Anasayfa » Kendin Yap » Duşakabin Temizliği Nasıl Yapılır?

Duşakabin Temizliği Nasıl Yapılır?

Banyolarımızın lavabo ve klozetlerini sık sık temizliyoruz. Fakat duşakabin temizliği; hem gözümüzde büyüdüğü için hem de gözden kaçtığı için daha nadir yapılır. Ama aslında korkacak bir şey yok. Bu yazımızda vereceğimiz tavsiyeler sayesinde duşakabininizin içini ve dışını profesyonelce temizleyebileceksiniz.

Paylaş :
Duşakabin Temizliği Nasıl Yapılır? #8532
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 5 dk, 45 sn

Duşakabin temizliği unutulsa da çok önem verilmesi gereken bir ev işidir. İçinde yıkanmamıza rağmen, hatta tam da bu sebepten duşakabinler sıkça ve detaylıca temizlenmesi gereken elemanlardır. Nasıl evimizdeki tozların çoğu ölü hücrelerimizse, duşakabinlerdeki kirlerin çoğu da ölü deri hücrelerimiz, sabun artıkları ve sudaki kireçtir. Bu yazımızda kolay bir şekilde nasıl duşakabin temizliği yapabileceğinizi anlatacağız.

Duşakabin Nedir?

Duşakabin; farklı yıkanma alanlarında kullanılan ve suyun dışarı sıçramasını önleyen bir elemandır. Genelde cam veya mika (pleksiglas) gibi şeffaf ya da yarı şeffaf malzemelerden üretilirler. Cam duşakabinler de kırılma tehlikesi nedeniyle normal cam değil temperli camdan üretilirler.

Duşakabin Temizliği

Banyolarımızın lavabo ve klozetlerini sık sık temizliyoruz. Fakat duşakabin temizliği; hem gözümüzde büyüdüğü için hem de gözden kaçtığı için daha nadir yapılır. Ama aslında korkacak bir şey yok. Bu yazımızda vereceğimiz tavsiyeler sayesinde duşakabininizin içini ve dışını profesyonelce temizleyebileceksiniz.

Hazır Ürünlerle Duşakabin Temizliği

Duşakabin temizliği için piyasada birçok farklı ürün bulabilirsiniz. Kireç kalıntıları, sabun artıkları ve ölü derilerden kurtulmak için etkili ürünler marketlerde bile kolayca bulunabilmektedir. İhtiyacınıza göre kullanabileceğiniz farklı temizlik ürünlerini bu bölümde anlatacağız.

Duşakabin Temizliği
Markette bulabileceğiniz temizlik ürünleriyle duşakabininizi rahatça temizleyebilirsiniz.

Krem Temizleyici

Yoğun kıvamlı olan krem yüzey temizleyiciler duşakabin kullananların temizlik için sıkça tercih ettiği ürünlerden biridir. Bu yöntem için sadece 2 malzemeye ihtiyacınız var: krem temizleyici ve plastik poşet. Krem temizleyici öncelikle duşkabine dökülür ve ele geçirilen poşetle temizleyici hem yüzeye yayılır hem de sürtünme sağlanarak kirlerden kurtulunur. Son olarak da el duşu yardımıyla durulanır ve iz bırakmayan bir bezle kurulanır. İnternette mucize bir çözüm olarak adlandırılan bu yöntem sizi de uzun bir temizlik yapmaktan kurtaracak.

Çamaşır Yumuşatıcı

Aklımıza gelmeyecek bir çözüm olsa da kullananların yine son derece memnun kaldığı başka bir temizlik ürünü de çamaşır yumuşatıcısı. Evet yanlış okumadınız, kıyafetlerinizi yumuşacık yapmak içi çamaşır makinelerinizde kullandığınız temizlik ürününden bahsediyoruz. Bu beklenmedik ürün, içeriği sayesinde kireçten kolayca kurtulmanızı sağlar. Yumuşatıcı; duşakabin temizliği yanında fayans, batarya ve musluklardaki kireçten kurtulmada da etkilidir. Yumuşatıcıyı rahatça yüzeylere uygulamak için bire bir oranında seyrelterek bir sprey şişesine doldurursanız dikey yüzeylere uygulama yapmanız daha kolay olacaktır. Seyreltilmiş ürünü duşakabine sıktıktan sonra bir bez veya sünger yardımıyla yüzeye eşit bir şekilde dağıtın. En son olarak da el duşu yardımıyla durulayın ve iz bırakmayan bir bezle kurulayın.

Kireç Çözücü

Duşakabin yüzeyindeki kirlerin çoğu aslında sudaki kireçten kaynaklanan kireç artıklarıdır. Bu yüzden duşakabin temizlemek için kireç çözücü uygun bir temizlik ürünü olacaktır. Batarya ve muslukları temizlemekte de kullanılan kireç çözücüyü yüzeye sıkıp duruladıktan sonra iz bırakmayan bir bezle kurulamanız yeterli olacaktır.

Doğal Malzemelerle Duşakabin Temizliği

Marketten alılanan hazır ürünlerle temizlik yapmak kolay olsa da, evinizde rahatça bulabileceğiniz doğal malzemelerle temizlik yapmak daha sağlıklı ve kolay olacaktır. Bu bölümde ev temizliğinde zaten sıklıkla tercih edilen sirke, karbonat ve limonu duşakabin temilziğinde nasıl kullanabileceğinizi anlatacağız.

Duşakabin Temizliği
Doğal ürünlerle duşakabin temizliği çoğu kullanıcı tarafından tercih edilmektedir.

