Anasayfa » Yapı Sözlük » Menfez Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Menfez Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Menfezler günlük hayatmızda hep karşımıza çıksalar da ihtiyacımız olana kadar tam olarak ne işe yaradıklarını ve nasıl kullanıldıklarını bilemeyebiliriz. Bu yazımızda sizlere menfezleri daha yakından tanıtacağız.

Paylaş :
Menfez Nedir ve Nerelerde Kullanılır? #6133
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 2 dk, 28 sn

Menfez, kapalı mekanların havalandırılması için kullanılan; kanallara sahip bir havalandırma ürünüdür. Kanalları sayesinde içerideki ve dışarıdaki hava arasında geçiş sağlar. Böylelikle içeriye her zaman temiz hava girişi olurken içerideki kötü kokular ve birikebilecek gazlar dırşarı çıkar.

Menfezler günlük hayatmızda hep karşımıza çıksalar da ihtiyacımız olana kadar tam olarak ne işe yaradıklarını ve nasıl kullanıldıklarını bilemeyebiliriz. Bu yazımızda sizlere menfezleri daha yakından tanıtacağız.

Menfez Nerede ve Nasıl Kullanılır?

Menfezler özellikle kötü kokuların oluşabileceği veya gazların birikebileceği odalara monte edilir. Bu odalar da genelde tuvalet, banyo ve mutfaktır. Tuvalet ve banyoları sık sık havalandırmak gerekir. Bu yüzden banyo ve tuvaletlere menfez takmak faydalı olacaktır. Mutfaklarda ise kötü ve ağır yemek kokularından kurtulmak için menfez monte etmek tercih edilebilirken, günümüzde doğal gazın yaygın kullanımı da menfezin kullanımını zorunlu kılmıştır.

Menfezlerin kanalları arasında havanın rahat geçebileceği kadar geniş boşluklar vardır fakat bu kanalların açıları içerideki kullanıcıya mahremiyet sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Menfez cama veya duvara monte edilebilir ve piyasada farklı şekillerde menfezlere rastlanılabilir. Doğal gaz güvenliği için tasarlanan menfezler cama takıldığı için şeffaf ve yuvarlak olurlar. Böylece daha az göze çarparlar. Doğal gaz menfezleri kesinlikle kapatılmamalı yada tıkanmamalıdır.

Menfezlerin boyutları küçük olduğu için güvenlik riski yaratmadan havalandırmaya yardımcı olurlar. Ayrıca menfezler mutfak veya banyo dışındaki mekanlara da monte edilebilirler. Özellikle odada bir soba veya zehirli gaz çıkarabilecek bir ürün ya da makine varsa menfez takmak ortamını sıcaklığını düşürmeden havalandırmaya yarayacaktır.

Aspiratörlerle menfezler karışabilmektedir. Aspiratör menfezin fana sahip olan çeşididir diyebiliriz. Menfez elektrikle çalışmazken aspiratörlerin elektriğe bağlanmaları gerekir ve aspiratörler özellikle penceresi olmayan tuvaletlere monte edilirler.

Umuyoruz ki “Menfez Nedir ve Nerelerde Kullanılır?” başlıklı yazımızı açıklayıcı bulmuşsunuzdur. Benzer yazılarımız için Yapıyorum Blog‘u ziyaret edebilirsiniz. Blogumuzda bunun gibi, yapı ürünleri ile ilgili veya başka konularla ilgili açıklayıcı yazılar bulabilirsiniz. Bu yazımızda ve diğer yazılarımızda bahsettiğimiz ürünleri uygun fiyatlarla satın almak içinse Yapılır‘ı ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlarınız bizim için çok değerli. Yazılarımızla ilgili sorularınızı ve önerilerinizi aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz. Yorumlarınızla gelecek yazılarımızın konularını da belirleyebilirsiniz.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (0)

🤗

Pratik (1)

😏

Detaylı (1)

🤓

Zekice (0)

🤠

Yol Gösterici (0)

🤩

Yenilikçi (0)

😜

Eğlenceli (0)

😲

Şaşırtıcı (0)

Yazar Hakkında

Yapılır

Yapılır

Yaşam alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve özgün tasarımlı yapı malzemeleri Yapılır'da! Banyo mobilyalarından lavabo ve klozete, seramikten batarya ve musluklara uzanan geniş bir çeşitlilik sunan online mağazamız, her bütçeye ve zevke uygun ürünlerimiz ile sizleri bekliyor.

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

Vitrifiye Nedir? Ne işe Yarar? Çeşitleri Nelerdir? #155

22 Tem 2020

Vitrifiye Nedir? Ne işe Yarar? Çeşitleri Nelerdir?

İnşaat sektöründe vitrifiye; lavabo, küvet, klozet, duş teknesi gibi sırlı seramikten yapılmış sıhhi ürünlere vitrifiye denir. Bu ürünler kolay temizlenirler ve kir-mikrop barındırmazlar.
İnegal Te Nedir? Nasıl Kullanılması Uygundur? #3971

28 May 2021

İnegal Te Nedir? Nasıl Kullanılması Uygundur?

İsmi de çok ilginç olan inegal te nedir ve ne işe yarar? Çok duyduğumuz, tesisatta çok işimize yarayan bir bağlantı elemanı olan inegal te; tesisatlarda 3 farklı yöndeki boruyu birleştirmeye yarayan bağlantı parçasıdır. Normal tenin bir çeşididir diyebiliriz.
Hidrofor Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır? #5635

16 Eyl 2021

Hidrofor Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır?

Hidrofor, bir hidrolik sistemin daha az güçlü bir pompa kullanarak aşırı taleplerle başa çıkmasına, geçici bir talebe daha hızlı yanıt vermesine ve titreşimleri yumuşatmasına olanak tanır. Bir tür enerji depolama cihazıdır.