Anasayfa » Yapı Sözlük » Şiber Vana (Şiber Valf) Nedir ve Nasıl Çalışır?

Şiber Vana (Şiber Valf) Nedir ve Nasıl Çalışır?

Şiber vana diğer adıyla sürgülü valf nedir merak ediyorsanız eğer bu yazımız tam da sizin için. Şiber vana tesisatlarda borularda hereket eden akışkanın akışını durdurmaya yarayan tesisat elemanıdır.

Paylaş :
Şiber Vana (Şiber Valf) Nedir ve Nasıl Çalışır? #3363
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 1 dk, 54 sn

Şiber vana diğer adıyla sürgülü valf nedir merak ediyorsanız eğer, bu yazımız tam da sizin için. Bu tür vanalar tesisatlarda; borularda hereket eden akışkanın akışını durdurmaya yarayan tesisat elemanlarıdır. Tamamiyle aynı görevi görmelerine rağmen bu tesisat elemanlarının pirinçten üretilen çeşitlerine şiber vana, dökme demirden üretilen çeşitlerine ise sürgülü valf/vana denir.

Şiber Vana Nasıl Çalışır?

Dairesel borulardan gelen akışkanın hareketini, dairesel veya oval kesitli bir plaka yardımıyla kapatarak engelleyen vana çeşitlerine şiber vana veya sürgülü valf denir. Plaka vananın üstündeki topuzun döndürülmesi ile hareket eder. Bu hareket sayesinde plaka bir ray üstünde yukarı ve aşağı kayar ve bu plakaya sürgü adı verilir. Bu yüzden bu eleman sürgülü valf olarak da anılır. Topuz istenilen miktarda döndürülerek şiber vanadan geçen sıvı/gaz miktarı ayarlanabilir. Yani illa ki tam olarak kapatmak veya açmak gerekmez.

Sürgüdeki disk, topuz yardımıyla yukarı ve aşağı hareket ederek akışı ayarlamanıza yardımcı olur. Bu sayede kullanması çok kolaydır. Fakat tam bir sızdırmazlık için yüksek basınçlı tesisatlarda özel vanalar kullanılmalıdır.

Sıradan şiber vanalar %100 sızdırmazlık sağlayamaz. Bunun yanında direnç azdır bu sayede rahat kullanım sağlar. Suyu yavaşlatmaz çünkü valf tamamen açıkken suyun geçebileceği kanal oldukça geniştir. Dairelerimize gelen sular da bu vanalar sayesinde kontrol edilir. Siz de genelde su sayaçlarının yanında bulunan şiber valfleri bulabilir ve deneme yapabilirsiniz.

Şiber vana ve sürgülü valf çok sık duyduğumuz tesisat elamanlarıdır ve bu yazımızda size bu elemanların ne olduklarını ve nasıl çalıştıklarını açıklamaya çalıştık. Eğer bu yazımızı faydalı bulduysanız aşağıya yorum bırakabilir ve benzer yazılarımız için blogumuzu ziyaret edebilirsiniz. Tüm yapı market ihtiyaçlarınız için ise sizleri Yapılır‘e bekliyoruz.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (0)

🤗

Pratik (1)

😏

Detaylı (0)

🤓

Zekice (0)

🤠

Yol Gösterici (3)

🤩

Yenilikçi (0)

😜

Eğlenceli (1)

😲

Şaşırtıcı (0)

Yazar Hakkında

Yapılır

Yapılır

Yaşam alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve özgün tasarımlı yapı malzemeleri Yapılır'da! Banyo mobilyalarından lavabo ve klozete, seramikten batarya ve musluklara uzanan geniş bir çeşitlilik sunan online mağazamız, her bütçeye ve zevke uygun ürünlerimiz ile sizleri bekliyor.

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

Kurbağacık Anahtar / İngiliz Anahtarı Nedir? #1262

02 Eki 2020

Kurbağacık Anahtar / İngiliz Anahtarı Nedir?

İngiliz anahtarı olarak da bilinen kurbağacık anahtarlar, somunları veya cıvataları sıkmak veya genişletmek için kullanılırlar.
Sentetik Tiner Nedir? Sentetik Tiner Ne işe Yarar? #449

22 Tem 2020

Sentetik Tiner Nedir? Sentetik Tiner Ne işe Yarar?

Sentetik tiner, sentetik boya ve vernikleri inceltmek için kullanılır. Tiner, boya uygulaması yaparken daha eşit ve kolay bir uygulama yapma amacıyla boyaya katılarak ya da boyayı tamamen temizlemek amacıyla fırçalarda veya yüzeylerde direkt olarak uygulanabilir. Sentetik tiner selülozik tinere göre daha hafiftir ve daha az tahriş edicidir fakat yine de plastik bir kap yerine cam […]
Flap Disk Nedir ve Nerelerde Kullanılır? #6233

26 Eki 2021

Flap Disk Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Flap disk; özellikle metalleri zımparalamak için kullanılan ve pürüzsüz bir yüzey elde etmeye yarayan aşındırıcı bir makine parçasıdır. Bu parça avuç taşlama makinesinin ucuna takılır. Flap disk yüzeyindeki zımpara benzeri pürüzler sayesinde yüzeylerdeki çapaklardan kurtulmanıza yararlar. Bu yazımızda sizlere flap diski ve ve flap diskin kullanım alanlarını açıklayacağız. Avuç taşlama makinesinin ucundaki diskler matkapta olduğu […]