Anasayfa » Duravit Starck Serisine Yakından Bakalım

Duravit Starck Serisine Yakından Bakalım

Duravit Starck serileri Philippe Starck tarafından tasarlanan ve vitrifiye ürünleri, banyo mobilyaları ve banyo aksesuarlarını kapsayan; tüm banyolarla uyumlu banyo elemanları serileridir. Çağdaş çizgilere sahip olan Starck kendi içinde birçok farklı seriye ayrılmaktadır. Günümüzde en çok karşımıza çıkan seriler en yeni Starck serileridir: Starck 3 ve Stack T. Bu yazımızda sizlere Duravit Starck serilerinden bahsedip neden banyonuzda bu ürünleri tercih etmeniz gerektiğini anlatacağız.

Paylaş :
Duravit Starck Serisine Yakından Bakalım #6792
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 6 dk, 12 sn

Duravit Starck serileri Philippe Starck tarafından tasarlanan ve vitrifiye ürünleri, banyo mobilyaları ve banyo aksesuarlarını kapsayan; tüm banyolarla uyumlu banyo elemanları serileridir. Çağdaş çizgilere sahip olan Starck kendi içinde birçok farklı seriye ayrılmaktadır. Günümüzde en çok karşımıza çıkan seriler en yeni Starck serileridir: Starck 3 ve Stack T. Bu yazımızda sizlere Duravit Starck serilerinden bahsedip neden banyonuzda bu ürünleri tercih etmeniz gerektiğini anlatacağız.

Tasarımcı Philippe Starck

Yazımıza Duravi Starck serilerinin tasarımcısı Philippe Starck’ı yakından tanıyarak başlayabiliriz. Fransız bir iç mimar olan Philippe Starck mimari tasarım yanında iç mekan tasarımları, endüstriyel tasarım, gemi/araç tasarımları ve mobilya tasarımları da yapmaktadır. Hansgrohe gibi banyo markalarının da aralarında bulunduğu birçok farklı markaya tasarımlar yapan Starck, 1970’lerde Paris’te gece kulüplerinin iç mekan tasarımlarını yaparak ünlenmiştir.

1980’lerde ve 90’larda uluslararası üne kavuşan Philippe Starck bu yıllar içinde birçok otelin iç mekan tasarımını yapmıştır. Bu süre boyunca belirli bir tarza veya malzemeye yakınlık göstermeyen tasarımcı, müşterilerinin ihtiyaçlarına göre tasarımlarını ve projelerini geliştirmiştir. İç mekan tasarımları yapmaya devam ederken Philippe Starck’ın endüstriyel tasarımları da öne çıkmaya başlamıştır. Samsonite için bavul, Fossil için saat, Alain Mikli için gözlük ve Microsoft için mouse tasarlayarak toplu üretim ürünlerine de el atmıştır. Bunlar genelde ortalama bir insanın ulaşabileceği fiyat bandında satılan ürünler olmuştur.

Sanatını sadece elit bir tabaka ile değil herkesle paylaşmayı tercih eden Starck, insanların tasarımlarını günlük hayatlarında kullanmasını daha tatmin edici ve eğlenceli bulmuştur. Hatta tasarladığı ürünlerin reklamında bile oynayan Philippe Starck, Duravit Starck kullanıcıları için de benzer bir deneyim sağlamak istemiştir. Philippe Starck’ın tasarımlarında hem organik hem de modern çizgilere rastlayabilirsiniz.

Başlıca Duravit Starck Serileri

Duravit ve Philippe Starck iş birliğinin meyveleri ilk olarak 1994 yılında piyasaya çıkmış olsa da iş birliği planları ve görüşmeleri 1989’da başlamıştır. Bu işbirliğinin en bilinen ürünlerinden biri Duravit Starck 3 Rimless Asma Klozet‘tir ve seriler genelde vitrifiye elemanlarından ve banyo mobilyalarından oluşmaktadır. Fakat Duravit’n Philippe Starck’la işbirliğinin 25. yılında piyasaya çıkan Duravit Starck T serisi sadece banyo aksesuarlarından oluşmaktadır.

