Anasayfa » Yapı Sözlük » Tiner Nedir? Ne işe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Tiner Nedir? Ne işe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Tiner boya gibi maddelerin yoğunluğunu azaltan ve çözen; petrol ruhu, neftyağı, aseton gibi kimyasallardan üretilen sıvı çözücülerdir. İngilizce inceltici anlamına gelen "thinner" kelimesinden gelmektedir.

Paylaş :
Tiner Nedir? Ne işe Yarar? Nasıl Kullanılır? #437
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 3 dk, 22 sn

Tiner boya gibi maddelerin yoğunluğunu azaltan ve çözen; petrol ruhu, neftyağı, aseton gibi kimyasallardan üretilen sıvı çözücülerdir. İngilizce inceltici anlamına gelen “thinner” kelimesinden gelmektedir.

Ne İşe Yarar?

Tiner, çeşitli kimyasalları ve ürünleri inceltmede veya tamamen çözmede/temizlemede/kaldırmada kullanılan çözücü maddedir. Uygulamayı kolaylaştırmak ve eşit bir uygulama sağlamak için boyayı inceltmek için de kullanıılırlar.

Tinerler arasında seçim yaparken boyanıza uygun olan çeşidi seçmeniz önemlidir. Boyanıza doğru çeşidi kattığınız zaman boyayı uygulamanız ve eşit yaymanız kolaylaşacaktır. Solventli yani çözücülü boyalar tinerle inceltilebilirken, solventsiz boyalar su ile inceltilebilmektedir.

Boyaya katmadan önce, katılacak olan miktarı belirlemek için mutlaka ilgili boyanın kutusundaki talimatlar okunmalıdır. Malzemeyi gereğinden az veya çok katmak boya kalitesini ve yoğunluğunu değiştirebilir. Bu da boyayı daha kolay uygulamak yerine daha zor uygulamanıza yol açar.

Tiner Çeşitleri

Tinerler birçok farklı ana maddeden üretilebilirler ama piyasada en çok bulunan 2 çeşit: sentetik ve selüloziktir. Sentetik olan sentetik boya ve vernikler için kullanılır, selülozik olan ise selülozik boya ve vernikler için kullanılır.

Epoksi Tiner

Epoksi esaslı vernik veya astarları inceltmekte kullanılırlar. Bu yüzden epoksi uygulaması yapılırken kullanılmış malzemeleri ve yüzeyleri temizlemekte kullanılabilir.

Akrilik Tiner

Akrilik bazlı boya, astar veya verniklerin inceltilmesinde ve temizlenmesinde kullanılabilir.

Lake Tiner

Termoplastik içerikli boyalar için kullanılır. Termoplastiği inceltmek için organik uçucular gerekir lake tiner de bunu sağlar. Eskiden ester, aseton, keton gibi kimyasallar içerirken günümüzde daha sağlıklı alternatiflerini içerirler.

Fırın/Ksilen Tineri

Ksilen, platik şişe ve polyester giysi üretiminde kullanılır. Yanıcıdır daha çok endüstriyel alanda kullanılır.

Poliüretan Tiner

Poliüretan bazlı astar, vernik ve boyaların inceltilmesinde ve temizlenmesinde kullanılırlar.

Toluen/Metil Benzen Tiner

Mürekkep, dezenfektan, kauçuk, silikon ve daha birçok ürünün elde edilmesinde çözücü olarak görev alırlar. Ham petrolde doğal olarak bulunur ve bunun yanında kok kömürü elde edilirken yan ürün olarak çıkar.

Sentetik Tiner

Sentetik tiner yukarıda da bahsettiğimiz gibi sentetik boya ve vernikleri çözmede, inceltmede ve temizlemede kullanılırlar.

Selülozik Tiner

Selülozik tiner, Selülozik bazlı astar, boya ve vernikleri inceltmede, kullanılan malzemeleri ve yüzeyleri temizlemede kullanılır.

Nasıl Üretilir?

