Anasayfa » Kendin Yap » Tıkalı Banyo Gideri Nasıl Açılır?

Tıkalı Banyo Gideri Nasıl Açılır?

Giderlerin banyoyu kullandığımız müddetçe tıkanması gayet normaldir. Bunun birkaç basit çözümü vardır. Bu yazımızda banyo giderlerinin neden tıkandığını ve bu tıkanıklığın nasıl çözülebileceğini detaylı bir şekilde anlatacağız.

Paylaş :
Tıkalı Banyo Gideri Nasıl Açılır? #7271
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 5 dk, 43 sn

Küvet ve duşların giderleri arada tıkanabilir ve suyun birikmemesi ve hızla gitmesi için bu tıkalı banyo giderinin temizlenmesi gerekir. Giderlerin banyoyu kullandığımız müddetçe tıkanması gayet normaldir. Bunun birkaç basit çözümü vardır. Bu yazımızda banyo giderlerinin neden tıkandığını ve bu tıkanıklığın nasıl çözülebileceğini detaylı bir şekilde anlatacağız.

Giderler Neden Tıkanır?

Tıkalı banyo giderlerindeki tıkanıklığı nasıl çözeceğimizi öğrenmeden önce giderlerin neden tıkandığını bilmek faydalı olacaktır. Süzgeçler ve duş kanalları sıklıkla temizlenmesi gereken elemanlardır.

Banyo giderlerinin tıkanmasının en büyük sebebi yıkanırken dökülen saçlarımızdır. Bu saçlar düğüm haline gelip küvetinizdeki ya da duşunuzdaki suyun yavaş gitmesine veya hiç gitmemesine yola açarlar. Bunun yanında aklımıza gelmese de banyo yaparken keselendiğimizde ölü deri hücrelerimiz dökülür ve giderin tıkanmasına yol açarlar. Yine sabun da ilk aklımıza gelen sebeplerden biri olmasa da, sabun artıkları da tıkalı banyo giderinin başlıca sebeplerindendir. Özellikle katı sabunlar banyo giderinin tıkanmasına yol açarlar.

Banyo Giderinin Tıkanması Nasıl Önlenir?

Tıkanmış banyo giderinizi açmanın birçok yolu var fakat işler bu raddeye gelmeden de alabileceğiniz bazı önlemler vardır.

Banyodan Sonra Gideri Temizlemek

Her duş ve banyo sonrası giderden saç ve benzeri artıkları temizlemek banyonun tıkanmasını geciktirecektir. Kulağa çok zevkli gelmese de giderinizin tıkanmasını geciktirmek için hatta bir tesisatçıya ihtiyacınız olmaması için her yıkanma sonrası giderden saçlarınızı temizlemelisiniz. Ayrıca banyo öncesi saçınızı tarayarak banyoda dökülecek saç sayısını azaltabilirsiniz.

Gider Koruyucu Kullanmak

Süzgeçler; yıkanırken dökülen saçların sadece bir kısmını tutabilir çünkü süzgeçlerin delikleri büyüktür. Süzgeçler daha büyük şeylerin kazayla gidere düşmesini engellemek için tasarlanmıştır. Saç gibi, sabun gibi daha ince atıkları tutmak için saç tutucu da denilen, daha küçük deliklere sahip gider koruyucular kullanılabilir. Bunları da düzenli olarak temizleyerek tıkalı banyo gideri oluşumunun önüne geçebilirsiniz. Duş kanallarının üstünde zaten ızgaraları olduğu için böyle bir aparata ihtiyaç duyulmaz.

Düzenli Temizlik

Küvetinizin ve duş teknenizin yüzeyinde biriken ölü deriler ve sabun artıkları giderin tıkanmasına katkıda bulunurlar. Bunu önlemek için küvetinizi veye duş teknenizi düzenli bir şekilde temizlemek de işe yaracaktır.

Tıkalı Banyo Gideri Nasıl Açılır?

Tıkanıklığı Elle veya Telle Açmak

Eğer saç yumağı görüş açınızdaysa, elinizle veya bir telle bu yumağı çekip çıkarabilirsiniz. Bu işlem biraz da midesi güçlü olanlar için diyebiliriz. Tıkanıklığı bu şekilde açacaksanız eldiven takmayı unutmayınız. Öncelikle süzgeci ya da duş kanalının ızgarasını yerinden çıkarın. Tıkanıklığı görebiliyorsanız fakat eliniz ulaşmıyorsa, metal bir elbise askısını açarak tıkanıklığa ulaşabilirsiniz. Bu işlem sırasında borularınıza zarar vermemek için yavaş ve hassas bir şekilde çalışmak önemlidir. Ayrıca gider açmak için özel olarak üretilmiş gider açma teli denilen uzun aparatlar vardır. Bu uzun aparatlar sayesinde boruda ilerleyerek tıkanıklık açılabilir.

Kaynar Su ve Lavabo Pompası

Gidere sıcak su dökmek ve lavabo pompasıyla vakum yaratmak tıkanıklığı hareket ettirerek tıkalı banyo giderinizi açmaya yarar. Sıcak su, sabun artıklarını eriterek tıkanıklığın çözülmesine yarayabilir. Fakat kaynar suyla çalışırken dikkatli olmanız çok önemlidir. Sıcak suyu kesinlikle yüksekten dökmeyin. Bu, sıcak suyun etrafa ve sizin üstünüze sıçramasına neden olabilir. Sıcak suyu direkt olarak giderin içine yakın bir mesafeden dökün. 5 dakika bekledikten sonra lavabo pompasıyla gidere vakum uygulayın. Lavabo pompasıyla yaratılan vakum tıkanıklıkların hareket edip giderde ilerlemesine yardımcı olabilir.

