Anasayfa » Yapı Sözlük » Etriye Nedir ve Etriye Kolu Ne İşe Yarar?

Etriye Nedir ve Etriye Kolu Ne İşe Yarar?

Etriye yapının bütünlüğünü koruması için çok önemli bir elemandır. Depremde yıkılan veya zarar gören yapıların çoğundaki problem bu kolonların ve kirişlerin etrafını saran donatıların yetersizliğidir. Etriyenin sık aralıklarla yerleştirilmesi kolonun esnekliğini arttırır ve yapının dayanım süresini uzatır. Bu yüzden etriyelerin uygulamalarının doğru bir şekilde yapılması çok önemlidir.

Paylaş :
Etriye Nedir ve Etriye Kolu Ne İşe Yarar? #5981
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 2 dk, 24 sn

Etriye betonarme yapılarda kullanılan bir çeşit donatıdır. Dik donatıların etrafını sararak kolon ve kirişlerin daha sağlam olmasını sağlar. Donatılar betonarme yapılarda kolon ve kirişleri güçlendirmek için kullanılan ve genellikle demirden üretilen uzun malzemelerdir. Etriye ise dik donatıların etrafını saran bir çeşit sargı donatısıdır. Kolonun şekline göre kare veya başka bir şekilde olabilir.

Etriye yapının bütünlüğünü koruması için çok önemli bir elemandır. Depremde yıkılan veya zarar gören yapıların çoğundaki problem bu kolonların ve kirişlerin etrafını saran donatıların yetersizliğidir. Etriyenin sık aralıklarla yerleştirilmesi kolonun esnekliğini arttırır ve yapının dayanım süresini uzatır. Bu yüzden etriyelerin uygulamalarının doğru bir şekilde yapılması çok önemlidir.

Etriyenin şekli kareden dikdörtgene, üçgenden halkaya birçok farklı çeşitte olabilir. Fakat önemli olan etriyenin iki ucunun açıkta olmamasıdır. Yani donatıyı tam olarak kapatmalıdır. Etriyenin uygulaması düzgün olarak yapıldığında betonu her açıdan korur. Betonun genişlemesini engelleyerek kırılmaların önüne geçer. Fakat uçları açıkta kalırsa betonla beraber hareket eder ve kırılmalar engellenemez.

Etriye Kolu

Daha önce bahsettiğimiz gibi etriye dikey donatıların etrafına sarılan ve kolonun kesiti şeklinde olan inşaat demiridir. Bu demiri istenilen şekle getirmek çıplak elle zordur. Etriye kolu tam da bunun için vardır. Bu basit alet, etriyeye istenilen şekli vermeye yarayan mekanik bir alettir.

Etriye kolunda demiri yerleştirmek için yollar bulunur. Bu noktaya yerleştirilen demir kol yardımıyla istenilen dereceye göre bükülür. Tamamen manuel olarak çalışır fakat demiri sabit tuttuğu için kullanması çok kolay bir alettir. Demiri bükmeye başlamadan önce bu aleti sabitlemek işinizi son derece kolaylaştıracaktır. Bu sayede seri bir şekilde demir rahatça bükülür ve istenilen şekil verilir.

Umuyoruz ki “Etriye Nedir ve Etriye Kolu Ne İşe Yarar?” başlıklı yazımız sorularınıza cevap vermiştir. Bu yazımızı beğendiyseniz benzer yazılarımız için Yapıyorum Blog‘u ziyaret edebilirsiniz. Etriyenin tanımı gibi blogumuzda ilginizi çekecek onlarca yazı bulabilirsiniz. Yazılarımızda bahsettiğimiz ürünleri en uygun fiyata almak içinse Yapılır‘ı inceleyebilirsiniz.

Yorumlarınız bizim için çok değerli. Gelecek yazılarımız için araştırmamızı istediğiniz konuları, sorularınızı ve görüşlerinizi aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz. Yorumlarınızı okuyup en kısa zamanda cevap vermeye çalışıyoruz.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (0)

🤗

Pratik (0)

😏

Detaylı (0)

🤓

Zekice (0)

🤠

Yol Gösterici (0)

🤩

Yenilikçi (0)

😜

Eğlenceli (0)

😲

Şaşırtıcı (0)

Yazar Hakkında

Yapılır

Yapılır

Yaşam alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve özgün tasarımlı yapı malzemeleri Yapılır'da! Banyo mobilyalarından lavabo ve klozete, seramikten batarya ve musluklara uzanan geniş bir çeşitlilik sunan online mağazamız, her bütçeye ve zevke uygun ürünlerimiz ile sizleri bekliyor.

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

Bide Nedir? Bidenin Tarihçesi #9696

03 Şub 2023

Bide Nedir? Bidenin Tarihçesi

Bide, ilk kez 1600’lü yıllarda Fransa’da kullanılan yarı lavabo yarı klozet özelliği taşıyan genital bölge hijyeni sağlamaya yönelik tasarlanmış bir vitrifiye elemanıdır.Türkiyede kullanımı pek yaygın olmamakla birlikte, tuvalet sonrası genital bölgenin temizlenmesi işlemi için kullanılır. Bide özellikle taharet musluğunun olmadığı ülkelerde kullanılan ve temizlik için kullanılan vitrifiye ürünüdür. Bidenin Doğuşu  Adını oturuş biçiminden almış olan bide […]
Vitrifiye Nedir? Ne işe Yarar? Çeşitleri Nelerdir? #155

22 Tem 2020

Vitrifiye Nedir? Ne işe Yarar? Çeşitleri Nelerdir?

İnşaat sektöründe vitrifiye; lavabo, küvet, klozet, duş teknesi gibi sırlı seramikten yapılmış sıhhi ürünlere vitrifiye denir. Bu ürünler kolay temizlenirler ve kir-mikrop barındırmazlar.
Menfez Nedir ve Nerelerde Kullanılır? #6133

19 Eki 2021

Menfez Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Menfezler günlük hayatmızda hep karşımıza çıksalar da ihtiyacımız olana kadar tam olarak ne işe yaradıklarını ve nasıl kullanıldıklarını bilemeyebiliriz. Bu yazımızda sizlere menfezleri daha yakından tanıtacağız.