Anasayfa » Yapı Sözlük » Duş Başlığı Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Duş Başlığı Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Duş başlığı banyoda suyu istediğiniz yere yönlendirmenizi sağlayan batarya armatürüdür. Banyo bataryası suyun sıcaklığını ve miktarını ayarlamanıza yardımcı olur. Fakat suyun çıktığı nokta ve suyun açısını, jet şeklini yönlendirdiğiniz ürün duş başlığıdır.

Paylaş :
Duş Başlığı Nedir ve Nasıl Kullanılır? #5872
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 3 dk, 2 sn

Duş başlığı banyoda suyu istediğiniz yere yönlendirmenizi sağlayan batarya armatürüdür. Banyo bataryası suyun sıcaklığını ve miktarını ayarlamanıza yardımcı olur. Fakat suyun çıktığı nokta ve suyun açısını, jet şeklini yönlendirdiğiniz ürün duş başlığıdır.

Duş Başlığı Çeşitleri Nelerdir?

El Duşu

Birçok farklı çeşit duş başlığı vardır. Bunların en bilineni ve en çok kullanılanı el duşudur. El duşu banyo bataryasına bağlı bir hortuma takılan duş başlığıdır. Neredeyse hepimizin evinde el duşu bulunmaktadır. El duşlarıyla ilgili daha detaylı bilgi için buraya tıklayarak “El Duşu Seçimi Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Etmek Gerekir?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. El duşları çok pratik ve kullanışlı duş başlıklarıdır. El duşları sayesinde suyu duşun ve hatta banyonun her yerine ulaştırabilirsiniz. Ayrıca çoğu el duşunun birçok farklı akış/jet ayarı vardır.

Tepe Duşu

Tepe duşları da başka bir duş başlığı çeşididir. Adından da anlaşılacağı gibi suyun tam tepeden akmasını sağlayan duş başlıklarıdır. Su el duşuna göre daha geniş bir alandan akar ve kullanıcıya yağmur hissi verir. Tepe duşu eğer bir duş kolonuna bağlı değilse duvar içinden bir tesisatla bataryaya bağlanır. Tepe duşlarıyla ilgili daha detaylı bilgi için buraya tıklayarak “Tepe Duşu Nedir? Ne işe Yarar?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Duş Kolonları ve Duş Sistemleri

Duş kolonları ve duş sistemleri daha gelişmiş ve birden çok duş başlığına sahip armatürlerdir. Duş kolonlarında genelde hem bir el duşu hem de tepe duşu bulunur. Duş kolonlarıyla ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayarak “Duş Kolonu Nedir ve Avantajları Nelerdir?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Duş sistemleri ise duş kolonları gibi birden çok duş başlığına sahip olmalarının yanında bu ürünlerin masaj gibi ekstra özellikleri de bulunur.

Duş Başlığı Nasıl Kullanılır?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi birçok duş başlığı çeşidi vardır ve hepsinin de kullanımı ve montajı farklıdır. En sık kullanılan duş başlıklarından olan el duşu bir duş hortumu vasıtasıyla banyo bataryasına monte edilir. El duşlarını kullanmak için kesinlikle bir duş hortumuna ihtiyaç duyarsınız. Bunun yanında sürgülü bi bar kullanarak el duşunu ufak bir tepe duşu olarak bile kullanabilirsiniz. Ayrıca sürgü sayesinde el duşunu istediğiniz yğksekliğe getirebilirsiniz.

Umuyoruz ki “Duş Başlığı Nedir ve Hangi İşlere Yarar?” başlıklı yazımızı açıklayıcı bulmuşsunuzdur. Benzer yazılarımız için Yapıyorum Blog‘u ziyaret edebilirsiniz. Blogumuzda duş başlığı gibi, tüm armatür çeşitleri ile ilgili ve başka konularla ilgili açıklayıcı yazılar bulabilirsiniz. Bu yazımızda ve diğer yazılarımızda bahsettiğimiz ürünleri uygun fiyatlarla satın almak içinse Yapılır‘ı ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlarınız bizim için çok değerli. Yazılarımızla ilgili sorularınızı ve önerilerinizi aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz. Yorumlarınızla gelecek yazılarımızın konularını da belirleyebilirsiniz.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (0)

🤗

Pratik (0)

😏

Detaylı (0)

🤓

Zekice (0)

🤠

Yol Gösterici (0)

🤩

Yenilikçi (0)

😜

Eğlenceli (0)

😲

Şaşırtıcı (1)

Yazar Hakkında

Yapılır

Yapılır

Yaşam alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve özgün tasarımlı yapı malzemeleri Yapılır'da! Banyo mobilyalarından lavabo ve klozete, seramikten batarya ve musluklara uzanan geniş bir çeşitlilik sunan online mağazamız, her bütçeye ve zevke uygun ürünlerimiz ile sizleri bekliyor.

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

Mala Nedir? Ne İşe Yarar? Mala Çeşitleri Nelerdir? #2221

06 Oca 2021

Mala Nedir? Ne İşe Yarar? Mala Çeşitleri Nelerdir?

Mala; harç ve derz sürmeye, yüzeyi düzeltmeye veya sıvaya şekil vermeye yarayan küçük el aletidir. Birçok farklı mala çeşidi vardır.
Granit Eviye Nedir ve Diğer Eviyelerden Farkı Nedir? #7882

15 Mar 2022

Granit Eviye Nedir ve Diğer Eviyelerden Farkı Nedir?

Granit eviye; günümüzde sıkça tercih edilen bir eviye çeşididir. Kuartzın güçlü bir reçineyle birleştirilmesiyle meydana gelen granit eviyeler dayanıklılıklarıyla dikkat çekmektedir. Bu yazımızda; mutfak tadilatlarında çokça bahsedilen granit eviyelerle ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz.
Klape Nedir, Ne iş Yarar ve Nerelerde Kullanılır? #3272

15 Haz 2021

Klape Nedir, Ne iş Yarar ve Nerelerde Kullanılır?

Klape özellikle pompa tesisatlarında kullanılan mekanik bir elemandır. Klape bir çekvalf türü olup sadece tek yönlü akışa izin verir. Yani kuyudan su çekmek için kullanılıyorsa kuyuya su verilemez sadece çekilebilir.