Anasayfa » Yapı Sözlük » Menteşe Nedir ve Doğru Kullanımı Nasıldır?

Menteşe Nedir ve Doğru Kullanımı Nasıldır?

Menteşe kısaca bir kapı veya pencerenin bir mil etrafında dönerek açılmasına yarayan elemandır. Günümüzde eğer sürgülü değilse çoğu kapı ve pencerede bir çeşit menteşe bulunmaktadır. İnsan vücudunda dirsek ve diz gibi birçok eklem menteşe görevi görmektedir.

Paylaş :
Menteşe Nedir ve Doğru Kullanımı Nasıldır? #4269
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 2 dk, 29 sn

Menteşe kısaca bir kapı veya pencerenin bir mil etrafında dönerek açılmasına yarayan elemandır. Günümüzde eğer sürgülü değilse çoğu kapı ve pencerede bir çeşidi bulunmaktadır. İnsan vücudunda dirsek ve diz gibi birçok eklem menteşe görevi görmektedir.

Menteşe iki parça arasında sınırlı bir dönmeye izin veren malzemedir. 2 adet yaprak adı verilen lamadan ve ortada bir milden oluşur. Bu parçalar menteşenin sadece belli bir açıya kadar açılmasına izin verirler. Böylece kapı, pencere veya kapak kontrollü bir şekilde açılır. Menteşelerin ilk ortaya çıkışının Orta Çağ’da kalelerin girişindeki asma köprüler olduğu düşünülmektedir. Bu köprüler hendeklerin üstüne inşa edilirdi ve kaleyi korumak için köprü kullanılmadığı zaman kaldırılarak kapanırlardı.

Menteşe Parçaları

Yaprak

Yaprak kısmı tahmin edileceği gibi menteşenin yüzeye sabitlenen kısmıdır ve iki adettir. İki parçanın birbiriyle birleştirilmesini sağlayan parçadır. Genelde vidalar için delikleri vardır ve bu vidalar sayesinde yüzeye monte edilirler. Mafsalla birlikte dönüş hareketini gerçekleştirirler.

Mafsal

Mafsal aslında ayrı bir parça değil yaprağın devamıdır. İki yaprak bir araya gelerek yaprakların milin etrafında rahat dönmesini sağlayan ve mafsal denilen silindirik boşluğu yaratırlar. Kapı gıcırdamaya başladığında menteşenin yağ dökülmesi gereken noktası tam da burasıdır.

Pim

Mafsalların içindeki silindirik boşluğa yerleştirilen ve genelde metal olan, içi dolu silindirdir. Bu parçaların silindir olmasının sebebi, silindirde köşelerin olmayışıdır. Böylece dönme hareketi rahatça yapılabilir.

Menteşenin Doğru Kullanımı

Menteşenin iyi çalışabilmesi ve açılma ve dönme hareketinin dengeli bir şekilde sağlanması için en az iki menteşe kullanılması gerekir. Günümüzde piyasada birçok farklı çeşidi bulunabilmektedir. Özellikle mutfak dolaplarında veya gardıroplarda kullanılan; sesi önleyen, yavaş kapanmayı sağlayan ve daha büyük açılarda dönme sağlayan çeşitleri vardır.

“Menteşe Nedir ve Doğru Kullanımı Nasıldır?” başlıklı yazımız umarız sizin için açıklayıcı ve öğretici olmuştur. Eğer bu yazımızı beğendiyseniz başka merak ettiğiniz ürün ve uygulamalarla ilgili yazılarımız için sizleri Yapıyorum Blog‘a davet ediyoruz. Ayrıca içeriklerimizde bahsettiğimiz ürünlere hem uygun fiyatlarla hem de kolay bir şekilde ulaşmak isterseniz Yapılır‘ı ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlarınız bizim için çok değerli. Görüş ve önerilerinizi aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (0)

🤗

Pratik (1)

😏

Detaylı (0)

🤓

Zekice (0)

🤠

Yol Gösterici (0)

🤩

Yenilikçi (0)

😜

Eğlenceli (0)

😲

Şaşırtıcı (0)

Yazar Hakkında

Yapılır

Yapılır

Yaşam alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve özgün tasarımlı yapı malzemeleri Yapılır'da! Banyo mobilyalarından lavabo ve klozete, seramikten batarya ve musluklara uzanan geniş bir çeşitlilik sunan online mağazamız, her bütçeye ve zevke uygun ürünlerimiz ile sizleri bekliyor.

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

Mala Nedir? Ne İşe Yarar? Mala Çeşitleri Nelerdir? #2221

06 Oca 2021

Mala Nedir? Ne İşe Yarar? Mala Çeşitleri Nelerdir?

Mala; harç ve derz sürmeye, yüzeyi düzeltmeye veya sıvaya şekil vermeye yarayan küçük el aletidir. Birçok farklı mala çeşidi vardır.
Hidrofor Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır? #5635

16 Eyl 2021

Hidrofor Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır?

Hidrofor, bir hidrolik sistemin daha az güçlü bir pompa kullanarak aşırı taleplerle başa çıkmasına, geçici bir talebe daha hızlı yanıt vermesine ve titreşimleri yumuşatmasına olanak tanır. Bir tür enerji depolama cihazıdır.
Rezervuar Nedir, Nasıl Çalışır ve Çeşitleri Nelerdir? #4955

03 Ağu 2021

Rezervuar Nedir, Nasıl Çalışır ve Çeşitleri Nelerdir?

Rezervuar en basit haliyle klozeti temizlemeye ve klozetteki atıkları pis su borularına ulaştırmaya yarayan su deşarj sistemidir. Tüm klozetlerde bir çeşit rezervuar bulunur; gömme, asma veya klozet üstü. Bu yazımızda sizlere rezervuarı ve çeşitlerini daha detaylı bir şekilde anlatacağız.