Anasayfa » Satın Alma Rehberi » Eviye Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Eviye Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bu yazımızda eviye seçiminizi kolaylaştırmak için karar vermeniz gereken farklı özellikleri ayrı başlıklar altında inceleyeceğiz. Bu başlıklar altında farklı seçimlerin pozitif ve negatif yönlerini açıklayarak karar vermenizi kolaylaştıracağız. Yazımızın sonunda nasıl bir eviyeye ihtiyacınız olduğunu biliyor olacaksınız.

Paylaş :
Eviye Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir? #5670
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 6 dk, 1 sn

Mutfakta en çok kullanılan ürünlerden olan eviye, bir tür lavabodur. Yani bataryadan akan suyu biriktirmenize veya atık sudan kurtulmanıza yardımcı olan bir mutfak elemanıdır. Eviyeler banyo lavabolarına göre daha büyüktür çünkü eviyelerin içinde bulaşık ve meyve-sebze gibi gıdalar yıkanır. Bu yüzden mutfakta, banyo lavabosundan daha geniş bir hacme ihtiyaç duyulur.

Eviye ihtiyacı; kullanıcının tercihlerine, evde yaşayan kişi sayısına ve hatta kültüre göre bile değişebilir. Mesela kalabalık bir ailede daha çok yemek yapıldığı için daha büyük tencerede yemek pişer. Bu yüzden daha büyük bir eviyeye ihtiyaç duyulur. Bunun yanında dediğimiz gibi eviye ihtiyacı kültüre göre bile değişebilir. Mesela Ortodoks Yahudiler et ve süt ürünlerini aynı anda yemezler. Bu iki gıdayı karıştırmamak için et ve et bulaşmış ürünler için bir eviye, ve süt ve süt ürünleri için ayrı bir eviye kullanırlar.

Bu yazımızda eviye seçiminizi kolaylaştırmak için karar vermeniz gereken farklı özellikleri ayrı başlıklar altında inceleyeceğiz. Bu başlıklar altında farklı seçimlerin pozitif ve negatif yönlerini açıklayarak karar vermenizi kolaylaştıracağız. Yazımızın sonunda nasıl bir eviyeye ihtiyacınız olduğunu biliyor olacaksınız.

Eviye Malzeme Seçimi

Birçok farklı zevke ve tercihe göre farklı malzemelerden üretilmiş eviyeler piyasada mevcuttur. Bu bölümde sizlere paslanmaz çelik, porselen, granit kompozit ve dökme demir eviyelerden bahsedeceğiz.

Granit Eviyeler

En çok karşılaştığımız eviyeler paslanmaz çelikten üretilmektedirler. Bu tür eviyelerin temizlenmesi çok kolaydır. Paslanmaz çelik eviyeler dayanıklı, uygun fiyatlı ve hafiftirler. Özellikle sık kullanılan ve kolay temizlenmesi gereken yerlerde tercih edilirler.

Porselen Eviyeler

Porselen eviyeler son derece şıktırlar. Fakat bakımları ve temizlikleri paslanmaz çelik eviyelere göre daha karmaşıktır. Fiyatları da paslanmaz çelik eviyelere göre daha yüksektir. Fakat özellikle son dönemlerde çok moda olan önü açık olan çeşitleri mutfağınıza rustik bir hava katar ve mutfağınızın değerini arttırır.

Granit Kompozit Eviyeler

Granit kompozit eviyeler genelde reçine katılmış granitten üretilirler. Çoğunlukla %80 granit ve %20 reçinden oluşurlar. Gözeneksiz bir yüzey oluştururlar. Dayanıklıdırlar ve granit kompozit; çizilmelere, ufalanmaya ve renk bozulmasına karşı direnç göstererir.

Dökme Demir Eviyeler

Dökme demir eviyeler de görüntü olarak porselen eviyelere benzerler. Çok şıktırlar fakat hem ağırdırlar hem de çizilmelere ve çapaklanmalara yatkındırlar. Bu tür eviyeler de mutfağınıza daha rustik bir hava katar.

Eviye Montaj Şekli

Eviyeler de banyo lavaboları gibi tezgaha birçok farklı şekilde monte edilebilmektedirler. Bu montaj şekilleri kullanıcının tezgahında nasıl bir his ve görüntü istediğine göre değişmektedir. Banyo lavaboları ile ilgili ayrıntılı bilgi için “Lavabo Seçimi Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmelidir?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Tezgah Altı Eviyeler

Mutfak tezgahlarının alt yüzeyine monte edilen ve böylece birleşim noktası gözükmeyen eviyelerdir. Eviyenin armatür deliği ortada olmadığı için armatür/batarya tezgaha takılır. Tek parça tezgah görüntüsünü sevenler için idealdir. Temizliği kolaydır, fazla sular direkt olarak eviyeye aktarılabilir. Fakat tezgah altı eviyenin takılacağı yüzeyin tek parça ve taş veya mermer olması en ideali olacaktır. Çünkü birleşme noktasının su almaması önemlidir bu da en güvenli şekilde taş tezgahlarda sağlanılabilir.

Tezgâh Üstü Eviyeler

Mutfak tezgahlarının üstüne yerleştirilen eviyelerdir. Eviyenin kenar kısmı tezgahın üstünde kalır. Temizliği kolaydır fakat tezgah altı eviyelerin aksine fazla suyu eviyeye aktarmak daha zordur. Tezgah altı eviyelere göre yerleştirilmeleri daha kolaydır ve tezgah olarak daha fazla seçeneğe sahip olursunuz. Çünkü birleşme yeri eviye tarafından kapandığı ve suya dayanıklı hale geldiği için suya dayanıklı bir ahşap bile tercih edebilirsiniz.

