Anasayfa » Yapı Sözlük » Dekupaj Testeresi Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Dekupaj Testeresi Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Dekupaj testeresi, ince bıçağı sayesinde detaylı, kıvrımlı ve düzensiz desenleri kesmeye yarayan elektrikli el aletidir. Bir çeşit motorlu testere olan dekupaj testeresiyle ahşabı, plastiği ve metali kesebilirsiniz. Tabii ki farklı materyaller için farklı bıçaklar kullanmanız gerekebilir. Testereler ve farklı çeşitleriyle ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayarak “Testere Nedir, Nasıl Kullanılır ve Çeşitleri Nelerdir?” başlıklı […]

Paylaş :
Dekupaj Testeresi Nedir ve Nasıl Kullanılır? #6085
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 2 dk, 52 sn

Dekupaj testeresi, ince bıçağı sayesinde detaylı, kıvrımlı ve düzensiz desenleri kesmeye yarayan elektrikli el aletidir. Bir çeşit motorlu testere olan dekupaj testeresiyle ahşabı, plastiği ve metali kesebilirsiniz. Tabii ki farklı materyaller için farklı bıçaklar kullanmanız gerekebilir. Testereler ve farklı çeşitleriyle ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayarak “Testere Nedir, Nasıl Kullanılır ve Çeşitleri Nelerdir?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Dekupaj Testeresi Nasıl Çalışır?

İlk dekupaj testeresi Albert Kaufmann’ın, eşinin dikiş makinesinin ucuna iğne yerine testere bıçağı takmasıyla 1946 yılında ortaya çıkmıştır. Scintilla AG şirketinde mühendis olarak çalışan Albert Kaufmann’In icadı geliştirilerek “Lesto testere” olarak marka tarafından piyasaya sunulmuştur. 1956 yılında Scintilla şirketi Bosch tarafından alınmıştır.

Dekupaj testeresi yukarı-aşağı hareket eden bir testere bıçağından ve tutacak işlevi gören bir motordan oluşur. Testere bıçağı, tutacağın içine girip çıkarak kesme işlemini gerçekleştirir. Ayrıca tasarımı sayesinde dekupaj testeresininin ayak tablasını kesilecek plaka üzerinde hareket ettirmek çok kolaydır. Bu alet elektrikle ya da aküyle çalışabilir. Portatif bir elektrikli el aleti olduğu için istenilen yerde çalışmaya izin verir.

Dekupaj Testeresi Nasıl Kullanılır?

Dekupaj testeresini kullanırken en önemli faktörlerden biri testere bıçağının keskin olmasıdır. Aksi takdirde temiz ve düzgün kesme işlemi imkansız hale gelirken uygulanan baskıdan dolayı bıçak kırılabilir. Testere bıçağı çok ince ve hafif bir materyal olduğu için eğer keskin değilse düzgün kesim yapmanıza izin vermez. Ayrıca testere bıçaklarının üstündeki çıkıntılar ne kadar çoksa o kadar detaylı ve keskin hatlar elde edilir. Daha kaba bitişler için daha az çıkntılı bıçaklar kullanılabilir.

Basit bir kesim işlemi için:

  • Öncelikle kesim yapacağınız plakayı sabitleyin.
  • Dekupaj testeresine yapacağınız işe uygun olan bıçağı yerleştirin.
  • Dekupaj testeresini elektriğe takın ya da aküsünü yerleştirin.
  • Ayak tablasını plakanın üstüne yerleştirin.
  • Dekupaj testeresini düğmesine basarak çalıştırın ve deseni takip edin. Mümkün olduğunca sabit bir hızda hareket edin.
  • Düğmeye basılı tutarken ayak tablasının yüzeyle hep temasta olmasına dikkat edin.
  • Dekupaj testeresini yanlara doğru hareket ettirmeyin. Bu hareket bıçağın bükülmesine veya kırılmasına neden olabilir.
  • Kesim işlemi bittiğinde düğmeyi serbest bırakın ve testereyi elektrikten çekin.

Umuyoruz “Dekupaj Testeresi Nedir ve Nasıl Kullanılır?” başlıklı yazımızı beğenmişsinizdir ve yeni bir şeyler öğrenmişsinizdir. Bu ve benzer yazılarımızı okumak için Yapıyorum Blog‘u ziyaret edebilirsiniz. Blogumuzda ilginizi çekecek onlarca yazı bulabilirsiniz. Yazılarımızda bahsettiğimiz ürünleri güvenle ve uygun fiyata satın almak içinse Yapılır‘i inceleyebilirsiniz.

Yorumlarınız bizim için çok değerli. Soru, görüş ve gelecek yazılarımız için fikirlerinizi aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz. Yorumlarınız hem bize hem de diğer okuyucularımıza yardımcı olup fikir vermektedir.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (2)

🤗

Pratik (0)

😏

Detaylı (0)

🤓

Zekice (0)

🤠

Yol Gösterici (2)

🤩

Yenilikçi (0)

😜

Eğlenceli (0)

😲

Şaşırtıcı (0)

Yazar Hakkında

Yapılır

Yapılır

Yaşam alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve özgün tasarımlı yapı malzemeleri Yapılır'da! Banyo mobilyalarından lavabo ve klozete, seramikten batarya ve musluklara uzanan geniş bir çeşitlilik sunan online mağazamız, her bütçeye ve zevke uygun ürünlerimiz ile sizleri bekliyor.

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

Sıvı Conta Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır? #3497

15 Nis 2021

Sıvı Conta Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır?

Sıvı conta kulağa ne kadar farklı gelse de aslında her gün tamirat ve bakım işlerinde kullanılan kimyasal bir maddedir. Kullanıldığı bağlantıya conta gibi sızdırmazlık ve izolasyon sağlamakta kullanılan kimyasal bir üründür.
Drenaj Borusu Nedir ve Ne İşe Yarar? #5084

10 Ağu 2021

Drenaj Borusu Nedir ve Ne İşe Yarar?

Drenaj borularının amacı suyu bir yerden bir yere taşıyarak yapı etrafında serbest olarak dolaşmasını önlemektir. Yapıların etrafında serbestçe dolaşan su son derece tehlikelidir. Yapıların çevresinde serbestçe dolaşan su hem basıncıyla hem de suyun aşındırıcı etkisiyle yapının yalıtımına ve hatta duvarlarına zarar verebilir.
Paçavra Nedir ve Nerelerde Kullanılır? #5741

21 Eyl 2021

Paçavra Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Paçavra tamir ve tesisat işlerinde silmek ve ovalamak için kullanılan bez parçasıdır. Tamir ve benzeri işlerde paçavra; temizlik için, yağlama için ve hatta sürtünme kazanarak bir elemanı kavramak için kullanılabilir. Paçavra olarak kullanılacak bez genelde daha büyük bir kumaşın artık parçasıdır ya da eski ve yıpranmış bir bezdir.