Anasayfa » Banyoda Feng Shui Uygulamaları.

Banyoda Feng Shui Uygulamaları.

Feng Shui, yaşam alanlarınızın enerjisini dengelemek ve iyileştirmek amacıyla yüzyıllardır kullanılan bir Çin uygulamasıdır. Evin her odası, Feng Shui'nin ilkelerini takip ederek daha dengeli bir enerji akışı elde etmek için optimize edilebilir. Bu yazıda, banyonuzda Feng Shui uygulamalarını banyonuzda nasıl kullanabileceğinizi öğreneceksiniz.

Paylaş :
Banyoda Feng Shui Uygulamaları. #11419
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 5 dk, 42 sn

Banyoda Feng Shui yöntemlerini kullanmak, estetik olarak banyonuzun değerini artırmanın yanı sıra; olumlu enerji akışını dengeleyen uyumlu bir alan yaratmakla ilgilidir. Feng Shui, dengeyi ve iyi yaşamı teşvik eden bir ortam yaratma konusunda odaklanır ve banyonuz istisna değildir. İşte bu antik uygulamayı banyo tasarımınıza taşımak için bazı temel Feng Shui ipuçlarını keşfedeceğiz.

Banyoya Feng Shui için Doğru Yeri Bulun.

Daha önceki ”Feng Shui ile Evinizin Olumlu Enerjisini Yükseltin.” yazımızda evinizin odalarını konumlandırırken yararlanabileceğiniz Bagua haritasından bahsetmiştik. Orada bahsettiklerimize ek olarak; eğer banyonuz doğrudan giriş kapısının karşısında ise, bu Feng Shui‘de kaçınılması gereken durumlardan biridir. Feng Shui‘de evinizi gördüğünüz ve evinizi nasıl deneyimlediğiniz önemlidir. Özellikle de kapıdan girdiğinizde ilk hangi odayı gördüğünüz büyük önem taşır. Çünkü giriş kapısı, chi‘nin evinize ilk girdiği noktadır. Ancak, banyoyu yeniden konumlandırmak mümkün değilse; basit bir çözüm banyo kapısının dışına bir ayna koymaktır. Bu enerji olarak banyoyu siler ve olası negatif etkileri en aza indirir.

Temizlik ve Düzen

Banyoda Feng Shui uygulamalarının en önemli konularından biri temizlik ve düzendir. Banyonuzu temiz tutmak ve eşyalarınızı daha düzenli hale getirmek için kullanılmayan veya eski eşyaları evinizden çıkarabilir; az kullanılan tüm eşyaları bir dolabın içerisinde düzenli bir şekilde saklayabilirsiniz. Duş, lavabo ve tuvalet gibi alanları düzenli olarak temiz tutmak, banyonuzdaki pozitif enerjinin akışını teşvik eder. Aynı zamanda klozet kapağını kapalı tutmanız chi enerjisinin klozetten dışarı akmasına engel olacağından, banyoda feng shui uygulamak için edinilecek en önemli alışkanlıklardan biridir. Yine benzer bir şekilde, chi enerjisinin banyoda daha rahat akmasını sağlamak ve banyo zeminini daha kolay temizleyebilmek için duvara asılı klozet ve lavabo modellerini tercih edebilirsiniz. Asılı klozet modellerinden satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Renk Seçimi

Banyoda Feng Shui

Banyoda Feng Shui uygulamalarının en önemli adımlarından biri de renk seçimidir. Su elementini temsil eden mavi ve yeşil tonları banyonuzda kullanılabilirsiniz. Suyu anımsatan renklerle birlikte, beyazı da kullanmak; karanlık alanları aydınlatan ve küçük banyoları bile ferah, aydınlık ve geniş hissettirebilen hoş bir etki yaratmayı sağlar. Banyonuzda siyah ve gri gibi daha soğuk tonlardan kaçınmak ve canlı renk paletleri ile toprak tonlarını tercih etmek su ve toprak elementini destekleyen bir unsurdur. Ayrıca, ateş elementini temsil eden (kırmızı ve turuncu) renklerden kaçınmalısınız. Çünkü bu renkler su elementiyle zıt çalışırlar, ki bu da bu mekanda egemen olan unsur olarak kabul edilir.

