Anasayfa » Yapı Sözlük » Flatör Nedir? Ne işe Yarar ve Nasıl Çalışır?

Flatör Nedir? Ne işe Yarar ve Nasıl Çalışır?

Flatör; içine yerleştirildiği su tankının, su seviyesindeki değişimlerini kontrol etmek için kullanılır. Su yükseldikçe flatör de yükselir ve valfi kapatır.

Paylaş :
Flatör Nedir? Ne işe Yarar ve Nasıl Çalışır? #730
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 2 dk, 14 sn

Flatör; içine yerleştirildiği su tankının su seviyesindeki değişimlerini kontrol etmek için kullanılır. Kelime, dilimize Fransızca’dan geçmiştir ve anlamı suyun üstünde yüzen demektir. Mekanizma; birbirine bağlı valf, kaldıraç ve şamandıradan oluşur.

Rezervuarlarda kullanılan flatör ün çalışma prensibi şu şekildedir: Su tankındaki su yükseldikçe flatörün ucundaki şamandıra da suyla birlikte yükselir ve tanka su akışını sağlayan valfi kapatır. Tam tersi durumda; su seviyesi azaldıkça şamandıra da suyla birlikte aşağı doğru iner ve bu hareket tanka su girişini sağlayan valfin açılmasını sağlar.

Banyonuzdaki rezervuarların içinde, rezervuarların su tankının içinde flatör mevcuttur. Bu sayede rezervuarın sonraki kullanımı için tankın içinde her zaman yeterli su bulunur. Bunun yanında da su seviyesi arttıkça valf kapandığı için su taşmaları önlenmiş olur.

Elektrikli Su Seviye Flatörleri

Flatörler sadece rezervuarlarda kullanılmazlar. Rezervuar dışında elektrikli çalışan ve kuyularda, havuzlarda ve su depolarında su seviyesini belirli bir seviyede tutmak için kullanılan çeşitleri vardır. Bunlar elektrik devresini tamamlarlar. Yani su seviyesine göre başka bir mekanizmanın çalışmasını ya da durmasını tetiklerler. Bu yüzden anahtar gibi çalışırlar ve devreyi kapatıp açabilirler.

Elektrikli flatörler rezervuar için kullanılan türleri gibi hafif olurlar ve içleri boş olur ki su üzerinde yüzebilsinler. İç kısımda paslanmaz çelik bir bilye vardır. Bu bilye doğrusal bi kanal içinde hareket eder. Bu bilye aşağı yukarı hareket ettikçe kanalın ucundaki küçük anahtara çarpar ve elektrik devresi tamamlanır ya da devre kapalı kalır. Özellikle susuz çalışmaması gereken hidrofor motorlarda su bitince motorun otomatik olarak durması için kullanılır. Dalgıç pompalarında da aynı şekilde pompanın suyun içinde olup olmadığını belirlemesi için benzer bir mekanizma bulunur. İhtiyaca göre 2 veya 3 kablolu modelleri vardır. Bu kablolar kuru kontak olarak da adlandırılırlar.

Flatör birçok malzemeden üretilebilir. Piyasadaki flatörlerin çoğunda şamandıra kısmı plastikten üretilmiştir. Fakat metal olanları da mevcuttur. Önemli olan malzemenin içinin boş olması ve her zaman suyun üstünde kalmasıdır. yapilir.com‘da farklı ihtiyaçlarınız için birçok flatör çeşidi bulabilirsiniz. Yazımızı beğendiyseniz diğer yazılarımızı okuyabilir ya da aşağıya yorum bırakabilirsiniz.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (2)

🤗

Pratik (4)

😏

Detaylı (8)

🤓

Zekice (3)

🤠

Yol Gösterici (16)

🤩

Yenilikçi (0)

😜

Eğlenceli (0)

😲

Şaşırtıcı (1)

Yazar Hakkında

Yapılır

Yapılır

Yaşam alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve özgün tasarımlı yapı malzemeleri Yapılır'da! Banyo mobilyalarından lavabo ve klozete, seramikten batarya ve musluklara uzanan geniş bir çeşitlilik sunan online mağazamız, her bütçeye ve zevke uygun ürünlerimiz ile sizleri bekliyor.

Flatör Nedir? Ne işe Yarar ve Nasıl Çalışır? için 2 yorum yazıldı

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

Redüksiyon Nedir ve Nerelerde Kullanılır? #3311

01 Nis 2021

Redüksiyon Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Redüksiyon; kelime anlamı olarak azaltma, küçültme ve daraltma anlamına gelir. Tesisatta da farklı kalınlıklardaki boruları birleştirmede kullanılır.
Conta Nedir, Nerelerde Kullanılır ve Çeşitleri Nelerdir? #3446

13 Nis 2021

Conta Nedir, Nerelerde Kullanılır ve Çeşitleri Nelerdir?

Conta nedir merak ediyorsanız bu yazımızda sizlere bu sorunun cevabını vermeyi umuyoruz. Conta, tesisatta sızdırmazlık ve yalıtım sağlamak için kullanılan, bağlantıların arasına yerleştirilen genellikle plastikten veya metalden üretilen mekanik elemanlardır.
Menteşe Nedir ve Doğru Kullanımı Nasıldır? #4269

17 Haz 2021

Menteşe Nedir ve Doğru Kullanımı Nasıldır?

Menteşe kısaca bir kapı veya pencerenin bir mil etrafında dönerek açılmasına yarayan elemandır. Günümüzde eğer sürgülü değilse çoğu kapı ve pencerede bir çeşit menteşe bulunmaktadır. İnsan vücudunda dirsek ve diz gibi birçok eklem menteşe görevi görmektedir.