ve şeker gibi hastalıklarınız varsa ya da kalp rahatsızlıklarına sahipseniz sıcaklarla baş etmek için daha çok önlem almanız gerekecektir. Aynı şekilde yaşlı bireyler ve çocuklar için de sıkı önlem almanız gerekir. Buna rağmen sıcaklıklar yükseldiğinde serin kalmanın ve sıcaklıklara rağmen aktiviteler yapmanın yollarını bulmak önemlidir. Bu yazımızda sıcak yaz günlerinde aktiviteleri yaparken sıcaklarla baş etmenin püf noktalarından bahsedeceğiz.
2023 Banyo Dekorasyon Trendleri #9393

24 Kas 2022

2023 Banyo Dekorasyon Trendleri

2023 banyo dekorasyon trendleri evinizi son modaya uydurmanıza yardımcı olacaktır. Dekorasyon trendlerini takip etmek ve yeniliklerden haberdar olmak, güncel kalmak için çok önemlidir. Dekorasyon trendlerini takip etmek evinizin dekorasyonunu günün modasına uydururken yeni teknolojilerden de haberiniz olmasını sağlar. Böylece hem daha fonksiyonel hem de daha şık bir eve sahip olursunuz. Bu yazımızda sizler için 2023 banyo dekorasyon trendlerini derledik.
Hansgrohe Aqua Days Etkinliği #8239

25 May 2022

Hansgrohe Aqua Days Etkinliği

Hansgrohe Aqua Days 10-11 Mayıs tarihlerinde online olarak düzenlendi. Yeni ürün tanıtımlarının yanı sıra genel bilgilendirmeler de içeren Hansgrohe Aqua Days, Hansgrohe'nin son yıllardaki gelişmelerini görmemizi sağladı. Bu yazımızda Hansgrohe Aqua Days'e katılamamış da olsanız etkinlikle ilgili genel bilgiler edinmenize yardımcı olmaya çalışacağız.