Anasayfa » Duşakabin Ölçüleri Nasıl Alınır?

Duşakabin Ölçüleri Nasıl Alınır?

Duşakabin ölçüleri almak zor sanılsa da aslında ev sahiplerinin kendilerinin de yapabilecekleri kolay bir işlemdir. Artık her şeyi uzaktan sipariş etmeye alıştığımız bir dönemde duşakabin ölçülerini almayı öğrenmek de bize katkı sağlamaktadır. Bu yazımızda en etkili ve doğru şekilde nasıl duşakabin ölçüsü alabileceğinizi anlatacağız. Günümüzde eski tarz banyo perdeleri tarihe karışmıştır. Bu perdeler hem yeterince […]

Paylaş :
Duşakabin Ölçüleri Nasıl Alınır? #9335
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 4 dk, 4 sn

Duşakabin ölçüleri almak zor sanılsa da aslında ev sahiplerinin kendilerinin de yapabilecekleri kolay bir işlemdir. Artık her şeyi uzaktan sipariş etmeye alıştığımız bir dönemde duşakabin ölçülerini almayı öğrenmek de bize katkı sağlamaktadır. Bu yazımızda en etkili ve doğru şekilde nasıl duşakabin ölçüsü alabileceğinizi anlatacağız.

Günümüzde eski tarz banyo perdeleri tarihe karışmıştır. Bu perdeler hem yeterince etkili bir şekilde suyu yıkanma alanında tutamayabilir hem de perdenin suyla kesiştiği noktalarda küflenmeler oluşur. Küf de sağlığa zararlı bir durum olduğu için ve kötü görüntüye neden olduğu için kullanıcılar gittikçe banyo perdelerinden uzaklaşmıştır. Bunun sonucunda kullanıcılar duşakabin uygulamalarına yönelmişlerdir.

Duşakabin suyu yıkanma alanının dışında tutarken banyonuza şıklık katar. Ayrıca duşakabini temizlemek çok kolay olduğu için banyonuzda hijyen sağlamanız da kolaylaşır. Duşakabin satın almadan önce de duşakabin ölçüleri almayı öğrenmek gerekir. Çünkü duşakabinler birçok farklı boyut ve şekilde satılırlar. Standart duşakabin ölçüleri genelde; 80 x 80 cm, 90 x 90 cm ve 100 x 100 cm ölçülerinde olurlar. Fakat markalar tasarımlarına göre veya ihtiyaçlara yönelik olarak bu ölçülere ek olarak ara ölçüler de üretirler.

Duşakabin Şekilleri

Duşakabin ölçülerini almadan önce duşakabininizin şeklini de belirlemeniz gerekir. Banyonun şekline ve büyüklüğüne göre yıkanma alanları şekillenir. Bu yüzden duşakabin ölçüsü alırken yıkanma alanınızın şekli de önemlidir. Duşakabinler sadece köşeler için olmak zorunda değildir. Bazen sadece tek cepheye sahip duşakabinlere de ihtiyaç duyabilirsiniz. Hatta nadir de olsa üç cephesi olan duşakabinler ve yıkanma alanlarıyla da karşılaşabilirsiniz.

Duşakabin Ölçüleri
Farklı duşakabin seçenekleri

Eğer yıkanma alanının iki cephesi açıksa (yani duvara dayalı değilse) iki köşeli veya oval duşakabin de tercih edebilirsiniz. Oval duşakabinler köşeli duşakabinlere göre daha az yer kaplarlar. Bu yüzden küçük banyolarda oval duşakabin tercih ederek yerden tasarruf sağlayabilirsiniz.

Duşakabin Ölçüleri Alma

Tek Cepheli Yıkanma Alanlarında Ölçü Alma

Eğer yıkanma alanınızın sadece tek cephesi açıksa; açıklığın genişliğini en dar olduğu yerden almalısınız. Duvarlar ne kadar düzgün örülmüş olursa olsun milimetrik farklar bile satın alacağınız duşakabinin yerine oturmasına engel olur. Ayrıca aralığın en geniş olduğu yerden ölçüyü alırsanız; duşakabin duvarın dar olduğu kısma oturamaz. Bu yüzden iki duvar arasında en az üç karşılıklı noktadan ölçü alarak en dar ölçü üzerinden hareket edebilirsiniz.

