Anasayfa » Yapı Sözlük » Şiber Vana (Şiber Valf) Nedir ve Nasıl Çalışır?

Şiber Vana (Şiber Valf) Nedir ve Nasıl Çalışır?

Şiber vana diğer adıyla sürgülü valf nedir merak ediyorsanız eğer bu yazımız tam da sizin için. Şiber vana tesisatlarda borularda hereket eden akışkanın akışını durdurmaya yarayan tesisat elemanıdır.

Paylaş :
Şiber Vana (Şiber Valf) Nedir ve Nasıl Çalışır? #3363
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 1 dk, 54 sn

Şiber vana diğer adıyla sürgülü valf nedir merak ediyorsanız eğer, bu yazımız tam da sizin için. Bu tür vanalar tesisatlarda; borularda hereket eden akışkanın akışını durdurmaya yarayan tesisat elemanlarıdır. Tamamiyle aynı görevi görmelerine rağmen bu tesisat elemanlarının pirinçten üretilen çeşitlerine şiber vana, dökme demirden üretilen çeşitlerine ise sürgülü valf/vana denir.

Şiber Vana Nasıl Çalışır?

Dairesel borulardan gelen akışkanın hareketini, dairesel veya oval kesitli bir plaka yardımıyla kapatarak engelleyen vana çeşitlerine şiber vana veya sürgülü valf denir. Plaka vananın üstündeki topuzun döndürülmesi ile hareket eder. Bu hareket sayesinde plaka bir ray üstünde yukarı ve aşağı kayar ve bu plakaya sürgü adı verilir. Bu yüzden bu eleman sürgülü valf olarak da anılır. Topuz istenilen miktarda döndürülerek şiber vanadan geçen sıvı/gaz miktarı ayarlanabilir. Yani illa ki tam olarak kapatmak veya açmak gerekmez.

Sürgüdeki disk, topuz yardımıyla yukarı ve aşağı hareket ederek akışı ayarlamanıza yardımcı olur. Bu sayede kullanması çok kolaydır. Fakat tam bir sızdırmazlık için yüksek basınçlı tesisatlarda özel vanalar kullanılmalıdır.

Sıradan şiber vanalar %100 sızdırmazlık sağlayamaz. Bunun yanında direnç azdır bu sayede rahat kullanım sağlar. Suyu yavaşlatmaz çünkü valf tamamen açıkken suyun geçebileceği kanal oldukça geniştir. Dairelerimize gelen sular da bu vanalar sayesinde kontrol edilir. Siz de genelde su sayaçlarının yanında bulunan şiber valfleri bulabilir ve deneme yapabilirsiniz.

Şiber vana ve sürgülü valf çok sık duyduğumuz tesisat elamanlarıdır ve bu yazımızda size bu elemanların ne olduklarını ve nasıl çalıştıklarını açıklamaya çalıştık. Eğer bu yazımızı faydalı bulduysanız aşağıya yorum bırakabilir ve benzer yazılarımız için blogumuzu ziyaret edebilirsiniz. Tüm yapı market ihtiyaçlarınız için ise sizleri Yapılır‘e bekliyoruz.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (0)

🤗

Pratik (1)

😏

Detaylı (0)

🤓

Zekice (0)

🤠

Yol Gösterici (3)

🤩

Yenilikçi (0)

😜

Eğlenceli (1)

😲

Şaşırtıcı (0)

Yazar Hakkında

Yapılır

Yapılır

Yaşam alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve özgün tasarımlı yapı malzemeleri Yapılır'da! Banyo mobilyalarından lavabo ve klozete, seramikten batarya ve musluklara uzanan geniş bir çeşitlilik sunan online mağazamız, her bütçeye ve zevke uygun ürünlerimiz ile sizleri bekliyor.

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

Porselen Mutfak Tezgahı Nedir? #10956

02 Eyl 2023

Porselen Mutfak Tezgahı Nedir?

Mutfak gündelik hayatta en çok kullanılan mekanlardan biridir. Bu yazımızda, mutfak tezgahında kullanılabilecek bir malzeme olan porselen mutfak tezgahlarının özelliklerinden bahsedeceğiz. Estetik görünümünün yanı sıra; dayanıklılığı ve sürdürülebilirliğiyle öne çıkan bu malzemeye, gelin birlikte daha yakından bakalım.
Perlatör Nedir? Ne işe Yarar? Nasıl Kullanılır? #400

22 Tem 2020

Perlatör Nedir? Ne işe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Perlatör; suya hava katmaya yarayan ve musluğun başına kolayca takılabilen bir aparattır. Su tasarruf kartuşu olarak da bilinir. Modern musluklarda genellikle dahili bir şekilde gelir. Ama perlatör musluklara sonradan da eklenebilir. Perlatörün en önemli faydaları; su tasarrufu sağlaması ve suyun verimliliğini arttırmasıdır. Bunun yanında suya hava kattığı için su köpük gibi akar ve çok zevkli […]
Sentetik Boya Nedir? Ne işe Yarar? #455

22 Tem 2020

Sentetik Boya Nedir? Ne işe Yarar?

Sentetik boya, yağlı boya da denilen üstün yapışma özelliğine sahip bir boyadır. Duvar boyamak için uygun olduğu gibi metal ve ahşap boyamak için de uygundur. Yüzeylere göre etkinliği değişse de çoğu yüzey için uygundur. Sentetik boyanın kapatıcılığı yüksektir. Bu boya uygulaması uzun ömürlüdür, çok dayanıklıdır ve parlak-pürüzsüz yüzey sayesinde temizlemesi kolaydır. Aşınmaya karşı dayanıklıdır. Dış […]