Anasayfa » Duş Başlığı Nasıl Seçilir? Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Duş Başlığı Nasıl Seçilir? Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Banyonuzda değişiklik yapmaya karar verdiniz. Bunun en kolay ve hızlı yollarından biri yeni bir duş başlığı satın almak ve monte etmek.

Paylaş :
Duş Başlığı Nasıl Seçilir? Nelere Dikkat Etmeliyiz? #1021
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 6 dk, 35 sn

Banyonuzda değişiklik yapmaya karar verdiniz. Ama çok iş çıkmasını ve banyonuzun birkaç günlüğüne de olsa iptal olmasını istemiyorsunuz. Bunun en kolay ve hızlı yollarından biri yeni bir duş başlığı satın almak ve monte etmek.

Biraz araştırınca göreceğiniz gibi piyasada birçok farklı duş başlığı var: farklı fonksiyonlar, farklı akış çeşitleri, farklı basınçlar. Peki bütün bu seçenekler arasından sizin için en uygun olanı hangisi? Seçiminizi neye göre yapmalısınız? Bu yazımızda sizlere doğru duş başlığı seçmenin yollarını anlatacağız.

Kullanım Şekline Göre Duş Başlıkları

El Duşları

El duşları, banyo bataryalarına bir hortumla bağlanan ve suyu istediğiniz kısma yönlendirmenize ve tutmanıza yarayan araçlardır. El duşlarının olmadığı banyolar tabii ki vardır fakat el duşlarının ne kadar fonksiyonel olduklarını da inkar edemeyiz.

Tema Nero Duş Başlığı
Tema Nero Duş Başlığı

El duşlarının piyasada tek fonksiyonlu olanları bulunabildiği gibi iki fonksiyonlu, üç fonksiyonlu ve daha çok fonksiyonlu çeşitleri de bulunabilir. Eğer duşta masaj hissini seviyorsanız seçim yaparken çok fonksiyonlu el duşlarını tercih edebilirsiniz. Farklı akış çeşitleri sabah duşlarınızda sizi ayıltmaya ve canlandırmaya yardımcı olabilir.

El duşlarını askıyla veya duş kolonlarıyla kullanırsanız el duşunu istediğiniz yere asabilirsiniz. Eğer yükseğe asarsanız el duşunuzu bir tepe duşu gib kullanabilirsiniz. El duşlarının da zaten en iyi yönü budur; çok yönlü kullanılabilmeleri.

El duşlarını çocukları, yaşlı insanları ve hatta evcil hayvanlarınızı yıkamak için kullanabilirsiniz. Bu çeşit başlıklar duşun her kısmına ulaştığı için duşunuzu temizlerken de çok yararlı olacaktır. Bunun yanında el duşu satın alırken el duşunun halihazırdaki batarayanızla, duş gagasıyla ya da duş hortumuyla uyumlu olup olmamasına çok dikkat etmelisiniz. Yapılır’da birçok el duşunu uygun fiyatlarla bulabilirsiniz.

Tepe Duşları

Tepe duşu, direkt olarak duvara veya tavana monte edilen genelde el duşundan daha geniş bir yüzeye sahip olan ve sabit olan duş başlıklarıdır. Başlığın açısı çoğunlukla değiştirilebilir, bu da duşu boyunuza veya zevkinize göre ayarlamanıza yarar.

Yıkanmak için küvet yerine duşu tercih etmek lüksten vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Tam tersine birçok lüks duş başlığı seçeneği bulabilirsiniz. Mesela yağmur akışına sahip tepe duşları size spa deneyimi yaşatabilir. Suyu hem geniş yüzeyiyle vücudunuzun her kısmına eşit yayacaklar hem de suyu yumuşattaıkları için sizi rahatlatarak günün stresini atmanıza yardımcı olacaklar.

Tepe duşuna halihazırda sahip değilseniz, tepe duşu takmak için tepe duşunun monte edileceği yere göre tesisatın duvar içine veya tavana döşenmesi gerekebilir. Eğer bu şekilde bir kırma-dökme işi çıkmasını istemezseniz size duş kolonlarını ve duş setlerini önerebiliriz.

Duş Kolonları ve Duş Sistemleri

Hansgrohe Duş Başlığı
Hansgrohe Crometta S240 Reno Duş Kolonu

Duş başlığı seçerken ihtiyaçlarınızı doğru belirlemek çok önemlidir. Eğer çok yönlü, çok fonksiyonlu ve özellikli bir sistem tercih ediyorsanız duş kolonları tam size göre. Duş kolonları hem tepe duşu hem batarya hem de el duşu içeren takımlardır. Genelde bataryanın çıkış ucuna el duşu bağlıdır. Tepe duşu bataryaya bağlı olan tesisatın ucunda yer alır. El duşu da genelde bu boruya asılabilir böylece istenilen bölgeye su akışı sağlanır.

Duş kolonlarının sade ve klasik olanlarının yanında gelişmiş olan modelleri de mevcuttur. Bunlara duş sistemi denir. Duş sistemleri banyonuza şıklık katmalarının yanısıra masaj özelliğine sahip olanları da vardır ve birden çok fonksiyona sahiptirler. Yani hem el duşu hem tepe duşu hem de bazı modellerde çıkış gagası bulunmaktadır. Duş sistemi modellerini incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Tasarruf Açısından Doğru Duş Başlığı Seçimi

Piyasada bir sürü duş başlığı bulabilirsiniz.: tepe duşları, el duşları, duş kolonları. Çeşit çeşit markalar en kullanışlı, en rahatlatıcı ve en şık duş başlıklarını üretmek için birbirleriyle yarışıyorlar. Fakat günümüzün en büyük problemlerinden biri su tasarrufu. Bu yüzden bir armatür hatta herhangi bir bataryayı seçerken dakikada kaç litre harcadığını araştırmak ve seçimi buna göre yapmak önemlidir.

