Anasayfa » Yat Verniği Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Yat Verniği Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Yat verniği; yat, tekne gibi deniz taşıtlarında ahşap kısımlara uygulanması için üretilmiş vernik çeşididir ve uygulandığı yüzeyi suya karşı korur.

Paylaş :
Yat Verniği Nedir? Nerelerde Kullanılır? #1825
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 3 dk, 21 sn

Yat verniği; yat, tekne gibi deniz taşıtlarında ahşap kısımlara uygulanması için üretilmiş vernik çeşididir.Deniz taşıtları için üretildiği için uygulandığı yüzeyi suya karşı korur.

Normal, resimlere sürülen vernik malzemeye nüfuz etmez sadece bir resmin yüzeyini korur. Fakat yat verniği bir ahşap verniğidir ve ahşabın içine nüfuz ederek daha kapsamlı bir koruma sağlar. Tutuculuğu çok yüksektir. Uygulanan yüzeyi tuzlu suya, rutubete, iklim şartlarına ve hafif kimyasallara karşı korur.

Yat verniğinin ismi sizi yanıltmasın, yat verniği; iklim şartlarına maruz kalacak, yani kapalı ortamda değil dış ortamda kullanılacak tüm ahşaplarda kullanılabilir. Buna ahşap bahçe mobilyaları, pergolalar, ahşap pencereler ve ahşap kapılar da dahildir. Hem yumuşak hem sert ağaçlar için uygundur. Ayrıca vernik kuruduğunda rijit değil esnektir. Bu yüzden yaya trafiği olan yerlerde kullanmaya uygun değildir. Verniklerle ilgili daha geniş kapsamlı yazımız için buraya tıklayabilirsiniz.

Yat verniği saydam olarak anılsa da bal rengindedir ve ahşabınıza hafif bir renk verecektir. Uygulama yaparken bunu göz önüne almanızı öneririz. Parlak sonuç veren çeşitleri çok yaygın olsa da piyasada rahatça mat seçeneklerini de bulabilirsiniz.

Yat Verniği Nasıl Uygulanır?

Yat vernikleri diğer verniklerden farklı olarak daha yoğundurlar bu yüzden daha dikkatli bir çalışma gerekir.

Öncelikle uygulama yapılacak yüzey temiz, kuru ve tozlardan arınmış olmalıdır. Direk güneş ışığı altında çalışılmamalıdır. Verniklenecek yüzeyi mantara ve küfe karşı korumak için yüzeye öncelikle tik yağı uygulaması yapmak faydalı olacaktır.

Teak yağı uygulaması ahşabın daha da uzun süre dayanmasına yardımcı olacaktır. Çünkü teak yağı ahşabın kanallarına nüfuz eder. Böylece kanallarda su yerine yağ bulunur bu da ahşabın çürümesini engeller. Bu yüzden bu adımı atlamamak önemlidir.

Yat verniği en az 2 kat uygulanmalıdır. Uygulamalar arasında ise en az 24 saat beklenmelidir. Özellikle ilk kat uygulamada verniğin ahşaba daha iyi nüfuz etmesi için verniğe tiner katılmalıdır. Bu tür vernikler genelde sentetiktirler bu yüzden yine sentetik tiner kullanarak inceltilmeleri uygundur. Eklenecek tiner yaklaşık %15 ile %20 oranında olmalıdır. Diğer katlarda verniği inceltmeye gerek yoktur. Fırça veya rulo ile uygulanması mümkündür.

Öncelikle uygulayacağınız malzeme veya yüzeyin hiç görünmeyen veya az görünen bir kısmında deneme yapın. Böylece verniği en doğru şekilde nasıl ve ne kadar uygulamanız gerektiğini anlarsınız. Çünkü her vernikte ufak farklılıklar olacaktır. Ama unutmayın, vernik her zaman ahşabın damarlarına paralel olarak sürülür. Daha sonra yüzeyi eşitlemek için fırçayı damarların dikine kullanabilirsiniz.

Yat verniği uygulanan yüzeyi kullanmaya başlamadan önce 48 saat beklemek uygun olacaktır. Aksi halde yüzeyde lekeler ve izler kalabilir ve bütün emekleriniz boşa gider. Eğer yönlendirmelerimizle uygulama yaptıysanız artık yeni ve daha dayanıklı bir yüzeye sahip olmalısınız.

Bu yazımızda sizlere yat verniğinin ne olduğunu ve nasıl uygulanabileceğini açıklamaya çalıştık. Ama sizin düşüncelerinize de son derece önem veriyoruz. Bu yüzden görüş ve yorumlarınızı aşağıdaki “Yorum Yazın” kısmına veya info@yapilir.com e-mail adresine bekliyoruz. Eğer yazımızı beğendiyseniz diğer yazılarımıza göz atmak için buraya yazımızda bahsettiğimiz ürünleri en uygun fiyata almak için ise buraya tıklayabilirsiniz.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (1)

🤗

Pratik (4)

😏

Detaylı (11)

🤓

Zekice (3)

🤠

Yol Gösterici (30)

🤩

Yenilikçi (1)

😜

Eğlenceli (0)

😲

Şaşırtıcı (0)

Yazar Hakkında

Yapılır

Yapılır

Yaşam alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve özgün tasarımlı yapı malzemeleri Yapılır'da! Banyo mobilyalarından lavabo ve klozete, seramikten batarya ve musluklara uzanan geniş bir çeşitlilik sunan online mağazamız, her bütçeye ve zevke uygun ürünlerimiz ile sizleri bekliyor.

Yat Verniği Nedir? Nerelerde Kullanılır? için 2 yorum yazıldı

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

Nipel Nedir? Çeşitleri Nelerdir ve Nasıl Kullanılır? #4006

01 Haz 2021

Nipel Nedir? Çeşitleri Nelerdir ve Nasıl Kullanılır?

Tesisatla biraz bile uğraşmak durumunda kaldıysanız eğer, nipel kelimesini duymuşsunuzdur. Nipel rekor ve manşon gibi bir boru bağlantı elemanıdır. İki ucu vardır ve bu sayede iki farklı boruyu birleştirmeye yarar. Genelde yivleri/dişleri dış taraftadır.
Epoksi Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Uygulanır? #1526

27 Eki 2020

Epoksi Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Uygulanır?

Epoksi reçinenin kuruyup sertleşmiş tabaka haline epoksi denir. Epoksinin uygulandığı yüzeylerin ısıya, aşınmaya, suya ve kimyasallara dayanımı yükselirken çok estetik bir görüntü de elde edilir.
Çekiç Nedir ve Doğru Kullanımı Nasıldır? #5826

28 Eyl 2021

Çekiç Nedir ve Doğru Kullanımı Nasıldır?

Çekiç her takım çantasında kesinlikle bulunması gereken bir el aletidir. Çünkü her evde çeşitli sebeplerden ötürü çivi çakmak gerekir. Bir tablo asmak için veya bir mobilyayı tamir etmek için çekice ihtiyacınız olacaktır.