Anasayfa » Yapı Sözlük » Selülozik Tiner Nedir? Nerede Kullanılır? Nasıl Üretilir?

Selülozik Tiner Nedir? Nerede Kullanılır? Nasıl Üretilir?

Selülozik tiner, selülozik boya ve vernikler için kullanılması uygun olan tiner çeşididir.

Paylaş :
Selülozik Tiner Nedir? Nerede Kullanılır? Nasıl Üretilir? #447
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 1 dk, 27 sn

Selülozik boya ve vernikler için kullanılması uygun olan tiner çeşididir. Tiner, boyayı inceltmeye ve çözmeye yarayan bir solventtir. Bunun yanında boya artıklarını tamamen temizlemek için çeşitli yüzey ve fırçalarda da kullanılabilir.

Bu çeşit tinerler uçucudurlar ve geride yağ bırakmazlar. Çok güçlü bir solventtirler ve plastik kapta muhafaza edilemezler çünkü plastiği aşındırırlar. Aynı şekilde bu tiner cildi de tahriş eder ve cilde zararlıdır bu yüzden direkt temasta bulunulmaması gerekir. Eğer derinize temas ederse hemen su ve sabunla yıkamanız tavsiye edilir.

Selülozik boyaya genelde %15-25 oranında tiner eklenmesi tavsiye edilir. Fakat tiner eklemeden önce satın aldığınız veya kullanacağınız boyanın talimatlarını okumanız faydalı olacaktır. Bazı boya marka ve çeşitlerinde bu oran farklı olabilir ya da marka hiç tiner konulmamasını tavsiye edebilir.

Selülozik Tiner Nasıl Üretilir?

Üretimi oldukça basittir fakat kullanılan maddeler ve son ürün son derece yanıcı olduğu için sadece güvenli bir üretim tesisinde üretilmelidir. Selülozik tinerin yaklaşık %75’i toulen ve kalan %25’i diğer solventlerdir. Bu ürünler birbirlerine karıştırılırlar. Kimyasal bir reaksiyon yoktur sadece homojen bir karışım elde edilerek selülozik tiner elde edilir.

Bu yazımızda selülozik tineri ve nasıl üretildiğini açıkladık. Umarız bu içeriğimizi faydalı bulmuşsunuzdur. Yazımızla ilgili görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmına bekliyoruz. Eğer içeriğimizi faydalı bulduysanız diğer yazılarımıza göz atmak için sizleri blogumuza bekliyoruz.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (8)

🤗

Pratik (22)

😏

Detaylı (6)

🤓

Zekice (1)

🤠

Yol Gösterici (15)

🤩

Yenilikçi (1)

😜

Eğlenceli (0)

😲

Şaşırtıcı (0)

Yazar Hakkında

Yapılır

Yapılır

Yaşam alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve özgün tasarımlı yapı malzemeleri Yapılır'da! Banyo mobilyalarından lavabo ve klozete, seramikten batarya ve musluklara uzanan geniş bir çeşitlilik sunan online mağazamız, her bütçeye ve zevke uygun ürünlerimiz ile sizleri bekliyor.

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

Cıvata Nedir? Cıvata ve Vida Arasındaki Fark Nedir? #1741

17 Kas 2020

Cıvata Nedir? Cıvata ve Vida Arasındaki Fark Nedir?

Cıvata; iki parçayı birbirine gerektiğinde sökülebilecek şekilde monte etmek için kullanılan yivli, metal vida benzeri parçadır.
Rekor Nedir, Çeşitleri Nelerdir ve Nasıl Kullanılır? #3131

16 Mar 2021

Rekor Nedir, Çeşitleri Nelerdir ve Nasıl Kullanılır?

Tesisatla ilgili bir işiniz çıktı ve rekor diye bir malzemeden bahsedildiğini duydunuz. Peki ama rekor nedir, çeiştleri nelerdir ve nasıl kullanılır?
Kurbağacık Anahtar / İngiliz Anahtarı Nedir? #1262

02 Eki 2020

Kurbağacık Anahtar / İngiliz Anahtarı Nedir?

İngiliz anahtarı olarak da bilinen kurbağacık anahtarlar, somunları veya cıvataları sıkmak veya genişletmek için kullanılırlar.