Sanılanın aksine kimyasal bir reaksiyon sonucu değil çeşitli solventlerin birbirlerine karıştırılmasıyla oluşur. Bu karışımın içindeki çözücüler ve miktarları her çeşidi için farklılık gösterir. Mesela selülozik tinerin içinde yaklaşık %75 oranında toulen ve %25 oranında diğer solventler vardır. Sentetik tinerin ise %90-95’i beyaz ispirtodan ve kalan %5-10’u toulenden oluşur. Tiner basit bir karışımdan oluşur fakat hammaddeler ve son ürün aşırı derecede yanıcı ve parlayıcı olduğu için tinerin güvenli tesislerde üretilmesi çok önemlidir.

Kullanım Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tiner kullanmanızı gerektiren tüm işlemlerde eldiven ve maske kullanmak hayati önem taşımaktadır. Kullanım sonrasında çok sık yapılan hatalardan biri ellerin tinerle temizlenmesidir. Bu uygulama deri üzerindeki koruyucu yağ tabakasının yok olmasına ve dolayısıyla cilt problemlerinin ortaya çıkmasına sebep olur.

Çocukların ve hamilelerin boyası kurumamış ve kokusu tamamen ortadan kalkmamış uygulama ortamından uzak tutulması gerekir.

Bu yazımızda sizlere tinerin ne olduğunu ve ne işe yaradağını anlattık. Umarız yazımızı faydalı bulmuşsunuzdur. Yorumlarınızı ve eklemek istediklerinizi aşağıya yorum olarak yazabileceğiniz gibi bizlere info@yapilir.com e-mail adresinden de ulaşabilirsiniz.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (5)

🤗

Pratik (9)

😏

Detaylı (9)

🤓

Zekice (1)

🤠

Yol Gösterici (30)

🤩

Yenilikçi (1)

😜

Eğlenceli (0)

😲

Şaşırtıcı (1)

Yazar Hakkında

Yapılır

Yapılır

Yaşam alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve özgün tasarımlı yapı malzemeleri Yapılır'da! Banyo mobilyalarından lavabo ve klozete, seramikten batarya ve musluklara uzanan geniş bir çeşitlilik sunan online mağazamız, her bütçeye ve zevke uygun ürünlerimiz ile sizleri bekliyor.

Tiner Nedir? Ne işe Yarar? Nasıl Kullanılır? için 4 yorum yazıldı

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

Vitrifiye Nedir? Ne işe Yarar? Çeşitleri Nelerdir? #155

22 Tem 2020

Vitrifiye Nedir? Ne işe Yarar? Çeşitleri Nelerdir?

İnşaat sektöründe vitrifiye; lavabo, küvet, klozet, duş teknesi gibi sırlı seramikten yapılmış sıhhi ürünlere vitrifiye denir. Bu ürünler kolay temizlenirler ve kir-mikrop barındırmazlar.
Sentetik Tiner Nedir? Sentetik Tiner Ne işe Yarar? #449

22 Tem 2020

Sentetik Tiner Nedir? Sentetik Tiner Ne işe Yarar?

Sentetik tiner, sentetik boya ve vernikleri inceltmek için kullanılır. Tiner, boya uygulaması yaparken daha eşit ve kolay bir uygulama yapma amacıyla boyaya katılarak ya da boyayı tamamen temizlemek amacıyla fırçalarda veya yüzeylerde direkt olarak uygulanabilir. Sentetik tiner selülozik tinere göre daha hafiftir ve daha az tahriş edicidir fakat yine de plastik bir kap yerine cam […]
Bide Nedir? Bidenin Tarihçesi #9696

03 Şub 2023

Bide Nedir? Bidenin Tarihçesi

Bide, ilk kez 1600’lü yıllarda Fransa’da kullanılan yarı lavabo yarı klozet özelliği taşıyan genital bölge hijyeni sağlamaya yönelik tasarlanmış bir vitrifiye elemanıdır.Türkiyede kullanımı pek yaygın olmamakla birlikte, tuvalet sonrası genital bölgenin temizlenmesi işlemi için kullanılır. Bide özellikle taharet musluğunun olmadığı ülkelerde kullanılan ve temizlik için kullanılan vitrifiye ürünüdür. Bidenin Doğuşu  Adını oturuş biçiminden almış olan bide […]