Anasayfa » Engelsiz Bir Banyo Nasıl Oluşturulur?

Engelsiz Bir Banyo Nasıl Oluşturulur?

Çoğumuza kolay gelen basit görevler ve günlük ihtiyaçların giderilmesi, özel gereksinimi olan bireyler için o kadar kolay olmayabilir. Birkaç değişikle banyoyu özel gereksinimi olan bireyler için daha erişilebilir ve güvenli hale getirmeniz mümkün. Bu sayede banyoyu kullanan birisinin herhangi bir banyo aksesuarından veya mobilyasından engellenmeden daha erişilebilir bir banyo ortamına sahip olmalarını sağlayabilirsiniz. Banyoda erişilebilirliği sağlarken güvenli bir banyo ortamı yaratmak, kullanıcıların deneyimini daha iyileştirecektir ve banyo ortamının sebep olabileceği tehlikelerden tamamen korunmasını ya da daha az yaralanmasını sağlayacaktır. Bu yazımızda engelsiz bir banyo ortamı yaratmak, kişisel tercihlere ve ihtiyaçlara göre farklılık gösteren banyo alanlarını her kullanıcıya uyacak bir ortama dönüştürmek ve güvenliklerini sağlamaktan bahsedeceğiz.

Paylaş :
Engelsiz Bir Banyo Nasıl Oluşturulur? #10735
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 6 dk, 41 sn

Çoğumuza kolay gelen basit görevler ve günlük ihtiyaçların giderilmesi, özel gereksinimi olan bireyler için o kadar kolay olmayabilir. Birkaç değişikle banyoyu özel gereksinimi olan bireyler için daha erişilebilir ve güvenli hale getirmeniz mümkün. Bu sayede banyoyu kullanan birisinin herhangi bir banyo aksesuarından veya mobilyasından engellenmeden daha erişilebilir bir banyo ortamına sahip olmalarını sağlayabilirsiniz. Banyoda erişilebilirliği sağlarken güvenli bir banyo ortamı yaratmak, kullanıcıların deneyimini daha iyileştirecektir ve banyo ortamının sebep olabileceği tehlikelerden tamamen korunmasını ya da daha az yaralanmasını sağlayacaktır. Bu yazımızda engelsiz bir banyo ortamı yaratmak, kişisel tercihlere ve ihtiyaçlara göre farklılık gösteren banyo alanlarını her kullanıcıya uyacak bir ortama dönüştürmek ve güvenliklerini sağlamaktan bahsedeceğiz.

Tutunma Barları

Banyo, kaygan zemine ve sert yüzeylere sahip tehlikeli bir mekandır. Bu yüzden banyo ortamında güvenlik için alınması gereken bir çok önlem vardır. Denge kurmamızı kolaylaştıran tutunma barları bunlardan birisidir. Klozetin yanında, banyo küvetinde, duş kabininde tutunma barları ekleyerek özel gereksinimi olan bireylerin, yaşlıların ve küçük çocukların kaymasını ve düşmesini, bu kazalardan kaynaklanabilecek ağır yaralanmaları büyük ölçüde engelleyebilirsiniz. Tutunma barlarının iyi monte edilmiş olması ve üzerine yüklenen vücut ağırlığını taşıması da bir o kadar önemlidir.

Kaygan Zemin İçin Önlemler

Banyo ortamı içerisinde gerçekleştirilen duş alma gibi aktiviteler nedeniyle kaygan zeminlere sahiptir. Zemindeki kayganlığı önlemek ise çok basit. Banyodaki fayansların su ile temasında kayganlığı daha da çok artacaktır. Bu sebepten dolayı fayans seçimlerinizde kaydırmazlık değerini göz önünde bulundurabilir ve bir uzmana danışabilirsiniz. Fayanslarınızı tamamen değiştirmek yerine var olan fayansların üzerine kaydırmaz kaplama da uygulayabilirsiniz. Bir diğer seçenek ise uygulaması daha kolaydır. Zemindeki kayganlığı önlemeye duşakabin ve küvetlerden başlayabilirsiniz. Kaydırmaz paspaslar kullanarak duş alma esnasında oluşabilecek kazaları önleyebilirsiniz. Duşakabin veya küvetten dışarı adım atarken de kayma ve düşme gibi kazaları önlemek için tutunma barı sayesinde aldığınız destek ve yine duşakabin ve küvet dışında bulunduracağınız diğer kaydırmaz paspaslar ile kaygan ve ıslak zeminin sebep olduğu tehlikelerden kendinizi ve sevdiklerinizi koruyabilirsiniz.

