Anasayfa » Yapı Sözlük » Sifon Nedir ve Nerede Kullanılması Uygundur?

Sifon Nedir ve Nerede Kullanılması Uygundur?

Sifon genelde "U" şeklinde bir borudur. Bu borunun içinde her zaman temiz su bulunur. Bu boru atık suların pis su borularına oradan da kanalizasyona ulaşmasına yarar. Ayrıca sifonun içinde her zaman temiz su bulunduğu için pis su borularında oluşan pis kokuların bize geri ulaşmasını engellenmiş olur. Genelde plastikten üretilirler fakat metal olanlarına da piyasada rastlamanız mümkündür.

Paylaş :
Sifon Nedir ve Nerede Kullanılması Uygundur? #4860
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 2 dk, 19 sn

Sifon ülkemizde rezervuarla aynı anlamda kullanılsa da aslında ikisi birbirinden farklı şeylerdir. Her ikisi de su tesisatında kullanılan önemli elemanlardır fakat değişik amaçlar için kullanılırlar. Rezervuar, klozeti temizlemek için su boşaltan mekanik elemandır. Sifon ise atık sudan kurtulmaya yarayan borudur. Bunun dışında rezervuarın deşarjını sağlayan kulp veya tutacağa da sifon (sifonu çekmek) denir. Rezervuarlarla ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayarak “Gömme Rezervuar Nedir? Nasıl Çalışır?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Sifon genelde “U” şeklinde bir borudur. Bu borunun içinde her zaman temiz su bulunur. Bu boru atık suların pis su borularına oradan da kanalizasyona ulaşmasına yarar. Ayrıca sifonun içinde her zaman temiz su bulunduğu için pis su borularında oluşan pis kokuların bize geri ulaşmasını engellenmiş olur. Genelde plastikten üretilirler fakat metal olanlarına da piyasada rastlamanız mümkündür.

Sİfonun içindeki su bahsettiğimiz gibi çok önemlidir. Bu suyun kokuyu etkili bir şekilde engellemesi için suyun temiz olması gerekir. Bu yüzden uzun süre kullanmadığınız sifon borularından koku gelmesi normaldir. Kullandıkça su tazelenecektir ve koku gidecektir. Fakat her şeye rağmen giderden koku gelmeye devam ediyorsa sifonda ya da pis su borularında sorun olabilir. Bu tür sorunlar sifonun içindeki su seviyesini etkileyebilir, bu da kokuya neden olur.

Sifon Nerelerde Kullanılmalıdır?

Sifonlar genelde atık sudan kurtulunması gereken vitrifiye elemanlarına, küvetlere ve duş küvetlerine monte edilirler. Mesela lavabo, eviye ve alaturka tuvalet gibi vitrifiye elemanlarına hem kokuyu önlemek için hem de atık sulardan etkili bir şekilde kurtulmak için sifonun monte edilmesi gerekir. Klozetlerin sifon sistemi dahilidir ayrı olarak takılmasına gerek yoktur. Bunun yanında petrol gibi yanıcı veya zehirli kimyasalların saklandığı ve kullanıldığı yerlerde de sifonun kullanılması gerekir. Böylece zehirli gazlar sızıp tehlike oluşturacak kaçaklar yaratmazlar.

Umuyoruz ki “Sifon Nedir ve Nerede Kullanılması Uygundur?” başlıklı yazımız ilginizi çekmiştir ve açıklayıcı olmuştur. Bu yazımızı beğendiyseniz benzer yazılarımız için Yapıyorum Blog‘u ziyaret edebilirsiniz. Blogumuzdaki içeriklerimizde bahsettiğimiz tüm ürünleri güvenle, en uygun fiyata satın almak için ise Yapılır‘i ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlarınız bizim için çok değerli. Görüş, düşünce ve yazımıza eklemek istediklerinizi aşağıya yorumlar kısmına yazabilirsiniz. Unutmayın yorumlarınız sayesinde hem bize hem de diğer okuyucularımıza yardımcı olabilirsiniz.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (1)

🤗

Pratik (0)

😏

Detaylı (1)

🤓

Zekice (0)

🤠

Yol Gösterici (3)

🤩

Yenilikçi (1)

😜

Eğlenceli (0)

😲

Şaşırtıcı (0)

Yazar Hakkında

Yapılır

Yapılır

Yaşam alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve özgün tasarımlı yapı malzemeleri Yapılır'da! Banyo mobilyalarından lavabo ve klozete, seramikten batarya ve musluklara uzanan geniş bir çeşitlilik sunan online mağazamız, her bütçeye ve zevke uygun ürünlerimiz ile sizleri bekliyor.

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

Teak Nedir? Ne işe Yarar? #398

17 Tem 2020

Teak Nedir? Ne işe Yarar?

Teak ağacı, anavatanı güney ve güneydoğu Asya olan fakat Afrika’da da yetiştirilmeye başlanan tropikal bir sert ağaçtır. Beyaz, güzel kokulu çiçekleri vardır. Kesildiğinde deri benzeri bir koku yayar. Ağaç bal rengidir fakat hava koşulları nedeniyle rengi koyulaşır ve griye döner. Teak; ağaçların en değerlisi olarak kabul edilir. İçindeki yüksek yağ oranı sayesinde haşerelere, neme ve […]
Kurbağacık Anahtar / İngiliz Anahtarı Nedir? #1262

02 Eki 2020

Kurbağacık Anahtar / İngiliz Anahtarı Nedir?

İngiliz anahtarı olarak da bilinen kurbağacık anahtarlar, somunları veya cıvataları sıkmak veya genişletmek için kullanılırlar.
Boya Fırçası Nedir, Nasıl Kullanılır ve Nasıl Seçilir? #1878

26 Kas 2020

Boya Fırçası Nedir, Nasıl Kullanılır ve Nasıl Seçilir?

Boya uygulaması yaparken kullanılan fırçalara boya fırçası denir. Boya fırçası çeşitleri ve kullanımları için yazımızı incelemenizi öneririz.