Kurtarıcımız Sirke-Karbonat

Evimizin hemen hemen her yerinde kullanılan sirke ve karbonat tıkalı banyo giderini açmak için de karşımıza çıkıyor. Sıcak su ve lavabo pompası işe yaramazsa sirke ve karbonat kombinasyonu kullanmak tıkalı banyo gideriniz için çözüm olabilir. Bu yöntemin hazır lavabo açıcılara göre avantajı, evinizde her gün kullandığımız ürünlerin kullanılmasıdır.

Öncelikle gidere yaklaşık bir bardak (200 ml) karbonat dökülür ve arkasından 1 bardak tercihen beyaz sirke dökülür. Bu karışım saç topaklarını çözmede işe yarayacaktır. 10 dakika sonra giderden aşağıya sıcak su dökerek giderin açılmasını sağlayabilirsiniz. Sıcak suyu giderden dökerken dikkatli olmayı unutmayın.

Piyasadaki Lavabo Açıcılar

Birçok farklı marka altında alternatifini bulabileceğiniz lavabo açıcılar en sık tercih edilen ve en etkili seçeneklerden biridir. Genellikle bir paket lavabo açıcı arkasından paketteki talimatta yazdığı kadar sıcak su dökülerek gider açılır. Lavabo açıcıyı kullanmadan önce arkasındaki talimatı okumayı ve eldiven kullanmayı unutmayın. Ayrıca lavabo açıcı köpürdüğünde çıkan gazı solumamak için banyoyu terk edin. 15 dakika bekledikten sonra giderden aşağıya su akıtın.

Siz Tıkalı Banyo Giderinizi Nasıl Açıyorsunuz?

Tıkalı banyo gideri sıkça karşılaştığımız fakat çözümü de basit olan bir sorundur. Siz de banyo gideriniz tıkandığında nasıl açmayı tercih ettiğinizi yorumlara yazarak diğer kullanıcılarımıza yol gösterebilirsiniz.

Umuyoruz “Tıkalı Banyo Gideri Nasıl Açılır?” başlıklı yazımızı beğenmişsinizdir ve bu yazımız sizi bilgilendirmiştir. Bu ve benzer yazılarımızı okumak için Yapıyorum Blog‘u ziyaret edebilirsiniz. Blogumuzda ilginizi çekecek onlarca yazı bulabilirsiniz. Yazılarımızda bahsettiğimiz ürünleri güvenle ve uygun fiyata satın almak içinse Yapılır‘ı inceleyebilirsiniz.

Yorumlarınız bizim için çok değerli. Soru, görüş ve gelecek yazılarımız için fikirlerinizi aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz. Yorumlarınız hem bize hem de diğer okuyucularımıza yardımcı olup fikir vermektedir.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (55)

🤗

Pratik (23)

😏

Detaylı (8)

🤓

Zekice (19)

🤠

Yol Gösterici (23)

🤩

Yenilikçi (2)

😜

Eğlenceli (1)

😲

Şaşırtıcı (3)

Yazar Hakkında

Yapılır

Yapılır

Yaşam alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve özgün tasarımlı yapı malzemeleri Yapılır'da! Banyo mobilyalarından lavabo ve klozete, seramikten batarya ve musluklara uzanan geniş bir çeşitlilik sunan online mağazamız, her bütçeye ve zevke uygun ürünlerimiz ile sizleri bekliyor.

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

Fayans Döşeme Nasıl Yapılır ve Hangi Malzemeler Gereklidir? #2385

14 Oca 2021

Fayans Döşeme Nasıl Yapılır ve Hangi Malzemeler Gereklidir?

Banyonuzun tüm havasını değiştirmek mi istiyorsunuz? O zaman yeni ve zevkinize uygun fayans döşeme doğru seçim. Fayans döşemek aslında çok basit gibi gözükse de hem malzeme kırılgan olduğu hem de tüm duvarlar birbirlerinden farklı ölçülerde oldukları için planlama ve hazırlık gerektiren bir iştir.
Duşakabin Temizliği Nasıl Yapılır? #8532

05 Tem 2022

Duşakabin Temizliği Nasıl Yapılır?

Banyolarımızın lavabo ve klozetlerini sık sık temizliyoruz. Fakat duşakabin temizliği; hem gözümüzde büyüdüğü için hem de gözden kaçtığı için daha nadir yapılır. Ama aslında korkacak bir şey yok. Bu yazımızda vereceğimiz tavsiyeler sayesinde duşakabininizin içini ve dışını profesyonelce temizleyebileceksiniz.
Klozet Montajı Nasıl Yapılır ve Gerekli Malzemeler Nelerdir? #2432

20 Oca 2021

Klozet Montajı Nasıl Yapılır ve Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Klozet montajı zor gözükse de aslında çok basit adımlardan oluşan bir iştir. Eğer tuvaletiniz eskidiyse, çok su harcıyorsa veya rengi en son 20 sene önce moda olduysa üzülmeyin; klozet montajını kendi başınıza da yapabilirsiniz.