Banyoda Feng Shui Uygulamaları: Ayna Yerleşimi

Banyoda Feng Shui

Aynalar banyoda feng shui elementlerini dengelemek için oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayna, enerjiyi yansıtma gücüne sahiptir. Bu nedenle banyoda aynaları negatif enerjileri yansıtacak şekilde yerleştirmemeye çalışın. Örneğin, tuvalet kapısını yansıtan bir ayna kullanmaktan kaçının. Banyonuzda kullanacağınız ayna, makul bir boyutta olmalı; yüksek kalitede ve hiçbir şekilde bozulmamış olmalıdır. Ayna çevresinde aydınlatma kullanacaksanız bu tercihinizi yumuşak ve uyumlu bir aydınlatma elemanında kullanmanız, sakin bir atmosfer yaratmak için önemli bir kriterdir.

Bitki ve Doğal Malzemelerden Yararlanın.

Banyoda Feng Shui

Banyonuza doğal malzemeler kullanmak ve sizin için anlamlı öğeler eklemek banyoda feng shui uygulamanın en önemli adımıdır. Doğayı temsil eden yeşil yapraklı bitkiler; seramik vazolar ve taze çiçekler ekleyerek banyonuzdaki yaşam enerjisini destekleyebilirsiniz. Bu elementler sadece banyonuzun estetik çekiciliğini artırmakla kalmaz; aynı zamanda doğal dünya ile bağlantı kurdurarak huzur hissi yaratır. Doğal ögelerin yanı sıra, olumlu anıları ve duyguları çağrıştıran fotoğrafları veya aromaterapi mumları yerleştirebilirsiniz. Bu öğeler, banyonuzda rahatlatıcı ve dengeleyici bir atmosfer oluşturur. Banyonuzda hangi bitkileri kullanabileceğinizle ilgili daha detaylı bilgi için ”Banyonuzda Bitki Kullanmanın Faydaları” yazımızdan, banyonuzda yetişebilecek bitki türlerine göz atabilirsiniz.

Aydınlatma

Işık, banyoda Feng Shui‘nin önemli bir bileşenidir. Banyonuzda yeterli doğal ışık olmadığında, yumuşak ve sıcak bir aydınlatma kullanmaya özen gösterin. Ayrıca mumlar veya aromaterapi için kullanabileceğiniz özel lambalar da kullanışlı olabilir. Ek olarak, en az iki aydınlatma elemanı kullanabilirsiniz. Örneğin, gömme spotlar, mekân için yeterli genel aydınlatma sağlayabilir, ancak; aynanın önünde dururken yukarıdan gelen ışık gözünüzü rahatsız edecektir. Buna ek olarak bir duvar aydınlatması da kullanmak ışığın şiddetini ayarlamanıza olanak sunar. Birçok hazır ayna dolabı entegre LED aydınlatma içerir, ancak 4000K veya üzeri bir renk sıcaklığına sahip olanlardan kaçınmalısınız. Çünkü LED aydınlatmalarda genelde soğuk ve mavimsi bir ışık kullanılır. Bunun yerine sıcaklığı 3000K olan aydınlatmaları tercih edebilirsiniz. Bu aydınlatmalar, daha yumuşak sıcak beyaz renkte olduğundan; banyonuzun atmosferini olumlu etkiler.

Banyoda Feng Shui

Banyoda Feng Shui Uygulaması: Su Ögesini Korumak.

