Anasayfa » Takım Çantası ve İçinde Olması Gereken El Aletleri Çeşitleri

Takım Çantası ve İçinde Olması Gereken El Aletleri Çeşitleri

Takım çantası ve içinde olmazsa olmaz el aletleri çeşitleri Yapıyorum Blog'da. Takım çantanızdaki aletler sayesinde; artık çoğunlukla demonte satılan mobilyaları birleştirebilir, tablolarınızı asabilir ve hatta gevşemiş borularınızı sıkıştırabilirsiniz.

Paylaş :
Takım Çantası ve İçinde Olması Gereken El Aletleri Çeşitleri #1421
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 9 dk, 9 sn

Bu yazımızda sizlere evinizdeki takım çantası içinde olmazsa olmaz el aletleri çeşitleri nelerdir onları açıklayacağız.

Evinizde çıkabilecek sorunlar için işin ustalarından yardım almanız gerekebilir. Fakat nasıl çözüleceğini bildiğiniz sorun için ne para ne de zaman kaybetmenize gerek yok. Takım çantanızdaki aletler sayesinde; artık çoğunlukla demonte satılan mobilyaları birleştirebilir, tablolarınızı asabilir ve hatta gevşemiş borularınızı sıkıştırabilirsiniz. Bunun için birkaç temel alete sahip olmanız yeterli olacaktır.

El aletleri çeşitleri: çekiç
Çekiç çeşitleri

Çekiç

El aletleri çeşitleri arasında takım çantası için en gerekli aletlerdir. Çivi veya başka bir malzemeyi çakmaya veya bir malzemeyi dövmeye ve ezmeye yarar. Ahşap, metal hatta plastik bir sapa takılı ağır, demir bir uçtan oluşur. Yapılacak işin gerektirdiği kuvvete bağlı olarak piyasada farklı ağırlıkta çekiçler vardır. Evdeki ufak tefek çakma işlemleri için 200-500 gr arası çekiçler uygun olacaktır. Sevdiğiniz bir tabloyu veya fotoğrafı duvarınıza asarken bu el aletinin size çok yardımı dokunacaktır.

Tornavida

Çeşitli vidaları takmak veya sökmek için kullanılan, farklı boyuttaki vidalar için ucu ve çeşitli ortamlar için de sapı farklı boyutlarda üretilen el aletleridir. Mesela dar alanlarda kullanabilmek için daha kısa tornavidalar veya daha büyük/daha küçük vidalar için bunlara uygun uca sahip tornavida çeşitleri vardır. Genelde uç kısım metalden ve tutma kısmı plastikten üretilir. Kesinlikle takım çantasının en önemli elemanlarındandır.

Düz Tornavida

El aletleri çeşitleri: Farklı boylarda tornavidalar
Çeşitli boylarda tornavidalar

Ucu düz, tek çizgi halinde olan tornavida çeşididir ve üstünde sadece tek çizgi şeklinde çentiği bulunan vidaları takmak veya sökmek için kullanılırlar.

Yıldız Tornavida

Ucu artı (+) şeklinde olan tornavida çeşididir. Üstünde artı şeklinde çentiği olan vidalarda kullanmak için uygundur. Çeşitli boyları mevcuttur.

Şarjlı Tornavida

Şarjlı tornavidalar; şarj edilebilen bataryalarla çalışan, çok büyük olmayan ve matkap gibi bir sürü farklı ucu olan makinalardır. Şarjlı matkap değişen uçları sayesinde birçok farklı tornavidanın yaptığı işi yapabilir. Hem yıldız hem düz birçok uca sahip olurlar ve uçları matkap gibi döndüğü için size daha az enerji harcatırlar. Takım çantası içinde çeşitli el aletleri yerine sadece şarjlı tornavida bulundurarak yerden kazanırsınız. Şarjlı tornavidanızın şarjını her zaman dolu bırakmanız acil bir tamir işiniz çıktığında çok işe yarayacaktır.

