Anasayfa » Banyo Bataryası Tamamlayıcıları Nelerdir, Yakından Bakalım

Banyo Bataryası Tamamlayıcıları Nelerdir, Yakından Bakalım

Merak etmeyin hangi banyo bataryası tamamlayıcılarına ihtiyacınız olduğunu bilmiyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yazımızda hangi tamamlayıcıların hangi durumlarda kullanılması gerektiğini anlatacağız.

Paylaş :
Banyo Bataryası Tamamlayıcıları Nelerdir, Yakından Bakalım #7712
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 5 dk, 46 sn

Banyo bataryası tamamlayıcılarını hepimiz duyarız ve kullanılırız fakat bu tamamlayıcıların hepsine hakim olmayabiliriz. El duşlarından çıkış gagalarına; piyasada ihtiyacınıza yönelik birçok batarya tamamlayıcısına ulaşmanız mümkündür. Merak etmeyin hangi banyo bataryası tamamlayıcılarına ihtiyacınız olduğunu bilmiyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yazımızda hangi tamamlayıcıların hangi durumlarda kullanılması gerektiğini anlatacağız.

Banyo Bataryası Tamamlayıcıları

Bataryalar suyun sıcaklığını ve akış şiddetini ayarlamanıza yarayan armatürlerdir. Fakat özellikle banyo bataryalarında suyun nasıl ve nereden çıkacağını ayarlamak için birçok seçenek vardır. Bu seçeneklere banyo bataryası tamamlayıcıları denir. Bu bölümümüzde bu tamamlayıcıları ve hangi işler için kullanıldıklarını açıklayacağız.

Tepe Duşu

Tepe duşu, duvara monte edilen ve adından da anlaşılacağı gibi suyun tepeden gelmesini sağlayan banyo bataryası tamamlayıcısıdır. Sabittir ve tesisatı duvar içinde (ankastre) veya dışında olabilir. Tepe duşlarının birçok çeşidi vardır. Klasik çeşitleri duvara kısa bir boruyla bağlıdırlar, bu yüzden duvardan açılı gelirler ve normal bir akışa sahiptirler, suyun tepeden akışını sağlarlar. Daha yeni ve lüks tepe duşu çeşitleri ise dik bir akış sağlarlar ve neredeyse yağmur etkisi yaratırlar ve böylece daha doğal bir su deneyimi yaşatırlar. Bu da sıkça tercih edilmeleri için bir sebeptir. Tepe duşlarıyla ilgili daha detaylı bilgi için buraya tıklayarak “Tepe Duşu Nedir? Ne işe Yarar?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Banyo Bataryası Tamamlayıcıları
Hansgrohe Raindance E 300 Tepe Duşu duş alanınızı yağmur ormanına çevirecek.

El Duşu

El duşu çoğumuzun banyosunda bulunan en yaygın banyo bataryası tamamlayıcılarındandır. Yıkanma alanınızda ister küvet ister duş teknesi veya ıslak oda seçmiş olun, el duşu bir banyo için olmazsa olmazdır. Çok yönlülüğü sayesinde herkesin ilk tercihi olan el duşu, banyonuzu temizleme açısından bile hayatınızı kolaylaştıracak bir armatürdür. Duş sürgüleri ve askılar sayesinde el duşunuzu tepe duşu olarak bile kullanabilirsiniz. Ayrıca el duşları yine çocukları, ev hayvanlarını ve yaşlı insanları yıkamak için de büyük kolaylık sağlar. El duşu seçimi ile ilgili daha detaylı bilgi için buraya tıklayarak “El Duşu Seçimi Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Etmek Gerekir?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Banyo Bataryası Tamamlayıcıları
Hansgrohe Croma Select E Vario El Duşu’nun Select özelliği sayesinde farklı sprey çeşitleri arasında rahatça geçiş yapabilirsiniz.

