Anasayfa » Yapı Sözlük » Aspiratör Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Aspiratör Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Bu yazımızda banyolarda kullanılan ufak aspiratörlerden ve nasıl kullanıldıklarından bahsedeceğiz. Aspiratör; havalandırma amaçlı kullanılan ve içinde menfeze ek olarak elektrikle çalışan bir fana da sahip olan havalandırma mekanizmasıdır.

Paylaş :
Aspiratör Nedir ve Nerelerde Kullanılır? #6139
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 1 dk, 57 sn

Aspiratör; havalandırma amaçlı kullanılan ve içinde menfeze ek olarak elektrikle çalışan bir fana da sahip olan havalandırma mekanizmasıdır. Mutfaklarda ocakların üstündeki havalandırma mekanizmasına da aynı isim verilmektedir. Yani kısaca kötü kokulardan kurtulmak için kullanılan elektrikli havalandırma mekanizmalarına aspiratör denir.

Bu yazımızda banyolarda kullanılan ufak aspiratörlerden ve nasıl kullanıldıklarından bahsedeceğiz. Menfezlerle ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayarak “Menfez Nedir ve Nerelerde Kullanılır?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Aspiratör Nerede ve Nasıl Kullanılır?

Aspiratörler genelde pencereye sahip olmayan banyolara havalandırma amaçlı monte edilmektedir. Penceresi olmayan banyolarda hava akımı olmayacağı için temiz havayı içeri alıp kirli havayı dışarı vermek mümkün değildir. Bu yüzden banyonun apartman boşluğuna bakan duvarına veya asma tavana aspiratör takılarak banyonun havalandırması gerçekleşitirilir. Aspiratörün içindeki fanın çalışması için aspiratörün elektriğe bağlanması gerekir ve ışık gibi bu fan da bir elektrik anahtarıyla çalışır.

Aspiratörün kanalları arasında havanın rahat geçebileceği kadar geniş boşluklar vardır fakat bu kanalların açıları içerideki kullanıcıya mahremiyet sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca aspiratörler dış duvara bakan fakat penceresi olmayan banyolara da takılabilmektedir. Buna rağmen boyutları küçük olduğu için güvenlik açısından bir tehdit oluşturmazlar.

Umuyoruz ki “Aspiratör Nedir ve Nerelerde Kullanılır?” başlıklı yazımızı açıklayıcı bulmuşsunuzdur. Benzer yazılarımız için Yapıyorum Blog‘u ziyaret edebilirsiniz. Blogumuzda bunun gibi, yapı ürünleri ile ilgili veya başka konularla ilgili açıklayıcı yazılar bulabilirsiniz. Bu yazımızda ve diğer yazılarımızda bahsettiğimiz ürünleri uygun fiyatlarla satın almak içinse Yapılır‘ı ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlarınız bizim için çok değerli. Yazılarımızla ilgili sorularınızı ve önerilerinizi aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz. Yorumlarınızla gelecek yazılarımızın konularını da belirleyebilirsiniz.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (0)

🤗

Pratik (0)

😏

Detaylı (0)

🤓

Zekice (0)

🤠

Yol Gösterici (1)

🤩

Yenilikçi (0)

😜

Eğlenceli (0)

😲

Şaşırtıcı (0)

Yazar Hakkında

Yapılır

Yapılır

Yaşam alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve özgün tasarımlı yapı malzemeleri Yapılır'da! Banyo mobilyalarından lavabo ve klozete, seramikten batarya ve musluklara uzanan geniş bir çeşitlilik sunan online mağazamız, her bütçeye ve zevke uygun ürünlerimiz ile sizleri bekliyor.

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

Perlatör Nedir? Ne işe Yarar? Nasıl Kullanılır? #400

22 Tem 2020

Perlatör Nedir? Ne işe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Perlatör; suya hava katmaya yarayan ve musluğun başına kolayca takılabilen bir aparattır. Su tasarruf kartuşu olarak da bilinir. Modern musluklarda genellikle dahili bir şekilde gelir. Ama perlatör musluklara sonradan da eklenebilir. Perlatörün en önemli faydaları; su tasarrufu sağlaması ve suyun verimliliğini arttırmasıdır. Bunun yanında suya hava kattığı için su köpük gibi akar ve çok zevkli […]
Sentetik Tiner Nedir? Sentetik Tiner Ne işe Yarar? #449

22 Tem 2020

Sentetik Tiner Nedir? Sentetik Tiner Ne işe Yarar?

Sentetik tiner, sentetik boya ve vernikleri inceltmek için kullanılır. Tiner, boya uygulaması yaparken daha eşit ve kolay bir uygulama yapma amacıyla boyaya katılarak ya da boyayı tamamen temizlemek amacıyla fırçalarda veya yüzeylerde direkt olarak uygulanabilir. Sentetik tiner selülozik tinere göre daha hafiftir ve daha az tahriş edicidir fakat yine de plastik bir kap yerine cam […]
Boya Fırçası Nedir, Nasıl Kullanılır ve Nasıl Seçilir? #1878

26 Kas 2020

Boya Fırçası Nedir, Nasıl Kullanılır ve Nasıl Seçilir?

Boya uygulaması yaparken kullanılan fırçalara boya fırçası denir. Boya fırçası çeşitleri ve kullanımları için yazımızı incelemenizi öneririz.