Penseler

Penseler; çeşitli objeleri sıkıca tutmak, kesmek, bükmek, ezmek ve sıyırmak için kullanılırlar. Pense, bronz çağında sıcak metalleri tutmak için kullanılan maşalardan türemiş oldukları düşünülen el aletleri çeşitleri için kullanılan isimdir. Birçok farklı iş için üretilmiş pense çeşitleri vardır. Bunlardan bazıları; kurbağacık anahtar, kerpeten, kargaburun ve keskidir.

Pense çeşitleri
Pense çeşitleri

İngiliz Anahtarı (Kurbağacık Anahtar)

Civata ve somunları takmak veya sökmek için anahtar denilen el aletleri kullanılır. Fakat birçok farklı somun ve cıvata boyutu olduğu için aynı şeklide birçok anahtara ihtiyaç duyulur. Fakat kurbağacık anahtar sayesinde takım çantasında birçok anahtar taşımaktan kurtulursunuz. Kurbağacık anahtarın ayarlanan bir ağız kısmı ve manuel ayar vidası vardır. Bu sayede anahtarın ağzını ihtiyacınız olan boyuta ayarlayabilir ve kullanabilirsiniz. Kurbağacık anahtarla ilgili daha detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Kerpeten

Kerpeten, bir malzemeyi kıstırmak, kesmek veya çekmek için kullanılan el aletleri çeşitlerindendir. Genelde halihazırda çakılmış bir çiviyi çıkarmak için kullanılır. Yanlış yere çivi çaktığınızda veya eski çiviyi çıkarmak istediğinizde bir numaralı yardımcınız olacaktır.

Kargaburun

Kargaburun; çalışılan malzemeyi tutmaya ve kesmeye yarayan uzun uca sahip pense çeşididir. Bir kabloyu kesmeniz, bükmeniz veya sıkıca tutmanız gerektiğinde çok işinize yarayacaktır. Uzun ve ince ağzı sayesinde uzanamadığınız yerlere uzanmanızı ve müdahale etmenizi sağlar.

Keski

Keski, ağzında sadece kesici kısmı bulunan pensedir. Bir şeyleri tutmak için değil sadece kesmek için kullanılır. Genelde kabloları kesmek için kullanılırlar.

Maket bıçakları, kurşunkalem ve şerit metre
Maket bıçağı çeşitleri

Maket Bıçağı

Maket bıçağı; plastik bir kılıf içinde ileri geri hareket ettirilebilen ve sabitlenebilen tek tarafı keskin bıçaktır. İstenilen uzunlukta kullanılabilir. Bir diğer ismi falçatadır. Adından da anlaşılacağı gibi hassas kesimi sayesinde maket yapımında kullanılabildiği gibi evde de kesim gerektiren işlerde kullanılabilir. Mesela bir kaplama yapılırken, kaplamanın uygulanacak ölçülere göre kesilmesinde kullanılabilir veya şerit yalıtım malzemelerini kesmede kullanılabilir. Son derece keskindirler ve köreldiklerinde plastik koruma içindeki bıçak değiştirilebilir.

Şerit Metre

Takım çantası içindeki el aletleri çeşitlerinin en önemlilerinden biri şerit metredir. Tamir işleri yaparken işinizi her zaman ölçülü yapmak çok önemlidir. Göz kararı yapılan iş daha sonra sorunlar yaratabilir mesela gerekenden daha kısa kesilen bir borunun geri dönüşü olmayacağı için değişmesi bile gerekebilir. Bu yüzden yapacağınız her işi ölçüp biçerek yapmanız daha güvenli ve faydalı olacaktır.

Takım çantası içeriği: Şerit metre
Şerit metre

Şerit metre genelde plastik bir muhafaza içerisinde rahatça kıvrılabilen metal uzun bir şerittir ve bu şerit üzerinde cetvel vardır. Plastik muhafazasının üstündeki düğmeye basarak metrenin belli bir noktada durmasını veya geri içine girmesini sağlayabilirsiniz. Çeştili boylarda şerit metreler mevcuttur. Ev tipi bir takım çantası için 3-5 metre arası yeterli olacaktır.