İki Cepheli ya da Üç Cepheli Yıkanma Alanlarında Ölçü Alma

Yıkanma alanınızın iki veya üç cephesi açıksa sınırları belirlenmiş yıkanma alanınızın veya duş teknenizin kenarlarını ölçmek yeterli olacaktır. Eğer oval bir duşakabin istiyorsanız; duş tekneniz ya da küvetiniz buna uygun olmalıdır. Bu durumda da duşakabin üreticisine duşakabininizin tüm ölçülerini (oval kenar dahil) ve marka-modelini vermek doğru duşkabin uygulaması için yeterli olacaktır.

En İdeal Duşakabin Ölçüsü Hangisidir?

Her evin banyo ölçüleri farklı olduğu için ideal bir duşakabin ölçüsünden bahsetmek de mümkün değildir. Markaların piyasadaki duş teknelerini ve küvetleri baz alarak ürettiği standart duşakabin ölçüleri olsa da bunlar herkese uyacak diye bir şey yoktur. Bu yüzden duşakabin tercih ederken önemli olan banyonuzun büyüklüğüne ve şekline uygun olan yıkanma alanını ve dolayısıyla duşakabini seçmektir.

Umuyoruz “Duşakabin Ölçüleri Nasıl Alınır?” başlıklı yazımızı beğenmişsinizdir ve bu yazımız sizi bilgilendirmiştir. Duşakabin ölçülerini hesaplamak birçok farklı durumda ve meslekte işinize yarayacak bir bilgidir. Bu ve benzer yazılarımızı okumak için Yapıyorum Blog‘u ziyaret edebilirsiniz. Blogumuzda ilginizi çekecek onlarca yazı bulabilirsiniz. Yazılarımızda bahsettiğimiz ürünleri güvenle ve uygun fiyata satın almak içinse Yapılır‘ı inceleyebilirsiniz.

Yorumlarınız bizim için çok değerli. Soru, görüş ve gelecek yazılarımız için fikirlerinizi aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz. Yorumlarınız hem bize hem de diğer okuyucularımıza yardımcı olup fikir vermektedir.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (1)

🤗

Pratik (2)

😏

Detaylı (1)

🤓

Zekice (0)

🤠

Yol Gösterici (3)

🤩

Yenilikçi (1)

😜

Eğlenceli (0)

😲

Şaşırtıcı (0)

Yazar Hakkında

Yapılır

Yapılır

Yaşam alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve özgün tasarımlı yapı malzemeleri Yapılır'da! Banyo mobilyalarından lavabo ve klozete, seramikten batarya ve musluklara uzanan geniş bir çeşitlilik sunan online mağazamız, her bütçeye ve zevke uygun ürünlerimiz ile sizleri bekliyor.

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

Fayans Döşeme Nasıl Yapılır ve Hangi Malzemeler Gereklidir? #2385

14 Oca 2021

Fayans Döşeme Nasıl Yapılır ve Hangi Malzemeler Gereklidir?

Banyonuzun tüm havasını değiştirmek mi istiyorsunuz? O zaman yeni ve zevkinize uygun fayans döşeme doğru seçim. Fayans döşemek aslında çok basit gibi gözükse de hem malzeme kırılgan olduğu hem de tüm duvarlar birbirlerinden farklı ölçülerde oldukları için planlama ve hazırlık gerektiren bir iştir.
Klozet Kapağı Montajı Nasıl Yapılır? #9632

20 Oca 2023

Klozet Kapağı Montajı Nasıl Yapılır?

'Klozet kapağı nasıl takılır?' dendiğinde kullanıcıların gözünde çok zahmetli bir iş gibi görünebiliyor. Gerçek şu ki klozet kapağı montajı kullanıcıların kendilerinin rahatça yapabileceği bir montajdır. Günümüzde her ürün ve hizmetin fiyatının artmasıyla birlikte kullanıcılar kendi montajlarını kendileri yapmaya başladılar. Bu hem montajı yapan kişiye yeni bir beceri kazandırır hem de paranın cepte kalmasını sağlar.
Siyah Lavabo Nasıl Temizlenir? #9768

22 Mar 2023

Siyah Lavabo Nasıl Temizlenir?

Siyah lavabo temizliği renkli lavabo kullananların ortak sorunu. Renkli lavabolar çok şık ve değişik olsalar da kireç lekelerini beyaz lavabolara göre daha çok belli ederler. Bu yüzden renkli ve siyah lavabo sahiplerinin lavabolarına biraz daha özen göstermesi gerekebilir. Bu yazımızda sizlere siyah ve renkli lavabolardaki lekelerden nasıl kurtulabileceğinizi anlatacağız. Kireç veya Su Lekesi Neden Oluşur? […]