Anasayfa » Duşakabin Ölçüleri Nasıl Alınır?

Duşakabin Ölçüleri Nasıl Alınır?

Duşakabin ölçüleri almak zor sanılsa da aslında ev sahiplerinin kendilerinin de yapabilecekleri kolay bir işlemdir. Artık her şeyi uzaktan sipariş etmeye alıştığımız bir dönemde duşakabin ölçülerini almayı öğrenmek de bize katkı sağlamaktadır. Bu yazımızda en etkili ve doğru şekilde nasıl duşakabin ölçüsü alabileceğinizi anlatacağız. Günümüzde eski tarz banyo perdeleri tarihe karışmıştır. Bu perdeler hem yeterince […]

Paylaş :
Duşakabin Ölçüleri Nasıl Alınır? #9335
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 4 dk, 4 sn

Duşakabin ölçüleri almak zor sanılsa da aslında ev sahiplerinin kendilerinin de yapabilecekleri kolay bir işlemdir. Artık her şeyi uzaktan sipariş etmeye alıştığımız bir dönemde duşakabin ölçülerini almayı öğrenmek de bize katkı sağlamaktadır. Bu yazımızda en etkili ve doğru şekilde nasıl duşakabin ölçüsü alabileceğinizi anlatacağız.

Günümüzde eski tarz banyo perdeleri tarihe karışmıştır. Bu perdeler hem yeterince etkili bir şekilde suyu yıkanma alanında tutamayabilir hem de perdenin suyla kesiştiği noktalarda küflenmeler oluşur. Küf de sağlığa zararlı bir durum olduğu için ve kötü görüntüye neden olduğu için kullanıcılar gittikçe banyo perdelerinden uzaklaşmıştır. Bunun sonucunda kullanıcılar duşakabin uygulamalarına yönelmişlerdir.

Duşakabin suyu yıkanma alanının dışında tutarken banyonuza şıklık katar. Ayrıca duşakabini temizlemek çok kolay olduğu için banyonuzda hijyen sağlamanız da kolaylaşır. Duşakabin satın almadan önce de duşakabin ölçüleri almayı öğrenmek gerekir. Çünkü duşakabinler birçok farklı boyut ve şekilde satılırlar. Standart duşakabin ölçüleri genelde; 80 x 80 cm, 90 x 90 cm ve 100 x 100 cm ölçülerinde olurlar. Fakat markalar tasarımlarına göre veya ihtiyaçlara yönelik olarak bu ölçülere ek olarak ara ölçüler de üretirler.

Duşakabin Şekilleri

Duşakabin ölçülerini almadan önce duşakabininizin şeklini de belirlemeniz gerekir. Banyonun şekline ve büyüklüğüne göre yıkanma alanları şekillenir. Bu yüzden duşakabin ölçüsü alırken yıkanma alanınızın şekli de önemlidir. Duşakabinler sadece köşeler için olmak zorunda değildir. Bazen sadece tek cepheye sahip duşakabinlere de ihtiyaç duyabilirsiniz. Hatta nadir de olsa üç cephesi olan duşakabinler ve yıkanma alanlarıyla da karşılaşabilirsiniz.

Duşakabin Ölçüleri
Farklı duşakabin seçenekleri

Eğer yıkanma alanının iki cephesi açıksa (yani duvara dayalı değilse) iki köşeli veya oval duşakabin de tercih edebilirsiniz. Oval duşakabinler köşeli duşakabinlere göre daha az yer kaplarlar. Bu yüzden küçük banyolarda oval duşakabin tercih ederek yerden tasarruf sağlayabilirsiniz.

Duşakabin Ölçüleri Alma

Tek Cepheli Yıkanma Alanlarında Ölçü Alma

Eğer yıkanma alanınızın sadece tek cephesi açıksa; açıklığın genişliğini en dar olduğu yerden almalısınız. Duvarlar ne kadar düzgün örülmüş olursa olsun milimetrik farklar bile satın alacağınız duşakabinin yerine oturmasına engel olur. Ayrıca aralığın en geniş olduğu yerden ölçüyü alırsanız; duşakabin duvarın dar olduğu kısma oturamaz. Bu yüzden iki duvar arasında en az üç karşılıklı noktadan ölçü alarak en dar ölçü üzerinden hareket edebilirsiniz.

