Anasayfa » Yapı Sözlük » Rekor Nedir, Çeşitleri Nelerdir ve Nasıl Kullanılır?

Rekor Nedir, Çeşitleri Nelerdir ve Nasıl Kullanılır?

Tesisatla ilgili bir işiniz çıktı ve rekor diye bir malzemeden bahsedildiğini duydunuz. Peki ama rekor nedir, çeiştleri nelerdir ve nasıl kullanılır?

Paylaş :
Rekor Nedir, Çeşitleri Nelerdir ve Nasıl Kullanılır? #3131
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 2 dk, 19 sn

Tesisatla ilgili bir işiniz çıktı ve rekor diye bir malzemeden bahsedildiğini duydunuz fakat ne olduğunu bilmiyorsunuz. O zaman doğru yere geldiniz. Bu yazımızda rekor nedir, çeiştleri nelerdir ve nasıl kullanılır sorularının cevaplarını vermeye çalışacağız.

Rekor Nedir?

Rekor; tesisatta iki boruyu birleştirmeye yarayan bağlantı malzemesidir. Çoğu çeşidi yivlere sahiptir ve genelde metalden üretilirler ama plastik çeşitleri de piyasada bulunabilir. Bu bağlantı malzemesi sayesinde kaynak yapmanız gerekmez ve boruları istediğiniz zaman rekorun olduğu yerden yeniden sökebilirsiniz.

Rekor genellikle 3 parçadan oluşur. 2 parça borulara monte edilir ve ortadaki somun boruları döndürmeye gerek kalmadan birleştirmeye ve sıkıştırmaya yarar. Boruları döndürmeye gerek kalmaması çok önemlidir. Çünkü bu sayede halihazırda bağlantıları yapılmış ve uçları serbest olmayan boruları kolayca birleştirebilirsiniz. Düz borular için olduğu gibi köşeler için de dirsek şeklinde olanları vardır.

Çeşitleri

Piyasada birçok rekor çeşidi bulabilirsiniz: Farklı çaptaki boruları birleştiren, farklı malzemeden üretilmiş boruları birleştiren hatta yivleri içeride veya dışarıda olanlar. Tüm ihtiyaçlarınız için mutlaka bir çeşidi mutlaka vardır.

Nasıl Kullanılır?

Rekor monte edilmeden önce parçalarına ayrılır. Tüm parçalar ayrı ayrı temiz bir bez yardımıyla silinir. Böylece kirden ve tozdan arındırılır. Sonrasında birleştirilecek borular bir fırça yardımıyla temizlenir ve iki uca da keten veya teflon bant sarılır. Keten sararken de teflon bant sararken de en baştaki yivi boş bırakmayı unutmayın. Bu şekilde dişi ve erkek parçaların birbirlerini kavraması daha kolay olur.

Öncelikle somun benzeri parça boruya geçirilir. Daha sonra borulara takılacak olan parçalar ingiliz anahtarı yardımıyla borulara sabitlenir. Son olarak da somun iki parçayı birleştirmek için yine ingiliz anahtarı yardımıyla sıkılır.

Rekor sayesinde birleştirilen borular kalıcı olarak değil “geçici” olarak birleşirler. Yani borular istenildiği zaman sökülebilir ve temizlenip yeniden takılabilir. Bu yüzden çok önemli ve faydalı bir bağlantı parçasıdır.

Bu yazımızda sizlere çok duyulan fakat ne olduğu pek de bilinmeyen bir tesisat bağlantı parçası olan rekoru açıklamaya çalıştık. Umarız yazımızı faydalı bulmuşsunuzdur, yorum ve görüşlerinizi aşağıya bekliyoruz. Diğer yazılarımızı okumak için blogumuzu, rekor çeşitlerini görmek ve satın almak içinse Yapılır‘i ziyaret edebilirsiniz.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (9)

🤗

Pratik (9)

😏

Detaylı (1)

🤓

Zekice (1)

🤠

Yol Gösterici (9)

🤩

Yenilikçi (1)

😜

Eğlenceli (5)

😲

Şaşırtıcı (2)

Yazar Hakkında

Yapılır

Yapılır

Yaşam alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve özgün tasarımlı yapı malzemeleri Yapılır'da! Banyo mobilyalarından lavabo ve klozete, seramikten batarya ve musluklara uzanan geniş bir çeşitlilik sunan online mağazamız, her bütçeye ve zevke uygun ürünlerimiz ile sizleri bekliyor.

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

Rezervuar Nedir, Nasıl Çalışır ve Çeşitleri Nelerdir? #4955

03 Ağu 2021

Rezervuar Nedir, Nasıl Çalışır ve Çeşitleri Nelerdir?

Rezervuar en basit haliyle klozeti temizlemeye ve klozetteki atıkları pis su borularına ulaştırmaya yarayan su deşarj sistemidir. Tüm klozetlerde bir çeşit rezervuar bulunur; gömme, asma veya klozet üstü. Bu yazımızda sizlere rezervuarı ve çeşitlerini daha detaylı bir şekilde anlatacağız.
Perlatör Nedir? Ne işe Yarar? Nasıl Kullanılır? #400

22 Tem 2020

Perlatör Nedir? Ne işe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Perlatör; suya hava katmaya yarayan ve musluğun başına kolayca takılabilen bir aparattır. Su tasarruf kartuşu olarak da bilinir. Modern musluklarda genellikle dahili bir şekilde gelir. Ama perlatör musluklara sonradan da eklenebilir. Perlatörün en önemli faydaları; su tasarrufu sağlaması ve suyun verimliliğini arttırmasıdır. Bunun yanında suya hava kattığı için su köpük gibi akar ve çok zevkli […]
Cam Kazıyıcı Nedir ve Hangi Durumlarda Kullanılır? #4972

05 Ağu 2021

Cam Kazıyıcı Nedir ve Hangi Durumlarda Kullanılır?

Boya yaparken ne kadar dikkat edilse de pencere camlarına boya damlayabilir/sürünebilir ya da çoğu üründe olduğu gibi cam da üzerinde yapışkanlı etiketiyle gelir. Ayrıca özellikle ahşap camlarda cama macun sürünebilir ve bunu diğer aletlerle temizlemek zordur.