Anasayfa » Yapı Sözlük » Rozet Nedir? Ne işe Yarar?

Rozet Nedir? Ne işe Yarar?

Banyo ve mutfaklarınızda bir musluk veya batarya duvara monte ediliyorsa eğer, o bataryanın bir de sıva altı grubu denilen kısmı vardır. Sıva altı grubunun sıva üstü takımıyla bağlandığı yer daha şık ve pürüzsüz bir geçiş olması için rozet takılır.

Paylaş :
Rozet Nedir? Ne işe Yarar? #1301
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 1 dk, 18 sn

Rozet, tesisat kurulurken ya da bataryalardan bahsedilirken duyduğumuz bir kelimedir fakat anlamını herkes tam olarak bilmeyebilir. Peki rozet nedir? Bu yapı sözlük içeriğimizde size rozetin anlamını açıklamaya çalışacağız.

Banyo ve mutfaklarınızda bir musluk veya batarya duvara monte ediliyorsa eğer, o bataryanın bir de sıva altı grubu denilen kısmı vardır. Bu kısım bataryanın veya musluğun dışarıdan gördüğümüz kısmını su tesisatına bağlamaya yarar. Adından da anlaşılabileceği gbi sıva altına yerleştiriler ve dışarıdan gözükmemeleri gerekir.

Sıva altı grubunun sıva üstü takımıyla bağlandığı yerde seramik kırılır ve çok temiz bir görünüm yoktur. Kaloriferin döşemeyle birleştiği yerlerde de aynı şekilde doşeme altı görünür ve bu kısımdan tozlar çıkabilir. Rozet de bu birleşme noktalarını kapamaya ve daha şık ve pürüzsüz bir geçiş olmasına yarar. Piyasada farklı şekillerde ve metal veya plastik gibi farklı malzemelerden imal edilmiş rozetler bulmanız mümkündür.

“Rozet Nedir? Ne İşe Yarar” başlıklı yazımızda sizlere rozetlerin ne olduklarını ve ne işe yaradıklarını açıklamaya çalıştık. Yapı ve yapı malzemeleriyle ilgili diğer yazılarmızı okumak için blogumuzu, ihtiyacınız olan yapı malzemelerini satın almak için Yapılır’ı ziyaret edebilirsiniz.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (1)

🤗

Pratik (0)

😏

Detaylı (2)

🤓

Zekice (0)

🤠

Yol Gösterici (1)

🤩

Yenilikçi (0)

😜

Eğlenceli (0)

😲

Şaşırtıcı (0)

Yazar Hakkında

Yapılır

Yapılır

Yaşam alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve özgün tasarımlı yapı malzemeleri Yapılır'da! Banyo mobilyalarından lavabo ve klozete, seramikten batarya ve musluklara uzanan geniş bir çeşitlilik sunan online mağazamız, her bütçeye ve zevke uygun ürünlerimiz ile sizleri bekliyor.

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

Zımpara Nedir? Zımpara Seçimi Nasıl Yapılır? #2676

17 Şub 2021

Zımpara Nedir? Zımpara Seçimi Nasıl Yapılır?

Zımpara işlemi, zımparanın üzerindeki kumların büyüklüğüne göre yüzeyi aşındırmak veya cilalamak için kullanılabilir. Ayrıntılı bilgi yazımızın devamında.
Gömme Rezervuar Nedir? Nasıl Çalışır? #1900

11 Oca 2021

Gömme Rezervuar Nedir? Nasıl Çalışır?

Gömme rezervuar adından anlaşıldığı gibi dışarıdan gözükmeyen ve duvar içine gömülen rezervuar çeşididir. Su tasarrufu yapmanıza yardımcı olurken küçük banyolarda yerden de kazandırırlar.
Salmastra Nedir? Tesisatta Nerede Kulanılır? #3800

25 May 2021

Salmastra Nedir? Tesisatta Nerede Kulanılır?

Salmastra; sabit ve hareketli iki parça arasındaki sızdırmazlığı sağlamaya yarayan tesisat elemanıdır. Özellikle pompalarda, musluklarda ve mil yataklarında çok sık kullanılırlar. Salmastra sayesinde sızdırmazlık çok kolay bir şekilde ve düşük bir maliyetle çözülmüş olur.