Normal bir batarya dakikada 14 litreye kadar su tüketebilir. Fakat su tasarruflu bataryalar bunu dakikada 5 litreye kadar düşürebilirler. Bu da hem çevre için hem de sizin bütçeniz için iyi bir haber.

Su tasarrufu yapmak için dahili perlatöre sahip bataryalar arasından seçiminizi yapabilirsiniz veya siz bir perlatör takabilirsiniz. Bu arada perlatörün ne olduğunu öğrenmek için bu yazımızı okuyabilirsiniz. Fakat tabii ki bir duş başlığına veya ankastre bataryaya sahip bir armatüre sizin perlatör takmanız pek mümkün olmayacaktır. Bu yüzden markaların özel geliştirdikleri hem su tasarrufu sağlayan hem de suya hava kattığı için basıncından da ödün vermeyen duş başlığı seçenekleri arasından seçiminizi yapabilirsiniz.

Akış Çeşitlerine Göre Duş Başlıkları

Doğru duş başlığı
Doğru duş başlığının canlandırıcı etkisi

Duş; sağlık ve hijyen sağlamanın yanında canlanma ve rahatlama da sağlamalıdır. Uzun bir günün ardından sakinleşmek için geniş yüzeyli ve yağmur akışına sahip tepe duşunuzla veya masaj özelliğine sahip duş sisteminizle sakinleşip, rahatlayabilirsiniz. Veya çeşitli akış türleriyle yine vücudunuza masaj yapan el duşlarıyla sabahları güne daha dinç başlayabilirsiniz.

Birden çok fonksiyona sahip el duşlarında suyun basıncını ve akış şeklini genelde üstündeki diski çevirerek veya Hansgrohe Select serisinde olduğu gibi üstlerindeki bir düğme yardımıyla değiştirebilirsiniz. Hansgrohe ürünleri çeşitli akış türlerine sahip ürünleriyle size eşsiz bir su deneyimi yaşatırken su tasarrufu yapmayı da ihmal etmez.

Hangi Duş Başlığını Satın Alacaksınız?

Bu yazımızda sizlere birçok farklı duş başlığını anlattık. Artık karar sizin. Hangi ürünü almaya karar verdiğinizi veya beğendiğinizi aşağıya yorum olarak bırakırsanız belki diğer okuyucularımıza da yardımcı olabilirsiniz.

Duş Başlığı Nerede Satılır?

Yazımızı okudunuz ve artık kendiniz için doğru olan duş başlığını seçmeye hazırsınız. Bunun için en uygun yerler yapı marketleri olacaktır. Birçok ürün çeşidini olduğunuz yerden incelemek, en uygun fiyata satın almak ve satın aldığınız ürünlerin kapınıza kadar teslim edilmesi için en uygun adres; Yapılır.

Umuyoruz ki duş başlığı seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlattığımız yazımızı faydalı bulmuşsunuzdur. Diğer yazılarımızı okumak için blogumuzun geri kalanını ziyaret edebilir, yorumlarınızı aşağıya bırakabilir veya info@yapilir.com e-mail adresine yollayabilirsiniz.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (1)

🤗

Pratik (1)

😏

Detaylı (0)

🤓

Zekice (0)

🤠

Yol Gösterici (6)

🤩

Yenilikçi (0)

😜

Eğlenceli (0)

😲

Şaşırtıcı (0)

Yazar Hakkında

Yapılır

Yapılır

Yaşam alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve özgün tasarımlı yapı malzemeleri Yapılır'da! Banyo mobilyalarından lavabo ve klozete, seramikten batarya ve musluklara uzanan geniş bir çeşitlilik sunan online mağazamız, her bütçeye ve zevke uygun ürünlerimiz ile sizleri bekliyor.

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

En Çok Aranan Banyo Aksesuarları #11864

23 Şub 2024

En Çok Aranan Banyo Aksesuarları

Banyo aksesuarlarınızı değiştirerek banyonuzu daha işlevsel hale getirirken istediğiniz tarzı da kolayca yakalayabilirsiniz.
Hüppe Markasını Neden Tercih Etmelisiniz? #7145

08 Oca 2022

Hüppe Markasını Neden Tercih Etmelisiniz?

Hüppe markası yer süzgeci ve duşakabin denince tüm dünyadaki tüketicilerin ilk aklına gelen markalardandır. Alman banyo markası; üstün kalitesi, güvenli ürünleri ve fonksiyonelliği ile bilinmektedir. Piyasada benzer ürünleri satan başka markalar da bulunmaktadır fakat Hüppe banyoya bakış açınızı değiştirecek bir markadır. Bu yazımızda neden diğer markaları değil de Hüppe markasını tercih etmeniz gerektiğini detaylı bir şekilde anlatacağız.
Dyo Markasını Neden Tercih Etmelisiniz? #5137

14 Ağu 2021

Dyo Markasını Neden Tercih Etmelisiniz?

Günümüzde piyasada neredeyse onlarca farklı boya markası var. Bunların arasından Dyo markasını ayıran özellikler nedir? Yazımızda bu soruyu cevaplıyoruz.