Anasayfa » Yapı Sözlük » Teak Nedir? Ne işe Yarar?

Teak Nedir? Ne işe Yarar?

Teak ağacı, anavatanı güney ve güneydoğu Asya olan fakat Afrika’da da yetiştirilmeye başlanan tropikal bir sert ağaçtır. Beyaz, güzel kokulu çiçekleri vardır. Kesildiğinde deri benzeri bir koku yayar. Ağaç bal rengidir fakat hava koşulları nedeniyle rengi koyulaşır ve griye döner. Teak; ağaçların en değerlisi olarak kabul edilir. İçindeki yüksek yağ oranı sayesinde haşerelere, neme ve […]

Paylaş :
Teak Nedir? Ne işe Yarar? #398
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 1 dk, 38 sn

Teak ağacı, anavatanı güney ve güneydoğu Asya olan fakat Afrika’da da yetiştirilmeye başlanan tropikal bir sert ağaçtır. Beyaz, güzel kokulu çiçekleri vardır. Kesildiğinde deri benzeri bir koku yayar. Ağaç bal rengidir fakat hava koşulları nedeniyle rengi koyulaşır ve griye döner.

Teak; ağaçların en değerlisi olarak kabul edilir. İçindeki yüksek yağ oranı sayesinde haşerelere, neme ve farklı iklim koşullarına karşı dayanıklıdır. Suyla teması çok olan mobilyalarda ve mekanlarda kullanmak için uygundur. Özellikle tekne, yat ve bahçe mobilyalarının yapımında çokça kullanılır. Ayrıca banyolarda ve saunalarda da kullanımı uygundur. Aynı zamanda çok güçlü ve dayanıklı olduğu için inşaatta da kullanılır. Hindistan’da 1.000 yıllık tapınaklarda hala sağlam duran teak kirişler zamana meydan okumaktadır.

Teak ağacı, içindeki yağı sayesinde çürümelere karşı dayanıklıdır. Bu yüzden uzun ömürlüdür. Ağaç çeşitlerinin altını olarak sayılan teak ağacının fiyatı da buna göredir tabii ki. Piyasadaki en pahalı ağaçlardandır. Ama uzun ömrü düşünüldüğünde bu parayı hakettiği görülür.

Gerekli bakımları yapıldığı takdirde, teak ağacından yapılmış ürünler uzun süre size eşlik ederler. Bu bakım da sadece senede bir kere kaybettiği yağı yerine koymak kadar basittir. Bu ağaçtan yapılmış ürününüzün bakımını yaptığınız sürece sıcak bal rengini korur. Fakat teak yaşlandıkça daha soğuk, gri bir renk alır. Ama bazı kullanıcılar bu rengi tercih ederler.

Teak ağacından yapılmış ürünlerinizin bakımı için gereken tüm ürünleri yapilir.com‘da bulabilirsiniz.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (0)

🤗

Pratik (0)

😏

Detaylı (0)

🤓

Zekice (2)

🤠

Yol Gösterici (2)

🤩

Yenilikçi (0)

😜

Eğlenceli (0)

😲

Şaşırtıcı (0)

Yazar Hakkında

Yapılır

Yapılır

Yaşam alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve özgün tasarımlı yapı malzemeleri Yapılır'da! Banyo mobilyalarından lavabo ve klozete, seramikten batarya ve musluklara uzanan geniş bir çeşitlilik sunan online mağazamız, her bütçeye ve zevke uygun ürünlerimiz ile sizleri bekliyor.

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

Mala Nedir? Ne İşe Yarar? Mala Çeşitleri Nelerdir? #2221

06 Oca 2021

Mala Nedir? Ne İşe Yarar? Mala Çeşitleri Nelerdir?

Mala; harç ve derz sürmeye, yüzeyi düzeltmeye veya sıvaya şekil vermeye yarayan küçük el aletidir. Birçok farklı mala çeşidi vardır.
Su Zımparası Nedir ve Nerelerde Kullanılır? #5407

31 Ağu 2021

Su Zımparası Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

zımparası eşit, parlak ve pürüzsüz bir bitiş elde etmenize yardımcı olur. Özellikle otomobil sanayisinde, mermer ve metallerin zımparalanmasında parlak bir bitiş elde etmek için çoğunlukla bu tür zımparalama tercih edilmektedir.
Menteşe Nedir ve Doğru Kullanımı Nasıldır? #4269

17 Haz 2021

Menteşe Nedir ve Doğru Kullanımı Nasıldır?

Menteşe kısaca bir kapı veya pencerenin bir mil etrafında dönerek açılmasına yarayan elemandır. Günümüzde eğer sürgülü değilse çoğu kapı ve pencerede bir çeşit menteşe bulunmaktadır. İnsan vücudunda dirsek ve diz gibi birçok eklem menteşe görevi görmektedir.