Çıkış Ucu/Çıkış Gagası

Gaga en basit ve direkt banyo bataryası tamamlayıcılarındandır. Suyun düz ve tek noktadan aktığı bu seçenek genelde yıkanmak amaçlı değil, su tutacak herhangi bir kabı doldurmak için kullanılır. Genelde aplike banyo bataryalarında çıkış gagası bulunur. Fakat özellikle ankastre bataryalarda gaga ürüne dahil değildir. Ayrı olarak satın alınması gerekir.

Çıkış Dirseği

Ankastre setlerde genelde batarya üzerinde su çıkışı bulunmaz. Tüm tesisat duvar içinde ilerler. Bu yüzden el duşuna ve el duşu hortumunu bağlayacak bir çıkışa ihtiyaç duyulur. Bunu gerçekleştiren banyo bataryası tamamlayıcısına da çıkış dirseği denir. Hansgrohe markasına ait Fixfit çıkış dirseği gibi ürünler el duşlarınızı ankastre bataryanıza bağlamaya yardımcı olurlar. Bunun yanında bazı çıkış dirseklerinde çıkış ucu ve el duşu arasında geçiş yapmanızı sağlayan yönlendirici bulunur. Bunlara da yönlendiricili çıkış dirseği denir. Bu özelliğe bazı aplike banyo bataryalarında da rastlayabilirsiniz.

Banyo Bataryası Tamamlayıcıları
Hansgrohe Fixfit E Duş Çıkış Dirseği ankastre banyo bataryası kullanımlarında el duşunu tesisata bağlamaya yarar.

Çıkış gagası seçerken el duşunuzu da asmanıza imkan veren seçenekleri tercih edebilirsiniz. Böylece ayrı bir el duşu askısı almanıza ve bunu ayrıca monte etmenize gerek kalmaz.

Kombinasyon Banyo Bataryası Tamamlayıcıları

Bazı banyo armatürlerinin birden çok su çıkışı olabilir. Birden çok çıkışa sahip bu sistemlere duş kolonu ya da duş ünitesi denir. Ayrıca duş kolonlarının daha gelişmiş versiyonları da vardır. Bunlara duş sistemi denir ve masaj gibi ekstra özelliklere sahiptirler.

Duş Kolonu

Duş kolonu hem tepe duşunu hem de el duşunu içeren armatürlerdir. Her duş kolonu banyo bataryasını içermez. Bu tip duş kolonlarını satın alırken kullanabilmek için banyo bataryası da satın almanız gerekir.

Hansgrohe Raindance Select S 240 1 Jet Termostatik Duş Kolonu ile el duşu ve tepe duşu arasında rahatça geçiş yapabilirsiniz. Ayrıca termostatik banyo bataryası sayesinde suyu istediğiniz sıcaklığa sabitleyebilirsiniz.

Duş kolonu sayesinde farklı başlıklar arasında geçiş sağlayabilir, ihtiyacınıza ve zevkinize göre istediğiniz duş başlığını kullanabilirsiniz. Tepe duşu sanki yağmur altında veya bir şelale altında duş alıyormuşsunuz hissi verirken el duşu hem duş aldığınız alanın hem de bedeninizin her yerine ulaşmanızı sağlar. Duş kolonlarıyla iglili daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayarak “Duş Kolonu Nedir ve Avantajları Nelerdir?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Duş Sistemi

Duş sistemleri klasik duş kolonlarına ek olarak lüks özellikler barındıran armatürlerdir. Bunlar masaj gibi hoparlör gibi ekstra özellikler olabilir.

Sizin Tercihiniz Hangi Banyo Bataryası Tamamlayıcısı?

Yazımızda size birçok banyo bataryası tamamlayıcısından bahsettik. Sizin banyonuzda tercih ettiğiniz tamamlayıcı hangisi? Tercihinizi ve nedenlerinizi yorumlara bırakarak kararsız kalan okuyucularımıza yardımcı olabilirsiniz.

