Anasayfa » Su Tasarrufu Yöntemleri ve Su Tasarrufunun Önemi

Su Tasarrufu Yöntemleri ve Su Tasarrufunun Önemi

Su tasarrufunun ne kadar önemli bir mesele olduğunu hepimiz biliyoruz. Günümüzde maalesef su kaynaklarımız sınırlı ve yakın gelecekte su harcamamız daha da kısıtlanabilir. Su kısıtlamasını geciktirmek için şimdiden su tasarrufu yapmaya başlamak çok daha yararlı olacaktır. Sizlere bu yazımızda nasıl ufak önlemler alarak su tasarrufu yapabileceğinizi açıklayacağız.

Paylaş :
Su Tasarrufu Yöntemleri ve Su Tasarrufunun Önemi #3633
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 7 dk, 5 sn

Su, insanlar, hayvanlar ve bitkiler için kesinlikle vazgeçilemez bir yaşam kaynağıdır. Suya yaşamımızı borçluyuz. Bunun yanında suyu; temizlenmek, besinlerimizi pişirmek ve birçok başka neden için günlük hayatımızda kullanırız. Susuz bir hayatı düşünmek mümkün değil. Tam da bu yüzden şimdiden su tasarrufu yapmaya başlamak çok önemli.

Su tasarrufunun ne kadar önemli bir mesele olduğunu hepimiz biliyoruz. Günümüzde maalesef su kaynaklarımız sınırlı ve yakın gelecekte su harcamamız daha da kısıtlanabilir. Su kısıtlamasını geciktirmek için şimdiden bilinçli su harcamaya başlamak çok daha yararlı olacaktır. Sizlere bu yazımızda nasıl ufak önlemler alarak su tasarrufu yapabileceğinizi açıklayacağız.

Cape Town’da yakın zamanda gelmesi beklenen ve şehirde yaşayanların günlük su harcama limitini 25 litre ile sınırlandıracak olan ‘Sıfır Günü’ maalesef bizim için de çok uzak bir gelecek değil. Uzmanlar 2030 yılında İstanbul’da da kuraklığın olacağını ve benzer kısıtlamaların olacağını belirtseler de bizler sanki su kaynaklarımız sınırsızmış gibi davranıyoruz. Eğer şimdiden su tasarrufuna başlarsak ve suyumuzu bilinçli harcarsak bu tarihi erteleyebiliriz.

Sadece hayatımızda minik değişiklikler yaparak su tasarrufu yaparken su faturalarımızı da düşürebiliriz. Su tasarrufunun en güzel tarafı da bu. Su tasarrufu yaparak hem dünyamızın geleceğine hem de bütçenize katkı yapabilirsiniz.

Su Tasarruf Yöntemleri

Su harcamanızı azaltmak için birçok farklı yol vardır. Bunlardan bazıları sadece davranışlarınızda ufak değişiklikler yaparak gerçekleştirilebilir. Diğerleri içinse evinizde küçük değişiklikler yapmanız gerekebilir. Burada önemli olan ufak da olsa su tasarrufuna katkıda bulunmaktır. Benim yaptığım katkıdan ne olacak demeyin. Her türlü önlem değerlidir.

Küçük Davranış Değişiklikleri ile Su Tasarrufu

Suyun Boşa Akmasını Engellemek

Kulağa çok kolay gibi gelse de aslında hepimizin en çok yaptığı su israflarından biri suyu boşa akıtmak. Bu konuda dikkat edebileceğimiz maddeler sizler için aşağıda sıraladık:

  • Diş fırçalarken, diş fırçamızı ıslattıktan sonra suyu kapatıp dişimizi fırçalamamız bittikten sonra ağzımızı ve diş fırçasını yıkarken suyu tekrar açmak.
  • Bulaşıkları ve çamaşırları biriktirip öncelikli olarak makinede yıkamak. Bu şekilde yıkama daha az su ve enerji israfına neden olur. Özellikle bulaşıkları bazen elimizde yıkamak daha kolayımıza gelse de bu şekilde çok daha fazla su harcanır.
  • Bulaşık ve çamaşır makinesini uzun değil kısa programda çalıştırmak.
  • Boşa su akmasına izin vermemek. Eğer duşa girmeden önce illa ki suyun ısınana kadar akması gerekiyorsa suyu bir kovada biriktrin ve bu suyu bahçe sulamak veya evinizi temizlemek için kullanın.
  • Duşta gerekenden uzun zamanlar geçirmemeye özen göstermek.
  • Sebzelerinizi haşladığınız suyu lavaboya dökmek yerine bahçenizi ve çiçeklerinizi sulamak için kullamak.
su tasarrufu
Çamaşırları biriktirip makinede kısa programda yıkamak su tasarrufu açısından çok önemlidir.

