Anasayfa » Yapı Sözlük » Kurbağacık Anahtar / İngiliz Anahtarı Nedir?

Kurbağacık Anahtar / İngiliz Anahtarı Nedir?

İngiliz anahtarı olarak da bilinen kurbağacık anahtarlar, somunları veya cıvataları sıkmak veya genişletmek için kullanılırlar.

Paylaş :
Kurbağacık Anahtar / İngiliz Anahtarı Nedir? #1262
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 2 dk, 9 sn

İngiliz anahtarı olarak da bilinen kurbağacık anahtar en faydalı el aletlerinden biridir. Normalde anahtarlar somunları veya cıvataları sıkmak veya gevşetmek için kullanılırlar. Fakat birçok farklı boyutta somun ve cıvata olduğu için farklı ağız genişliklerinde anahtarlara ihtiyaç olur. Bu el aleti sayesinde birden çok anahtar bulundurmanıza gerek kalmaz.

Kurbağacık anahtarın ağzı milimetrik olarak ayarlanabildiği için normal anahtar numaralarının işe yaramadığı durumlarda bile işe yarar. Mesela zarar görmüş ve aşınmış bir somunda işe yaradığı gibi paslanmış parçaları kavramada da işe yarar. Genelde magenzyum veya çelik gibi dayanıklı metallarden üretilirler ve paslanmaya karşı dayanıklıdırlar.

Kurbağacık Anahtar Nasıl Kullanılır?

Karmaşık görünmesine rağmen kurbağacık anahtarı kullanmak sandığınızdan çok daha kolaydır. Ağzın hemen altında ağzın genişliğini ayarlayan yivli bir vida vardır. Bu yivli mekanizma gevşetildikçe hareketli olan parçayı dışa doğru hareket ettirir ve böylece kurbağacık anahtarın ağzı genişler. Vidayı sıkışıtrdıkça ise hareketli parça hareketsiz olan parçaya doğru hareket eder ve anahtarın ağzı küçülür. Böylece ingiliz anahtarı üstündeki manuel ayar vidasını döndürerek kurbağacık anahtarın ağzını sıkarak veya gevşeterek istediğiniz boyuta ayarlayabilirsiniz. Bu sayede kullanacağınız somunun boyutunu bilmenize bile gerek kalmaz çünkü anahtarın ağzı hassas bir şekilde ayarlanabilir. Somunları/cıvataları sıkmak ve gevşetmek dışında boruların birleştirilmesinde ve sökülmesinde de kullanılırlar.

Neden İngiliz Anahtarı?

Genelde Orta Doğu ülkelerinde ingiliz anahtarı olarak adlandırılan bu el aletine neden bu ismin verildiği merak konusudur. Kurbağacık anahtarın ilk örneğinin mucidi Amerikalı Solymon Merrick’tir. Fakat bizim kullanmaya alışık olduğumuz türdeki anhtarın mucitleri İngiliz Richard Clyburn ve Edwin Beard Budding’dir. İngiliz anahtarı ismi nereden gelir sorusunun cevabı bu olabilir fakat bu konuda kesin bir bilgi yoktur.

Umuyoruz yazımız sizin için öğretici olmuştur. Yorum ve önerilerinizi aşağada yorum kısmına veya info@yapilir.com e-mail adresine bekliyoruz. Eğer bu yazımızdan keyif aldıysanız diğer içeriklerimizi incelemek için blogumuzu ziyaret edebilirsiniz. Her alet kutusunda olması gereken kurbağacık anahtarı ve diğer el aletlerini ise yapilir.com‘da bulabilirsiniz.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (0)

🤗

Pratik (2)

😏

Detaylı (8)

🤓

Zekice (0)

🤠

Yol Gösterici (7)

🤩

Yenilikçi (2)

😜

Eğlenceli (0)

😲

Şaşırtıcı (3)

Yazar Hakkında

Yapılır

Yapılır

Yaşam alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve özgün tasarımlı yapı malzemeleri Yapılır'da! Banyo mobilyalarından lavabo ve klozete, seramikten batarya ve musluklara uzanan geniş bir çeşitlilik sunan online mağazamız, her bütçeye ve zevke uygun ürünlerimiz ile sizleri bekliyor.

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

Sentetik Boya Nedir? Ne işe Yarar? #455

22 Tem 2020

Sentetik Boya Nedir? Ne işe Yarar?

Sentetik boya, yağlı boya da denilen üstün yapışma özelliğine sahip bir boyadır. Duvar boyamak için uygun olduğu gibi metal ve ahşap boyamak için de uygundur. Yüzeylere göre etkinliği değişse de çoğu yüzey için uygundur. Sentetik boyanın kapatıcılığı yüksektir. Bu boya uygulaması uzun ömürlüdür, çok dayanıklıdır ve parlak-pürüzsüz yüzey sayesinde temizlemesi kolaydır. Aşınmaya karşı dayanıklıdır. Dış […]
Klape Nedir, Ne iş Yarar ve Nerelerde Kullanılır? #3272

15 Haz 2021

Klape Nedir, Ne iş Yarar ve Nerelerde Kullanılır?

Klape özellikle pompa tesisatlarında kullanılan mekanik bir elemandır. Klape bir çekvalf türü olup sadece tek yönlü akışa izin verir. Yani kuyudan su çekmek için kullanılıyorsa kuyuya su verilemez sadece çekilebilir.
Teak Nedir? Ne işe Yarar? #398

17 Tem 2020

Teak Nedir? Ne işe Yarar?

Teak ağacı, anavatanı güney ve güneydoğu Asya olan fakat Afrika’da da yetiştirilmeye başlanan tropikal bir sert ağaçtır. Beyaz, güzel kokulu çiçekleri vardır. Kesildiğinde deri benzeri bir koku yayar. Ağaç bal rengidir fakat hava koşulları nedeniyle rengi koyulaşır ve griye döner. Teak; ağaçların en değerlisi olarak kabul edilir. İçindeki yüksek yağ oranı sayesinde haşerelere, neme ve […]