Anasayfa » Duroplast ve Thermoplast nedir ve farkları nelerdir?

Duroplast ve Thermoplast nedir ve farkları nelerdir?

Duroplast ve Thermoplast, gündelik hayatta çeşitli ambalaj ve oyuncak üretiminde kullanılmasının yanı sıra; klozet kapaklarında yaygın olarak kullanılan plastik polimer kökenli malzemelerdir.

Paylaş :
Duroplast ve Thermoplast nedir ve farkları nelerdir? #9719
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 3 dk, 35 sn

Duroplast ve Thermoplast, gündelik hayatta çeşitli ambalaj ve oyuncak üretiminde kullanılmasının yanı sıra; klozet kapaklarında yaygın olarak kullanılan plastik polimer kökenli malzemelerdir.

Duroplast Nedir?

Duroplast sentetik bir reçine olan bakalit ve cam elyafı gibi liflerin karışımı ile elde edilen, ısıyla sertleşen bir çeşit plastiktir. Birçok küçük molekülün birleşmesiyle oluşan polimerlerin düzeni malzemenin niteliklerini de belirler.

Duroplast’ın Nitelikleri

Hafif ve güçlü bir malzeme olmasına ek olarak Duroplast, presle kolayca şekillendirilebilmesi sebebiyle Doğu Almanya’da otomobillerin gövde panellerinde yapımında kullanılanılıyordu. Aynı zamanda Duroplastı güçlendirmek için katkı olarak konulan elyaflar tekstil endüstrisindeki atık liflerden de üretilebildiğinden, döngüsel ekonomiye katkı sağlayan bir malzemedir.

Duroplastın Şekillendirilmesi

İkinci kez ısıya maruz bırakıldığında Duroplast polimerini oluşturan moleküler zincirlerin arasındaki güçlü bağdan dolayı malzemenin şeklini değiştirmek mümkün olmamaktadır. Bir kez şekillendirildikten sonra ikinci kez yüksek ısıya maruz kalan Duroplast, korozyona uğrar. Bu kimyasal özelliğin getirdiği dayanıklılıktan dolayı malzeme duro (durable/dayanıklı)- plast(ik) olarak adlandırılmıştır.

Thermoplast Nedir?

Duroplast gibi Thermoplast da bir plastik polimerdir. Isıtıldığında eriyen soğuduğunda sertleşen polimer reçinelerden üretilir. Molekül zincirlerinin düzenleri farklı olduğundan Duroplasttan farklı fiziksel ve kimyasal özellikleri vardır.

Thermoplast ve Duroplast Farkı

Thermoplast ve Duroplast malzemelerinin en büyük farkı ısıya karşı gösterdikleri tepkidir. Molekül zincirlerinin düzenleri farklı olduğundan Thermoplastın Duroplasttan farklı fiziksel ve kimyasal özellikleri vardır. Duroplast, Thermoplast’ın aksine yalnızca bir kez eritilebilir. En önemli farkı Thermoplast tekrar tekrar işlenebilip, geri dönüştürülebilirken; duroplastın bir kere işlenebilmesi ve geri dönüşümünün mümkün olmamasıdır. Duroplast klozet kapaklarından daha az sert olmasına rağmen dış kuvvetlere karşı hem elastik özellikte hem de oldukça dayanıklıdır.

Duroplast Klozet Kapakları

Duroplast ve Thermoplast
Duroplast klozet kapağı

Sertleştiğinde dayanıklı hale gelen Duroplastın en önemli avantajı sağlamlığıdır. Diğer malzemelerden yapılan klozet kapaklarıyla kıyaslandığında yüzey sertliği bakımından öne çıkan Duroplast klozet kapakları, çizilmeye karşı dayanıklılığından dolayı mikroorganizmaları barındıramayacak kadar gözeneksiz bir yüzeye sahip olması ve aynı sebeple kolay temizlenebilmesi açısından banyoda hijyeni sağlamaya yardımcı olur.

Duroplast ve Thermoplast
Thermoplast klozet kapağı

Thermoplast klozet kapakları

Thermoplast klozet kapaklarının kimyasal yapısından kaynaklanan yüzey pürüzsüzlüğüne ek olarak, poliolefin termoplastik klozet kapakları herhangi bir reaksiyona girmediğinden, mikroorganizmaların barınmasına olanak vermeyen bir malzemedir. Elastik yapısı nedeniyle kırılmaz ve neredeyse zarar görmez. Zarar görse bile geri dönüşümü mümkün olduğundan çevre dostu bir malzemedir. Thermoplast klozet kapakları, Duroplast klozet kapaklarına kıyasla daha uygun fiyatlıdır.

Sizin Seçiminiz Hangisi?