Duşakabin Seçimi

Küvetin içerisine girmek daha karışık ve zor adımlar gerektirir. Küvetin yüksek duvarların olması her kullanıcıya hitap eden bir seçenek olmayacaktır. Bu sebeple duşakabin daha erişilebilir bir kullanım sunar. Duşakabin seçerken sadece kullanıcıların ihtiyaçlarını değil banyonuzun özelliklerini de göz önünde bulundurmalısınız. Tekerlekli sandalye kullanıcılarının daha geniş bir duşakabin ihtiyacı olurken banyonuzun ölçülerine uyup uymadığını da kontrol etmelisiniz. Bu gibi ihtiyaçlarda kare bir duşakabin, içeride sağladığı alanı maksimize ederek daha kullanışlı ve ergonomik bir seçim olabilir. Eğer banyonuzda yeterli bir genişlik varsa dikdörtgen şeklindeki duş kabinlerini de tercih edebilirsiniz.

Duşakabinin malzeme kalitesi hem pratik hem estetik açısından önemlidir. Böylece banyo atmosferine bir katkısı bulunurken aynı zamanda uzun ömürlü ve kullanışlı bir seçim olabilir. Temizliğinin kolay olması, pas ve kir tutması da göz önünde bulundurarak kendiniz ve sevdikleriniz için daha hijyenik bir banyo ortamı sağlamak mümkün. Duşakabine ekleyeceğiniz bir tabure ile özel gereksinimi olan kullanıcıların, yaşlıların ve çocukların daha keyifli ve güvenli bir banyo deneyimi yaşamasını sağlayan küçük bir dokunuş olacaktır. Kaydırmayan zemin paspasları ve tutunma barlarını da duşakabin içerisine ve etrafına ekleyerek güvenliği ve konforu arttırabilirsiniz. Hareket etmede kısıtlı olan kullanıcılar, özel gereksinimi olan insanlar ve tekerlekli sandalye kullanan kullanıcılar için daha rahat ve güvenli bir seçim olan duşakabinlere sitemizden göz atabilirsiniz.

Duş Kolonu

Banyodaki tehlikeler banyonun kaygan bir zemine ve sert yüzeylere sahip olmasından ibaret değildir. Su sıcaklığının duş alma esnasında aşırı soğuk ya da sıcak değerlere aniden değişmesi de bir tehlike arz eder. Her kullanıcının cildinin hassasiyeti de farklı olabileceğinden su sıcaklığının değişmesinin önüne geçerek cildin yanması ve bundan kaynaklanabilecek tehlikeleri önleyebilirsiniz. Su sıcaklığının aniden değişmesi bazı aparatlarla sağlanabileceği gibi iyi bir duş kolonu ile bu tehlikenin tamamen önüne geçebilirsiniz. 

Duş kolonu sadece su sıcaklığını ayarlayarak güvenliği sağlamak dışında geniş başlığı sayesinde vücudun her yerine ulaşarak daha kolay ve konforlu bir duş keyfi sunabilir. Aynı zamanda farklı sprey tiplerine sahip duş başlıkları sayesinde ihtiyaca göre rahatlatıcı bir hissiyat sağlamak mümkündür. Böylece özel gereksinimi olan kullanıcılar için engelsiz bir banyo deneyimi sağlayabilirsiniz. Bir Alman markası olan Hansgrohe’nin Pulsify S260 Jet duş kolonu su sıcaklığını sabit tutan teknoloji ile siz ve sevdikleriniz için daha güvenli bir banyo deneyimi oluşturur. Aynı zamanda CoolContact soğutma teknolojisi sayesinde termostatın aşırı ısınmasını önleyerek yanma ve yaralanmaların önüne geçerken bir tutunma barı ve raf olarak da kullanılabilir.

Su sıcaklığını sabit tutarak her kullanıcı için daha güvenli bir banyo deneyimi sunarken geniş duş başlığı ve el duşu sayesinde vücudun her yerine ulaşmasında kolaylık sağlar. Farklı sprey tipleri sayesinde spa benzeri bir deneyim yaratırken modern ve sade görüntüsü ile banyo atmosferine katkıda bulunur. Kireç tutmaması ve kolay temizlenme özelliği sayesinde daha hijyenik bir banyo deneyimi sağlayarak özel gereksinimi olan bireyler için engelsiz bir banyo deneyim sağlar. Pulsify S260 2Jet duş kolonunu incelediğimiz yazımıza ve satın almak için sitemize göz atabilirsiniz.