Testere

Testere; en azında bir ucu tırtıklı olan ve piyasada birçok çeşidi bulunan kesici el aletlerindendir. Birçok farklı amaç için testere bulunmaktadır. En yaygınları ahşap içindir fakat metal kesmek için, alçı kesmek için testereler de vardır. Bunun yanında daha profesyonel işler için elektronik veya şarjlı testereler vardır. Bunlar ya testerenin otomatik olarak ileri geri gelmesiyle ya da dönen zincir şeklindeki testerenin otomatik dönüşüyle çalışırlar. Ağaç, sunta veya büyük parçaları kesmek için kullanılırlar.

Vida ve Çiviler

Takım çantasında her zaman farklı boyutlarda çivi ve vida bulundurmanız minik tamir ve montaj işlerinde çok işinize yarayacaktır. Hem çivinin hem de vidanın birçok boyu vardır. Çivi ve vidalar kullanılacakları projeye göre seçilmelidir.

Takım çantası içeriği: Çeşitli çivi ve vidalar
Çeşitli çivi ve vidalar

Çivi

Duvara bir şey asmak için duvara çakılan veya ahşap parçaları birbirine çakmaya yarayan yivsiz metal parçalardır. Sivir kısımları ve küt olan baş kısımları vardır. Sivri kısmı delinmesini istediğiniz objeye gelecek şekilde çekiç yardımıyla çakılır. Eğer yerinden çıkartılmak istenirse kerpeten kullanılır. Farklı malzemeler için farklı çiviler vardır. Mesela ahşap çivisi ve beton çivisi birbirinden farklıdır.

Vida

Belli bir malzeme (dübel veya sunta) içerisinde dönerek yol almaya yardımcı olan yivlere (çıkıntılara) sahip çiviye vida denir. Çivinin çıkıntıları olmadığı için duvara yeterince tutunamayabilir bu yüzden çok ağır şeyleri asmak için çivi uygun değildir. Bu tür durumlarda yivleri sayesinde kolayca olduğu yerden çıkmayan vida kullanılır. Duvara bir şey sabitlemek için önce matkapla dübele uygun olacak bir delik açılır, daha sonra buraya dübel yerleştirilir ve en son olarak da sabitlenecek ürünün üstünden vida bir tornavida yardımıyla takılır. Dübelle ilgili daha detaylı bilgi için buradaki yazımızı okuyabilirsiniz. Vidayı çıkarmak için yine tornavida kullanmak gerekir.

Matkap

Yüzeylerde, duvarda, mobilyada çeşitli boyutlarda delik açmak için kullanılan elektrikle veya elektrikle şarj olan pille açlışan aletlere matkap denir. Birçok farklı uçla kullanılabilir. Bu uçlar hem delinecek yüzeye göre hem de delinecek deliğin çapına göre değişirler. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi duvara ağır bir ürün (raf, dolap, ayna) monte etmeniz gerektiğinde öncelikle duvarı yerleştireceğiniz dübelin genişliği kadar delmeniz gerekir. Bunun için de matkaba ihtiyaç duyarsınız.

Kontrol kalemi
Kontrol kalemi

Kontrol Kalemi

Kontrol kalemi bir elektrik devresinin açık olup olmadığını anlamak için kulllanılır. Genelde prizde, duyda veya elektrik panosunda elektrik olup olmadığını kontrol için kullanılır. Kontrol kalemin ucu aynen düz bir tonavidadır, sapı da şeffaf plastikten üretilmiştir ve içinde neon lamba vardır. Devrede elektrik varsa neon lamba yanar. Elektriğin varlığını kontrol etmek çin kontrol kaleminin tornvida ucu ölçülmek istenen prize veya tele dokundurulurken, parmak kalemin arka kısmındaki metal noktaya bastırılmalıdır. Aslında bu şekilde devreyi, kalemi kullanan kişi tamamlamış olur. Ama alet içindeki direnç sayesinde bu elektrik hissedilmez ve tehlikesizdir.

