Anasayfa » Yapı Sözlük » Kontrol Kalemi Nedir, Nasıl Çalışır ve Nasıl Kullanılır?

Kontrol Kalemi Nedir, Nasıl Çalışır ve Nasıl Kullanılır?

Kontrol kalemi; bir devrenin içinden elektrik geçip geçmediğini kontrol etmek için kullanılan, tornavida görünümlü el aletidir. Genelde prizde, duyda veya elektrik panosunda elektrik olup olmadığını kontrol için kullanılır.

Paylaş :
Kontrol Kalemi Nedir, Nasıl Çalışır ve Nasıl Kullanılır? #5227
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 2 dk, 21 sn

Kontrol kalemi; bir devrenin içinden elektrik geçip geçmediğini kontrol etmek için kullanılan, tornavida görünümlü el aletidir. Genelde prizde, duyda veya elektrik panosunda elektrik olup olmadığını kontrol için kullanılır. Her takım çantasında bulunması gereken bir üründür. Takım çantasında olması gereken tüm ürünleri sıraladığımız “Takım Çantası ve İçinde Olması Gereken El Aletleri Çeşitleri” başlıklı yazımız için buraya tıklayabilirsiniz.

Kontrol Kalemi Nasıl Çalışır?

Kontrol kalemi şeffaf bir gövdeden ve tornavida uçtan oluşur. Şeffaf gövde içerisinde bir adet neon ampul, direnç ve yay bulunur. Kontrol edilen devrede eğer elektrik varsa şeffaf gövde içindeki ampul yanar ve bize devreden elektrik geçtiğini bildirir. Bu ürünün çok yüksek voltajlı yerlerde kesinlikle kullanılmaması gerekir.

Kontrol Kalemi Nasıl Kullanılır?

Kontrol kalemini doğru kullandığınız sürece kullanması çok basittir ve çok da faydalı bir alettir. Öncelikle kontrol kalemini nerenin elektriğini görmek istiyorsanız oraya dokundurmalısınız. Aynı anda da kalemin arka tarafındakı metal kısma sizin dokunmanız gerekir. Devreyi bu şekilde tamamlamış olursunuz. Eğer bir prizde elektrik olup olmadığını kontrol etmek istiyorsanız, kontrol kalemini her iki deliğe de sokmanız gerekir. Eğer denediğiniz ilk delikte elektrik yoksa sakın buna göre davranmayın. İki deliği de kontrol ettikten sonra ampul yanmıyorsa o noktada elektrik yoktur fakat kontrol kaleminin çalıştığından emin değilseniz aleti elektirik geçtiğine emin olduğunuz bir yerde deneyin. Ampul yanarsa mekanizma çalışıyordur.

Eğer bir kablodan elektrik geçip geçmediğini kontrol etmek istiyorsanız, kablonun plastik kılıfı sıyrılmış olmalıdır. Aksi takdirede kablo yalıtımlı olduğu için kontrol kalemini kullanmak işe yaramayacaktır. Görece güvenli bir el aleti olmasına rağmen kontrol kalemini kullanırken çok dikkatli olmak gerekir. Direnci bozuk ürünler kesinlikle kullanılmamalıdır.

“Kontrol Kalemi Nedir, Nasıl Çalışır ve Nasıl Kullanılır?” başlıklı yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Yazımızı beğendiyseniz çeşitli el aletleriyle ve diğer yapı malzemeleriyle ilgili yazılarımız için Yapıyorum Blog‘u ziyaret edebilirsiniz. Yazılarımızda bahsettiğimiz ürünleri uygun fiyatlarla ve güvenli bir şekilde satın almak içinse Yapılır‘ı ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlarınız bizim için çok değerli. Görüş ve önerilerinizi aşağıya yorum olarak bırakırsanız hem bize hem de diğer okuyucularımıza yardımcı olabilirsiniz.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (1)

🤗

Pratik (1)

😏

Detaylı (2)

🤓

Zekice (0)

🤠

Yol Gösterici (1)

🤩

Yenilikçi (0)

😜

Eğlenceli (0)

😲

Şaşırtıcı (0)

Yazar Hakkında

Yapılır

Yapılır

Yaşam alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve özgün tasarımlı yapı malzemeleri Yapılır'da! Banyo mobilyalarından lavabo ve klozete, seramikten batarya ve musluklara uzanan geniş bir çeşitlilik sunan online mağazamız, her bütçeye ve zevke uygun ürünlerimiz ile sizleri bekliyor.

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

Zımpara Nedir? Zımpara Seçimi Nasıl Yapılır? #2676

17 Şub 2021

Zımpara Nedir? Zımpara Seçimi Nasıl Yapılır?

Zımpara işlemi, zımparanın üzerindeki kumların büyüklüğüne göre yüzeyi aşındırmak veya cilalamak için kullanılabilir. Ayrıntılı bilgi yazımızın devamında.
Paçavra Nedir ve Nerelerde Kullanılır? #5741

21 Eyl 2021

Paçavra Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Paçavra tamir ve tesisat işlerinde silmek ve ovalamak için kullanılan bez parçasıdır. Tamir ve benzeri işlerde paçavra; temizlik için, yağlama için ve hatta sürtünme kazanarak bir elemanı kavramak için kullanılabilir. Paçavra olarak kullanılacak bez genelde daha büyük bir kumaşın artık parçasıdır ya da eski ve yıpranmış bir bezdir.
Hilton Banyo Nedir? #9121

20 Eyl 2022

Hilton Banyo Nedir?

Hilton banyo; ismindeki banyo kelimesine rağmen bir lavabo çeşidini belirtmektedir. İsmini tanınmış otel zincirlerinden alan bu lavabo çeşidi özellikle ev ararken sıkça karşımıza çıkmaktadır. Günlük hayatınızı kolaylaştıran ve banyonuzu güzelleştiren bu lavabo çeşidini bu yazımızda yakından inceleyecek ve sizlere tanıtacağız.