Davranışlarımızda Değişiklik Yapmak

  • Daha fazla sebze tüketmek. Sebzeler yetiştirilirken et üretimine nazaran çok daha az su tüketilir. Bu yüzden et yerine sebze tüketmek dünyanın geleceği için çok daha faydalıdır.
  • İkinci el ürün kullanmak. Bir kişinin kullanmaktan sıkıldığı ürün sizin ihtiyacınız olabilir. İkinci el ürün satın alarak hem paranızı hem doğayı korumuş olursunuz. Mesela tekstilde çok su harcaması yapılmaktadır. Sadece 1 kg pamuk üretmek için 20.000 litre su gerekir. İkinci el kıyafet satın alarak bu harcamanın önüne geçebilirsiniz.
su tasarrufu
Et yerine meyve-sebze tüketmeye ağırlık vermek su tasarrufu açısından önemlidir.

Evinizde Küçük Değişiklikler Yaparak Su Tasarrufu

Evinizdeki batarya, musluk ve armatürlerde küçük değişiklikler yaparak hem su tasarrufu yapabilir hem faturanızı düşürebilir hem de daha kaliteli bir su akışına sahip olabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler çok basittir:

Perlatör

Batarya veya armatürünüzde dahili perlatör yoksa perlatör satın alıp batarya ucuna takabilirsiniz ya da dahili perlatöre sahip batarya veya armatür alabilirsiniz. Perlatörün birçok avantajı vardır. Perlatör filtre gibi çalışıp suyun içindeki yabancı maddeleri ayırır. Perlatör suya hava katarak suyun hacmini arttırırarak harcanan suyu azaltırken köpük gibi bir su akışı sağlar. Ayrıca suyun etrafa sıçramasını azaltır. Perlatör ile ilgili daha detaylı bilgi için bu yazımızı okuyabilirsiniz. Perlatörlü batarya ve armatür çeşitlerini görmek ve satın almak için Yapılır‘i ziyaret edebilirsiniz.

Fotoselli Bataryalar ve Bas Aç Bataryalar

Fotoselli bataryalar sensöre sahip olan ve elinizi bataryaya yaklaştırdığınızda aktif olan bataryalardır. Elektrikle ya da pille çalışırlar. Elinizi değidirmeden çalıştıkları için ve elinizi çektiğinizde akışı durdukları için su israfını önledikleri gibi hijyen de sağlarlar. Mesela diş fırçalarken boşuna su akıtmanızın önüne geçerler. Ayrıca yanlışıkla suyun açık kalması da fotoselli bataryalar sayesinde önlenir. Fotoselli ve bas aç bataryalarla ilgili daha detaylı bilgi için bu yazımızı okuyabilirsiniz. Ayrıca fotoselli batarya satın almak için Yapılır‘i ziyaret edebilirsiniz.

Bas aç bataryalar tek bir düğmeyle açılan ve ayarlandığı süre boyunca su akışı sağlayan bataryalardır. Elleriniz doluysa dirseğinizle bile açabileceğiniz bas aç bataryalar otomatik olarak akıntıyı kestikleri için fazla su harcanmasının da önüne geçerler. Ayrıca elektriğe ihtiyaç duymazlar, tamamen mekanik olarak çalışırlar.

Termostatik Bataryalar

Termostatik bataryalar, musluktan gelen suyun sıcaklığını üzerinden belirleyebildiğiniz ve sabit tutabildiğiniz bataryalardır. Bu sayede su soğumaz veya istediğinizden daha fazla ısınmaz. Siz de suyu boşa akıtıp suyun istediğiniz sıcaklığa gelmesini beklemezsiniz. Termostatik bataryalar hem enerjiden hem sudan tasarruf sağlarlar. Ayrıca kendileri de tamamen mekaniklerdir, elektrikle çalışmazlar. Termostatik bataryalarla ilgili daha detaylı bilgi için bu yazımızı okuyabilirsiniz. Termostatik bataryaları incelemek ve uygun fiyatlarla termostatik bataryalara sahip olmak için Yapılır‘i ziyaret edebilirsiniz.

