Anasayfa » Yapı Sözlük » Vana Nedir, Ne işe Yarar ve Nasıl Çalışır?

Vana Nedir, Ne işe Yarar ve Nasıl Çalışır?

Vana, akışkan olan maddelerin akışını yönetmek yani açmak, kapamak veya kısmak için kullanılan tesisat mekanizmasıdır.

Paylaş :
Vana Nedir, Ne işe Yarar ve Nasıl Çalışır? #977
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 1 dk, 40 sn

Valf olarak da adlandırılan; vana, akışkan olan maddelerin akışını yönetmek yani açıp kapamak veya kısmak için kullanılan tesisat mekanizmasıdır. Vanaların çalışma prensibi çok basittir fakat çok etkili bir sistemdir. Vana açıksa eğer, akışkan olan madde yüksek basınçtan alçak basınca doğru hareket eder. Fakat vana kapalıysa bu akıntı durur. Bunun yanında boru içinde ters yönde akışı engellemek için de vananın içinde çoğunlukla bir engel vardır.

Güvenlik açısından vanaları kapatırken çok dikkatli olmak ve vanayı iyice sıkıştırmak gerekir. Aksi halde vanadaki küçük bir aralık bile sızıntıya neden olabilir. Bu sızıntı ise patlamalara, su basmalarına veya değerli kimyasal maddelerin boşuna kaybedilmesine neden olabilir. Bu yüzden vana seçerken ve kullanırken güvenlik çok önemlidir.

Vanalar birçok yerde kullanılır. Mesela evinizdeki herhangi bir musluğu açtığınızda aslında suyun akışını engelleyen vanayı açmış olursunuz ve su akışı başlar. Eğer evinizde doğal gaz varsa, genelde ocakların üst kısmında gaz akışını durduran veya açan kollu bir vana vardır. Aynı zamanda ocağınızdaki düğmeler sayesinde de gazın miktarını ayarlayarak ocağınızı kısık veya yüksek ateşli olarak ayarlarsınız. Bu da bir çeşit vanadır. Kısacası hayatımızın her alanında vanalarla karşı karşıya geliriz. Vücudumuzda bile kanın doğru yöne akışını sağlayan ve ters yönde kanın hareketini durduran valfler vardır.

Umarız bu yazımız sizin için bilglendirici olmuştur. Benzer kısa ve bilgilendirici yazılarımız için blogumuzu ziyaret edebilirsiniz. İhtiyacınız olan tüm vana çeşitlerini ise yapilir.com‘da en uygun fiyatlarla bulabilirsiniz.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (1)

🤗

Pratik (1)

😏

Detaylı (1)

🤓

Zekice (0)

🤠

Yol Gösterici (1)

🤩

Yenilikçi (0)

😜

Eğlenceli (0)

😲

Şaşırtıcı (0)

Yazar Hakkında

Yapılır

Yapılır

Yaşam alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve özgün tasarımlı yapı malzemeleri Yapılır'da! Banyo mobilyalarından lavabo ve klozete, seramikten batarya ve musluklara uzanan geniş bir çeşitlilik sunan online mağazamız, her bütçeye ve zevke uygun ürünlerimiz ile sizleri bekliyor.

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

Sentetik Boya Nedir? Ne işe Yarar? #455

22 Tem 2020

Sentetik Boya Nedir? Ne işe Yarar?

Sentetik boya, yağlı boya da denilen üstün yapışma özelliğine sahip bir boyadır. Duvar boyamak için uygun olduğu gibi metal ve ahşap boyamak için de uygundur. Yüzeylere göre etkinliği değişse de çoğu yüzey için uygundur. Sentetik boyanın kapatıcılığı yüksektir. Bu boya uygulaması uzun ömürlüdür, çok dayanıklıdır ve parlak-pürüzsüz yüzey sayesinde temizlemesi kolaydır. Aşınmaya karşı dayanıklıdır. Dış […]
Şamandıra Nedir? Ne işe Yarar? #743

26 Ağu 2020

Şamandıra Nedir? Ne işe Yarar?

Şamandıra; suyun yüzeyinde kalabilen, içi boş plastik veya metal araçtır. Batmadan su yüzeyinde kalabilmeleri nedeniyle birçok alanda kullanılabilirler.
Sıvı Conta Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır? #3497

15 Nis 2021

Sıvı Conta Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır?

Sıvı conta kulağa ne kadar farklı gelse de aslında her gün tamirat ve bakım işlerinde kullanılan kimyasal bir maddedir. Kullanıldığı bağlantıya conta gibi sızdırmazlık ve izolasyon sağlamakta kullanılan kimyasal bir üründür.