Duravit için tasarladığı ürünlerde sade ve minimal bir tarzı benimseyen Philippe Starck, bu sadeliğe rağmen tasarladığı ürünlerin özel bir tasarım olduğu hissini de kullanıcıya verebilmektedir.

Starck 1

İlk olarak 1994 yılında piyasaya sürülen Duravit Starck 1 serisindeki ürünler, o tarihten bu yana aynı yöntemle üretilmektedirler. Banyonun en temel ve en eski elemanları olan kova, taşınabilir antik küvet ve el yıkama tasından ilham alan seri günümüzde güncelliğini korumaktadır. Starck 1 Barrel, serinin en ünlü elemanlarından biridir. Depolama alanına sahip olan bu mobilyalı lavabo, bir kovadan ilham alınarak tasarlanmıştır. Basit fakat fonksiyonel tasarıma sahip bu ürün göze hitap ederken kullanıcıya bir el yıkama alanından fazlasını sunar; depolama alanı.

Duravit Starck
Duravit Starck 1 serisine ait lavabo, Starck 1 Barrel

Duravit Starck 1 serisine ait ürünler eskinin sadeliğini ve hamlığını ele alırken bunu günümüz seramik üretim teknolojileri ile birleştirmiştir. Böylece eskiden ilham alsa da seri, çağdaş insanın ihtiyaçlarına cevap vermektedir.

Starck 2

Mükemmelliği değil tam tersi mükemmel olmayanı, bizi şaşırtanı tercih eden Philippe Starck, Starck 2 koleksiyonunda da aynı yoldan ilerliyor. Bize öğretilen tasarım kalıplarının dışına çıkarak şaşırtmayı seçen seri, 1998 yılında piyasaya sürülmüştür. Şık ve komforlu lavaboların yanında Starck 2 klozetler de banyonuzun kalitesin arttracaktır. Bağlantı yerleri tamamen gizli olan Starck 2 klozet, asma klozetin vidalarını gizleyerek daha derli oplu br görünüm elde etmenize yardımcı olurlar.

Starck 3

2002 yılında kullanıcıların beğenisine sunulan Duravit Starck 3 çeşitli lavabo seçenekleriyle dikkat çeken bir Duravit serisidir. Önceki Starck serilerinin aksine daha diktörgen şekillerin ağır bastığı seri, bunun yanında önceki seriler gbi yumuşatılmış kenarlara sahiptir.

Duravit Starck
Starck 3 serisine ait farklı ihtyaçlar için farklı ölçülerde lavabolar

Starck 3 serisi vitrifiye elemanlarıyla her banyo için rahatlıkla bir çözüm bulabilirsiniz. Özellikle küçük banyolar ve sınırlı alanlar için daha ufak ölçülere sahip lavabolar ve klozetler hayat kurtarıcı olacaktır. Küçük bir banyonuz varsa küçük banyoları döşemekle ilgili ipuçlarına yer verdiğimiz “Küçük Banyo Tasarımları, Öneriler ve Fikirler” başlıklı yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Duravit Starck
Starck T serisine ait halka havluluk

Duravit Starck T

2019 senesinde Philippe Starck ve Duravit’in ilk iş birliğinin 25. yılında Starck T aksesuar serisi piyasaya çıkmıştır. Çağdaş ve sade bir tasarıma sahip olan T serisi aksesuarlar eklendikleri tüm banyolara değer katacak kadar şık ve fonksiyoneldirler. Ürünlerin montaj yerleri gizlidir, kesinlikle dışarıdan gözükmezler. Ayrıca ürünler hem işlevsellik açısından hem de estetik açıdan mükemmel ölçü ve oranlara sahiptirler.

White Tulip

Duravit ve Philippe Starck ortaklığının en son meyvesi olan White Tulip yani “Beyaz Lale” serisi adından da anlaşılabileceği gibi ilhamını açmış bir lale çiçeği formundan almaktadır. 2021 yılında ortaya çıkan seri, Philippe Starck’ın kendi deyimine göre Duravit için tasarladğı en duygusal seridir. Geçmişi hatırlatan nostaljik öğelere sahip seri, çağdaşlık ve sadelikten de ödün vermemektedir. Ayrıca bu seri baştan sona tüm banyo elemanlarını kapsayan ilk Duravit Starck serisidir. Yani bu seri vitrifiye elemanları ve banyo mobilyaları yanında banyo ve lavabo armatürlerini de içermektedir.

