Anasayfa » Yapı Sözlük » Dübel Nedir ve Nerelerde Kullanılması Uygundur?

Dübel Nedir ve Nerelerde Kullanılması Uygundur?

Dübel vidanın içinde döndüğü bir kılıftır. Özellikle gazbeton gibi çok delikli, hemen dağılabilen duvarlarda ve ağır malzemelerin duvara monte edilmesinde kullanılan plastik parçadır.

Paylaş :
Dübel Nedir ve Nerelerde Kullanılması Uygundur? #4623
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 2 dk, 39 sn

Dübel vidanın içinde döndüğü bir kılıftır. Özellikle çok delikli, hemen dağılabilen duvarlarda ve ağır malzemelerin duvara monte edilmesinde kullanılan plastik parçadır. Tarihte ilk dübeller ahşaptan yapılmıştır.

Dübelin içinde vidanın rahatça hareket etmesi için dişleri vardır. Dışında ise dübelin çekmeyle dışarı çıkmasını engelleyen diken benzeri kancalar vardır. Bu kancaların duvara batması sayesinde daha sağlam bir montaj yapmış olursunuz. Aksi takdirde yani dübel kullanmazsanız vidayı duvar içinde hareket ettiremeyeceğiniz için montajı çiviyle yapmanız gerekir. Çivinin yüzeyi de çıkıntılı olmadığı için çok kolayca delikten çıkar. Bu yüzden sağlam bir montaj gerçekleştiremezsiniz.

Dübel Nerelerde ve Nasıl Kullanılır?

Dübel özellikle gazbeton gibi yumuşak yani çabuk parçalanan duvarlarda kullanılmalıdır. Duvara ağır bir ürün veya asla yerinden oynamaması gereken bir ürün sabitlemeniz gererkirse yine kullanılması kesinlikle gereklidir. Ayrıca duvara montajda vidanın kullanılacağı her işlemde dübel kullanılmalıdır. Çünkü vidanın ilerleyebilmesi için kendi üstündeki dişlere denk gelecek bir yola ihtiyacı vardır. Satın alırken dübelin ve vidanın ölçülerinin birbirleriyle uyumlu olmasına dikkat edin.

Dübeli yerleştirmek için duvarda öncelikle bir delik açmak gerekir. Delik kesinlikle dübelden büyük olmamalıdır. Eğer delik çok büyük olursa dübel içinde hareket eder ve işlevini yerine getiremez. Bu yüzden doğru boyuttaki delik darbeli matkap yardımıyla açılır. Daha sonra dübel bu deliğe yerleştirilir. Monte edilecek ürün vida yardımıyla monte edilir. Vida bir tornavida veya şarjlı matkap kullanılarak sıkılır ve gevşetilir. Daha detaylı bilgi için “Takım Çantası ve İçinde Olması Gereken El Aletleri Çeşitleri” başlıklı yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Dübeli sökmek, yerleştirmekten çok daha zor olduğu için yerini seçerken son derece dikkatli olmanız işinizi kolaylaştıracaktır. İşlevi gereği, vidayı ve monte edilen ürünü güvenli bir şekilde tutması gerektiği için dübelin duvardan kolayca sökülmemesi gerekir. Bu yüzden dış tarafında dikenler/kancalar bulunur.

“Dübel Nedir ve Nerelerde Kullanılması Uygundur?” başlıklı yazımız umuyoruz ki sizin için yeterince açıklayıcı olmuştur. Bu yazımızı beğendiyseniz benzer yazılarımız ve farklı kategorilerdeki yazılarımız için Yapıyorum Blog‘u ziyaret edebilirsiniz. Bu ve diğer yazılarımızda bahsettiğimiz ürünleri en uygun fiyata satın almak için ise sizi Yapılır‘e bekliyoruz.

Yorumlarınız bizim için çok değerli. Görüş, düşünce ve yazımıza eklemek istediklerinizi aşağıya yorum kısmına yazabilirsiniz. Unutmayın yorumlarınızla hem bize hem de diğer okuyucularımıza yardımcı olabilirsiniz.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (2)

🤗

Pratik (1)

😏

Detaylı (0)

🤓

Zekice (0)

🤠

Yol Gösterici (1)

🤩

Yenilikçi (0)

😜

Eğlenceli (0)

😲

Şaşırtıcı (0)

Yazar Hakkında

Yapılır

Yapılır

Yaşam alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve özgün tasarımlı yapı malzemeleri Yapılır'da! Banyo mobilyalarından lavabo ve klozete, seramikten batarya ve musluklara uzanan geniş bir çeşitlilik sunan online mağazamız, her bütçeye ve zevke uygun ürünlerimiz ile sizleri bekliyor.

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

Tornavida Nedir ve Tornavida Çeşitleri Nelerdir? #5852

12 Eki 2021

Tornavida Nedir ve Tornavida Çeşitleri Nelerdir?

Tornavida; bir vidayı sıkmak ve gevşetmek için kullanılan el aletidir. Tornavidanın ucu vidanın kafasına bir anahtar gibi uyar. Bu sayede vida tornavidanın ucundan kaçmadan vida sıkılır ya da gevşetilir.
Sessiz Boru Nedir ve Nerelerde Kullanılır? #7781

08 Mar 2022

Sessiz Boru Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Sessiz borular hayatımızı kolaylaştıran ve rahatlık sağlayan tesisat elemanlarından biridir. Bu yazımızda bu boruların nerede ve nasıl kullanılabileceğini anlatırken nasıl üretildiklerine de değineceğiz.
Somun Adaptörü Nedir ne Nasıl Kullanılır? #3867

19 May 2021

Somun Adaptörü Nedir ne Nasıl Kullanılır?

Somun adaptörü çok faydalı bir el aleti adaptörüdür diyebiliriz. Fakat somun adaptörü tam olarak nedir, nasıl çalışır ve ne işe yarar? Bu soruların detaylı cevapları için bu yazımızı okuyabilirsiniz.