Anasayfa » Yapı Sözlük » Sentetik Tiner Nedir? Sentetik Tiner Ne işe Yarar?

Sentetik Tiner Nedir? Sentetik Tiner Ne işe Yarar?

Sentetik tiner, sentetik boya ve vernikleri inceltmek için kullanılır. Tiner, boya uygulaması yaparken daha eşit ve kolay bir uygulama yapma amacıyla boyaya katılarak ya da boyayı tamamen temizlemek amacıyla fırçalarda veya yüzeylerde direkt olarak uygulanabilir. Sentetik tiner selülozik tinere göre daha hafiftir ve daha az tahriş edicidir fakat yine de plastik bir kap yerine cam […]

Paylaş :
Sentetik Tiner Nedir? Sentetik Tiner Ne işe Yarar? #449
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 1 dk, 35 sn

Sentetik tiner, sentetik boya ve vernikleri inceltmek için kullanılır. Tiner, boya uygulaması yaparken daha eşit ve kolay bir uygulama yapma amacıyla boyaya katılarak ya da boyayı tamamen temizlemek amacıyla fırçalarda veya yüzeylerde direkt olarak uygulanabilir.

Sentetik tiner selülozik tinere göre daha hafiftir ve daha az tahriş edicidir fakat yine de plastik bir kap yerine cam veya metal bir kapta saklamak daha güvenli olacaktır. Direkt gün ışığından korunmalıdır. Bu yüzden cam şişede saklanacaksa da tam saydam olmayan bir şişe tercih edilmelidir. Cilde direkt temastan kaçınılması doğru olacaktır. Eğer tiner deriye temas ederse en kısa zamanda temas eden kısım yıkanmalıdır.

Sentetik tinerin piyasada kokusuz çeşitleri de vardır. Sentetik boya veya vernik içerisine yaklaşık %10-15 oranında eklenmesi yeterli olacaktır fakat her zaman öncelikle kullandığınız boyanın üstündeki talimatları okuyunuz.

Sentetik Tiner Nasıl Üretilir?

Sentetik tinerin üretimi aslında çok basittir. Belli oranda çözücülerin (yaklaşık %95 beyaz ispirto ve %5 toulen veya ksilen) karışıtırılmasıyla homojen bir tiner elde edilir. Fakat hem çözücülerin hem de son ürünün son derece yanıcı olması nedeniyle doğru güvenlik önlemlerinin alındığı üretim tesislerinde üretilmeleri çok önemlidir.

Bu yazımızda sizlere sentetik tineri, sentetik tinerin ne işe yaradığını ve nasıl üretildiğini anlattık. Eğer yazımızı beğendiyseniz diğer yazılarımızı buradan okuyabilirsiniz. Bunun yanonda tüm yapı malzemesi ihtiyaçlarınız için de sizleri Yapılır‘e bekliyoruz. Yazımızla ilgili yorum ve düşünceleriniz bizim için çok önemli. Bu yüzden yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıya bırakabilir veya info@yapilir.com mail adresine yollayabilirsiniz.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (1)

🤗

Pratik (9)

😏

Detaylı (0)

🤓

Zekice (0)

🤠

Yol Gösterici (4)

🤩

Yenilikçi (0)

😜

Eğlenceli (1)

😲

Şaşırtıcı (1)

Yazar Hakkında

Yapılır

Yapılır

Yaşam alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve özgün tasarımlı yapı malzemeleri Yapılır'da! Banyo mobilyalarından lavabo ve klozete, seramikten batarya ve musluklara uzanan geniş bir çeşitlilik sunan online mağazamız, her bütçeye ve zevke uygun ürünlerimiz ile sizleri bekliyor.

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

Matkap Nedir, Nasıl Çalışır ve Nasıl Kullanılır? #4839

22 Tem 2021

Matkap Nedir, Nasıl Çalışır ve Nasıl Kullanılır?

Matkap çok yönlü bir elektrikli el aletidir. Ucuna takılabilen başlıklar sayesinde duvarda delik açmaktan vida sıkmaya kadar birçok farklı işte kullanılabilir. Hatta matkaba takılan uçlar sayesinde yüzeylere zımpara bile yapabilirsiniz.
Bide Nedir? Bidenin Tarihçesi #9696

03 Şub 2023

Bide Nedir? Bidenin Tarihçesi

Bide, ilk kez 1600’lü yıllarda Fransa’da kullanılan yarı lavabo yarı klozet özelliği taşıyan genital bölge hijyeni sağlamaya yönelik tasarlanmış bir vitrifiye elemanıdır.Türkiyede kullanımı pek yaygın olmamakla birlikte, tuvalet sonrası genital bölgenin temizlenmesi işlemi için kullanılır. Bide özellikle taharet musluğunun olmadığı ülkelerde kullanılan ve temizlik için kullanılan vitrifiye ürünüdür. Bidenin Doğuşu  Adını oturuş biçiminden almış olan bide […]
Nipel Nedir? Çeşitleri Nelerdir ve Nasıl Kullanılır? #4006

01 Haz 2021

Nipel Nedir? Çeşitleri Nelerdir ve Nasıl Kullanılır?

Tesisatla biraz bile uğraşmak durumunda kaldıysanız eğer, nipel kelimesini duymuşsunuzdur. Nipel rekor ve manşon gibi bir boru bağlantı elemanıdır. İki ucu vardır ve bu sayede iki farklı boruyu birleştirmeye yarar. Genelde yivleri/dişleri dış taraftadır.