Anasayfa » Kendin Yap » Klozet Kapağı Montajı Nasıl Yapılır?

Klozet Kapağı Montajı Nasıl Yapılır?

'Klozet kapağı nasıl takılır?' dendiğinde kullanıcıların gözünde çok zahmetli bir iş gibi görünebiliyor. Gerçek şu ki klozet kapağı montajı kullanıcıların kendilerinin rahatça yapabileceği bir montajdır. Günümüzde her ürün ve hizmetin fiyatının artmasıyla birlikte kullanıcılar kendi montajlarını kendileri yapmaya başladılar. Bu hem montajı yapan kişiye yeni bir beceri kazandırır hem de paranın cepte kalmasını sağlar.

Paylaş :
Klozet Kapağı Montajı Nasıl Yapılır? #9632
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 4 dk, 29 sn

‘Klozet kapağı nasıl takılır?’ dendiğinde kullanıcıların gözünde çok zahmetli bir iş gibi görünebiliyor. Gerçek şu ki klozet kapağı montajı kullanıcıların kendilerinin rahatça yapabileceği bir montajdır. Günümüzde her ürün ve hizmetin fiyatının artmasıyla birlikte kullanıcılar kendi montajlarını kendileri yapmaya başladılar. Bu hem montajı yapan kişiye yeni bir beceri kazandırır hem de paranın cepte kalmasını sağlar.

Blogumuzda size birçok farklı ürünün montajını ve evinizde gerekecek becerileri anlatıyoruz. Eğer klozet kapağınızı değiştirirken klozetinizi de değiştiriyorsanız buraya tıklayarak “Klozet Montajı Nasıl Yapılır ve Gerekli Malzemeler Nelerdir?” başlıklı yazımızı okuyarak klozet montajı becerisini de kazanabilirsiniz. Bu yazımızda ‘Klozet kapağı nasıl takılır?’ sorusunun cevabından ve eski klozet kapağının nasıl söküleceğini anlatacağız.

Klozet Kapağı Nedir?

Klozet kapağının ne kadar faydalı bir ürün olduğunu farkında olmayabiliriz. Fakat klozet kapağı montajı yapmadan önce klozet kapağının görev ve faydalarını öğrenmek istemez misiniz? Neden klozet kapağı kullanırız, neden klozeti tek başına kullanmayız/kullanamayız?

Klozet kapağı montajı yapılmasının birçok sebebi vardır. Klozet kapağı değiştirme şansımız olduğu için her ev değiştirdiğimizde hijyenik açıdan güvende olmak için klozeti değiştirmemiz gerekmez. Klozet, lavabo gibi vitrifiye ürünler uzun ömürlüdür ve yıllarca bize hizmet ederler. Ayrıca klozeti değiştirmek klozet kapağı değiştirmeye öre hem daha zordur hem de daha pahalıdır.

Klozet kapağı klozetle aramızda bir bariyer görevi görür. Özellikle rezervuar çalışırken klozet kapağını kapatmak, klozetteki mikroorganizmaların klozet dışına sıçramasını engeller. Bunların yanında klozet kapağı montajı yapmak hem daha konforlu bir oturma deneyimi yaşamanızı sağlar hem de özellikle soğuk havalarda soğuk seramiğe oturmayıp daha zor soğuyan plastiğe oturmanızı sağlar. Son olarak da klozet kapağı klozetin kendisinin kirlenmesini engeller.

Klozet Kapağı Nasıl Sökülür?

Klozet kapağı montajının nasıl yapılacağını öğrenmeden önce eski klozet kapağı nasıl sökülür onu öğrenmek gerekir. Klozet kapağı klozete iki farklı şekilde takılabilir. Üstten vidalı veya alttan vidalı modeller vardır.

Alttan Vidalı Modeller

Alttan vidalı klozet kapaklarını sökmek için herhangi bir el aletine bile ihtiyaç yoktur. Çünkü alttan vidalı modeller yerine genelde kelebek somunla tutturulur. Bu somun da elle rahat kavramak için çıkıntılara sahiptir. Alttan vidalı klozet kapağını sökmek için öncelikle klozet kapağı tamamen kapatılır. Daha sonra kelebek somun gevşetilir ve genellikle plastik malzemeden üretilen vida serbest kalır. Klozet kapağı yukarı çekilerek çıkarılır.

