Anasayfa » Yapı Sözlük » Tornavida Nedir ve Tornavida Çeşitleri Nelerdir?

Tornavida Nedir ve Tornavida Çeşitleri Nelerdir?

Tornavida; bir vidayı sıkmak ve gevşetmek için kullanılan el aletidir. Tornavidanın ucu vidanın kafasına bir anahtar gibi uyar. Bu sayede vida tornavidanın ucundan kaçmadan vida sıkılır ya da gevşetilir.

Paylaş :
Tornavida Nedir ve Tornavida Çeşitleri Nelerdir? #5852
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 2 dk, 18 sn

Tornavida; bir vidayı sıkmak ve gevşetmek için kullanılan el aletidir. Tornavidanın ucu vidanın kafasına bir anahtar gibi uyar. Bu sayede vida tornavidanın ucundan kaçmadan vida sıkılır ya da gevşetilir. Bu alet en sık kullanılan el aletlerinden biridir çünkü evimizde birçok ürün vidalar sayesinde bir arada durmaktadır. El aletlerinin işlevleriyle ilgili ve takım çantanızda olması gereken el aletleriyle ilgili daha fazla bilgi almak için “Takım Çantası ve İçinde Olması Gereken El Aletleri Çeşitleri” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Düz Tornavida

Ucu düz bir çizgi şeklinde olan tornavidadır. En basit ve yaygın tornavida şeklidir. Kafasında sadece düz bir yarık olan vidalarda kullanılırlar. Farklı vida boyları için farklı boyda tornavidalar vardır.

Yıldız Tornavida

Kafasında artı şekli olan vidaları sökmek veya gevşetmek için kullanılırlar. Düz tornavidaya göre daha biraz daha özelliklidir. Düz tornavida gibi birçok farklı boyu bulunmaktadır.

Kontrol Kalemi

Kontrol kalemi; bir devrenin içinden elektrik geçip geçmediğini kontrol etmek için kullanılan, görünümü düz tornavidaya benzeyen ve düz tornavida olarak da kullanılabilen el aletidir. Genelde prizde, duyda veya elektrik panosunda elektrik olup olmadığını kontrol için kullanılır. Kontrol kalemiyle ilgili daha detaylı bilgi için buraya tıklayarak “Kontrol Kalemi Nedir, Nasıl Çalışır ve Nasıl Kullanılır?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Şarjlı Tornavida

Şarjlı tornavidalar; şarj edilebilen bataryalarla çalışan, çok büyük olmayan ve matkap gibi bir sürü farklı ucu olan makinalardır. Şarjlı matkap değişen uçları sayesinde birçok farklı tornavidanın yaptığı işi yapabilir. Hem yıldız hem düz birçok boyda ve şekilde uca sahip olurlar ve uçları matkap gibi otomatik döndüğü için size daha az enerji harcatırlar.

Umuyoruz ki “Tornavida Nedir ve Tornavida Çeşitleri Nelerdir?” başlıklı yazımızı açıklayıcı bulmuşsunuzdur. Benzer yazılarımız için Yapıyorum Blog‘u ziyaret edebilirsiniz. Blogumuzda bunun gibi, tüm el aletleri ile ilgili ve başka konularla ilgili açıklayıcı yazılar bulabilirsiniz. Bu yazımızda ve diğer yazılarımızda bahsettiğimiz ürünleri uygun fiyatlarla satın almak içinse Yapılır‘i ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlarınız bizim için çok değerli. Yazılarımızla ilgili sorularınızı ve önerilerinizi aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz. Yorumlarınızla gelecek yazılarımızın konularını da belirleyebilirsiniz.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (2)

🤗

Pratik (0)

😏

Detaylı (0)

🤓

Zekice (2)

🤠

Yol Gösterici (1)

🤩

Yenilikçi (1)

😜

Eğlenceli (0)

😲

Şaşırtıcı (1)

Yazar Hakkında

Yapılır

Yapılır

Yaşam alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve özgün tasarımlı yapı malzemeleri Yapılır'da! Banyo mobilyalarından lavabo ve klozete, seramikten batarya ve musluklara uzanan geniş bir çeşitlilik sunan online mağazamız, her bütçeye ve zevke uygun ürünlerimiz ile sizleri bekliyor.

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

Salmastra Nedir? Tesisatta Nerede Kulanılır? #3800

25 May 2021

Salmastra Nedir? Tesisatta Nerede Kulanılır?

Salmastra; sabit ve hareketli iki parça arasındaki sızdırmazlığı sağlamaya yarayan tesisat elemanıdır. Özellikle pompalarda, musluklarda ve mil yataklarında çok sık kullanılırlar. Salmastra sayesinde sızdırmazlık çok kolay bir şekilde ve düşük bir maliyetle çözülmüş olur.
Cıvata Nedir? Cıvata ve Vida Arasındaki Fark Nedir? #1741

17 Kas 2020

Cıvata Nedir? Cıvata ve Vida Arasındaki Fark Nedir?

Cıvata; iki parçayı birbirine gerektiğinde sökülebilecek şekilde monte etmek için kullanılan yivli, metal vida benzeri parçadır.
Galvaniz Nedir? Galvaniz Kaplama Nasıl Yapılır? #3197

25 Mar 2021

Galvaniz Nedir? Galvaniz Kaplama Nasıl Yapılır?

Galvaniz; metallerin aşınma ve paslanmaya karşı çinko ile kaplanmasıdır. Metallerin uzun süre dayanması için çinko kaplaması çok faydalıdır.