Anasayfa » Yapı Sözlük » Tornavida Nedir ve Tornavida Çeşitleri Nelerdir?

Tornavida Nedir ve Tornavida Çeşitleri Nelerdir?

Tornavida; bir vidayı sıkmak ve gevşetmek için kullanılan el aletidir. Tornavidanın ucu vidanın kafasına bir anahtar gibi uyar. Bu sayede vida tornavidanın ucundan kaçmadan vida sıkılır ya da gevşetilir.

Paylaş :
Tornavida Nedir ve Tornavida Çeşitleri Nelerdir? #5852
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 2 dk, 18 sn

Tornavida; bir vidayı sıkmak ve gevşetmek için kullanılan el aletidir. Tornavidanın ucu vidanın kafasına bir anahtar gibi uyar. Bu sayede vida tornavidanın ucundan kaçmadan vida sıkılır ya da gevşetilir. Bu alet en sık kullanılan el aletlerinden biridir çünkü evimizde birçok ürün vidalar sayesinde bir arada durmaktadır. El aletlerinin işlevleriyle ilgili ve takım çantanızda olması gereken el aletleriyle ilgili daha fazla bilgi almak için “Takım Çantası ve İçinde Olması Gereken El Aletleri Çeşitleri” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Düz Tornavida

Ucu düz bir çizgi şeklinde olan tornavidadır. En basit ve yaygın tornavida şeklidir. Kafasında sadece düz bir yarık olan vidalarda kullanılırlar. Farklı vida boyları için farklı boyda tornavidalar vardır.

Yıldız Tornavida

Kafasında artı şekli olan vidaları sökmek veya gevşetmek için kullanılırlar. Düz tornavidaya göre daha biraz daha özelliklidir. Düz tornavida gibi birçok farklı boyu bulunmaktadır.

Kontrol Kalemi

Kontrol kalemi; bir devrenin içinden elektrik geçip geçmediğini kontrol etmek için kullanılan, görünümü düz tornavidaya benzeyen ve düz tornavida olarak da kullanılabilen el aletidir. Genelde prizde, duyda veya elektrik panosunda elektrik olup olmadığını kontrol için kullanılır. Kontrol kalemiyle ilgili daha detaylı bilgi için buraya tıklayarak “Kontrol Kalemi Nedir, Nasıl Çalışır ve Nasıl Kullanılır?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Şarjlı Tornavida

Şarjlı tornavidalar; şarj edilebilen bataryalarla çalışan, çok büyük olmayan ve matkap gibi bir sürü farklı ucu olan makinalardır. Şarjlı matkap değişen uçları sayesinde birçok farklı tornavidanın yaptığı işi yapabilir. Hem yıldız hem düz birçok boyda ve şekilde uca sahip olurlar ve uçları matkap gibi otomatik döndüğü için size daha az enerji harcatırlar.

Umuyoruz ki “Tornavida Nedir ve Tornavida Çeşitleri Nelerdir?” başlıklı yazımızı açıklayıcı bulmuşsunuzdur. Benzer yazılarımız için Yapıyorum Blog‘u ziyaret edebilirsiniz. Blogumuzda bunun gibi, tüm el aletleri ile ilgili ve başka konularla ilgili açıklayıcı yazılar bulabilirsiniz. Bu yazımızda ve diğer yazılarımızda bahsettiğimiz ürünleri uygun fiyatlarla satın almak içinse Yapılır‘i ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlarınız bizim için çok değerli. Yazılarımızla ilgili sorularınızı ve önerilerinizi aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz. Yorumlarınızla gelecek yazılarımızın konularını da belirleyebilirsiniz.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (2)

🤗

Pratik (0)

😏

Detaylı (0)

🤓

Zekice (2)

🤠

Yol Gösterici (1)

🤩

Yenilikçi (1)

😜

Eğlenceli (0)

😲

Şaşırtıcı (1)

Yazar Hakkında

Yapılır

Yapılır

Yaşam alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve özgün tasarımlı yapı malzemeleri Yapılır'da! Banyo mobilyalarından lavabo ve klozete, seramikten batarya ve musluklara uzanan geniş bir çeşitlilik sunan online mağazamız, her bütçeye ve zevke uygun ürünlerimiz ile sizleri bekliyor.

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

Hilton Banyo Nedir? #9121

20 Eyl 2022

Hilton Banyo Nedir?

Hilton banyo; ismindeki banyo kelimesine rağmen bir lavabo çeşidini belirtmektedir. İsmini tanınmış otel zincirlerinden alan bu lavabo çeşidi özellikle ev ararken sıkça karşımıza çıkmaktadır. Günlük hayatınızı kolaylaştıran ve banyonuzu güzelleştiren bu lavabo çeşidini bu yazımızda yakından inceleyecek ve sizlere tanıtacağız.
Islak Oda Nedir, Nasıl Kurulur ve Nelere İhtiyaç Duyulur? #5517

07 Eyl 2021

Islak Oda Nedir, Nasıl Kurulur ve Nelere İhtiyaç Duyulur?

yıkanmak için duş teknesine veya küvete ihtiyaç yoktur (fakat bazı ıslak odaların içinde küvet olabilir). Islak oda, banyoda yıkanma için ayrılmış bir bölümdür ve su sadece zeminin eğimi sayesinde gidere yönlendirilir. Evinizin banyosunda adeta bir spa deneyimi yaşamınızı sağlar.
Fayans Nedir? Seramik ve Fayans Arasındaki Fark Nedir? #1665

10 Kas 2020

Fayans Nedir? Seramik ve Fayans Arasındaki Fark Nedir?

Fayans özellkle mutfak ve banyo gibi ıslık mekanların duvarlarında daha çok dekoratif olarak kullanılan suya