Üstten Vidalı Modeller

Klozet kapağı eğer üstten sabitleniyorsa bu klozet kapaklarına üstten vidalı klozet kapağı denir. Eğer bu tür bir klozet kapağınız varsa alttan vidalı modellerin aksine klozet kapağı tamamen açılır ve yukarı çekilerek çıkarılır. Sabitleme parçası da bir tornavida yardımıyla yerinden sökülür.

Artık yeni klozet kapağını monte edebilirsiniz.

Klozet Kapağı Nasıl Monte Edilir?

Klozet kapağı montajının zahmetli bir iş olmadığını artık biliyoruz. Değiştirmek istediğiniz klozet kapağını söktüyseniz sıra aynı adımları tersten takip ederek klozet montajı yapmaya geldi. Klozet kapağı sökmede olduğu gibi klozet kapağı montajında da adımlar altan ve üstten vidalı modeller için farklıdır.

Alttan Vidalı Modeller

Alttan vidalı klozet kapaklarını monte etmek için sökerken de olduğu gibi el aletlerine ihtiyacınız yoktur. Öncelikle yeni ürünün kutusundan çıkan sabitleme vidaları klozet kapağına takılır. Daha sonra bu vidalar deliklerin içinde geçirilir. Klozet kapağı tamamen kapanır ve kelebek somunlar vidaya geçirilerek elle sıkılır. Klozet kapağınız kullanıma hazır.

Üstten Vidalı Modeller

Üstten vidalı modellerde öncelikle klozet kapağını klozete takmaya yarayan sabitleme menteşeleri yerlerine yerleştirilir. Sonra bir tornavida yardımıyla bu menteşeler oldukları yere sabitlenir. Klozet kapağı da dik bir şekilde bu vidalara geçirilir. Artık klozet kapağınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Umarız klozet kapaklarının montajı ve sökülmesiyle ilgili önemli ipuçları verdiğimiz yazımızı beğenmişsinizdir. Kendi evinizdeki ürünlerin montajını yapmak bütçenizi korurken size farklı beceriler ve değer katar. Benzer konuları işlediğimiz içeriklerimiz için Yapıyorum Blog‘u ziyaret edebilirsiniz. Yazılarımızda bahsettiğimiz ürünleri incelemek ve güvenle satın almak içinse online mağazamıza davetlisiniz.

Yorumlarınız bizim için çok değerli. Görüş, öneri ve gelecek yazılarımız için fikirlerinizi aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz. Bırakacağınız yorumlar hem bizim hem de diğer okurlarımız için faydalı olacaktır.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (0)

🤗

Pratik (1)

😏

Detaylı (0)

🤓

Zekice (0)

🤠

Yol Gösterici (2)

🤩

Yenilikçi (0)

😜

Eğlenceli (0)

😲

Şaşırtıcı (1)

Yazar Hakkında

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

Ahşap Boyama Sırasında Dikkat Etmeniz Gerekenler #4997

07 Ağu 2021

Ahşap Boyama Sırasında Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ahşap boyama kolay gibi görünse de dikkat edilmesi gereken önemli noktaları vardır. Herkes evinde ahşap boyayabilir fakat boyadığınız ahşabın uzun ömürlü olması, boyanın kalıcı olması ve güvenli bir işlem için izlemeniz gereken birkaç adım vardır.
Evde Yapılabilecek Kozmetik Ürünleri #10048

05 Nis 2023

Evde Yapılabilecek Kozmetik Ürünleri

Kozmetik ürünleri, kanserojen içeren ve cildimiz için doğru olanının bulmamızın zor olduğu ürünlerdir. Bu ürünleri evdeki doğal malzemeler ile yaparak, hem cildimize iyi bakabiliriz hem de çok fazla para harcamaktan kaçınabiliriz.
Tekne Bakımı Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmelidir? #2678

23 Şub 2021

Tekne Bakımı Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tekne bakımı, tekne sahibi herkesin her sene yapması gereken ve teknenin dayanıklılığını arttırken ömrünü uzatan bir dizi adımdır. Bu yazımızda size bu adımları detaylı bir şekilde anlatacağız.