İki Cepheli ya da Üç Cepheli Yıkanma Alanlarında Ölçü Alma

Yıkanma alanınızın iki veya üç cephesi açıksa sınırları belirlenmiş yıkanma alanınızın veya duş teknenizin kenarlarını ölçmek yeterli olacaktır. Eğer oval bir duşakabin istiyorsanız; duş tekneniz ya da küvetiniz buna uygun olmalıdır. Bu durumda da duşakabin üreticisine duşakabininizin tüm ölçülerini (oval kenar dahil) ve marka-modelini vermek doğru duşkabin uygulaması için yeterli olacaktır.

En İdeal Duşakabin Ölçüsü Hangisidir?

Her evin banyo ölçüleri farklı olduğu için ideal bir duşakabin ölçüsünden bahsetmek de mümkün değildir. Markaların piyasadaki duş teknelerini ve küvetleri baz alarak ürettiği standart duşakabin ölçüleri olsa da bunlar herkese uyacak diye bir şey yoktur. Bu yüzden duşakabin tercih ederken önemli olan banyonuzun büyüklüğüne ve şekline uygun olan yıkanma alanını ve dolayısıyla duşakabini seçmektir.

Umuyoruz “Duşakabin Ölçüleri Nasıl Alınır?” başlıklı yazımızı beğenmişsinizdir ve bu yazımız sizi bilgilendirmiştir. Duşakabin ölçülerini hesaplamak birçok farklı durumda ve meslekte işinize yarayacak bir bilgidir. Bu ve benzer yazılarımızı okumak için Yapıyorum Blog‘u ziyaret edebilirsiniz. Blogumuzda ilginizi çekecek onlarca yazı bulabilirsiniz. Yazılarımızda bahsettiğimiz ürünleri güvenle ve uygun fiyata satın almak içinse Yapılır‘ı inceleyebilirsiniz.

Yorumlarınız bizim için çok değerli. Soru, görüş ve gelecek yazılarımız için fikirlerinizi aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz. Yorumlarınız hem bize hem de diğer okuyucularımıza yardımcı olup fikir vermektedir.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (1)

🤗

Pratik (2)

😏

Detaylı (1)

🤓

Zekice (0)

🤠

Yol Gösterici (3)

🤩

Yenilikçi (1)

😜

Eğlenceli (0)

😲

Şaşırtıcı (0)

Yazar Hakkında

Yapılır

Yapılır

Yaşam alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve özgün tasarımlı yapı malzemeleri Yapılır'da! Banyo mobilyalarından lavabo ve klozete, seramikten batarya ve musluklara uzanan geniş bir çeşitlilik sunan online mağazamız, her bütçeye ve zevke uygun ürünlerimiz ile sizleri bekliyor.

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

Duşakabin Temizliği Nasıl Yapılır? #8532

05 Tem 2022

Duşakabin Temizliği Nasıl Yapılır?

Banyolarımızın lavabo ve klozetlerini sık sık temizliyoruz. Fakat duşakabin temizliği; hem gözümüzde büyüdüğü için hem de gözden kaçtığı için daha nadir yapılır. Ama aslında korkacak bir şey yok. Bu yazımızda vereceğimiz tavsiyeler sayesinde duşakabininizin içini ve dışını profesyonelce temizleyebileceksiniz.
Damlayan Musluk Tamiri Nasıl Yapılır? #8966

01 Eyl 2022

Damlayan Musluk Tamiri Nasıl Yapılır?

Damlayan musluk tamiri yetişkin her insanın öğrenmesi gereken basit bir işlemdir. Tesisatla ilgili tamiratlarda gerektiği yerde profesyonel yardım almak normal olsa da basit birkaç tamirat işlemi size hem zamandan hem de maddi yönden tasarruf sağlayacaktır. Bu yazımızda sizlere damlayan musluk tamirini anlatırken kendinize olan güveninizi de arttıracağımızı düşünüyoruz.
Aynanın Buğulanması Nasıl Önlenir? #7130

03 Oca 2022

Aynanın Buğulanması Nasıl Önlenir?

Sıcak duş alıyorsanız aynanın buğulanması kaçınılmazdır. Bu yazımızda size aynanın buğulanmasını, basit yöntemler kullanarak nasıl engelleyebileceğinizi anlatacağız.