Umuyoruz “Banyo Bataryası Tamamlayıcıları Nelerdir, Yakından Bakalım” başlıklı yazımız banyo bataryası tamamlayıcıları ile ilgili sizi yeterince bilgilendirmiştir. Bu yazımızı beğendiyseniz, benzer yazılarımız için Yapıyorum Blog‘u ziyaret edebilirsiniz. Onlarca yazımızdan birkaçı mutlaka ilginizi çekecektir. Yazılarımızda bahsettiğimiz ürünleri en uygun fiyatlarla ve güvenle satın almak içinse Yapılır‘ı ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlarınız bizim için çok değerli. Soru, öneri ve görüşlerinizi aşağıya yorum olarak bırakırsanız size en kısa zamanda dönüş yapacağız.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (0)

🤗

Pratik (1)

😏

Detaylı (0)

🤓

Zekice (1)

🤠

Yol Gösterici (0)

🤩

Yenilikçi (0)

😜

Eğlenceli (0)

😲

Şaşırtıcı (0)

Yazar Hakkında

Yapılır

Yapılır

Yaşam alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve özgün tasarımlı yapı malzemeleri Yapılır'da! Banyo mobilyalarından lavabo ve klozete, seramikten batarya ve musluklara uzanan geniş bir çeşitlilik sunan online mağazamız, her bütçeye ve zevke uygun ürünlerimiz ile sizleri bekliyor.

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

Banyoda Sıcaklık Kontrolü ve Önemi #11783

12 Mar 2024

Banyoda Sıcaklık Kontrolü ve Önemi

Banyo günün temposuna hazırlanmak ve günün yorgunluğunu atmak için oldukça sık uğradığımız bir mekandır. Banyonun temiz, düzenli, konforlu, tarzınızı yansıtan ve spa benzeri bir atmosfere sahip olan bir mekan olması Konforlu ve dinlendirici bir banyo ortamı yaratarak banyoda geçirdiğimiz vakit çok daha özel kılabilirsiniz. Konforlu bir banyo ortamı yaratmak için ise dikkat edebileceğiniz birçok unsur var. Bunlardan genelde en çok gözden kaçırılanlardan birisi ise banyoda sıcaklık kontrolü sağlamaktır. İster rahatlatıcı bir banyo yapıyor olun ister güne hazırlanıyor olun, banyonuzu kullanmak istediğinizde doğru ve istenilen sıcaklığa sahip olmak banyodaki deneyiminizi büyük ölçüde artırabilir. Bu yazımızda banyoda sıcaklık kontrolünün önemi ve banyoda sıcaklık kontrolü sağlayabilmek için bazı püf noktalardan bahsedeceğiz.
Termostatik Banyo Bataryası Nedir ve Nasıl Çalışır? #817

26 Ağu 2020

Termostatik Banyo Bataryası Nedir ve Nasıl Çalışır?

Termostatik banyo bataryası suyun sıcaklığını ayarlayan bataryadır. Bu bataryalar suyun sıcaklığını istediğiniz dereceye ayarlamanızı ve bataryayı her kullandığınızda aynı sıcaklıkta kullanmanızı sağlarlar.
Açık Mutfak Tasarımı #11459

06 Oca 2024

Açık Mutfak Tasarımı

Açık mutfak tasarımı konseptinde mutfak, yemek alanı ve yaşam alanı arasında kesintisiz bir akış oluşturulur ve bu akışı engelleyecek duvar ve diğer bölücü elemanlar ortadan kaldırılır. Açık mutfak tasarımında öne çıkan ise mutfaktaki çalışma alanlarının ekspoze edilmiş olmasıdır. Açık mutfak tasarımı sıklıkla mutfak adası ile birlikte kullanılır. Mutfak adası, hem mekanların işlevsel sınırlarını çizer hem de ek bir çalışma ve sosyalleşme alanı yaratır. Bu sayede açık mutfak hem işlevsel hem de samimi bir atmosfer sağlamış olur. Bu yazımızda açık plan mutfak tasarımını ve açık mutfak tasarımında dikkat edilmesi gereken noktalarını inceleyeceğiz, ferah ve işlevsel bir alanın nasıl yaratıldığına dair ipuçları vereceğiz.