Anasayfa » Yapı Sözlük » Etriye Nedir ve Etriye Kolu Ne İşe Yarar?

Etriye Nedir ve Etriye Kolu Ne İşe Yarar?

Etriye yapının bütünlüğünü koruması için çok önemli bir elemandır. Depremde yıkılan veya zarar gören yapıların çoğundaki problem bu kolonların ve kirişlerin etrafını saran donatıların yetersizliğidir. Etriyenin sık aralıklarla yerleştirilmesi kolonun esnekliğini arttırır ve yapının dayanım süresini uzatır. Bu yüzden etriyelerin uygulamalarının doğru bir şekilde yapılması çok önemlidir.

Paylaş :
Etriye Nedir ve Etriye Kolu Ne İşe Yarar? #5981
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 2 dk, 24 sn

Etriye betonarme yapılarda kullanılan bir çeşit donatıdır. Dik donatıların etrafını sararak kolon ve kirişlerin daha sağlam olmasını sağlar. Donatılar betonarme yapılarda kolon ve kirişleri güçlendirmek için kullanılan ve genellikle demirden üretilen uzun malzemelerdir. Etriye ise dik donatıların etrafını saran bir çeşit sargı donatısıdır. Kolonun şekline göre kare veya başka bir şekilde olabilir.

Etriye yapının bütünlüğünü koruması için çok önemli bir elemandır. Depremde yıkılan veya zarar gören yapıların çoğundaki problem bu kolonların ve kirişlerin etrafını saran donatıların yetersizliğidir. Etriyenin sık aralıklarla yerleştirilmesi kolonun esnekliğini arttırır ve yapının dayanım süresini uzatır. Bu yüzden etriyelerin uygulamalarının doğru bir şekilde yapılması çok önemlidir.

Etriyenin şekli kareden dikdörtgene, üçgenden halkaya birçok farklı çeşitte olabilir. Fakat önemli olan etriyenin iki ucunun açıkta olmamasıdır. Yani donatıyı tam olarak kapatmalıdır. Etriyenin uygulaması düzgün olarak yapıldığında betonu her açıdan korur. Betonun genişlemesini engelleyerek kırılmaların önüne geçer. Fakat uçları açıkta kalırsa betonla beraber hareket eder ve kırılmalar engellenemez.

Etriye Kolu

Daha önce bahsettiğimiz gibi etriye dikey donatıların etrafına sarılan ve kolonun kesiti şeklinde olan inşaat demiridir. Bu demiri istenilen şekle getirmek çıplak elle zordur. Etriye kolu tam da bunun için vardır. Bu basit alet, etriyeye istenilen şekli vermeye yarayan mekanik bir alettir.

Etriye kolunda demiri yerleştirmek için yollar bulunur. Bu noktaya yerleştirilen demir kol yardımıyla istenilen dereceye göre bükülür. Tamamen manuel olarak çalışır fakat demiri sabit tuttuğu için kullanması çok kolay bir alettir. Demiri bükmeye başlamadan önce bu aleti sabitlemek işinizi son derece kolaylaştıracaktır. Bu sayede seri bir şekilde demir rahatça bükülür ve istenilen şekil verilir.

Umuyoruz ki “Etriye Nedir ve Etriye Kolu Ne İşe Yarar?” başlıklı yazımız sorularınıza cevap vermiştir. Bu yazımızı beğendiyseniz benzer yazılarımız için Yapıyorum Blog‘u ziyaret edebilirsiniz. Etriyenin tanımı gibi blogumuzda ilginizi çekecek onlarca yazı bulabilirsiniz. Yazılarımızda bahsettiğimiz ürünleri en uygun fiyata almak içinse Yapılır‘ı inceleyebilirsiniz.

Yorumlarınız bizim için çok değerli. Gelecek yazılarımız için araştırmamızı istediğiniz konuları, sorularınızı ve görüşlerinizi aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz. Yorumlarınızı okuyup en kısa zamanda cevap vermeye çalışıyoruz.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (0)

🤗

Pratik (0)

😏

Detaylı (0)

🤓

Zekice (0)

🤠

Yol Gösterici (0)

🤩

Yenilikçi (0)

😜

Eğlenceli (0)

😲

Şaşırtıcı (0)

Yazar Hakkında

Yapılır

Yapılır

Yaşam alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve özgün tasarımlı yapı malzemeleri Yapılır'da! Banyo mobilyalarından lavabo ve klozete, seramikten batarya ve musluklara uzanan geniş bir çeşitlilik sunan online mağazamız, her bütçeye ve zevke uygun ürünlerimiz ile sizleri bekliyor.

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

Rezervuar Nedir, Nasıl Çalışır ve Çeşitleri Nelerdir? #4955

03 Ağu 2021

Rezervuar Nedir, Nasıl Çalışır ve Çeşitleri Nelerdir?

Rezervuar en basit haliyle klozeti temizlemeye ve klozetteki atıkları pis su borularına ulaştırmaya yarayan su deşarj sistemidir. Tüm klozetlerde bir çeşit rezervuar bulunur; gömme, asma veya klozet üstü. Bu yazımızda sizlere rezervuarı ve çeşitlerini daha detaylı bir şekilde anlatacağız.
Drenaj Borusu Nedir ve Ne İşe Yarar? #5084

10 Ağu 2021

Drenaj Borusu Nedir ve Ne İşe Yarar?

Drenaj borularının amacı suyu bir yerden bir yere taşıyarak yapı etrafında serbest olarak dolaşmasını önlemektir. Yapıların etrafında serbestçe dolaşan su son derece tehlikelidir. Yapıların çevresinde serbestçe dolaşan su hem basıncıyla hem de suyun aşındırıcı etkisiyle yapının yalıtımına ve hatta duvarlarına zarar verebilir.
Bağlantı Kovanı Nedir ve Nerede Kulllanılır? #4151

10 Haz 2021

Bağlantı Kovanı Nedir ve Nerede Kulllanılır?

Bağlantı kovanı tekne sahiplerinin ve teknelerle ilgilenenlerin yakından tanıdığı bir tesisat elemanıdır. Bağlantı kovanı kısaca suyun tekneye veya herhangi bir deniz aracına kontrollü olarak girip çıkmasını sağlar.