Takım Çantası

Takım çantanızı hazırlarken tabii ki en önemli malzeme takım çantası. Takım çantasının olabildiğince çok gözü ve bölmesi olması, aradığınız aleti kolay bulmanıza yardımcı olacaktır. Bunun yanında alacağınız takım çantasını olabildiğince hafif seçmeniz önemlidir. El aletleri genelde metalden yapıldıkları için ağır olabilirler. Bu yüzden takım çantanızı hafif seçmeniz taşımada kolaylık sağlayacaktır.

Takım çantasını en son almanız faydalı olabilir, böylece ihtiyacınız olan el aletleri çeşitleri için doğru boyuttaki takım çantasını daha doğru seçebilirsiniz.

Tekerlekli takım çantası
Tekerlekli takım çantası

Takım çantalarında büyüklük genişlikleriyle (enleriyle) ölçülür. Ve bu da Amerikan ölçü birimi olan inç ile belirtilir. Eğer evinizdeki her tamirata siz koşmuyorsanız ve yardım alıyorsanız; 13-16 inç (35-40 cm) arası takım çantası yeterlidir. Ama eğer evimdeki tüm tamiratı ben yaparım diyorsanız, 19-20 inç (48-50 cm) üstü ve hatta tekerlekli takım çantalarını öneririz.

Takım çantanızı oluşturmanız için aradığınız el aletleri çeşitleri ve takım çantası çeşitleri Yapılır‘da.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (8)

🤗

Pratik (2)

😏

Detaylı (9)

🤓

Zekice (1)

🤠

Yol Gösterici (23)

🤩

Yenilikçi (1)

😜

Eğlenceli (4)

😲

Şaşırtıcı (2)

Yazar Hakkında

Yapılır

Yapılır

Yaşam alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve özgün tasarımlı yapı malzemeleri Yapılır'da! Banyo mobilyalarından lavabo ve klozete, seramikten batarya ve musluklara uzanan geniş bir çeşitlilik sunan online mağazamız, her bütçeye ve zevke uygun ürünlerimiz ile sizleri bekliyor.

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

En İyi Duş Başlığı Markaları Nelerdir? #5898

02 Eki 2021

En İyi Duş Başlığı Markaları Nelerdir?

Bu yazımızda en iyi duş başlığını satın almanız için yardımcı olacağız. Bunun için de yazımızda sizlere en iyi duş başlığı markalarını tanıtacağız. Sizlere bu yazımızda tanıtacağımız duş başlıkları hem kaliteli hem de dayanıklı ürünler.
Banyo Mobilyası Seçimi Nasıl Yapılır? #8332

02 Haz 2022

Banyo Mobilyası Seçimi Nasıl Yapılır?

mobilyası seçimi banyonuz için vereceğiniz önemli kararlardan biridir. Bu seçimin önemli olmasının nedeni banyoda oldukça geniş bir alan kaplamasıdır. Belki de seramik ve fayanstan sonra banyonuzda en büyük yeri banyo mobilyası kaplar. Bu yazımızda sizlere banyo seçiminizde yardımcı olacağını düşündüğümüz birkaç kriterden bahsedeceğiz.
ACO Markasını Neden Tercih Etmelisiniz? #4916

31 Tem 2021

ACO Markasını Neden Tercih Etmelisiniz?

ACO markası günümüzde 15 farklı ülkede 30 tesiste üretim yapmaktadır. Bunun yanında 40 ülkede faaliyet gösteren şirketin yaklaşık 4200 çalışanı vardır. ACO 2006 yılında faaliyetlerine başladığı Türkiye'de su yönetim anlayışını kökünden değiştirmiştir.