Anasayfa » Yapı Sözlük » Lokma ve Çeşitleri Nelerdir ve Nerelerde Kullanılır?

Lokma ve Çeşitleri Nelerdir ve Nerelerde Kullanılır?

Lokma özellikle altı köşeli cıvata ve vidaları sıkmak ve gevşetmek için kullanılan bir el aletidir. Birçok farklı biçimde karşımıza çıkabilir.

Paylaş :
Lokma ve Çeşitleri Nelerdir ve Nerelerde Kullanılır? #4357
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 3 dk, 7 sn

Lokma özellikle altı köşeli cıvata ve vidaları sıkmak ve gevşetmek için kullanılan bir el aletidir. Somun sıkıştırmak için kullanılan anahtarların aksine lokmanın sadece bir ucu açıktır, diğer ucu kapalıdır. Bu yüzden altı köşeli olmalarına rağmen somun sıkıştırmak için kullanılmazlar. Bu el aleti sayesinde somun ve vidalar hem az güç kullanarak hem de hiç zarar görmeden sıkıştırılırlar.

Kullanım Alanları

Günlük hayatta somun sıkıştırması gerekenlerin ve özellikle oto tamiriyle uğraşanların mutlaka sahip olması gereken bir el aletidir. Hatta hobi olarak ya da meslek olarak otomobil tamiri yapıyorsanız bir lokma takımına yatırım yapmanız tek tek ayrı boydaki uçları almanızdan çok daha mantıklı ve ucuz olacaktır. İhtiyacınız olabilecek el aletlerini öğrenmek için buraya tıklayarak “Takım Çantası ve İçinde Olması Gereken El Aletleri Çeşitleri” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Çeşitleri

Birçok farklı biçimde karşımıza çıkabilir: Lokma ucu, tornavida ve lokma kolu. En yaygın kullanımı ise cırcırlı bir lokma kolu ve uçlarından oluşan bir settir. İhtiyacınıza ve kullanma sıklığınıza göre size uygun olan çeşidi seçmeniz için her birini tek tek açıkladık:

Lokma Ucu

Bir sapa takılan değişik boylardaki uçları ifade eder. Tahmin edersiniz ki farklı boylardaki somun ve vidalar için farklı boylarda uçlar gerekir. Bu yüzden ucu satın almadan önce kullanacağınız somunun boyunu öğrenmeniz veya ölçmeniz son derece önemlidir. Böylece somununuza tam uyacak ucu bulabilirsiniz.

Lokma Tornavida

Eğer çok sık tamirat yapan biri değilseniz ve sadece bir veya iki farklı boyda somun veya vida sıkıştıracaksanız tornavida gibi ucu sabit olan lokma tornavida kullanabilirsiniz. Fakat bu el aleti dikine bir şekilde uzun olduğu için dar yerlerdeki somunları ve vidaları sökmeniz zor olur.

Lokma Kolu

Farklı boylardaki uçların takılmasına izin veren, yatay çalışan bir “sap”tır. Genellikle cırcır denilen bir mekanizmaya sahip olurlar. Mekanizma, çalışırken çıkardığı ses yüzünden bu şekilde adlandırılmıştır. Bu mekanizma daha verimli çalışmanızı sağlar. Bu kolu yarım çevirdiğinizde uç bir tam tur döner böylece daha az enerjiyle daha fazla iş yapmış olursunuz. Hem saat yönüne hem de saat yönünün tersine çalışabilirler. Bu kol dar yerlere de ulaşmanızı kolaylaştırır.

Lokma Takımı

Lokma kolu ve uçlarından oluşan bir el aleti setidir. Özellikle farklı boyutlarda somunlarla çalışanlar için çok gerekli bir takımdır. Bu takımda ihtiyacınız olan ve olabilecek her uca, sapa ve yardımcı alete sahip olduğunuz gibi bu takım çok daha az yer kaplar.

“Lokma ve Çeşitleri Nelerdir ve Nerelerde Kullanılır?” başlıklı yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Umarız yazımızı faydalı bulmuşsunuzdur. Bu yazımızı beğendiyseniz eğer benzer içeriklerimiz için Yapıyorum Blog‘u ziyaret edebilirsiniz. Yazılarımızda bahsettiğimiz çeşitli yapı market ürünlerini ise Yapılır‘ten en uygun fiyata ve gönül rahatlığıyla satın alabilirsiniz.

Görüş ve önerileriniz bizim için çok değerli. Bu yüzden görüş ve önerilerinizi aşağıya yorum olarak bırakabilir ve bizlere ulaşabilirsiniz.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (4)

🤗

Pratik (0)

😏

Detaylı (2)

🤓

Zekice (0)

🤠

Yol Gösterici (2)

🤩

Yenilikçi (1)

😜

Eğlenceli (0)

😲

Şaşırtıcı (0)

Yazar Hakkında

Yapılır

Yapılır

Yaşam alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve özgün tasarımlı yapı malzemeleri Yapılır'da! Banyo mobilyalarından lavabo ve klozete, seramikten batarya ve musluklara uzanan geniş bir çeşitlilik sunan online mağazamız, her bütçeye ve zevke uygun ürünlerimiz ile sizleri bekliyor.

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

Su Terazisi Nedir, Nasıl Çalışır ve Nasıl Kullanılır? #4782

20 Tem 2021

Su Terazisi Nedir, Nasıl Çalışır ve Nasıl Kullanılır?

Su terazisi herhangi bir yüzeyin tam olarak düz olup olmadığını ölçmek için kullanılır. Mesela su terazisini örülmüş bir duvarın düzlüğünü ölçmek için kullanabileceğiniz gibi asılan bir tablonun doğru bir düzlemde olup olmadığını ölçmek için de kullanılabilirsiniz.
Somun Nedir, Nasıl Kullanılır ve Çeşitleri Nelerdir? #4041

03 Haz 2021

Somun Nedir, Nasıl Kullanılır ve Çeşitleri Nelerdir?

Somun; iç kısmında dişleri bulunan, bu dişler sayesinde bir cıvata üstünde hareket ettirilebilen ve çoğunlukla iki tarafı açık olan elemandır. Genelde metalden üretilirler ve ingiliz anahtarı sayesinde sıkılıp gevşetilebilirler.
Cıvata Nedir? Cıvata ve Vida Arasındaki Fark Nedir? #1741

17 Kas 2020

Cıvata Nedir? Cıvata ve Vida Arasındaki Fark Nedir?

Cıvata; iki parçayı birbirine gerektiğinde sökülebilecek şekilde monte etmek için kullanılan yivli, metal vida benzeri parçadır.