Anasayfa » Yapı Sözlük » Rozet Nedir? Ne işe Yarar?

Rozet Nedir? Ne işe Yarar?

Banyo ve mutfaklarınızda bir musluk veya batarya duvara monte ediliyorsa eğer, o bataryanın bir de sıva altı grubu denilen kısmı vardır. Sıva altı grubunun sıva üstü takımıyla bağlandığı yer daha şık ve pürüzsüz bir geçiş olması için rozet takılır.

Paylaş :
Rozet Nedir? Ne işe Yarar? #1301
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 1 dk, 18 sn

Rozet, tesisat kurulurken ya da bataryalardan bahsedilirken duyduğumuz bir kelimedir fakat anlamını herkes tam olarak bilmeyebilir. Peki rozet nedir? Bu yapı sözlük içeriğimizde size rozetin anlamını açıklamaya çalışacağız.

Banyo ve mutfaklarınızda bir musluk veya batarya duvara monte ediliyorsa eğer, o bataryanın bir de sıva altı grubu denilen kısmı vardır. Bu kısım bataryanın veya musluğun dışarıdan gördüğümüz kısmını su tesisatına bağlamaya yarar. Adından da anlaşılabileceği gbi sıva altına yerleştiriler ve dışarıdan gözükmemeleri gerekir.

Sıva altı grubunun sıva üstü takımıyla bağlandığı yerde seramik kırılır ve çok temiz bir görünüm yoktur. Kaloriferin döşemeyle birleştiği yerlerde de aynı şekilde doşeme altı görünür ve bu kısımdan tozlar çıkabilir. Rozet de bu birleşme noktalarını kapamaya ve daha şık ve pürüzsüz bir geçiş olmasına yarar. Piyasada farklı şekillerde ve metal veya plastik gibi farklı malzemelerden imal edilmiş rozetler bulmanız mümkündür.

“Rozet Nedir? Ne İşe Yarar” başlıklı yazımızda sizlere rozetlerin ne olduklarını ve ne işe yaradıklarını açıklamaya çalıştık. Yapı ve yapı malzemeleriyle ilgili diğer yazılarmızı okumak için blogumuzu, ihtiyacınız olan yapı malzemelerini satın almak için Yapılır’ı ziyaret edebilirsiniz.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (1)

🤗

Pratik (0)

😏

Detaylı (2)

🤓

Zekice (0)

🤠

Yol Gösterici (1)

🤩

Yenilikçi (0)

😜

Eğlenceli (0)

😲

Şaşırtıcı (0)

Yazar Hakkında

Yapılır

Yapılır

Yaşam alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve özgün tasarımlı yapı malzemeleri Yapılır'da! Banyo mobilyalarından lavabo ve klozete, seramikten batarya ve musluklara uzanan geniş bir çeşitlilik sunan online mağazamız, her bütçeye ve zevke uygun ürünlerimiz ile sizleri bekliyor.

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

Tepe Duşu Nedir? Ne işe Yarar? #1054

24 Eyl 2020

Tepe Duşu Nedir? Ne işe Yarar?

Tepe duşu, duvara monte edilen ve adından da anlaşılacağı gibi suyun tepeden gelmesini sağlayan sabit duş başlığı çeşididir.
Dekupaj Testeresi Nedir ve Nasıl Kullanılır? #6085

14 Eki 2021

Dekupaj Testeresi Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Dekupaj testeresi, ince bıçağı sayesinde detaylı, kıvrımlı ve düzensiz desenleri kesmeye yarayan elektrikli el aletidir. Bir çeşit motorlu testere olan dekupaj testeresiyle ahşabı, plastiği ve metali kesebilirsiniz. Tabii ki farklı materyaller için farklı bıçaklar kullanmanız gerekebilir. Testereler ve farklı çeşitleriyle ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayarak “Testere Nedir, Nasıl Kullanılır ve Çeşitleri Nelerdir?” başlıklı […]
Kurbağacık Anahtar / İngiliz Anahtarı Nedir? #1262

02 Eki 2020

Kurbağacık Anahtar / İngiliz Anahtarı Nedir?

İngiliz anahtarı olarak da bilinen kurbağacık anahtarlar, somunları veya cıvataları sıkmak veya genişletmek için kullanılırlar.