Anasayfa » Yapı Sözlük » Drenaj Nedir, Nerelerde Uygulanması Gerekir?

Drenaj Nedir, Nerelerde Uygulanması Gerekir?

masıyla ve yeşil alanların azalmasıyla doğal drenaj da azalmıştır. Bugün bizim yazımızda bahsedeceğimiz daha çok insan yapımı/sunni drenaj olacak.

Paylaş :
Drenaj Nedir, Nerelerde Uygulanması Gerekir? #5351
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 2 dk, 24 sn

Drenaj; yapay veya doğal olarak yüzeydeki fazla olan suyun, fazla olduğu yerden uzaklaştırılması ve dağıtılmasıdır. Genellikle yapılaşmanın olmadığı yerlerde toprak doğal bir şekilde kendi drenajını yapabilir. Fakat günümüzde yapılaşmanın artmasıyla ve yeşil alanların azalmasıyla doğal drenaj da azalmıştır. Doğal drenajın ne olursa olsun yetmeyeceği alanlar vardır; mesela yapı drenajları ve yol drenajları. Bunlar suni drenajdır. Bugün bizim yazımızda bahsedeceğimiz daha çok insan yapımı/suni drenaj olacak.

Yapıların etrafında ve yakınında suyun serbest olarak dolaşması yapının dayanıklılığı için çok tehlikeli bir durumdur. Kışın donan su genleşip yapıya zarar verebilir ya da direk suyun kendisi zamanla ürünleri çürütür. Bu yüzden suyun yapıdan uzaklaştırılması ve kanalizasyona aktarılması gerekir. Böyle durumlar için insan yapımı drenajlar inşa etmek gerekir. Bunlar da bu iş için üretilmiş borular kullanılarak inşa edilir. Drenaj boruları ile ilgili daha detaylı bilgi için buraya tıklayarak “Drenaj Borusu Nedir ve Ne İşe Yarar?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Drenajın Nerelerde Uygulanması Gerekir?

Sadece binalarda değil; yollarda, park/bahçelerde ve hatta tarlalarda bile drenaja ihtiyaç vardır. Su yaşamın kaynaklarından biri olsa da çoğu şey gibi fazlası zarardır. Su, hem basınç yapar hem de malzemeleri içten içe çürütür. Yollarda, köprülerde birikebilecek olan fazla su yolların ve köprülerin çökmesine neden olabilir. Park, bahçe ve tarım arazilerinde de fazla su uzaklaştırılmazsa; bitkileri çürütebilir ve hatta toprak erezyonuna sebep olur. Toprakta suyun açtığı boşluklar yüzünden yüzeyde çökmeler bile olabilir. Bu yüzden suyun fazlası her zaman drenaj yoluyla uzaklaştırılmalıdır. Drenajla kanalizasyon bazen karıştırılır. Drenaj tekil olarak her bir yapının veya yerleşkenin su tahliyesiyken, kanalizasyon daha büyük bir alanı kapsar.

Umuyoruz ki “Drenaj Nedir, Nerelerde Uygulanması Gerekir?” başlıklı yazımız ilginizi çekmiştir ve açıklayıcı olmuştur. Bu yazımızı beğendiyseniz benzer yazılarımız için Yapıyorum Blog‘u ziyaret edebilirsiniz. Blogumuzdaki içeriklerimizde bahsettiğimiz tüm ürünleri güvenle, en uygun fiyata satın almak için ise Yapılır‘ı ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlarınız bizim için çok değerli. Görüş, düşünce ve yazımıza eklemek istediklerinizi aşağıya yorumlar kısmına yazabilirsiniz. Unutmayın yorumlarınız sayesinde hem bize hem de diğer okuyucularımıza yardımcı olabilirsiniz.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (0)

🤗

Pratik (0)

😏

Detaylı (0)

🤓

Zekice (0)

🤠

Yol Gösterici (0)

🤩

Yenilikçi (0)

😜

Eğlenceli (0)

😲

Şaşırtıcı (0)

Yazar Hakkında

Yapılır

Yapılır

Yaşam alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve özgün tasarımlı yapı malzemeleri Yapılır'da! Banyo mobilyalarından lavabo ve klozete, seramikten batarya ve musluklara uzanan geniş bir çeşitlilik sunan online mağazamız, her bütçeye ve zevke uygun ürünlerimiz ile sizleri bekliyor.

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

Menfez Nedir ve Nerelerde Kullanılır? #6133

19 Eki 2021

Menfez Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Menfezler günlük hayatmızda hep karşımıza çıksalar da ihtiyacımız olana kadar tam olarak ne işe yaradıklarını ve nasıl kullanıldıklarını bilemeyebiliriz. Bu yazımızda sizlere menfezleri daha yakından tanıtacağız.
Dolgu Macunu Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Uygulanır? #1569

30 Eki 2020

Dolgu Macunu Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Uygulanır?

Dolgu macunu, çeşitli malzemelerdeki delikleri ve boşlukları doldurup eşit bir yüzey elde etmeye yarayan malzemelerdir. Ahşap, metal, plastik yüzeyler için macunlar olduğu gibi macunların en çok kullanıldıkları yerler ahşap kapılar ve duvarlardır.
Rozet Nedir? Ne işe Yarar? #1301

09 Eki 2020

Rozet Nedir? Ne işe Yarar?

Banyo ve mutfaklarınızda bir musluk veya batarya duvara monte ediliyorsa eğer, o bataryanın bir de sıva altı grubu denilen kısmı vardır. Sıva altı grubunun sıva üstü takımıyla bağlandığı yer daha şık ve pürüzsüz bir geçiş olması için rozet takılır.