Anasayfa » Yapı Sözlük » Somun Adaptörü Nedir ne Nasıl Kullanılır?

Somun Adaptörü Nedir ne Nasıl Kullanılır?

Somun adaptörü çok faydalı bir el aleti adaptörüdür diyebiliriz. Fakat somun adaptörü tam olarak nedir, nasıl çalışır ve ne işe yarar? Bu soruların detaylı cevapları için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Paylaş :
Somun Adaptörü Nedir ne Nasıl Kullanılır? #3867
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 2 dk, 14 sn

Somun adaptörü çok faydalı bir el aleti adaptörüdür diyebiliriz. Fakat somun adaptörü tam olarak nedir, nasıl çalışır ve ne işe yarar? Bu soruların detaylı cevapları için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Somun adaptörü genelde metalden üretilen bir şarjlı matkap ucudur. Bu uçların mayetik olmaları somunu rahatça yakalamak açısından çok daha faydalı olacaktır. Bu yüzden satın alırken mayetik olan adaptörleri tercih edebilirsiniz. Bildiğiniz üzere normalde matkaplar ve şarjlı matkapların sadece vida sıkıştırmak için uçları vardır. Fakat bu uç sayesinde şarjlı matkabınızı kullanarak somun da sıkıştırabilir hatta gevşetebilirsiniz. Şarjlı matkap gibi el aletleriyle ilgili detaylı yazımız için buraya tıklayabilirsiniz.

Somun adaptörü sayesinde normal bir şarjlı matkabı kullanarak somunları sıkıştırabilir ya da gevşetebilirsiniz. Bu sayede somunu ingiliz anahtarı kullanarak sıktığınızdaki gibi kuvvet harcamanıza gerek kalmaz. Tek bir tuşla somunu sıkıştırabilir veya gevşetebilirsiniz. Bu yöntem ayrıca bileğinde sakatlığı olan veya ingiliz anhtarıyla yeterli kuvvet uygulayamayan insanlar için de son derece faydalıdır.

Somun adaptörünün bir ucunda somunun gireceği boşluk vardır. Diğer ucunda ise matkaba yerleştirebilmek için çentik vardır. Farklı ihtiyaçlar için farklı boylarda olanlarını bulmak mümkündür. Bunun için sıkacağınız ya da gevşeteceğiniz somunun boyutunu bilmeniz çok önemlidir. Bu adaptörler aynı zamanda set halinde de satılabilmektedir.

Nasıl Kullanılır?

Adaptörü takmadan önce varsa, şarjlı matkaba/matkaba takılı olan uç dikkatlice sökülür. Daha sonra adaptör kuru ve temiz bir bezle silinerek tozdan ve yağdan arındırılır. Aynı şekilde matkap ucu da temizlenir ve adaptör matkabın ağzına yerleştirilir. Sonrasında matkap ucu güvenli bir şekilde sıkıştırılır. Sıkıştırılması gereken somun, adaptörün ucuna yerleştirilir ve matkap çalıştırılır. Matkapla çalışırken çok dikkatli olmak gerektiğini unutmayın.

Umarız somun adaptörlerini anlattığımız yazımızı açıklayıcı bulmuşsunuzdur. Eğer yazımızı açıklayıcı bulduysanız diğer benzer yazılarımızı okumak için blogumuzu, bahsedilen ürünleri satın almak içinse Yapılır‘i ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca yorumlarınız bizim için çok değerli. İçeriğimizle ilgili yorum ve görüşlerinizi aşağıya bekliyoruz.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (0)

🤗

Pratik (0)

😏

Detaylı (0)

🤓

Zekice (1)

🤠

Yol Gösterici (0)

🤩

Yenilikçi (0)

😜

Eğlenceli (0)

😲

Şaşırtıcı (0)

Yazar Hakkında

Yapılır

Yapılır

Yaşam alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve özgün tasarımlı yapı malzemeleri Yapılır'da! Banyo mobilyalarından lavabo ve klozete, seramikten batarya ve musluklara uzanan geniş bir çeşitlilik sunan online mağazamız, her bütçeye ve zevke uygun ürünlerimiz ile sizleri bekliyor.

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

Flap Disk Nedir ve Nerelerde Kullanılır? #6233

26 Eki 2021

Flap Disk Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Flap disk; özellikle metalleri zımparalamak için kullanılan ve pürüzsüz bir yüzey elde etmeye yarayan aşındırıcı bir makine parçasıdır. Bu parça avuç taşlama makinesinin ucuna takılır. Flap disk yüzeyindeki zımpara benzeri pürüzler sayesinde yüzeylerdeki çapaklardan kurtulmanıza yararlar. Bu yazımızda sizlere flap diski ve ve flap diskin kullanım alanlarını açıklayacağız. Avuç taşlama makinesinin ucundaki diskler matkapta olduğu […]
Redüksiyon Nedir ve Nerelerde Kullanılır? #3311

01 Nis 2021

Redüksiyon Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Redüksiyon; kelime anlamı olarak azaltma, küçültme ve daraltma anlamına gelir. Tesisatta da farklı kalınlıklardaki boruları birleştirmede kullanılır.
Mala Nedir? Ne İşe Yarar? Mala Çeşitleri Nelerdir? #2221

06 Oca 2021

Mala Nedir? Ne İşe Yarar? Mala Çeşitleri Nelerdir?

Mala; harç ve derz sürmeye, yüzeyi düzeltmeye veya sıvaya şekil vermeye yarayan küçük el aletidir. Birçok farklı mala çeşidi vardır.