Çiftlik Eviyesi

Büyük, eski tip eviyelerdir. Burada amaç kesinlikle eviyeyi ilgi odağı haline getirmektir. Son derece şık dururlar ve derin oldukları için daha büyük hacme ihtiyaç duyulan mutfaklarda tercih edilirler. Sadece yanları ve arka kısmı tezgah altında kalır, eviyenin önü açıktadır. Böylece eviyenin ağırlığının bir kısmı da tezgah altındaki dolaplar tarafından taşınır.

Tezgahla Birleşik Eviye

Eviyeyle tezgahın arasında birleşim yeri olmayan veya birleşim noktası görülemeyen tezgah çeşitleridir. Tezgahla eviye genelde aynı malzemeden olur veya öyle görünürler. Tezgahta hiç birleşim noktası olmadığı için bütüncül bir görüntü oluşur ve bu yüzden de son derece hijyeniktir. Çünkü bakteri ve mikroorganizmaların üreyebileceği girintiler yoktur.

Hazne Sayısına Göre Eviye Seçimi

Birden çok hazneye sahip eviyeler organizasyonu kolaylaştırırlar, tabii ki tezgahınızda yeterli yere sahipseniz. Bu yüzden piyasada hem çeşitli şekillerde hem de farklı sayıda hazne çeşitlerine sahip eviyeler bulabilirsiniz.

Piyasada tek veya çift gözlü eviyeleri bulabilirsiniz. Bunun yanında piyasada az da olsa 3 hazneli eviye de vardır. Bunların genelde bir tanesi çöp öğütme için ayrılmıştır. Çok hazneli eviyeler mutfakta kolaylık ve organizasyon sağlasa da herkesin tezgahında bu kadar yer olmayabilir. Bu yüzden tek hazneli eviyeler de normal mutfaklar için gayet yeterli bir seçimdir.

Damlalık

Damlalık, bulaşıkların kurutulduğu alandır. Genelde eviyeyle birleşik olurlar. Fakat piyasada hem damlalıklı hem de damlalıksız eviye çeşitleri bulabilirsiniz. Damlalıklar ne kadar faydalı olsa da tezgahınızda yer kaplarlar. Bu yüzden veya görsel olarak daha sade bulduğunuz için damlalıksız eviyeleri de tercih edebilirsiniz. Bunun yanında damlalıklı eviyeler genelde her iki yönde de üretilirler. Yani eviyenizin damlalığını sağda veya solda tercih edebilirsiniz.

Umuyoruz “Eviye Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?” başlıklı yazımız aklınızdaki soruları cevaplamıştır. Bu ve benzeri tüm yazılarımıza Yapıyorum Blog‘dan ulaşabilirsiniz. Eminiz ki blogumuzdaki onlarca içeriğimiz arasından ilginizi çekecek başka yazılar da bulacaksınız. Yazılarımızda bahsettiğimiz tüm ürünlere de Yapılır üzerinden güvenle ve uygun fiyatlarla ulaşabilirsiniz.

Yorumlarınız bizim için çok kıymetli. Görüş, öneri ve gelecek yazılarımız için fikirlerinizi aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz. Bırakacağınız yorumlar hem bizim için hem de diğer okurlarımız için faydalı olacaktır.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (0)

🤗

Pratik (0)

😏

Detaylı (3)

🤓

Zekice (0)

🤠

Yol Gösterici (0)

🤩

Yenilikçi (1)

😜

Eğlenceli (0)

😲

Şaşırtıcı (0)

Yazar Hakkında

Yapılır

Yapılır

Yaşam alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve özgün tasarımlı yapı malzemeleri Yapılır'da! Banyo mobilyalarından lavabo ve klozete, seramikten batarya ve musluklara uzanan geniş bir çeşitlilik sunan online mağazamız, her bütçeye ve zevke uygun ürünlerimiz ile sizleri bekliyor.

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

Boya Seçimi ve Boya Kartelası Kullanımı #888

04 Eyl 2020

Boya Seçimi ve Boya Kartelası Kullanımı

Boya seçimi konusunda kafanız mı karışık? Bu yazımızda size doğru boya çeşidini ve rengini seçme konusunda nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatacağız.
Gömme Rezervuar Ölçüleri #10766

23 Ağu 2023

Gömme Rezervuar Ölçüleri

Gömme rezervuarlar, banyoların daha düzenli ve şık görünmesini sağlayan kullanışlı bir çözümdür. Farklı markaların ürettiği gömme rezervuarlar, çeşitli boyutlarda ve özelliklerde mevcuttur. Bu markalar arasında Vitra, Duravit, Geberit gibi sektörün önde gelen markaları bulunmaktadır. Gömme rezervuarların boyutları, genellikle duvar kalınlığına ve klozetin üzerine yerleştirileceği duvarın uzunluğuna bağlı olarak değişir. Çoğu marka, farklı boyutlarda gömme rezervuar seçenekleri sunarak kullanıcılara esneklik sağlar. Bu sayede her banyo tasarımına uygun bir gömme rezervuar bulmak mümkün olur. Bu yazımızda çeşitli gömme rezervuar markaları ve boyutları hakkında bilgi vereceğiz.
Duş Başlığı Nasıl Seçilir? Nelere Dikkat Etmeliyiz? #1021

13 Kas 2020

Duş Başlığı Nasıl Seçilir? Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Banyonuzda değişiklik yapmaya karar verdiniz. Bunun en kolay ve hızlı yollarından biri yeni bir duş başlığı satın almak ve monte etmek.