Su Tasarruflu Klozetler ve Rezervuarlar

Kanalsız Klozetler

Kanalsız klozetler; suyu klozette dolaştırmak için kanalları olmayan klozeterdir. Bu sayede klozetiniz hem kir tutmaz hem de daha kolay temizlenir. Kanalsız klozetlerle ilgili daha detaylı bilgi için bu içeriğimizi inceleyebilirsiniz. Ayrıca Duravit markasına ait kanalsız klozetler için mağazayı ziyaret edebilirsiniz.

su tasarrufu
Kanalsız klozetler su tasarrufuna yardımcı olurlar.

Kanalsız klozetler kolay temizlik sağlamalarının yanında su tasarrufu da sağlarlar. Bir yandan klozeti temizlemek için daha az su tüketirken diğer yandan su, klozeti dolaşması için daha yüksek basınçla çıktığı için klozeti temizlemek için çok daha az suya ihtiyaç duyar.

Gömme Rezervuarlar

Artık yıllardır hayatımızda olan ve banyolarda özellikle yerden kazanmamıza yardımcı olan gömme rezervuarlar su tasarrufu yapmamıza da yardımcı olurlar. Kumanda panelleri genelde iki deşarj düğmesine sahip olurlar ve bu deşarj hacimleri ayarlanabilir. Gömme rezervuarlarla ilgili daha detaylı bilgi için bu yazımızı okuyabilir, gömme rezervuar çeşitlerini incelemek ve en uygun fiyata satın almak içinse Yapılır‘i ziyaret edebilirsiniz.

Umarız su tasarrufunun önemi ve yöntemleri ile ilgili yazımızı faydalı bulmuşsunuzdur. Blogumuzda bu içeriğimize benzer birçok içerik bulabilirsiniz. Su harcamalarınızı azaltmak için yardımcı ürünleri satın almak için de Yapılır‘i ziyaret edebilirsiniz. Yorumlarınız bizim için çok değerli. Önerilerinizi ve eklemek istediklerinizi aşağıya yazabilirsiniz.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (0)

🤗

Pratik (0)

😏

Detaylı (1)

🤓

Zekice (0)

🤠

Yol Gösterici (0)

🤩

Yenilikçi (0)

😜

Eğlenceli (0)

😲

Şaşırtıcı (0)

Yazar Hakkında

Yapılır

Yapılır

Yaşam alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve özgün tasarımlı yapı malzemeleri Yapılır'da! Banyo mobilyalarından lavabo ve klozete, seramikten batarya ve musluklara uzanan geniş bir çeşitlilik sunan online mağazamız, her bütçeye ve zevke uygun ürünlerimiz ile sizleri bekliyor.

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

Sağlıklı Bir Ev Nasıl Sağlanır? #8370

09 Haz 2022

Sağlıklı Bir Ev Nasıl Sağlanır?

Sağlıklı bir ev herkesin hakkı ve dileği. Bunun için eviniz öncelikle hijyenik ve kolay temizlenebilir olmalıdır. Günümüzde birçok ev eşyasının kolay temizlenebilen hatta daha uzun hijyenik kalan alternatifleri mevcuttur. Bu yazımızda sizlere evinizi sağlıklı bir hale getirmenin yollarını ve bunun için gerekli ürünleri anlatacağız. Sağlıklı Bir Ev Nasıl Olmalıdır? Sağlıklı bir ev demek temiz, havadar […]
Rahatlatan Bir Duş Keyfi için Kullanmanız Gerekenler #6539

27 Kas 2021

Rahatlatan Bir Duş Keyfi için Kullanmanız Gerekenler

Yıkanmak ve dolayısıyla duş keyfi insanların ve diğer canlıların zamanın başından beri hijyen sağlamak ve rahatlamak için kullandıkları bir yöntemdir. Bu yazımızda sizlere bir duşun rahatlatıcı olması için neler yapabileceğinizi anlatacağız.
Doğal Gaz Tasarrufu Nasıl Yapılır? #9249

15 Eki 2022

Doğal Gaz Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Doğal gaz tasarrufu özellikle günümüzde çok önemli ve acil bir konu haline gelmiştir. Daha az doğal gaz harcamak bütçenize yardım edebileceği gibi; doğal gaz yenilenemeyen bir doğal kaynak olduğu için doğaya zararımız da azalmış olacaktır. Bu yazımızda çeşitli yollarla doğal gaz kullanımınızı nasıl düşürebileceğinizi anlatacağız.