Su, zenginliğin ve bereketin bir simgesi olarak yorumlanır. Banyonun ana elementi olan suyu kullanırken israftan kaçınmak oldukça önemlidir. Bu sebeple, tesisatlarda oluşabilecek sızıntılardan mümkün olduğunca kaçınmak; başınıza geldiğinde ertelemeden tamir etmek önemlidir çünkü bu sızıntı nakit akışınızı simgeleyebilmektedir. Aynı zamanda; banyoda suyu korumanın “iyi” enerjiyi teşvik ettiği söylenir. Su tasarrufunu, uygun ekipmanlar seçerek, daha kısa duşlar alarak ya da günlük su tüketiminizi izleyen akıllı banyo teknolojilerine yatırım yaparak çözebilirsiniz. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için ”Banyoda Su Tasarrufu Yapmak için 10 Yöntem” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Umarız ”Banyoda Feng Shui Uygulamaları” yazımızı beğenmişsinizdir. Benzer konuları işlediğimiz içeriklerimiz için Yapıyorum Blog‘u ziyaret edebilirsiniz. Diğer yazılarımızda bahsettiğimiz ürünleri incelemek ve güvenle satın almak içinse online mağazamızı ziyaret etebilirsiniz.

Yorumlarınız bizim için çok değerli. Görüş, öneri ve gelecek yazılarımız için fikirlerinizi aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz. Bırakacağınız yorumlar hem bizim hem de diğer okurlarımız için faydalı olacaktır.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (0)

🤗

Pratik (0)

😏

Detaylı (0)

🤓

Zekice (0)

🤠

Yol Gösterici (0)

🤩

Yenilikçi (2)

😜

Eğlenceli (0)

😲

Şaşırtıcı (0)

Yazar Hakkında

Yapılır

Yapılır

Yaşam alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve özgün tasarımlı yapı malzemeleri Yapılır'da! Banyo mobilyalarından lavabo ve klozete, seramikten batarya ve musluklara uzanan geniş bir çeşitlilik sunan online mağazamız, her bütçeye ve zevke uygun ürünlerimiz ile sizleri bekliyor.

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

Aile Dostu Mutfak Tasarımı: Çocuklar ve Yetişkinlere Uygun Alanlar #11407

19 Şub 2024

Aile Dostu Mutfak Tasarımı: Çocuklar ve Yetişkinlere Uygun Alanlar

Mutfak, birçok aile için sadece yemeklerin hazırlandığı yer değil aynı zamanda tüm ailenin bir araya geldiği ve sosyalleştiği, çocuklarınızın ödev yapmak veya oyun hamurları ile oynamak için sıklıkla kullandığı bir yerdir. Bir yanda yemek yapılırken bir yanda ailenizi ve dostlarınızı ağırladığınız sıcak ve davetkar bu alanda aile dostu bir mutfak tasarlamak, hem çocukların hem de yetişkinlerin ihtiyaçlarını karşılayan bir alan yaratmak için çok önemlidir. Bu yazımızda aile dostu mutfak tasarımı ve bunun çocuklar ve yetişkinler için önemini inceleyeceğiz. 
Japandi Stili: Hibrit Bir Dekorasyon Trendi #11336

21 Ara 2023

Japandi Stili: Hibrit Bir Dekorasyon Trendi

Evlerimiz, gün içindeki yorgunluğumuzu atmak ve sevdiklerimizle vakit geçirmek için önemli alanlardır. Japon ve İskandinav estetiğinin bir arada kullanılmasıyla ortaya çıkan Japandi stili, içerdiği Doğu-Batı sentezli yaşam görüşleri sayesinde, ev içindeki konforunuzu ve evinizin atmosferini iyileştirmek için önemli ipuçları barındırmaktadır. Bu yazımızda, Japandi stilini ve evinizde bu stili yakalamak için yapabileceklerinizi sizin için derledik.
Rahatlatan Bir Duş Keyfi için Kullanmanız Gerekenler #6539

27 Kas 2021

Rahatlatan Bir Duş Keyfi için Kullanmanız Gerekenler

Yıkanmak ve dolayısıyla duş keyfi insanların ve diğer canlıların zamanın başından beri hijyen sağlamak ve rahatlamak için kullandıkları bir yöntemdir. Bu yazımızda sizlere bir duşun rahatlatıcı olması için neler yapabileceğinizi anlatacağız.