Anasayfa » Yer Süzgeçleri ve Duş Kanalları Nasıl Çalışır?

Yer Süzgeçleri ve Duş Kanalları Nasıl Çalışır?

Yer süzgeçleri ve duş kanalları; yapılarda atık suyun toplanıp tesisata yönlendirilmesini ve tahliyesini sağlayan, zemine genelde fayans döşenirken monte edilen elemanlardır.

Paylaş :
Yer Süzgeçleri ve Duş Kanalları Nasıl Çalışır? #748
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 5 dk, 29 sn

Yer Süzgeçleri

Yer süzgeçleri ve duş kanalları; yapılarda atık suyun toplanıp tesisata yönlendirilmesini ve tahliyesini sağlayan, zemine genelde fayans döşenirken monte edilen elemanlardır. Banyoda, duşta, balkonda, çamaşırhanede, bulaşıkhanede, endüstriyel mutfaklarda; kısacası atık suyun oluştuğu veya acil su tahliyesinin gerekebileceği her yerde yer süzgecine ihtiyaç vardır.

Endüstriyel mutfakta yer süzgeci
Endüstriyel alanlarda yer süzgeci

Yer süzgeçlerinin ve duş kanallarının üstten görülen kısmı genelde bir ızgarayla veya delikli bir metalle kaplıdır. Aksi halde üstü açık yer süzgeçleri kazaya neden olabilirler ya da büyük cisimler boruları tıkayabilir. Yer süzgeçlerinizin hem güvenli hem şık olması için seramik uyumlu yer süzgeçlerini veya duş kanallarını tercih edebilirsiniz. Seramik uyumlu yer süzgeçleri diğer yer süzgeçleriyle aynı şekilde çalışırlar sadece üstlerindeki metal parça yerine yer süzgecinin veya duş kanalının üstüne banyonuzda kullandığınız veya banyonuzla uyumlu herhangi bir seramik yerleştirilir. Bunun için yapmanız gereken tek şey seramiği uygun boyutta kesmek ve yerleştirmek olacaktır.

Yer süzgeci, zemine hafif bir eğim verilerek, eğimin en alçak noktasına monte edilir ki atık sular yer çekimiyle süzgeçte toplansın.

Yer süzgeci ıslak mekanları temizlemede büyük kolaylık sağlar. Yer süzgeci olan mekanda zemin bol suyla temizlenebilir ve atık su rahatça tahliye edilebilir. Atık su öncelikle yer süzgecinde toplanır. Daha sonra buradan çıkan atık su bina içi atık su borularına ulaşır ve döşeme ve duvar içlerinden ilerleyerek nihayetinde bina dışına atılır.

Yer Süzgeci Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tasarım

Aco yer süzgeci
Aco Ayarlı Yer Süzgeci

Yer süzgeci seçerken en önemli koşullardan biri, yer süzgecinin banyonuzla veya monte edilecek yerle uyumlu olmasıdır. yapilir.com‘da birçok farklı renk ve dokuda yer süzgeci ızgarasından dilediğinizi seçebilirsiniz.

Yer süzgecinin ızgarasını seçerken çok büyük delikli olmayanlarını tercih etmeniz daha yararlı olacaktır. Böylece hem ızgara deliklerinden büyük bir cisim geçerek boruları tıkamaz hem de kokuları önlersiniz.

Koku Önleyicilik

Aco koku tutuculu yer süzgeci
Aco EasyFlow Gövde Koku Tutuculu Gövde

Yer süzgeci seçerken en önemli kriter kokuyu önlemesi olmalıdır. Doğru yer süzgeci sayesinde banyonuzda oluşacak kokuları rahatça önleyebilirsiniz. Öncelikle yer süzgecinin monte edildiği mekanı rahatça yıkayabildiğiniz için hijyen kolayca sağlanır ve koku önlenir. Yer süzgecinin başka bir kokuyu önleme yolu da atık suyun ve bu suların kokularının süzgeçten çıkmasını engellemektir. Bunu ise süzgeç kapaklarıyla engelleyebileceğiniz gibi koku önleme özelliği olan yer süzgeçleri kullanarak da kötü kokuların önüne geçebilirsiniz. Koku önleyen yer süzgeç gövdelerinin içinde su tutan çıkarılabilir bır kısım vardır. Bu kısmın içindeki su sayesinde; sifonun mekanizmasındaki gibi kötü kokuların süzgeçten çıkması önlenir. Ayrıca bu kısım rahatça çıkarılabildiği için rahatça temizlenebilir.

Yer Süzgeci Yerleştirilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yer süzgecini yerleştireceğiniz yeri seçerken mümkünse göz önünde ve ayak altında olmamasına dikkat edilmelidir. Böylece tuvaleti kullananların yer süzgecinin ızgarasına takılma riski ortadan kalkar. Bunun yanında yer süzgecinin olduğu yer, az da olsa, banyonun geri kalanından daha alçakta kalmalıdır. Böylece banyodaki fazla su çaba gerektirmeden yer süzgecinden atılacaktır.

Duş Kanalları

Duş kanalları, duşlarda biriken suyun atılmasına yarayan süzgeçlerdir. Klasik süzgeçlere göre daha geniştirler. Böylece suyu daha çabuk toplarlar ve duşta suyun birikmesini önlerler. Duş kanallarının kapak kısımları çıkarılarak kolayca temizlenebilir. Eğer duşunuzu yenilemeyi düşünüyorsanız duşunuza duş kanalı yerleştirerek çok daha modern ve şık bir hava yakalayabilirsiniz. Yapılır’da metal veya seramik uyumlu duş kanalı ızgaraları bulabilir ve satın alabilirsiniz.

