Anasayfa » Yapı Sözlük » Rekor Nedir, Çeşitleri Nelerdir ve Nasıl Kullanılır?

Rekor Nedir, Çeşitleri Nelerdir ve Nasıl Kullanılır?

Tesisatla ilgili bir işiniz çıktı ve rekor diye bir malzemeden bahsedildiğini duydunuz. Peki ama rekor nedir, çeiştleri nelerdir ve nasıl kullanılır?

Paylaş :
Rekor Nedir, Çeşitleri Nelerdir ve Nasıl Kullanılır? #3131
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 2 dk, 19 sn

Tesisatla ilgili bir işiniz çıktı ve rekor diye bir malzemeden bahsedildiğini duydunuz fakat ne olduğunu bilmiyorsunuz. O zaman doğru yere geldiniz. Bu yazımızda rekor nedir, çeiştleri nelerdir ve nasıl kullanılır sorularının cevaplarını vermeye çalışacağız.

Rekor Nedir?

Rekor; tesisatta iki boruyu birleştirmeye yarayan bağlantı malzemesidir. Çoğu çeşidi yivlere sahiptir ve genelde metalden üretilirler ama plastik çeşitleri de piyasada bulunabilir. Bu bağlantı malzemesi sayesinde kaynak yapmanız gerekmez ve boruları istediğiniz zaman rekorun olduğu yerden yeniden sökebilirsiniz.

Rekor genellikle 3 parçadan oluşur. 2 parça borulara monte edilir ve ortadaki somun boruları döndürmeye gerek kalmadan birleştirmeye ve sıkıştırmaya yarar. Boruları döndürmeye gerek kalmaması çok önemlidir. Çünkü bu sayede halihazırda bağlantıları yapılmış ve uçları serbest olmayan boruları kolayca birleştirebilirsiniz. Düz borular için olduğu gibi köşeler için de dirsek şeklinde olanları vardır.

Çeşitleri

Piyasada birçok rekor çeşidi bulabilirsiniz: Farklı çaptaki boruları birleştiren, farklı malzemeden üretilmiş boruları birleştiren hatta yivleri içeride veya dışarıda olanlar. Tüm ihtiyaçlarınız için mutlaka bir çeşidi mutlaka vardır.

Nasıl Kullanılır?

Rekor monte edilmeden önce parçalarına ayrılır. Tüm parçalar ayrı ayrı temiz bir bez yardımıyla silinir. Böylece kirden ve tozdan arındırılır. Sonrasında birleştirilecek borular bir fırça yardımıyla temizlenir ve iki uca da keten veya teflon bant sarılır. Keten sararken de teflon bant sararken de en baştaki yivi boş bırakmayı unutmayın. Bu şekilde dişi ve erkek parçaların birbirlerini kavraması daha kolay olur.

Öncelikle somun benzeri parça boruya geçirilir. Daha sonra borulara takılacak olan parçalar ingiliz anahtarı yardımıyla borulara sabitlenir. Son olarak da somun iki parçayı birleştirmek için yine ingiliz anahtarı yardımıyla sıkılır.

Rekor sayesinde birleştirilen borular kalıcı olarak değil “geçici” olarak birleşirler. Yani borular istenildiği zaman sökülebilir ve temizlenip yeniden takılabilir. Bu yüzden çok önemli ve faydalı bir bağlantı parçasıdır.

Bu yazımızda sizlere çok duyulan fakat ne olduğu pek de bilinmeyen bir tesisat bağlantı parçası olan rekoru açıklamaya çalıştık. Umarız yazımızı faydalı bulmuşsunuzdur, yorum ve görüşlerinizi aşağıya bekliyoruz. Diğer yazılarımızı okumak için blogumuzu, rekor çeşitlerini görmek ve satın almak içinse Yapılır‘i ziyaret edebilirsiniz.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (9)

🤗

Pratik (8)

😏

Detaylı (1)

🤓

Zekice (1)

🤠

Yol Gösterici (8)

🤩

Yenilikçi (0)

😜

Eğlenceli (4)

😲

Şaşırtıcı (1)

Yazar Hakkında

Yapılır

Yapılır

Yaşam alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve özgün tasarımlı yapı malzemeleri Yapılır'da! Banyo mobilyalarından lavabo ve klozete, seramikten batarya ve musluklara uzanan geniş bir çeşitlilik sunan online mağazamız, her bütçeye ve zevke uygun ürünlerimiz ile sizleri bekliyor.

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

Avuç Taşlama Makinesi Nedir ve Nerelerde Kullanılır? #5959

05 Eki 2021

Avuç Taşlama Makinesi Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Avuç taşlama makinesi özellikle metal ürünleri kesmeye, zımparalamaya ve hatta cilalamaya yarayan çok yönlü bir elektrikli el aletidir. Bu elektrikli el aleti bir motordan ve değiştirilebilen disklerden oluşur. Rahatça değiştirilebilen farklı diskler sayesinde bu makineyi birçok farklı iş için kullanabilirsiniz.
Bağlantı Kovanı Nedir ve Nerede Kulllanılır? #4151

10 Haz 2021

Bağlantı Kovanı Nedir ve Nerede Kulllanılır?

Bağlantı kovanı tekne sahiplerinin ve teknelerle ilgilenenlerin yakından tanıdığı bir tesisat elemanıdır. Bağlantı kovanı kısaca suyun tekneye veya herhangi bir deniz aracına kontrollü olarak girip çıkmasını sağlar.
Basınç Düşürücü Nedir ve Nerelerde İhtiyaç Duyulur? #3590

22 Nis 2021

Basınç Düşürücü Nedir ve Nerelerde İhtiyaç Duyulur?

Basınç düşürücü ile ilgili bilgi arıyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yazımızda basınç düşürücü nedir, nasıl çalışır ve nerelerde kullanılması gerekir sorularının cevaplarını vereceğiz.