Klozet kapağı seçimiyle ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz ”Klozet Kapağı Nedir ve Nasıl Seçilir?” ve ”Klozet Seçimi Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmeli?” yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Yazımızda yaygın olarak kullanılan klozet kapağı malzemelerini açıklamaya çalıştık. Siz hangisini tercih edeceğinizi yorumlara yazarak diğer okuyucularımıza yardımcı olabilirsiniz.

Umuyoruz ki “Duroplast ve Thermoplast nedir ve farkları nelerdir?” başlıklı yazımızı açıklayıcı bulmuşsunuzdur. Benzer yazılarımız için Yapıyorum Blog‘u ziyaret edebilirsiniz. Blogumuzda bunun gibi, yapı ürünleri ile ilgili veya başka konularla ilgili açıklayıcı yazılar bulabilirsiniz. Bu yazımızda ve diğer yazılarımızda bahsettiğimiz ürünleri uygun fiyatlarla satın almak içinse online mağazamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlarınız bizim için çok değerli. Yazılarımızla ilgili sorularınızı ve önerilerinizi aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz. Yorumlarınızla gelecek yazılarımızın konularını da belirleyebilirsiniz.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (3)

🤗

Pratik (3)

😏

Detaylı (1)

🤓

Zekice (1)

🤠

Yol Gösterici (9)

🤩

Yenilikçi (0)

😜

Eğlenceli (1)

😲

Şaşırtıcı (0)

Yazar Hakkında

Yapılır

Yapılır

Yaşam alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve özgün tasarımlı yapı malzemeleri Yapılır'da! Banyo mobilyalarından lavabo ve klozete, seramikten batarya ve musluklara uzanan geniş bir çeşitlilik sunan online mağazamız, her bütçeye ve zevke uygun ürünlerimiz ile sizleri bekliyor.

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

Vintage Banyo Dekorasyon İpuçları #11091

13 Eyl 2023

Vintage Banyo Dekorasyon İpuçları

Vintage eşyalar son yıllarda giderek daha popüler hale geldi. Evinizi vintage bir tarzda tasarlamak ve dekore etmek çok zor ve zahmetli olmamakla birlikte genellikle eski bir döneme ait mobilyalar, aksesuarlar ve renk paletlerini birleştirerek evinizde vintage bir atmosfer sağlayabilirsiniz. Özellikle çok zaman geçirdiğimiz banyolarda vintage bir atmosfer sağlamak ise evin diğer odalarına kıyasla çok daha kolay. Geçmişin zamansız tasarımına ve cazibesine banyonuzda yer vererek bir vintage banyo yaratabilir ve uzun ve yorucu bir günün ardından rahatlamak için harika bir ortam yaratabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere çok farklı alt dallara ayrılan vintage tasarım stili ile banyonuzu sıkıcı göstermeyen ve tarzınızı yansıtan bir ortam için bazı dekorasyon ipuçlarından bahsedeceğiz.
Ankastre Batarya ve Aplike Batarya Arasındaki Farklar #7588

02 Şub 2022

Ankastre Batarya ve Aplike Batarya Arasındaki Farklar

Ankastre batarya ve aplike bataryaların kullanımları aynı olsa da montajları birbirinden çok farklıdır. Ankastre bataryaların büyük bölümü sıva altındadır, bu tür bataryalar daha düz yüzeylere ve minimal tasarımlara sahip olurlar. Aplike bataryaların tamamı sıva üstündedir, tanıdığımız her zaman rastladığımız geleneksel bataryalar aplike bataryalardır. . Bahsettiğimiz bataryalar arasındaki fark daha çok estetik açıdandır. Bu yazımızda sizlere iki batarya çeşidi arasındaki farkları, avantajları ve dezavantajları anlatacağız.
Banyonuzu Daha Güvenli Hale Getirmek için Neler Yapabilirsiniz? #10552

21 Haz 2023

Banyonuzu Daha Güvenli Hale Getirmek için Neler Yapabilirsiniz?

Banyo; kaygan ve ıslak zemini, sert yüzeyleri ve keskin kenarlara sahip mobilyaları ile evdeki en tehlikeli odalardan birisi olarak sayılabilir. Banyoda yaşanan kazalar küçük yaralanmalara sebep olabileceği gibi ölümcül de olabilir. Bu yüzden banyoda konu güvenlik olduğunda özel önlemlerin alınması gerekir. Bu güvenlik önlemlerini almak ise çok pahalı ve zahmetli değildir. Önlemlerinizi alarak sizin ve sevdiklerinizin başına gelebilecek birçok kazayı önlemiş olursunuz. Bu yazımızda banyonuzu daha güvenli hale getirmek için uygulayabileceğiniz bazı pratik çözümlerden bahsedeceğiz.