Anasayfa » Yapı Sözlük » Aspiratör Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Aspiratör Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Bu yazımızda banyolarda kullanılan ufak aspiratörlerden ve nasıl kullanıldıklarından bahsedeceğiz. Aspiratör; havalandırma amaçlı kullanılan ve içinde menfeze ek olarak elektrikle çalışan bir fana da sahip olan havalandırma mekanizmasıdır.

Paylaş :
Aspiratör Nedir ve Nerelerde Kullanılır? #6139
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 1 dk, 57 sn

Aspiratör; havalandırma amaçlı kullanılan ve içinde menfeze ek olarak elektrikle çalışan bir fana da sahip olan havalandırma mekanizmasıdır. Mutfaklarda ocakların üstündeki havalandırma mekanizmasına da aynı isim verilmektedir. Yani kısaca kötü kokulardan kurtulmak için kullanılan elektrikli havalandırma mekanizmalarına aspiratör denir.

Bu yazımızda banyolarda kullanılan ufak aspiratörlerden ve nasıl kullanıldıklarından bahsedeceğiz. Menfezlerle ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayarak “Menfez Nedir ve Nerelerde Kullanılır?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Aspiratör Nerede ve Nasıl Kullanılır?

Aspiratörler genelde pencereye sahip olmayan banyolara havalandırma amaçlı monte edilmektedir. Penceresi olmayan banyolarda hava akımı olmayacağı için temiz havayı içeri alıp kirli havayı dışarı vermek mümkün değildir. Bu yüzden banyonun apartman boşluğuna bakan duvarına veya asma tavana aspiratör takılarak banyonun havalandırması gerçekleşitirilir. Aspiratörün içindeki fanın çalışması için aspiratörün elektriğe bağlanması gerekir ve ışık gibi bu fan da bir elektrik anahtarıyla çalışır.

Aspiratörün kanalları arasında havanın rahat geçebileceği kadar geniş boşluklar vardır fakat bu kanalların açıları içerideki kullanıcıya mahremiyet sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca aspiratörler dış duvara bakan fakat penceresi olmayan banyolara da takılabilmektedir. Buna rağmen boyutları küçük olduğu için güvenlik açısından bir tehdit oluşturmazlar.

Umuyoruz ki “Aspiratör Nedir ve Nerelerde Kullanılır?” başlıklı yazımızı açıklayıcı bulmuşsunuzdur. Benzer yazılarımız için Yapıyorum Blog‘u ziyaret edebilirsiniz. Blogumuzda bunun gibi, yapı ürünleri ile ilgili veya başka konularla ilgili açıklayıcı yazılar bulabilirsiniz. Bu yazımızda ve diğer yazılarımızda bahsettiğimiz ürünleri uygun fiyatlarla satın almak içinse Yapılır‘ı ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlarınız bizim için çok değerli. Yazılarımızla ilgili sorularınızı ve önerilerinizi aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz. Yorumlarınızla gelecek yazılarımızın konularını da belirleyebilirsiniz.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (0)

🤗

Pratik (0)

😏

Detaylı (0)

🤓

Zekice (0)

🤠

Yol Gösterici (1)

🤩

Yenilikçi (0)

😜

Eğlenceli (0)

😲

Şaşırtıcı (0)

Yazar Hakkında

Yapılır

Yapılır

Yaşam alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve özgün tasarımlı yapı malzemeleri Yapılır'da! Banyo mobilyalarından lavabo ve klozete, seramikten batarya ve musluklara uzanan geniş bir çeşitlilik sunan online mağazamız, her bütçeye ve zevke uygun ürünlerimiz ile sizleri bekliyor.

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

Klape Nedir, Ne iş Yarar ve Nerelerde Kullanılır? #3272

15 Haz 2021

Klape Nedir, Ne iş Yarar ve Nerelerde Kullanılır?

Klape özellikle pompa tesisatlarında kullanılan mekanik bir elemandır. Klape bir çekvalf türü olup sadece tek yönlü akışa izin verir. Yani kuyudan su çekmek için kullanılıyorsa kuyuya su verilemez sadece çekilebilir.
Emprenye Nedir? Ne işe Yarar? #991

11 Eyl 2020

Emprenye Nedir? Ne işe Yarar?

Emprenye işlemi, genelde ahşaba su iticilik, neme dayanıklılık, küf ve mantar oluşumunu engelleme ve kir iticilik özelliklerini sağlar.
Tornavida Nedir ve Tornavida Çeşitleri Nelerdir? #5852

12 Eki 2021

Tornavida Nedir ve Tornavida Çeşitleri Nelerdir?

Tornavida; bir vidayı sıkmak ve gevşetmek için kullanılan el aletidir. Tornavidanın ucu vidanın kafasına bir anahtar gibi uyar. Bu sayede vida tornavidanın ucundan kaçmadan vida sıkılır ya da gevşetilir.