Anasayfa » Yapı Sözlük » Fayans Nedir? Seramik ve Fayans Arasındaki Fark Nedir?

Fayans Nedir? Seramik ve Fayans Arasındaki Fark Nedir?

Fayans özellkle mutfak ve banyo gibi ıslık mekanların duvarlarında daha çok dekoratif olarak kullanılan suya

Paylaş :
Fayans Nedir? Seramik ve Fayans Arasındaki Fark Nedir? #1665
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 2 dk, 28 sn

Fayans Nedir?

Fayans; kaolin, kuvars, kil, kalker veya feldispat gibi minerallerin öğütülüp özel hazırlanmış kalıplarda sıkıştırılarak biçimlendirilip 900°C üstünde pişirilimesiyle elde edilen bir yüzü sırlı, öteki yüzü gözenekli kaplama malzemesidir. Fayanslar iki kere fırınlanır; bir defa sırsız bir defa da sırlı olarak. Bu uygulama ürünün daha güçlü ve dayanıklı olmasını sağlar.

Fayans, ismini İtalya’daki seramikleriyle ünlü Faenza şehrinden almaktadır. Fakat eskiden beri batıda olduğu gibi doğuda da çokça üretilmektedir. Hatta günümüzde, bu şık kaplama ürününün üretimiyle başı çeken ilk 3 ülkeden biri Türkiye’dir.

Fayans özellkle mutfak ve banyo gibi ıslak mekanların duvarlarında sıklıkla dekoratif olarak kullanılırlar. Yüzeyleri sırlı olduğu için temizlenmeleri çok kolaydır ve çok yoğun olmadığı sürece suyu içlerine çekmezler çünkü dış kısımları sırlıdır. Fakat fayansın özellikle dış mekena uygun olduğu belirtilmiyorsa dış mekanda kullanılmaması gerekir.

Banyo ve mutfak fayanslarını piyasada ayrı ayrı görebilirsiniz fakat bu özellikleri farklı olduğu için değil tasarımları veya desenleri farklı olduğu içindir. Bu yüzden banyo fayansını mutfakta, mutfak fayansını da banyoda kullanmakta bir sakınca yoktur.

Fayansları daha güçlü hale getirmek için fayanslar arasındaki boşluğa derz denen yapıştırma/dolgu malzemesi kullanılır. Derz genelde karoların arasından göründüğü için piyasada birçok renkte derz dolgusu vardır.

Fayans ve Seramik Arasındaki Fark Nedir?

Seramik Nedir?

Seramik, pişmiş topraktan yapılan ürünlere verilen addır. Boşluklu, yarı boşluklu ve boşluksız çeşitleri vardır. Seramiğin kullanım alanı çok geniştir. Seramik; yer karolarından dekoratif eşyalara, mutfak malzemelerinden vitrifye elemanlarına kadar birçok ürünün üretiminde kullanılabilir.

Fayans ve Seramik Arasındaki Fark

Fayansla karıştırılan seramik, yer döşemesinde kullanılan ve fayansa göre daha dayanıklı olan yer karolarıdır. Birçok farklı şekilde olabilirler; kare, altıgen, dikdörtgen, yuvarlak,… Suya dayanımları fayanslara göre daha fazladır. Bu yüzden fayanslar duvar kaplamak için uygunken, seramikler iç ve dış yer döşemesi için uygundur.

Fayanslar yüke, darbeye, yaya trafiğine, kırılmalara ve çizilmelere seramik yer karoları kadar darayanıklı değildirler. Bu yüzden doğru ürünleri doğru yerlerde kullanmak çok önemlidir.

Bu yazımızda sizler için “fayans nedir?” ve “seramik ve fayans arasındaki fark nedir?” sorularını cevaplamaya çalıştık. Diğer bilgilendirici yazılarımızı okumak için blogumuzu, fayans seçeneklerini incelemek ve diğer tüm yapı malzemesi ihtiyaçlarınız için ise Yapılır‘i ziyaret edebilirsiniz.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (1)

🤗

Pratik (0)

😏

Detaylı (2)

🤓

Zekice (4)

🤠

Yol Gösterici (17)

🤩

Yenilikçi (2)

😜

Eğlenceli (0)

😲

Şaşırtıcı (0)

Yazar Hakkında

Yapılır

Yapılır

Yaşam alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve özgün tasarımlı yapı malzemeleri Yapılır'da! Banyo mobilyalarından lavabo ve klozete, seramikten batarya ve musluklara uzanan geniş bir çeşitlilik sunan online mağazamız, her bütçeye ve zevke uygun ürünlerimiz ile sizleri bekliyor.

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

Kroşe (Elektrik Tesisatında Sıkça Kullanılan) Nedir? #4659

08 Tem 2021

Kroşe (Elektrik Tesisatında Sıkça Kullanılan) Nedir?

Kroşe; duvarın sıva üstünden gereken kabloların sabit ve derli toplu tutulması için kullanılan parçadır. Kroşenin birçok farklı çeşidi vardır fakat en yaygın kullanımı olan çeşidinde kabloyu tutan kısım genelde plastiktir ve bir tarafında kabloyu duvara sabitlemek için çivi bulunmaktadır.
Kör Tapa Nedir, Nasıl Kullanılır ve Çeşitleri Nelerdir? #3750

06 May 2021

Kör Tapa Nedir, Nasıl Kullanılır ve Çeşitleri Nelerdir?

Kör tapa tesisatın önemli parçalarından biridir. Özellikle bir tesisatın açık ucunu kapamada kullanılan tesisat parçasıdır. Akışı durdurduğu için adına kör tapa denir. Bu yazımızda kör tapayı detaylıca inceleyip kullanıldığı yerleri açıklayacağız. Kör tapa; gaz veya sıvı tesisatlarında herhangi bir yere bağlanmayan boruların akıntılarını kesmek için kullanılır. Kör tapa çok basit bir şekilde borunun akışını durdurarak […]
Islak Oda Nedir, Nasıl Kurulur ve Nelere İhtiyaç Duyulur? #5517

07 Eyl 2021

Islak Oda Nedir, Nasıl Kurulur ve Nelere İhtiyaç Duyulur?

yıkanmak için duş teknesine veya küvete ihtiyaç yoktur (fakat bazı ıslak odaların içinde küvet olabilir). Islak oda, banyoda yıkanma için ayrılmış bir bölümdür ve su sadece zeminin eğimi sayesinde gidere yönlendirilir. Evinizin banyosunda adeta bir spa deneyimi yaşamınızı sağlar.