Anasayfa » Yapı Sözlük » Su Terazisi Nedir, Nasıl Çalışır ve Nasıl Kullanılır?

Su Terazisi Nedir, Nasıl Çalışır ve Nasıl Kullanılır?

Su terazisi herhangi bir yüzeyin tam olarak düz olup olmadığını ölçmek için kullanılır. Mesela su terazisini örülmüş bir duvarın düzlüğünü ölçmek için kullanabileceğiniz gibi asılan bir tablonun doğru bir düzlemde olup olmadığını ölçmek için de kullanılabilirsiniz.

Paylaş :
Su Terazisi Nedir, Nasıl Çalışır ve Nasıl Kullanılır? #4782
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 2 dk, 17 sn

Su terazisi herhangi bir yüzeyin tam olarak düz olup olmadığını ölçmek için kullanılır. Mesela su terazisini örülmüş bir duvarın düzlüğünü ölçmek için kullanabileceğiniz gibi asılan bir tablonun doğru bir düzlemde olup olmadığını ölçmek için de kullanılabilirsiniz.

Su Terazisi Nasıl Çalışır?

Geleneksel su terazileri içinde genelde renkli bir sıvı bulunan şeffaf bir kapsül ve onu koruyan, bir düzlem üstüne oturtulmasını sağlayan dikdörtgen prizması şeklindeki bir muhafazadan oluşur. Bu muhafaza, içindeki kapsülü düşmelere ve darbelere karşı korur. Bu yüzden ya sert plastikten ya da metalden üretilir.

Kapsülün içinde ispirtolu veya eterli su bulunur. Bu kapsülün içinde bir de hava kabarcığı bulunur. Yüzey eğer düzse kapsül içindeki hava kabarcığı kapsülün üstündeki çizgilerin tam ortasında duracaktır. Günümüzde piyasadaki çoğu su terazisinde 3 ayrı kapsül görebilirsiniz. Bunlar su terazisini yatay, dikey ve 45 derece açıyla kullanabilmenize yararlar. Ayrıca piyasada dijital su terazileri bulmanız da mümkündür hatta birçok akıllı telefonda da bu uygulamayı bulabilirsiniz. Bu tür dijtal su terazilerinde eğer yüzeyde eğim varsa kaç derece olduğunu da görebilirsiniz.

Su Terazisi Nasıl Kullanılır?

Su terazisi her el aleti çantasında bulunması gereken bir parçadır. El aletleri ile ilgili daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayarak “Takım Çantası ve İçinde Olması Gereken El Aletleri Çeşitleri” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir elemanın düz olduğunu anlamak için su terazisi yüzeye paralel olacak şekilde konur veya tutulur. Su terazisini bu şekilde tutarken yere (ufuk çizgisine) paralel olan kapsül kontrol edilir ve baloncuk çizgilerin ortasındaysa yüzey istenilen açıdadır.

Umuyoruz “Su Terazisi Nedir, Nasıl Çalışır ve Nasıl Kullanılır?” başlıklı yazımız yeterince açıklayıcı olmuştur. Eğer su terazileri ile ilgili yazdığımız bu yazımızı beğendiyseniz benzer yazılarımız için Yapıyorum Blog‘u inceleyebilir ve onlarca yazı arasından merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz. Yazılarımızda bahsettiğimiz ürünleri yakından görmek ve güvenle satın almak içinse Yapılır‘i ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlarınız bizim için çok değerli. Görüş, düşünce ve yazımıza eklemek istediklerinizi aşağıya yorumlar kısmına yazabilirsiniz. Unutmayın yorumlarınız sayesinde hem bize hem de diğer okuyucularımıza yardımcı olabilirsiniz.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (0)

🤗

Pratik (5)

😏

Detaylı (5)

🤓

Zekice (1)

🤠

Yol Gösterici (8)

🤩

Yenilikçi (1)

😜

Eğlenceli (3)

😲

Şaşırtıcı (0)

Yazar Hakkında

Yapılır

Yapılır

Yaşam alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve özgün tasarımlı yapı malzemeleri Yapılır'da! Banyo mobilyalarından lavabo ve klozete, seramikten batarya ve musluklara uzanan geniş bir çeşitlilik sunan online mağazamız, her bütçeye ve zevke uygun ürünlerimiz ile sizleri bekliyor.

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

Şamandıra Nedir? Ne işe Yarar? #743

26 Ağu 2020

Şamandıra Nedir? Ne işe Yarar?

Şamandıra; suyun yüzeyinde kalabilen, içi boş plastik veya metal araçtır. Batmadan su yüzeyinde kalabilmeleri nedeniyle birçok alanda kullanılabilirler.
Sıvı Conta Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır? #3497

15 Nis 2021

Sıvı Conta Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır?

Sıvı conta kulağa ne kadar farklı gelse de aslında her gün tamirat ve bakım işlerinde kullanılan kimyasal bir maddedir. Kullanıldığı bağlantıya conta gibi sızdırmazlık ve izolasyon sağlamakta kullanılan kimyasal bir üründür.
Kör Tapa Nedir, Nasıl Kullanılır ve Çeşitleri Nelerdir? #3750

06 May 2021

Kör Tapa Nedir, Nasıl Kullanılır ve Çeşitleri Nelerdir?

Kör tapa tesisatın önemli parçalarından biridir. Özellikle bir tesisatın açık ucunu kapamada kullanılan tesisat parçasıdır. Akışı durdurduğu için adına kör tapa denir. Bu yazımızda kör tapayı detaylıca inceleyip kullanıldığı yerleri açıklayacağız. Kör tapa; gaz veya sıvı tesisatlarında herhangi bir yere bağlanmayan boruların akıntılarını kesmek için kullanılır. Kör tapa çok basit bir şekilde borunun akışını durdurarak […]