Anasayfa » Yapı Sözlük » Sentetik Tiner Nedir? Sentetik Tiner Ne işe Yarar?

Sentetik Tiner Nedir? Sentetik Tiner Ne işe Yarar?

Sentetik tiner, sentetik boya ve vernikleri inceltmek için kullanılır. Tiner, boya uygulaması yaparken daha eşit ve kolay bir uygulama yapma amacıyla boyaya katılarak ya da boyayı tamamen temizlemek amacıyla fırçalarda veya yüzeylerde direkt olarak uygulanabilir. Sentetik tiner selülozik tinere göre daha hafiftir ve daha az tahriş edicidir fakat yine de plastik bir kap yerine cam […]

Paylaş :
Sentetik Tiner Nedir? Sentetik Tiner Ne işe Yarar? #449
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 1 dk, 35 sn

Sentetik tiner, sentetik boya ve vernikleri inceltmek için kullanılır. Tiner, boya uygulaması yaparken daha eşit ve kolay bir uygulama yapma amacıyla boyaya katılarak ya da boyayı tamamen temizlemek amacıyla fırçalarda veya yüzeylerde direkt olarak uygulanabilir.

Sentetik tiner selülozik tinere göre daha hafiftir ve daha az tahriş edicidir fakat yine de plastik bir kap yerine cam veya metal bir kapta saklamak daha güvenli olacaktır. Direkt gün ışığından korunmalıdır. Bu yüzden cam şişede saklanacaksa da tam saydam olmayan bir şişe tercih edilmelidir. Cilde direkt temastan kaçınılması doğru olacaktır. Eğer tiner deriye temas ederse en kısa zamanda temas eden kısım yıkanmalıdır.

Sentetik tinerin piyasada kokusuz çeşitleri de vardır. Sentetik boya veya vernik içerisine yaklaşık %10-15 oranında eklenmesi yeterli olacaktır fakat her zaman öncelikle kullandığınız boyanın üstündeki talimatları okuyunuz.

Sentetik Tiner Nasıl Üretilir?

Sentetik tinerin üretimi aslında çok basittir. Belli oranda çözücülerin (yaklaşık %95 beyaz ispirto ve %5 toulen veya ksilen) karışıtırılmasıyla homojen bir tiner elde edilir. Fakat hem çözücülerin hem de son ürünün son derece yanıcı olması nedeniyle doğru güvenlik önlemlerinin alındığı üretim tesislerinde üretilmeleri çok önemlidir.

Bu yazımızda sizlere sentetik tineri, sentetik tinerin ne işe yaradığını ve nasıl üretildiğini anlattık. Eğer yazımızı beğendiyseniz diğer yazılarımızı buradan okuyabilirsiniz. Bunun yanonda tüm yapı malzemesi ihtiyaçlarınız için de sizleri Yapılır‘e bekliyoruz. Yazımızla ilgili yorum ve düşünceleriniz bizim için çok önemli. Bu yüzden yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıya bırakabilir veya info@yapilir.com mail adresine yollayabilirsiniz.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (1)

🤗

Pratik (9)

😏

Detaylı (0)

🤓

Zekice (0)

🤠

Yol Gösterici (4)

🤩

Yenilikçi (0)

😜

Eğlenceli (1)

😲

Şaşırtıcı (1)

Yazar Hakkında

Yapılır

Yapılır

Yaşam alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve özgün tasarımlı yapı malzemeleri Yapılır'da! Banyo mobilyalarından lavabo ve klozete, seramikten batarya ve musluklara uzanan geniş bir çeşitlilik sunan online mağazamız, her bütçeye ve zevke uygun ürünlerimiz ile sizleri bekliyor.

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

Kör Tapa Nedir, Nasıl Kullanılır ve Çeşitleri Nelerdir? #3750

06 May 2021

Kör Tapa Nedir, Nasıl Kullanılır ve Çeşitleri Nelerdir?

Kör tapa tesisatın önemli parçalarından biridir. Özellikle bir tesisatın açık ucunu kapamada kullanılan tesisat parçasıdır. Akışı durdurduğu için adına kör tapa denir. Bu yazımızda kör tapayı detaylıca inceleyip kullanıldığı yerleri açıklayacağız. Kör tapa; gaz veya sıvı tesisatlarında herhangi bir yere bağlanmayan boruların akıntılarını kesmek için kullanılır. Kör tapa çok basit bir şekilde borunun akışını durdurarak […]
Yat Verniği Nedir? Nerelerde Kullanılır? #1825

23 Kas 2020

Yat Verniği Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Yat verniği; yat, tekne gibi deniz taşıtlarında ahşap kısımlara uygulanması için üretilmiş vernik çeşididir ve uygulandığı yüzeyi suya karşı korur.
Stop Valf Nedir? Ne işe Yarar? #766

21 Ağu 2020

Stop Valf Nedir? Ne işe Yarar?

Valf, gazların veya sıvıların geçmesini düzenleyen musluktur. Stop valf ise sıhhi tesisatta suyu kesmeye yarayan contalı vanadır.