Anasayfa » Yapı Sözlük » Gömme Rezervuar Nedir? Nasıl Çalışır?

Gömme Rezervuar Nedir? Nasıl Çalışır?

Gömme rezervuar adından anlaşıldığı gibi dışarıdan gözükmeyen ve duvar içine gömülen rezervuar çeşididir. Su tasarrufu yapmanıza yardımcı olurken küçük banyolarda yerden de kazandırırlar.

Paylaş :
Gömme Rezervuar Nedir? Nasıl Çalışır? #1900
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 3 dk, 10 sn

Gömme rezervuar ilk olarak 1964 yılında Geberit tarafından piyasaya sunulmuştur. Bu muhteşem buluş sayesinde rezervuarlar artık duvarın içine saklanırken asma klozetler de daha yaygın hale gelmişlerdir.

Gömme rezervuar adından anlaşıldığı gibi dışarıdan gözükmeyen ve duvar içine gömülen rezervuar çeşididir. Su tasarrufu yapmanıza yardımcı olurken küçük banyolarda yerden de kazandırırlar. Küçük bir banyonuz varsa ve nasıl döşeyeceğinizi bilmiyorsanız, ilgili yazımız için buraya tıklayabilirsiniz. Ön yargıların aksine bu tür rezervuarların kullanımı da tamiri de çok kolaydır.

Nasıl Çalışır?

Gömme rezervuarların çalışma prensibi normal rezervuarlarla neredeyse aynıdır. Depodaki su yükseldikçe flatörün ucundaki şamandıra suyun kaldırma kuvvetiyle yükselir ve depoya su alışını durdurur. Tam tersi durumda da su seviyesi düşünce şamandıra alçalır ve bu hareket depoya su alışını tetikler. Kumanda paneli ise basıldığında klozete su akışını sağlayan valfin açılmasını sağlar.

Gömme Rezervuarın Parçaları

Gömme rezervuar 3 ana parçadan oluşur. Gömme rezervuar, kumanda paneli ve stop valf.

Gömme Rezervuar

Gömme rezervuar takımının ana kısmıdır. Depoyu ve asıl mekanizmayı içinde barındırır. Kumanda paneline basılmasıyla depodan klozete su akışı başlar. Bu kısım ayrıca depoda su azaldıkça depoya su dolmasını da sağlar.

Kalınlıkları genelde 8 ile 12 cm arası değişir. Sanılandan çok daha az yer kaplar. Yapı inşa edilirken takılması en kolayı olsa da halihazırda inşası bitmiş banyo/tuvalete de takılabilir. Fakat sonradan takılacağı için duvarınızda bir çıkıntı yaratacaktır. Ama çok kalın

Kumanda paneline her basıldığında akacak su miktarı ayarlanabilir. Su tasarrufu yapmak isterseniz şamadıranın mekanizmasından su seviyesini düşürerek bunu sağlayabilirsiniz.

Kumanda Paneli

Kumanda panelleri depo kısmındaki suyun klozete akması için komutu verdiğimiz genellikle mekanik olan fakat günümüzde otomatik olanları da piyasada rahatça bulunabilen panellerdir. Bunun yanında fotoselli çeşitleri de vardır. Fotoselli kumanda panelleri sayesinde hiçbir yere dokunmadan, hijyenik bir şekilde sifonu çekebeilirsiniz.

Kumanda panelleri, gömme rezervuar takımlarının dışarıdan en çok görünen parçalarıdır. Şık görünüme sahiptirler ve kolay temizlenebilen ve silinebilen malzemelerden üretirler. Kolayca yerlerinden çıkarlar bu sayede bir arıza olduğunda rahatça müdahale edilebilir.

Kumanda panellerinin çoğunda iki düğme vardır. Bunlar sifona basıldığında kaç litre suyun akacağını belirlemektedirler. Fabrika çıkışında genel olarak bu miktarlar 3 ve 6 litre olarak ayarlanır fakat bunlar sizin tercihinize göre de ayarlanabilir.

Stop Valf

Valfler bir tesisatta suyun veya gazın hareketini yönetmek için kullanılan parçalardır. Stop valf ise gömme rezervuar setlerinde taharet musluğunun akışını kontrol etmeye yarayan ve dışarıdan hiçbir bağlantısı gözükmeyen valflerdir. Dışarıdan bağlantıları olmadığı için birlikte veya ayrı satılan iç takımları vardır. Bunlar sıva altına yerleştirilirler ve sıva kalınlığına göre ayarlanırlar.

Yazımıza gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz. Eğer bu içeriğimizi beğendiyseniz benzer içerikler için blogumuzu ziyaret edebilirsiniz. Yazımızda bahsettiğimiz ürünleri satın almak için ise Yapılır‘i ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca görüş ve önerilerinizi aşağıya bekliyoruz.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (0)

🤗

Pratik (2)

😏

Detaylı (3)

🤓

Zekice (0)

🤠

Yol Gösterici (7)

🤩

Yenilikçi (1)

😜

Eğlenceli (0)

😲

Şaşırtıcı (0)

Yazar Hakkında

Yapılır

Yapılır

Yaşam alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve özgün tasarımlı yapı malzemeleri Yapılır'da! Banyo mobilyalarından lavabo ve klozete, seramikten batarya ve musluklara uzanan geniş bir çeşitlilik sunan online mağazamız, her bütçeye ve zevke uygun ürünlerimiz ile sizleri bekliyor.

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

Paçavra Nedir ve Nerelerde Kullanılır? #5741

21 Eyl 2021

Paçavra Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Paçavra tamir ve tesisat işlerinde silmek ve ovalamak için kullanılan bez parçasıdır. Tamir ve benzeri işlerde paçavra; temizlik için, yağlama için ve hatta sürtünme kazanarak bir elemanı kavramak için kullanılabilir. Paçavra olarak kullanılacak bez genelde daha büyük bir kumaşın artık parçasıdır ya da eski ve yıpranmış bir bezdir.
Cıvata Nedir? Cıvata ve Vida Arasındaki Fark Nedir? #1741

17 Kas 2020

Cıvata Nedir? Cıvata ve Vida Arasındaki Fark Nedir?

Cıvata; iki parçayı birbirine gerektiğinde sökülebilecek şekilde monte etmek için kullanılan yivli, metal vida benzeri parçadır.
Şerit Metre Nedir ve Nasıl Kullanılması Uygundur? #4761

13 Tem 2021

Şerit Metre Nedir ve Nasıl Kullanılması Uygundur?

Şerit metre belirli iki nokta arasındaki uzaklığı ölçmeye yarayan bir çeşit cetveldir. Özellikle yapı işlerinde bolca kullanılır. Büyük ölçüler alınacağı zaman uzun cetveller gerekir. Fakat bir cetvel ancak belli bir uzunluğa kadar üretilir ve taşınması da zordur. Şerit metre özellikle portatifliği sayesinde hem büyük hem de küçük ölçü alma işlerinde kullanılır.