Karbonat

Karbonat duşakabin temizliğinde en çok tavsiye edilen doğal üründür. Duşkabindeki kireç miktarı azsa karbonat suyla macun kıvamına gelene kadar karıştırılır; kireç miktarı fazlaysa beyaz sirke ile macun kıvamına gelene kadar karıştırılır. Bu macun ince bir tabaka halinde duşakabin yüzeyine sürülür. 15-20 dakika beklendikten sonra yüzey su ile durulanır ve iz bırakmayan bir bezle kurulanır.

Beyaz Sirke

Sirke; doğal temizlik ürünlerinin belki de en çok kullananı ve en etkilisidir. Meyve ve sebzeleri temizlemekten evinizi temizlemeye; sirkeyi birçok farklı alanda hijyen sağlamak için kullanabilirsiniz. Duşakabin temizlemede de tabii ki sirkeden bahsetmesek olmazdı. Sirkeyi bir sprey şişesine koyup duşakabine sıkarak kireç lekelerinden kolayca kurtulabilirsiniz. Tabii ki her seferinde olduğu gibi yüzeyi bol suyla durulayıp iz bırakmayan bezle kurulamayı da unutmayın.

Duşakabininizin Hızlı Kirlenmesini Önlemek için Yapabilecekleriniz

  • Her duş sonrası Hüppe çekçek kullanarak duşakabindeki sudan kurtulabilirsiniz.
  • Yumuşak ve iz bırakmayan bir bezle duşakabini kurulayarak su lekeleri oluşumunu engelleyebilirsiniz.
  • Daha kolay bir temizlik için daha sık temizlik kulağa garip gelse de bataryanızı daha sık temizleyerek kirlerin kalıcı olmasını önleyebilirsiniz. Böylece her seferinde derin bir temizlik yapmak yerine düzenli bir şekilde temizlik yaptığınız için sizi daha kolay ve kısa bir temizlik bekliyor olacaktır.
  • Her hafta duşakabnlerinizi temizlemek bir düzen oluşturmanıza yardımcı olurken lekelerin de kalıcı olmasını önleyecektir.

Sizin Tercih Ettiğiniz Duşakabin Temizliği Yöntemi Hangisi?

Yazımıza daha verimli bir duşakabin temizliği alternatifi için gelmiş olabilirsiniz ya da ilk defa duşakabin temizliği yapacak olabilirsiniz. Eğer sizin tercih ettiğiniz bir yöntem varsa yorumlara bu yöntemi yazarak diğer okuyucularımıza yardımcı olabilirsiniz.

Umuyoruz “Duşakabin Temizliği Nasıl Yapılır?” başlıklı yazımızı beğenmişsinizdir ve bu yazımız sizi bilgilendirmiştir. Bu ve benzer yazılarımızı okumak için Yapıyorum Blog‘u ziyaret edebilirsiniz. Blogumuzda ilginizi çekecek onlarca yazı bulabilirsiniz. Yazılarımızda bahsettiğimiz ürünleri güvenle ve uygun fiyata satın almak içinse Yapılır‘ı inceleyebilirsiniz.

Yorumlarınız bizim için çok değerli. Soru, görüş ve gelecek yazılarımız için fikirlerinizi aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz. Yorumlarınız hem bize hem de diğer okuyucularımıza yardımcı olup fikir vermektedir.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (1)

🤗

Pratik (1)

😏

Detaylı (0)

🤓

Zekice (0)

🤠

Yol Gösterici (1)

🤩

Yenilikçi (0)

😜

Eğlenceli (0)

😲

Şaşırtıcı (0)

Yazar Hakkında

Yapılır

Yapılır

Yaşam alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve özgün tasarımlı yapı malzemeleri Yapılır'da! Banyo mobilyalarından lavabo ve klozete, seramikten batarya ve musluklara uzanan geniş bir çeşitlilik sunan online mağazamız, her bütçeye ve zevke uygun ürünlerimiz ile sizleri bekliyor.

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

Evin Metrekaresi Nasıl Hesaplanır? #8708

03 Ağu 2022

Evin Metrekaresi Nasıl Hesaplanır?

Evin metrekaresini öğrenmek bir ev satın alırken ya da satarken çok işinize yarayacak bir bilgidir. Çünkü evlerin fiyatı birçok farklı özelliklerine göre belirlenmesine rağmen evin bulunduğu bölgenin de ortalama bir metrekare fiyatı vardır. Metrekare ölçümü yaparak evinizin değerini daha kolay belirleyebilirsiniz.
Banyo Bombası Nedir, Nasıl Yapılır? #7971

29 Mar 2022

Banyo Bombası Nedir, Nasıl Yapılır?

Banyo bombaları banyo zamanınıza keyif katarlar fakat fiyatları biraz yüksek olabilir. Ama merak etmeyin banyo bombalarını kolayca evinizde yapabilir ve böylece istediğiniz koku ve renkte olmalarını sağlayabilirsiniz. Bu yazımızda banyo bombası yapımını detaylıca anlatarak sizlere rehberlik edeceğiz.
Fayans Döşeme Nasıl Yapılır ve Hangi Malzemeler Gereklidir? #2385

14 Oca 2021

Fayans Döşeme Nasıl Yapılır ve Hangi Malzemeler Gereklidir?

Banyonuzun tüm havasını değiştirmek mi istiyorsunuz? O zaman yeni ve zevkinize uygun fayans döşeme doğru seçim. Fayans döşemek aslında çok basit gibi gözükse de hem malzeme kırılgan olduğu hem de tüm duvarlar birbirlerinden farklı ölçülerde oldukları için planlama ve hazırlık gerektiren bir iştir.