Anasayfa » Yapı Sözlük » Conta Nedir, Nerelerde Kullanılır ve Çeşitleri Nelerdir?

Conta Nedir, Nerelerde Kullanılır ve Çeşitleri Nelerdir?

Conta nedir merak ediyorsanız bu yazımızda sizlere bu sorunun cevabını vermeyi umuyoruz. Conta, tesisatta sızdırmazlık ve yalıtım sağlamak için kullanılan, bağlantıların arasına yerleştirilen genellikle plastikten veya metalden üretilen mekanik elemanlardır.

Paylaş :
Conta Nedir, Nerelerde Kullanılır ve Çeşitleri Nelerdir? #3446
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 2 dk, 55 sn

Conta nedir merak ediyorsanız bu yazımızda sizlere bu sorunun cevabını vermeyi umuyoruz. Tesisatın her alanında, her makinede ve her türlü bağlantıda kullanılan conta nedir ve nasıl çalışır yakından inceleyelim.

Conta; bağlantılarda sızdırmazlık ve yalıtım sağlamak için kullanılan, bağlantıların arasına yerleştirilen ve genellikle plastikten veya metalden üretilen mekanik elemanlardır. Neredeyse tüm sanayii kollarında ve tesisatlarda kullanılırlar. Tam bir sızdırmazlık sağlanamayan bağlantılarda sızmaların ve hava geçirgenliğininin olabileceği açıklıkları kapatırlar.

Özellikle yüksek basınçlı buhar içeren bağlantılarda asbest içeren contalar kullanılmıştır. Fakat asbest akciğerler için son derece tehlikeli ve kanserojen bir madde olduğu için geçmişte asbestten üretilen contalar artık grafitten, asbest benzeri lifli malzemelerden veya suni/sentetik kauçuktan üretilmektedir.

Conta Çeşitleri

Levha Conta

Eğer conta, levha şeklindeki bir malzeme içerisinden kesilerek elde ediliyorsa buna levha conta denir. Bu da hızlı ve ucuz bir üretim sağladığı için bu tür contalar kolay bulunurlar ve ucuzdurlar. Yalıtım sağladıkları bağlantıdaki kimyasalın reaktivitesine göre değişmekle beraber son derece faydalı ve dayanıklıdırlar. Eskiden sıkıştırılmış asbestten üretilmelerine karşın artık sağlığa zararı olmayan minerallerden ve karbondan üretilmektedirler.

Yekpare Conta

Levhadan kesilmeye ugun olmayan metallerden üretilen contalardır. Yine üretimleri çok ucuzdur fakat bu üretim şeklinde kalite kontrol daha çok olduğu için daha yüksek basınca ve sıcaklığa dayanabilirler. Fakat bu contanın dezavantajı metalden üretildiği için paslanma riski olmasıdır.

Spiral Sarımlı Conta

Spiral sarımlı contanın iç kısmında esnek grafit sarılıdır onun dışı da çeşitli metallerle (çoğunlukla paslanmaz çelikle) ters yöne sarılır. İlla ki yuvarlak olması gerekmez. Bu tür contalarda içteki grafit sızdırmazlığı sağlarken dış kısımdaki metal iskelet görevi görür. Çoğu uygulamada güvenilirlerdir fakat maliyetleri diğer contalara göre yüksektir.

Halka Conta (O-ring)

İsminden de belli olduğu gibi simit şeklindedir. Hareketli bağlantılarda kullanmak için uygundur. Ama statik bağlantılarda da kullanılırlar. Maliyetleri çok düşük olduğu için her türlü makinede halka conta bulunur.

Sıvı Conta

Bir tüpün içindeyken sıvı/akışkan halde olan fakat yalıtım veya sızdırmazlık istenilen noktaya sıkıldığında donan kimyasal maddelerdir. Sıkılan yerin şeklini aldığı için çok kullanışlıdır. Ayrıca bu maddenin en büyük özelliği çok yüksek sıcaklıklara dayanabilmesidir. 300 dereceye kadar dayanıklı olan çeşitleri vardır. Sıvı contalar hem izolasyon hem de yapıştırıcı görevi görebilirler. Birleşim yerlerinde kullanıldığında su yalıtımı da yaparlar.

Contayla ilgili merak ettiğiniz soruları yanıtladığımız içeriğimizi umarız beğenmişsinizdir. Eğer beğendiyseniz aşağıya yorum bırakabilirsiniz ve diğer yazılarımızı okumak için blogumuzu inceleyebilirsiniz. Tüm yapı market ihtiyaçlarınız için ise sizleri Yapılır‘e bekliyoruz.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (0)

🤗

Pratik (0)

😏

Detaylı (0)

🤓

Zekice (0)

🤠

Yol Gösterici (3)

🤩

Yenilikçi (0)

😜

Eğlenceli (0)

😲

Şaşırtıcı (0)

Yazar Hakkında

Yapılır

Yapılır

Yaşam alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve özgün tasarımlı yapı malzemeleri Yapılır'da! Banyo mobilyalarından lavabo ve klozete, seramikten batarya ve musluklara uzanan geniş bir çeşitlilik sunan online mağazamız, her bütçeye ve zevke uygun ürünlerimiz ile sizleri bekliyor.

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

Fayans Nedir? Seramik ve Fayans Arasındaki Fark Nedir? #1665

10 Kas 2020

Fayans Nedir? Seramik ve Fayans Arasındaki Fark Nedir?

Fayans özellkle mutfak ve banyo gibi ıslık mekanların duvarlarında daha çok dekoratif olarak kullanılan suya
Matkap Nedir, Nasıl Çalışır ve Nasıl Kullanılır? #4839

22 Tem 2021

Matkap Nedir, Nasıl Çalışır ve Nasıl Kullanılır?

Matkap çok yönlü bir elektrikli el aletidir. Ucuna takılabilen başlıklar sayesinde duvarda delik açmaktan vida sıkmaya kadar birçok farklı işte kullanılabilir. Hatta matkaba takılan uçlar sayesinde yüzeylere zımpara bile yapabilirsiniz.
Manşon Nedir, Ne İşe Yarar, Nerelerde Kullanılır? #3625

27 Nis 2021

Manşon Nedir, Ne İşe Yarar, Nerelerde Kullanılır?

Manşon çok önemli bir tesisat elemanıdır. Genellikle su tesisatlarında kısa gelen su borularının birleştirilmesinde ve uzatılmasında kullanılırlar.