Anasayfa » Yapı Sözlük » Hidrofor Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır?

Hidrofor Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır?

Hidrofor, bir hidrolik sistemin daha az güçlü bir pompa kullanarak aşırı taleplerle başa çıkmasına, geçici bir talebe daha hızlı yanıt vermesine ve titreşimleri yumuşatmasına olanak tanır. Bir tür enerji depolama cihazıdır.

Paylaş :
Hidrofor Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır? #5635
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 2 dk, 23 sn

Halk arasında hidrofor olarak bilinen hidrolik akümülatör bir çeşit basınç deposudur. Suyun basıncının yetmediği yerlerde devreye girerek suyun basıncını arttırıp her noktaya ulaşmasını sağlar. Bu depo dış bir kaynağın depodaki sıkıştırılamayan hidrolik sıvıyı sıkıştırmasıyla oluşur. Hidrolik akümülatör, bir hidrolik sistemin daha az güçlü bir pompa kullanarak aşırı taleplerle başa çıkmasına, geçici bir talebe daha hızlı yanıt vermesine ve titreşimleri yumuşatmasına olanak tanır. Bir tür enerji depolama cihazıdır.

Hidrofor Ne İşe Yarar?

Hidrofor şebeke hattına ya da şebeke suyuna bağlanabilir. Fakat şebeke hattına bağlanırsa sular kesildiğinde hidrofordan faydalanamazsınız. Hidrofor aslen en çok bu nedenle kullanılır; sular kesildiğinde devreye girerek yapıya su verilmesini ve suyun her yere ulaşmasını sağlar. Hidroforların en güzel yanlarından biri basınç düştüğünde veya sular kesildiğinde otomatik olarak devreye girmesidir. Bu yüzden kullanıcıyı yormazlar ve çok kullanışlıdırlar.

Hidrofor Nasıl Kullanılır?

Hidrofor çoğunlukla elektrikle çalışır fakat elektrik kesintilerinde veya elektriğin olmadığı yerlerde de kullanılabilmesi için benzinle çalışan alternatifleri piyasada mevcuttur. Hidroforu satın alırken hidroforun kaç daire için kullanılacağı ve suyu nereye kadar çıkaracağı hesaplanmalıdır. Aksi takdirde hidroforun gücü yerleştirildiği yapıya yetmeyebilir. Hidrofor aslında 3 ana parçadan oluşur; basınç tankı, pompa ve su tankı. Su tankı olmadan hidroforun binaya ulaştıracağı su olmaz. Bu yüzden su tankında yeterli su olmalıdır. Genellikle hidroforun hangi basınçta devreye gireceğini siz ayarlayabilirsiniz. Böylece enerji tasarrufu yaparken hidroforun ömrünü de uzatmış olursunuz.

Umuyoruz “Hidrofor Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır?” başlıklı yazımız hidroforlarla ilgili yeterince bilgi almanıza ve satın alma konusunda karar vermenize yardımcı olmuştur. Doğru ürünleri satın almanıza yardımcı olmak için hidrofor gibi ürünleri sizlere tanıtıyoruz. Benzer yazılarımız için Yapıyorum Blog‘u inceleyebilirsiniz. Blogumuzda ilginizi çekecek başka yazılar da bulabileceğinize eminiz. Bu yazımızda ve diğer yazılarımızda bahsettiğimiz ürünleri incelemek ve satın almak içinse Yapılır‘i ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlarınız bizim için çok önemli. Yorum, soru ve gelecek yazılarımız için fikirlerinizi aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz. Yorumlarınız hem bizim için hem de diğer okuyucularımız için son derece faydalı olmaktadır.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (0)

🤗

Pratik (1)

😏

Detaylı (0)

🤓

Zekice (0)

🤠

Yol Gösterici (7)

🤩

Yenilikçi (0)

😜

Eğlenceli (0)

😲

Şaşırtıcı (0)

Yazar Hakkında

Yapılır

Yapılır

Yaşam alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve özgün tasarımlı yapı malzemeleri Yapılır'da! Banyo mobilyalarından lavabo ve klozete, seramikten batarya ve musluklara uzanan geniş bir çeşitlilik sunan online mağazamız, her bütçeye ve zevke uygun ürünlerimiz ile sizleri bekliyor.

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

Hilton Banyo Nedir? #9121

20 Eyl 2022

Hilton Banyo Nedir?

Hilton banyo; ismindeki banyo kelimesine rağmen bir lavabo çeşidini belirtmektedir. İsmini tanınmış otel zincirlerinden alan bu lavabo çeşidi özellikle ev ararken sıkça karşımıza çıkmaktadır. Günlük hayatınızı kolaylaştıran ve banyonuzu güzelleştiren bu lavabo çeşidini bu yazımızda yakından inceleyecek ve sizlere tanıtacağız.
Manşon Nedir, Ne İşe Yarar, Nerelerde Kullanılır? #3625

27 Nis 2021

Manşon Nedir, Ne İşe Yarar, Nerelerde Kullanılır?

Manşon çok önemli bir tesisat elemanıdır. Genellikle su tesisatlarında kısa gelen su borularının birleştirilmesinde ve uzatılmasında kullanılırlar.
Sentetik Boya Nedir? Ne işe Yarar? #455

22 Tem 2020

Sentetik Boya Nedir? Ne işe Yarar?

Sentetik boya, yağlı boya da denilen üstün yapışma özelliğine sahip bir boyadır. Duvar boyamak için uygun olduğu gibi metal ve ahşap boyamak için de uygundur. Yüzeylere göre etkinliği değişse de çoğu yüzey için uygundur. Sentetik boyanın kapatıcılığı yüksektir. Bu boya uygulaması uzun ömürlüdür, çok dayanıklıdır ve parlak-pürüzsüz yüzey sayesinde temizlemesi kolaydır. Aşınmaya karşı dayanıklıdır. Dış […]