Yeterli Aydınlatma

Banyonun iyi aydınlatılması hem kazaları önleyebilir ve atmosfere büyük ölçüde katkıda bulunur. Banyonun yeterli bir aydınlatmaya sahip olması için öncelikle dolaşımın en fazla olduğu yerleri genel bir aydınlatma ile aydınlatarak aydınlatma yetersizliğinden kaynaklanabilecek takılıp düşmelerin önüne geçebilirsiniz. Ayna etrafının aydınlatılmasını sağlayarak günlük rutinleri daha güvenli ve konforlu bir şekilde yerine getirebilirsiniz. Banyonuzda bulunan rafları ve dolapları da aydınlatarak banyonuza şık bir görüntü sağlarken işlevsel ve güvenli bir ortam yaratabilirsiniz.

Banyonuzu daha engelsiz bir yere dönüştürmek ve özel gereksinimi olan insanların daha iyi bir banyo deneyimi yaşamasını sağlamak için güvenli ve erişilebilir olması önemlidir. Banyoda bulunduracağınız ve acil durumlar için kullanılabilecek bir telefon sayesinde iletişimi sağlayabilirsiniz. Bu yazımızda engelsiz bir banyo oluşturmaktan bahsettik. Benzer yazılarımız için Yapıyorum Blog‘u ziyaret edebilir ve onlarca yazımız içinden size uygun olanları okuyabilirsiniz. Bu ve diğer yazılarımızdaki ürünleri güvenle satın almak içinse sitemizi inceleyebilirsiniz.

Yorumlarınız bizim için çok değerli. Gelecek yazılarımız için araştırmamızı istediğiniz konuları, sorularınızı ve görüşlerinizi aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz. Yorumlarınızı okuyup en kısa zamanda cevap vermeye çalışıyoruz.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (0)

🤗

Pratik (0)

😏

Detaylı (1)

🤓

Zekice (0)

🤠

Yol Gösterici (0)

🤩

Yenilikçi (0)

😜

Eğlenceli (0)

😲

Şaşırtıcı (0)

Yazar Hakkında

Yapılır

Yapılır

Yaşam alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve özgün tasarımlı yapı malzemeleri Yapılır'da! Banyo mobilyalarından lavabo ve klozete, seramikten batarya ve musluklara uzanan geniş bir çeşitlilik sunan online mağazamız, her bütçeye ve zevke uygun ürünlerimiz ile sizleri bekliyor.

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

Banyo Dekorasyonu için Gerekli Ürünler #5447

05 Eyl 2021

Banyo Dekorasyonu için Gerekli Ürünler

Banyo; evimizde en çok zaman geçirdiğimiz alanlardan biridir. Çünkü günün kirini, stresini attığımız yer banyodur. Uyandığımızda ilk, uyumadan önce de son gittiğimiz mekandır. Bu nedenlerden dolayı banyonun hem işlevsel hem de biçimsel olarak kullanıcıya hitap etmesi çok önemlidir.
Banyo Tasarımı Nasıl Yapılır, Adımları Nelerdir? #7377

19 Oca 2022

Banyo Tasarımı Nasıl Yapılır, Adımları Nelerdir?

Bu yazımızda banyo tasarımının adım adım nasıl olması gerektiğini ve hangi sırayla olması gerektiğini baştan sona açıklayacağız. Hazırsanız banyonuzu tasarlamaya başlayalım.
Banyoda Kışa Hazırlık: Sıcak ve Konforlu Öneriler #11703

30 Nis 2024

Banyoda Kışa Hazırlık: Sıcak ve Konforlu Öneriler

Kış mevsimi yaklaşırken evlerimizde daha sıcak ve davetkar alanlar yaratmaya başlarız. Evimizi kış aylarına hazırlarken oturma odası, mutfak ve evin diğer odaları genelde daha ön planda olsa da, günün önemli bir vaktini geçirdiğimiz banyoları da kış aylarına hazırlayarak sıcak ev davetkar bir banyo ortamı yaratabiliriz. Çoğu zaman gözden kaçan bu alanı, rahatlayabileceğiniz, günün yorgunluğunu atabileceğiniz bir alana dönüştürerek o soğuk kış sabahlarını biraz daha katlanılabilir hale getirebilir ve banyodaki deneyiminizi daha da iyileştirebilirsiniz. Bu yazımızda sizlere banyoda kışa hazırlık önerilerimizden bahsedeceğiz.