Anasayfa » Haberler » İnternette Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır?

İnternette Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır?

Ödeme bilgilerimizi, adresimizi hatta paramızı verdiğimiz işletmenin güvenli olduğundan emin olursak gönül rahatlığıyla alışveriş yapabiliriz. Aksi halde dolandırılmak ve kişisel bilgilerimizi çaldırmak gibi hoş olmayan ve uğraştırıcı durumlarla karşılaşabiliriz.

Paylaş :
İnternette Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır? #8474
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 5 dk, 54 sn

İnternette güvenli alışveriş yapmak özellikle günümüzde çok önemlidir. Artık internette alışverişin gittikçe daha çok hayatımıza girmesiyle, güvenli bir şekilde bunu nasıl gerçekleştireceğimizi öğrenmek son derece önemlidir. Çünkü ödeme bilgilerimizi, adresimizi hatta paramızı verdiğimiz işletmenin güvenli olduğundan emin olursak gönül rahatlığıyla alışveriş yapabiliriz. Aksi halde dolandırılmak ve kişisel bilgilerimizi çaldırmak gibi hoş olmayan ve uğraştırıcı durumlarla karşılaşabiliriz. Bu yazımızda birkaç basit adımla internette nasıl daha güvenli alışveriş yapabileceğimizi ve nasıl kendimizi koruyacağımızı öğreneceğiz.

İnternet Alışverişi Nedir ve Nasıl Başlamıştır?

İnternette güvenli alışverişten bahsetmeden önce internet alışverişi nedir ve nasıl başlamıştır buna yakından bakalım. İnternetten siparişini verdiğimiz her ürün internet alışverişi sayılır ve bugün bahsedeceğimiz konuya dahildir. İnternetten aldığımız her ürünün bize kargo veya başka bir taşıma yoluyla gelmesi gerekmez. İnternetten satın aldığımız bazı ürünler dijitaldir. Bu ürünler sizin basacağınız bir illüstrasyon olabileceği gibi bilgisayar oyunu da olabilir.

Faaliyete geçen ilk e-ticaret şirketleri, hala da ülkemizde ve uluslararası piyasada çok iyi bilinen Amazon ve eBay’dir. Yeni ve ikinci el kitap satışıyla piyasaya giren Amazon günümüzde ürün yelpazesini genişletmiştir. Kendi mağazasından direkt satış yapmasına rağmen farklı satıcılar sayesinde bir pazar yeri haline de gelmiştir. eBay ise açık arttırma yoluyla satış yapan bir sitedir. Günümüzde açık arttırma yanında sabit fiyatla da satış yapmayı sürdüren marka hala; özellikle ikinci el ürün satışında sıkça tercih edilmektedir. İnternet alışverişi deyince hala akla ilk gelen markalardan olan bu iki marka güvenli alışveriş konusunda da öncüdürler.

İnternet alışverişi çok yoğun olan hayatlarımızda işimizi kolaylaştıran unsurlardan biridir. Her gün işlerimize gidiyoruz, sonrasında trafikte saatler geçiriyoruz ve ailemize vakit ayırmak istiyoruz. Bunun yanında ihtiyacımız olan ürünlerin alışverişini yapmak için alışveriş merkezlerinde veya marketlerde saatler harcamamız gerekiyor. Fakat internet alışverişi sayesinde evinizden ya da mobil telefonunuz sayesinde her yerden dilediğiniz ürünlerin siparişini verebilirsiniz.

Şikayet

İnternette güvenli alışveriş yapmadan önce alışveriş yapacağınız markayı, internet sitesini ve satıcıyı araştırmak sizi ileride oluşabilecek baş ağrılarından kurtaracaktır. Bunun için internetteki şikayet sitelerinden faydalanabileceğiniz gibi pazar yerlerindeki satıcı yorumlarından da faydalanabilirsiniz. Yorumlar her zaman çok güvenilir olmayabilir fakat şikayet sitelerinde müşterilerin markalarla yaşadıkları sorunları ve eğer sorunlar çözümlendirildiyse ne şekilde çözümlendirildiğini görerek marka ile ilgili gerçekçi bir fikre sahip olabilirsiniz.

İnternette Güvenli Alışveriş ve Yorumlar

İnternette güvenli alışveriş denince en önemli yardımcılardan biri hem ürün hem de satıcı yorumlarıdır. Artık bir mağazadan bile alışveriş yapsak ürünün internetteki yorumlarını kontrol etmeden edemiyoruz. Bu yüzden bir satıcının veya ürünün güvenilir olup olmadığını kontrol etmek için sitenin yorumlarından yararlanmak akıllıca olacaktır.

Kişisel Bilgilerin Doğru Şekilde Saklanması

İnternette güvenli bir alışverişin en önemli unsurlarından biri internet sitelerine verdiğimiz bilgilerin saklanmasıdır. Verinin her şey olduğu ve her şeyden değerli olduğu günümüzde, hackerlar bilgilerimizi ele geçirmenin peşinde. Alışveriş yaptığımız internet sitelerinde adresimizden kredi kartımıza kadar birçok gizli kişisel bilgimiz bulunmakta. Kötü niyetli bazı insanlar ve örgütler ise bu bilgileri çalarak kötü amaçlarla kullanmak istemektedirler.

İnternette Güvenli Alışveriş
Kişisel bilgilerinizin doğru bir şekilde saklanması çok önemlidir.

