Anasayfa » Yapı Sözlük » Selülozik Tiner Nedir? Nerede Kullanılır? Nasıl Üretilir?

Selülozik Tiner Nedir? Nerede Kullanılır? Nasıl Üretilir?

Selülozik tiner, selülozik boya ve vernikler için kullanılması uygun olan tiner çeşididir.

Paylaş :
Selülozik Tiner Nedir? Nerede Kullanılır? Nasıl Üretilir? #447
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 1 dk, 27 sn

Selülozik boya ve vernikler için kullanılması uygun olan tiner çeşididir. Tiner, boyayı inceltmeye ve çözmeye yarayan bir solventtir. Bunun yanında boya artıklarını tamamen temizlemek için çeşitli yüzey ve fırçalarda da kullanılabilir.

Bu çeşit tinerler uçucudurlar ve geride yağ bırakmazlar. Çok güçlü bir solventtirler ve plastik kapta muhafaza edilemezler çünkü plastiği aşındırırlar. Aynı şekilde bu tiner cildi de tahriş eder ve cilde zararlıdır bu yüzden direkt temasta bulunulmaması gerekir. Eğer derinize temas ederse hemen su ve sabunla yıkamanız tavsiye edilir.

Selülozik boyaya genelde %15-25 oranında tiner eklenmesi tavsiye edilir. Fakat tiner eklemeden önce satın aldığınız veya kullanacağınız boyanın talimatlarını okumanız faydalı olacaktır. Bazı boya marka ve çeşitlerinde bu oran farklı olabilir ya da marka hiç tiner konulmamasını tavsiye edebilir.

Selülozik Tiner Nasıl Üretilir?

Üretimi oldukça basittir fakat kullanılan maddeler ve son ürün son derece yanıcı olduğu için sadece güvenli bir üretim tesisinde üretilmelidir. Selülozik tinerin yaklaşık %75’i toulen ve kalan %25’i diğer solventlerdir. Bu ürünler birbirlerine karıştırılırlar. Kimyasal bir reaksiyon yoktur sadece homojen bir karışım elde edilerek selülozik tiner elde edilir.

Bu yazımızda selülozik tineri ve nasıl üretildiğini açıkladık. Umarız bu içeriğimizi faydalı bulmuşsunuzdur. Yazımızla ilgili görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmına bekliyoruz. Eğer içeriğimizi faydalı bulduysanız diğer yazılarımıza göz atmak için sizleri blogumuza bekliyoruz.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (8)

🤗

Pratik (22)

😏

Detaylı (6)

🤓

Zekice (1)

🤠

Yol Gösterici (15)

🤩

Yenilikçi (1)

😜

Eğlenceli (0)

😲

Şaşırtıcı (0)

Yazar Hakkında

Yapılır

Yapılır

Yaşam alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve özgün tasarımlı yapı malzemeleri Yapılır'da! Banyo mobilyalarından lavabo ve klozete, seramikten batarya ve musluklara uzanan geniş bir çeşitlilik sunan online mağazamız, her bütçeye ve zevke uygun ürünlerimiz ile sizleri bekliyor.

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

Sıvı Conta Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır? #3497

15 Nis 2021

Sıvı Conta Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır?

Sıvı conta kulağa ne kadar farklı gelse de aslında her gün tamirat ve bakım işlerinde kullanılan kimyasal bir maddedir. Kullanıldığı bağlantıya conta gibi sızdırmazlık ve izolasyon sağlamakta kullanılan kimyasal bir üründür.
Tik Yağı (Teak Oil) Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Uygulanır? #1384

19 Eki 2020

Tik Yağı (Teak Oil) Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Uygulanır?

Tik yağı, tik gibi sert ağaçlar için kullanılan, söz konusu ağaçları çeşitli etkilerden koruyan bakım yağıdır. Özellikle bahçe mobilyalarınızın her sene tik yağı ile bakımı yapılmalıdır. Tik Ağacı Nedir? Bahçe mobilyaları genelde dayanıklı ve sert ahşaptan üretilirler. Bu ağaçları dayanıklı yapan içindeki kanalların azlığı ve ağaç içindeki yağ oranının yüksekliğidir. Bu sayede ahşap içinde olabildiğince […]
Gömme Rezervuar Nedir? Nasıl Çalışır? #1900

11 Oca 2021

Gömme Rezervuar Nedir? Nasıl Çalışır?

Gömme rezervuar adından anlaşıldığı gibi dışarıdan gözükmeyen ve duvar içine gömülen rezervuar çeşididir. Su tasarrufu yapmanıza yardımcı olurken küçük banyolarda yerden de kazandırırlar.