Duş kanallarını su tesisatına bağlamak için troblem denen tesisat parçası gereklidir. Troblem, küvetten veya duştan çıkan kirli suyun atık su tesisatına taşınmasına yarar. Metalden veya plastikten üretilirler ve suyu yönlendirebilmek için körüklü olnları tercih edilebilir. Duş teknesine veya küvete takılanların süzgeç kısmı da olabilir.

Duş Kanalı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aco Seramik Uyumlu Duş Kanalı
Aco Seramik Uyumlu Duş Kanalı

Tasarım ve Boyut

Duş kanalı seçerken duş alanının büyüklüğüne dikkat edilmelidir. Piyasada birçok farklı uzunluklarda duş kanalları bulmak mümkündür. Hatta bazıları uygulama esnasında yerleştirileceği yere göre kesilebilmektedir.

Birçok farklı zevk ve ihtiyaç için duş kanalı ızgaraları bulunmaktadır. Tamamen kapalı, delikli veya seramik uyumlu ızgaralar arasından istediğinizi seçebilirsiniz. Seramik uyumlu duş kanalları sayesinde duş kanalınız neredeyse tamamen kamufle olur ve göze çarpmaz.

Koku Önleyicilik

Evinizi döşüyorsunuz veya yeniliyorsunuz. Banyonuzun tüm elemanlarını zevkinize göre aldınız. Fakat koku sorunu olan bir banyonuz varsa bunların hiçbir önemi olmayacaktır maalesef. Bu yüzden koku önleyici bir duş kanalı satın almanız ve yerleştirmeniz sizi tüm sorunlarınızdan kurtaracaktır. Böylece büyük bir zevkle döşediğiniz banyonuzun keyfini çıkarabilirsiniz.

Koku önleyici duş kanalları içindeki koku önleyici bölmede su tutarak çalışırlar. Bu su, kötü kokuların kanaldan dışarı çıkmasını önler.

Duş Kanalı Yerleştirilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Duş kanalı yerleşimi
Duş kanalı yerleşimi

Duşunuzun içine duş kanalınızı yerleştirirken en önemli nokta, duş kanalının duşta en alçak noktaya yerleştirilmesidir. Bunun için gerekli eğim duş inşa edilirken verilmelidir.

Duş kanalını; duş bataryasının altına, duvar dibine yerleştirmek en doğru hareket olacaktır. Böylece hem akan su daha hızlı atılacaktır hem de ızgaraya kullanıcı tarafından takılma ve yaralanma riski azalacaktır.

En yeni teknolojiyle üretilmiş yer süzgeçlerini ve duş kanallarını yapilir.com‘da bulabilirsiniz.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (1)

🤗

Pratik (0)

😏

Detaylı (3)

🤓

Zekice (1)

🤠

Yol Gösterici (8)

🤩

Yenilikçi (1)

😜

Eğlenceli (0)

😲

Şaşırtıcı (1)

Yazar Hakkında

Yapılır

Yapılır

Yaşam alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve özgün tasarımlı yapı malzemeleri Yapılır'da! Banyo mobilyalarından lavabo ve klozete, seramikten batarya ve musluklara uzanan geniş bir çeşitlilik sunan online mağazamız, her bütçeye ve zevke uygun ürünlerimiz ile sizleri bekliyor.

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

Banyonuz İçin Doğru Küveti Seçmek #10952

09 Ağu 2023

Banyonuz İçin Doğru Küveti Seçmek

Küvet, banyonuzun yalnızca işlevsel bir parçası değil, aynı zamanda odanın genel estetiğine katkıda bulunan önemli bir vitrifiye ürünüdür. Bir küvet seçerken boyut, malzeme, stil, özellikler ve aksesuarlar, kurulum türü, renk ve kaplama ve bütçe gibi dikkate alınması gereken birçok faktör vardır. Küvet, kullanım açısından çok yönlülük sunarak lüks ve rahatlatıcı bir deneyim sunar. Tarzınızı yansıtan, banyonuza ayak uyduran ve fonksiyonel bir küvet ile spa benzeri bir deneyim yaşamanız oldukça mümkün. Fakat bu kadar çok seçenek mevcutken, banyonuz için mükemmel olanı seçmek çok zor olabilir. Bu yazımızda, neden bir küvet seçmelisiniz ve doğru küveti nasıl seçersiniz birlikte inceleyelim.
Duravit Teknolojileri Nelerdir? Yakından Bakalım #8215

17 May 2022

Duravit Teknolojileri Nelerdir? Yakından Bakalım

Duravit’i tercih etmek için birçok neden var, bunlardan biri de Duravit’in muhteşem teknolojileri. Özellikle klozette yarattıkları yenilikler ve teknoloji sayesinde klozetleri temizlemek kolaylaşırken kullanıcıların hayatı da kolaylaşıyor.
En İyi Banyo Markaları Nelerdir? #6346

13 Kas 2021

En İyi Banyo Markaları Nelerdir?

En iyi banyo markalarından bahsederken öncelikle seçtiğimiz markaların ürünlerinin dayanıklı ve fonksiyonel olmasına dikkat etmekteyiz. Bu yüzden bu yazımızda bahsettiğimiz markalara gönül rahatlığıyla güvenebilirsiniz.