Hackerlar çaldıkları bilgileri para çalmak için ya da başka şirketlere veri olarak satıp para kazanmak için kullanmaktadırlar. Bu yüzden alışveriş yaptığımız sitenin güvenli olmasına dikkat etmeliyiz. Ayrıca özellikle kredi kartı bilgilerimizi siteye kaydetmemeyi seçerek kendimizi dolandırıcılıklardan koruyabiliriz.

Güvenli Kargo

İnternette güvenli alışveriş yaparken satıcının hangi kargo firmasını kullandığını öğrenmek de faydalı olacaktır. Maalesef her kargo firması her bölgeye teslimat sağlamıyor ya da hızlı teslimat sağlamıyor olabillir. Bu yüzden sizin için uygun olan ve sizin avantajınıza olan kargo firmasıyla çalışan internet sitesinden ya da satıcıdan satın alma yapmak önemlidir.

Bazı websiteleri adının hiç duymadığınız kargo firmalarıyla çalışıyor olabilir. Adınızı, adresinizi ve telefon numaranızı verdiğiniz bu firmaların güvenilir olduğundan emin olmanız gerekir. Bu yüzden bu kargo şirketlerini satın alma yapmadan önce internetten araştırmanız, bilgilerinizin yanlış insanların eline düşmesiniz engelleyecektir.

İnternette Güvenli Alışverişte İade/değişim kolaylığı

Bir ürün satın aldığımızda, internetten ya da mağazadan, her zaman bu üründen memnun kalmayabiliriz. Ürün hatalı olabilir, bedeni yanlış olabilir ya da satın aldığımıza pişman olabiliriz. Bu yüzden tüketicinin 14 gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkı mevcuttur. Bazı markaların iddialarının aksine tüm markalar bu süreye uymak zorundadırlar. Bu süre uzayabilir fakat kısalamaz. Bir internet sitesinden alışveriş yaparken iade süresini ve koşullarını incelemek faydalı olacaktır. Zaten ürünlerine güvenen bir markanın da bu konuda sorunu olmayacaktır. İnternet sitesi ya da marka nedensiz bir şekilde iade veya değişimi reddederse her zaman tüketici hakem keyetine başvurulabilir.

Umuyoruz “İnternette Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır?” başlıklı yazımız aklınızdaki soruları cevaplamıştır. Bu ve benzeri tüm yazılarımıza Yapıyorum Blog‘dan ulaşabilirsiniz. Eminiz ki blogumuzdaki onlarca içeriğimiz arasından ilginizi çekecek başka yazılar da bulacaksınız. Haberler kategorimizde marka ve ürün karşılaştırmalarını görebilirsiniz. Yazılarımızda bahsettiğimiz tüm ürünlere de Yapılır üzerinden güvenle ve uygun fiyatlarla ulaşabilirsiniz.

Yorumlarınız bizim için çok kıymetli. Görüş, öneri ve gelecek yazılarımız için fikirlerinizi aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz. Bırakacağınız yorumlar hem bizim hem de diğer okurlarımız için faydalı olacaktır.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (0)

🤗

Pratik (0)

😏

Detaylı (0)

🤓

Zekice (0)

🤠

Yol Gösterici (0)

🤩

Yenilikçi (0)

😜

Eğlenceli (0)

😲

Şaşırtıcı (0)

Yazar Hakkında

Yapılır

Yapılır

Yaşam alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve özgün tasarımlı yapı malzemeleri Yapılır'da! Banyo mobilyalarından lavabo ve klozete, seramikten batarya ve musluklara uzanan geniş bir çeşitlilik sunan online mağazamız, her bütçeye ve zevke uygun ürünlerimiz ile sizleri bekliyor.

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

2023 Yılının Renkleri ve 2023 Pantone Rengi Nedir? #8667

27 Tem 2022

2023 Yılının Renkleri ve 2023 Pantone Rengi Nedir?

2023 yılının renkleri belirlendi. Özellikle Pantone tarafından belirlenen yılın rengi herkesin en çok merak ettiklerinden. Bu yazımızda 2023 yılında sıkça göreceğimiz tüm renkleri inceleyeceğiz.
2023 Mutfak Dekorasyon Trendleri #9449

02 Ara 2022

2023 Mutfak Dekorasyon Trendleri

2023 mutfak dekorasyon trendleri evinizi son modaya uydurmanıza yardımcı olacaktır. Dekorasyon trendlerini takip etmek ve yeniliklerden haberdar olmak, güncel kalmak için çok önemlidir. Dekorasyon trendlerini takip etmek evinizin dekorasyonunu günün modasına uydururken yeni teknolojilerden de haberiniz olmasını sağlar. Böylece hem daha fonksiyonel hem de daha şık bir eve sahip olursunuz. Bu yazımızda sizler için 2023 […]
2023 Banyo Dekorasyon Trendleri #9393

24 Kas 2022

2023 Banyo Dekorasyon Trendleri

2023 banyo dekorasyon trendleri evinizi son modaya uydurmanıza yardımcı olacaktır. Dekorasyon trendlerini takip etmek ve yeniliklerden haberdar olmak, güncel kalmak için çok önemlidir. Dekorasyon trendlerini takip etmek evinizin dekorasyonunu günün modasına uydururken yeni teknolojilerden de haberiniz olmasını sağlar. Böylece hem daha fonksiyonel hem de daha şık bir eve sahip olursunuz. Bu yazımızda sizler için 2023 banyo dekorasyon trendlerini derledik.