White Tulip serisine ait ürünlerle döşenmiş bir banyo

Sizin Favoriniz Hangi Duravit Starck Serisi?

Bu yazımızda sizlere en bilinen Duravit/Starck iş birliklerini tanıttık. Serilerin her biri birbirinden güzel olsa da her kullanıcının zevki ve ihtiyacı birbirinden farklıdır. Siz de en beğendiğiniz ve kendinize en uygun bulduğunuz seriyi yorumlara yazarak diğer okuyucularımıza seçimlerinde yardımcı olabilirsiniz.

Umuyoruz “Duravit Starck Serisine Yakından Bakalım” başlıklı yazımız Duravit Starck serileriyle ilgili sizi yeterince bilgilendirmiştir. Bu yazımızı beğendiyseniz, benzer yazılarımız için Yapıyorum Blog‘u ziyaret edebilirsiniz. Onlarca yazımızdan birkaçı mutlaka ilginizi çekecektir. Yazılarımızda bahsettiğimiz ürünleri en uygun fiyatlarla ve güvenle satın almak içinse Yapılır‘ı ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlarınız bizim için çok değerli. Soru, öneri ve görüşlerinizi aşağıya yorum olarak bırakırsanız size en kısa zamanda dönüş yapacağız.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (1)

🤗

Pratik (0)

😏

Detaylı (1)

🤓

Zekice (0)

🤠

Yol Gösterici (1)

🤩

Yenilikçi (0)

😜

Eğlenceli (0)

😲

Şaşırtıcı (0)

Yazar Hakkında

Yapılır

Yapılır

Yaşam alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve özgün tasarımlı yapı malzemeleri Yapılır'da! Banyo mobilyalarından lavabo ve klozete, seramikten batarya ve musluklara uzanan geniş bir çeşitlilik sunan online mağazamız, her bütçeye ve zevke uygun ürünlerimiz ile sizleri bekliyor.

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

Yeşil Bina Sertifikası Nedir ve Nasıl Alınır? #11972

24 Nis 2024

Yeşil Bina Sertifikası Nedir ve Nasıl Alınır?

Sevdiklerimize ve gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakabilmek için hepimizin kişisel hayatlarında sürdürülebilirlik ilkesini uygulaması gerekmektedir. Çevre sorunlarıyla mücadele etmek ve doğal kaynakları korumak için çeşitli sektörlerde sürdürülebilirlik ilkelerine dayalı uygulamalar giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Dolayısıyla günümüzde çevre dostu ve sürdürülebilirlik ilkelerine uygun yapılar giderek daha yaygın hale getirilmeye çalışılmaktadır. Bu bağlamda, inşaat sektöründe yeşil bina kavramı ortaya atılarak çevre dostu tasarım ve uygulamaların arttırılması hedeflenmektedir.
Hansgrohe Akış Çeşitlerinden Sizin için En Uygunu Hangisi? #5304

24 Ağu 2021

Hansgrohe Akış Çeşitlerinden Sizin için En Uygunu Hangisi?

Hansgrohe'nin günümüzde bu kadar popüler olmasının altında yatan sebep; her özelliğiyle müşterilerini memnun etmesidir. Markanın bataryaları göze hitap ederken fonsiyonellikleriyle de banyonuzun ve mutfağınızın vazgeçilmez bir parçası haline gelirler.
Porselen Mutfak Tezgahı Nedir? #10956

02 Eyl 2023

Porselen Mutfak Tezgahı Nedir?

Mutfak gündelik hayatta en çok kullanılan mekanlardan biridir. Bu yazımızda, mutfak tezgahında kullanılabilecek bir malzeme olan porselen mutfak tezgahlarının özelliklerinden bahsedeceğiz. Estetik görünümünün yanı sıra; dayanıklılığı ve sürdürülebilirliğiyle öne çıkan bu malzemeye, gelin birlikte daha yakından bakalım.